Dnes je 19.09. 2020. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

Přebíjení nábojůVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Aleš Pastorek | 11.02.2014 16:08
Zrovna v tuto chvíli po vyměnách názorů na výkon ráže 9,3x72R se nabízí založit novou diskusi na téma přebíjení nábojů, laborace s prachovými navážkami, navyšování výkonu u jednotlivých ráží, či naopak lehké "potlačování" rychlosti střely v návaznosti na lepší deformaci a nefragmentování střel. Již více než rok a půl lovím přebíjenými náboji v ráži 7x64 laborované střelou NORMA Vulkan 11g a úsťovou rychlostí 800m/s, namísto 830m/s, jak je laboruje NORMA. Můj "dvorní přebíječ" tvrdí, že těch 30m/s dělá se střelou hodně, co se týká fragmentace. Je pravdou, že "hříbky", pokud nějaký pod škárou najdu to dělá ukázkové, ale zase na druhou stranu mám pocit, že těch 30m/s dělá ten malý krůček k tomu, aby byla zvěř prostřelená s dostatečným barvením. Ne vždy je větší kus černé zvěře prostřelen, i když stojí pěkně "na blatt" a vždy střílím za lopatku. Někdy tam ten kousíček prostě a jednoduše chybí.

Autor: ondrej paul | 11.02.2014 16:58
Už tři roky lovím přebíjenými náboji Norma VULKAN v 8x57 JS.Usťovka je rovných 700 m/s oproti 770m/s,tak jak to laboruje výrobce.Jsem nadmíru spokojen,všechno většinou na nástřelu a až na jeden případ vše prostřeleno!!Myslím si,že snížení rychlosti má velký vliv na zůstávání zvěře v ohni,s továrními mi zvěř malinko odcházela..A z toho jednoho případu,co jsem lončáka neprostřelil,jsem vyndal střelu a ukázkový hříbek..LESU LOVU!!

Autor: ValíkVlastimil | 11.02.2014 17:01
Aleši 815m/s by bylo akorát :-)

Autor: Hlaváč | 11.02.2014 17:17
To je dobré téma ! přebíjení je opravdu dosti naročná činost kolikrát vidim kluky na střelnici jak stem bojujou a hledají tu správnou navážku a kolikrát vystřílají stovku naboju než uspějou muj mázor je ten že větší zastovovací učinek bude mít ta pomalejší střela

Autor: ondrej paul | 11.02.2014 17:52
Pane Hlaváč,to mám vyzkoušené,že pomalejší střela má větší zastavovací účinek a nejlépe je to poznat,když se střílí na blízko...

Autor: Vladimír Mészáros | 11.02.2014 18:33
Ja lovím tretím rokom, prebitým Nosler partition, v ráži 8x57JS. Úsťová rýchlosť 700m/s. Mnoho ľudí tvrdilo, že je to málo. Ja mám opačné skúsenosti. Zver je nepodliata, diviaky ostávajú na nástrele, prestreľuje, kompaktný strelný kanál. Vlastním aj 8x57JRS kde strieľam normu vulkan. Až dostrieľam, vulkany, idem aj v JRS, do Nosler partition v laborácii od S&B, pretože pri JRS je úsťovka sériovo ponúkaného streliva 703m/s čo sa plne zhoduje cca s mojou laboráciou prebitých JS. Nebude treba prebíjať.Lovu zdar!

Autor: Tomáš Peroutka | 11.02.2014 21:36
S tím zpomalováním rychlosti střely s rozumem ,zastavovací účinek odvisí hodně od tvaru střely, resp. průřezu. Sám si vyrábím(přebíjím) 8x57 JS za použití prachu Rottweil R 903 (jdu těsně pod max. load) s úsťovou rychlostí okolo 790 m/s (střela Brenneke TIG 12,8 g) a při lovu černé maximální spokojenost.

Autor: Vladimír Mészáros | 11.02.2014 21:56
Tomáš, súhlasím. Na stránke nosleru je napísané, že minimálna rýchlosť pre zaručenú deformáciu partition, je 1800FPS, čomu zodpovedá cca 549m/s. S iným druhom prebíjanej munície nemám skúsenosť. Len popisujem moje terajšie praktické skúsenosti s noslerom v osmičke pri rýchlosti 700m/s

Autor: SAKO | 12.02.2014 08:14
Nosler Partition je, jako téměř vše od fy. Nosler, vynikající střela, má hodně měkkou špišku a expanduje ve velkém rozsahu rychlostí, prostřeluje a při dobré laboraci téměř terčová přesnost. Při vyšších rychlostech se už olovo z přední části separuje a ven letí jenom plášt se zadním olovem, ale tak je to normální, při nižších ústovych rychlostech to dělá hříbek, který jde ven celý, no většinou. Do 8x57 vynikající volba, stejně tak Vulcan, ale ten při vyšších ústovkách moc neprostřeluje a dělá trochu bordel. Akorát mi občas vadilo otloukání měkké olověné špičky o šachtu zásobníku, nebo zásobník. To u Vulcanu nehrozí.
Nosler je kvalitní, ale taky si to nechá zaplatit a dostupnost střel je i u nás fakt dobrá.

Autor: Jan Slavětínský | 12.02.2014 09:02
Vy, co přebijíte. Zkoušeli jste např. nabijet pistolové střely a udělat si takový laciný redukovaný náboj třeba na střelnici nebo takovou "šloncajtku"? Na Loveckém foru je o tom také diskuse. Právě chlapi,kteří loví např. s rážemi 35 Whelen, 358 Norma atd. přebijí a používají revolverové střely pro tréninkové střílení a dělají si i tzv. "dostřelovací patrony", laciné střelivo s polovičním výkonem.
Je to zajímavá činnost. Asi by šlo ládovat pistolovou střelu ze 7,62 Tokarev nebo .30 carb. např.do 308W,30-06 nebo 7,62x39. Nevím, ptám se.

Autor: Aleš Pastorek | 12.02.2014 09:37
No, k těm úsťovým rychlostem. Zrovna v tuto dobu lovím originální Normou Vulkanem 11g a ráží 7x64, které jsem koupil v obchodě, protože "přebíječ" byl nějak zdravotně indisponován a musel bych čekat. Nebylo jiného zbytí, než koupit originály a samozřejmě přestřelit flintu. Výrobce uvádí na krabičce úsťovou rychlost 830m/s. Zbraň jsem přestřeloval s puškařem, který na ní opravoval napínáček a je spolumajitelem střelnice a tak nějak se k tomu "nachomýtl". Ze zajimavosti jsme nainstalovali hradla a u pěti nábojů nábojů přímo od výrobce jsme zkoušeli pravdivost údajů na krabičce. Pod 830m/s nešel ani jeden náboj. Z těch pěti kusů byla nejnižší rychlost 834m/s a nejvyšší údaj byl 853m/s. V průměru rozdíl 19m/s. Puškař, který je mimochodem také sportovním střelcem a náboje si také sám přebíjí a viděl můj protáhlý obličej se zasmál a se slovy "to vůbec neřeš, je to perfektní" si vychutnával moji neznalost. Domníval jsem se, že bude jeden jako druhý. Puškař mě vyvedl z omylu, že kdybych viděl rozdíly v úsťových rychlostech U SaB, tak bych se divil, že to vůbec střílