Diskuze kategorie - Myslivecké zvyky a tradiceSvatohubertská mše (1)

autor: František Dušák | poslední příspěvek vložen: 03.11.2023 12:34

Tak zelení přátelé. Zítra večer žádné lovy, ale v 17.00 hodin na ČT 2 sledovat Svatohubertskou mši v Chrámu Sv. Víta. Mělo by to být opravdu velkolepé. Závidím těm, kteří budou přímo na místě. Mé zdraví mi to bohužel neumožňuje, ale alespoň ta telka.

Pasování mezi myslivce ? (13)

autor: smajlik | poslední příspěvek vložen: 03.05.2022 11:14

Přijímaní mezi myslivce
Ano nebo ne ?
Obloukem jsem se dozvěděla, že se chystá mé přijímaní mezi myslivce
A já upřímně nevím zda se tohoto zúčastnit pro radost druhých a nebo jim říct, že s něčím takovým nesouhlasím a slušně řečeno říct máte smůlu
Jde o to, že pasována mezi myslivce už jsem byla (po absolvování zkoušek)
O čemž doufám dotyční ze spolku vědí – měli by, tedy věděli a snad si to pamatuji.
Jsou to lidé, které mám ráda, kteří se ke mně celou dobu chovají slušně, jsou rádi že jsem u nich a ani náznakem jsem se nesetkala jako hodně mladých absolventu, že by mě ve sdružení nechtěli
Ale po druhé být přijímaná mezi myslivce…je divné

Výřad - správné pořadí? (21)

autor: smajlik | poslední příspěvek vložen: 09.12.2021 07:51

Hon na drobnou zvěř (prý je to hon na drobnou) já to beru jako naháňku, protože podle mě kdyby to byl hon na drobnou mělo by se lovit pouze drobná - zajíc, bažant a příp. liška, kuna.
Hon na černou - pouze černá a příp. liška, kuna.
Protože se loví zajíc i černá, beru to jako naháňku
Loví se zajíc, černá, příp. liška.
Uloví se zajíc, černá a srnčí, která se zapletla do oplocenky. Výřad se uspořádá srnčí, černá a zajíc. Většina říká, že to tak má být. Já jsem toho názoru, že správně je černá, srnčí, zajíc.
V knize se píše - při honu na drobnou se příp. srnčí stržené psem dává do čela výřadu. Při honu na černou zvěř strženo psem srnčí, patří srnčí zvěř za černou.
Kdo má pravdu ? Nechci být jako někdo kdo se bije za pravdu, ale je to výřad a měl by být dobře proveden, protože je to úcta k zvěři

Roudná květen 2021 ?? (89)

autor: Jan Slavětínský | poslední příspěvek vložen: 03.06.2021 12:29

Přátelé, kamarádi...Jak to vidíte s naší Roudnou v době rozvolňování. Písněte názory ať můžeme plánovat. Přiznám se, že už bych po té coronavirové době plné omezení, rád kolem sebe viděl staré známé a kamarády. Už mi to chybí. Zdar.

Myslivecká mluva (11)

autor: Michal Kulhánek | poslední příspěvek vložen: 11.05.2020 13:08

Zdravím ve spolek,
chtěl bych se zeptat moudřejších jaké znají označení (výraz) pro lýčí. V myslivecké mluvě od Rakušana jsem našel ještě výraz mech, ale kamarád ze spolku se mě ptal na termín \"bast\". Zda se jedná o termín myslivecké mluvy a nebo nějaký krajový výraz. Setkal jste se s tím někdo?

Policejní odstřelovači do Vrbětic na divoká prasata? (22)

autor: Ellhenicky | poslední příspěvek vložen: 19.10.2017 06:50

Myslíte si, že to tam vytrhnou? Zase tolik jich není, ale když budou mít to speciální střelivo:-)

Aby nebyla nuda - myslivecká vyznamenání (10)

autor: František Dušák | poslední příspěvek vložen: 04.02.2017 16:02

Tak aby nebyla nuda – další kontroverzní téma. Udělování mysliveckých vyznamenání. Blíží se čas VČS a věstníky všech OMS nabádají k poslání návrhů na vyznamenání. Někde to OMS ještě vyšperkuje tím, že jednotlivým spolkům zašle vyznamenání udělená jednotlivým členům, aby byl přehled, kdo co má a kam má pokračovat. Tak se otevře seznam, zkontrolují narozeniny od 50-ti let po 5-ti letech a začne odměňovací fičák. Franta se dožil 50-ti, dáme uznání. Jirka má uznání a letos je mu 55 – dáme III. Pepík má III., letos má 60 let – dáme II. Láďa má II. a letos je mu 65. Sakra s I. je to špatné, to dělá ústředí. Dáme medaili za věrnost. A tak se podělí jubilanti a svět je krásný. Ostatní ve spolku jsou také spokojení, jelikož alespoň má kdo na VČS zaplatit panáky. Vyložená inflace a degradace vyznamenání. Ta vyznamenání nejsou udělována za nějakou výjimečnou činnost pro myslivost, ale za dobu placení příspěvků ČMMJ. Alespoň takto to vidím já. Nebo znáte 33-letého myslivce, který od 18 maká ve spolku jako ďas a má vyznamenání? Znáte 37-letého myslivce, který vede kroužek mládeže a byl vyznamenán? Já ne. Pokud tací existují a existují spolky, které takto rozhodují o ocenění, tak smekám.
P.S. Přiznávám i svoje máslo na hlavě, jelikož jsem ten, kdo návrhy na členské schůzi odhlasuje a dále neprudí.

Jak bálujete? (3)

autor: Ellhenicky | poslední příspěvek vložen: 14.01.2017 17:33

V pátek třináctého jsme měli tradiční myslivecký bát. Báli jsme se, že lidi nepřijdou, ale dopadlo to nad očekávání a plná spokojenost jak naše, tak i tancechtivých.. Co jsme slyšeli, tak u sousedů předcházející akce žádná sláva. Lidi se už nechtějí nějak bavit.Jak jste na tom s účastí u Vás? Ještě pořádáte bály?

Časopis Myslivost a prezentace nových představitelů ČMMJ (19)

autor: Děda z lesa | poslední příspěvek vložen: 03.02.2016 15:04

Tak nám zase zdražili časopis...
V roce 1990 stál 4,- Kč, nyní již 95,- Kč a marně pátrám v paměti nad nějakým zbožím či výrobkem, které by toto navýšení dokázalo. Ale odebírám Myslivost od roku 1969 a setrvačností smíšenou s nostalgií už s tímto dožiji.

Čím jsem byl ale nemile překvapen v únorové Myslivosti je prezentace našich nových představitelů, zejména pak jejich doprovodná fotodokumentace. U místopředsedy ČMMJ R.Urbance (str.11 a 12) sika na levém boku či následně jelen opět na levém boku bez zjevných poct a úlomku, který stejně není kam zasunout.
Další člověk ve vedení ČMMJ J.Červenka se na str.15 rovněž prezentuje nevhodnou fotografií a hlavně pak úlomkem na levé straně klobouku...

Jsem velmi umírněný a tolerantní člověk, ale po shlédnutí výše uvedeného jsem trochu znejistěl jakým směrem se budeme vyvíjet a zda se nezměníme časem v pouhé lovce.

Národní myslivecké slavnosti Ohrada 2015 (1)

autor: Ellhenicky | poslední příspěvek vložen: 01.07.2015 06:53

Na letošních slavnostech se podílelo i Národní zemědělské muzeum, ale nebyla umožněna v rámci slavnosti návštěva celého zámečku a přilehlé ZOO,což bylo ze strany návštěvníků s dětmi kritizováno. Ještě v loni bylo vše v ceně vstupenky. Program slavnosti byl obdobný jako každý rok, ale ing.Kasina konferoval akci k poloprázdnému nádvoří.,Nezdálo se Vám to taky?

Starého psa novým kouskům nenaučíš (132)

autor: František Dušák | poslední příspěvek vložen: 07.03.2015 11:16

Písemné doporučení (ano či ne) ke zkoušce vydává nájemce (příp.majitel) honitby, kde uchazeč vykonal adeptskou praxi. V doporučení je potřeba zhodnotit práci adepta, zájem o myslivost a celkový přístup.
V hodnocení je potřeba popravdě napsat i negativní hodnocení. Příkladně i proč nedoporučuje, (nemá vztah ke zvěři, chová se arogantně, není oblíben, požívá v nadměrném množství alkoholické nápoje, NL - OPL atd.).
Naopak kladné vlastnosti popsat, (bude přínosem atd.). Doporučení spolu se žádostí o připuštění ke zkoušce z myslivosti buď odevzdá statutární zástupce honitby, či žadatel sám na OMS.

Toto mi připomělo rok 1981, kdy jsem si chtěl do LL zapsat brokovnici. Vyjádření uličního výboru, stranické buňky MS a vyjádření školy. Ale ono to výše psané je z oběžníku OMS Tachov z roku 2015. To když mi tam napíší, že nedoporučují přistoupení ke zkoušce, tak mi OMS vrátí kursovné a pošle domů, nebo pošle domů bez peněz? Tachov je holt stále pevná hráz socialismu a míru. Tam bydlet, tak už jen kvůli této buzeraci si udělám zkoušky jinde a OMS Tachov nedám do kasičky ani korunu.

Vše, co kazí současnou myslivost (168)

autor: Stanislav Haas | poslední příspěvek vložen: 17.02.2015 15:26

Přeji dobrý rok 2015 a měl bych podle mého názoru námět na trošku hlubší diskuzi. Což tady založit vlákno o všem ne vždy pozitivním, co se v současné myslivosti, sdruženích, honebních společenství a soukromých honitbách děje, co myslivosti škodí. Vynechal bych ČMMJ a Halali, to už jsme snad dostatečně probrali. Což pro začátek neúcta k zákonům, zvyklostem, tradicím a myslivecké mluvě? Témat se nabízí moc, jen prosím o slušnost, respektování odlišných názorů. Nezacházel bych moc do detailů, určitě zde slídí nepřátelé myslivosti, ekoteroristé a jiná škodná.
A hned začnu. Doby lovu jsou daná věc, která by se měla dodržovat, ale... Ve svých začátcích jsem obeznal bachyni, která měla ustřelenou spodní čelist. Už neměla dobu lovu a tak jsem nevystřelil. Druhý den jsem dostal povolení na sanitární lov, ale bachyni se už ulovit nepodařilo. Druhý případ byla muflonka bez zadního běhu, asi od sečení. A letos jsem měl kousek od včelína dobrého srnce, ale opět dle mého názoru s ustřelenou spodní čelistí, asi si někdo troufl ránu na krk a neměl na to. V případě neulovení jistá smrt hladem. A opět zase po době lovu. Smutnější o to víc, že když jsem se obrátil na místního hospodáře a poté několik členů MS, nikdo neměl sni snahu něco řešit. Jaký je Váš názor - přes zákon nejede vlak a nebo myslivec je od slova myslet a tudíž nedovolit nepřiměřené utrpení zvěře?

První kule,poslední brok (16)

autor: jirka marek | poslední příspěvek vložen: 27.08.2014 14:33

Zdravím,podělte se o vaše zkušenosti,případy, s touto mysliveckou tradicí.

Myslivecké plesy-tombola (6)

autor: Ellhenicky | poslední příspěvek vložen: 01.03.2014 12:53

Když koukám na ty fotky z tombol, kolik je tam zvěře, tak mne napadly dvě otázky. Před časem bylo nějaké nařízení, že zvěř nesmí být na plese vystavena a hrozila a asi i hrozí postih.Myslivecký ples bez vystavené zvěřiny není tím pravým a málokde se to dodržuje. Otázka prvá-vystavujete zvěř? Při tom množství zvěře, kdyby šla do prodeje, by možná byl zisk do pokladny MS větší než za tombolu. U nás nevystavujeme, během plesu se pro zvěř a zvěřinu dojede do mrazáku, kde je připravena.Přínos z plesu je několik tisíc, ale nic horentního, ale pořád to děláme postaru pro lidi, aby byla na vesnici nějaká ta "kultůra".

Lovu dík (46)

autor: téměř | poslední příspěvek vložen: 06.03.2014 21:33

Dobrý den,v březnovém čísle časopisu myslivost jsem se dočetl v článku od pana Františka Dušáka že naše známé Lovu dík nemá v naší Mysl. mluvě žádnou tradici a je to spíše zlozvyk. Tak teď teda nevím,nikdy jsem po úspěšném lovu neslyšel lovce jinak odpovídat na Lovu zdar než zmiňované Lovu dík. řekněte mi prosím co se používá u vás a jak se stavíte k Lovu dík. Autor také zmiňuje známé publikace které pročetl a že nic takového nenašel a jak mu to rve srdce když slyší Lovu dík. také chci podotknout že jsem adept a rád se nechám poučit od zkušenějších. Díky za případné příspěvky. Lovu,Lesu

Jeleni a psi od Bílého potoka (1)

autor: Zdeněk Ondruch | poslední příspěvek vložen: 08.12.2013 16:14

Dobrý den, v pondělí se mi dostala do rukou tato opravdu krásná knížka a mohu říct, že už dlouho jsem něco tak hezkého nečetl.Snažím se sledovat literaturu s mysliveckou tematikou a dá se říct, že většinu z toho co knižně vyjde přečtu. Pana ing. Bouzka přirovnávám k novodobému Jaromíru Tomečkovi a proto pokud někdo váháte co na Vánoce, dejte ji svému blízkému, tato kniha je opravdu hóóódně povedená.Lovu lesu Z

Pocta ulovenému zvířeti (112)

autor: Radek Chadim | poslední příspěvek vložen: 16.10.2013 07:53

Na sousedním webu už jsem několikrát viděl, jak obkládají psíka/mývala smrkovými halouzkami, dávají poslední hryz... prostě udělují poctu ulovené zvěři. Podle mého je to hrozná tradicionalistická blbost :-), pač psík ani mýval není zvěří a nejsou loveni, ale stříleni MS a MH. Jaký na to máte názor?

Pojmy a dojmy:-). (84)

autor: rici czech | poslední příspěvek vložen: 30.06.2013 10:13

Jelikož v poslední době sleduji a pozoruji reakce na některé články a příspěvky kde se vyskytují pojmy-slovit,odlovit a podobná slova a hlavně reakce na ně rád bych založil toto téma kde si to můžeme objasnit či obhájit.Já osobně se snažím mluvu jakymsi způsobem udržovat,nicméně nevím vše a někdy se zapomenu také:-).Jinak z jiného ůhlu pohledu se na mluvu mysliveckou musí pohlížet tak, že jak se myslivost celkově vyvíjí tak se vyvíjí i mluva pravodatná myslivecká.Osobně nevidím nic špatného na přání lovu zdar, odpovědět lovu dík ,nepřipadá mi to špatné, naopak lovec děkuje za ůspěšnost lovu,nebo je i odpověď lovcův dík.Slovo slovit jsem zaznamenal například i v knížkách renomovaných mysliveckých odborníků .Osobně bych ho uplatňoval spíše v rybářství než v myslivosti. Odlovit- také nevidím problém.takže co vy na to?

Úlomky, zálomky a další tradice (1)

autor: Karlos | poslední příspěvek vložen: 22.03.2013 15:27

Pokud by Vás zajímalo, tak najdete zde ÚLOMKY - http://imyslivost.cz/clanek.php?id=62 a ZÁLOMKY A JINÉ TRADICE - http://imyslivost.cz/clanek.php?id=63

Jak napsat žádost o přijetí do MS (4)

autor: P-etr | poslední příspěvek vložen: 03.02.2013 22:28

Dobrý den poraďte my prosím jak mán napsat žádost o přijetí do spolku. Nikoho tu zatím neznám ale rád bych pomáhal. Jak říkám nikoho tu neznám aby mě pozval va hostování . Předem děkuji

[1] 2 z 2 stran.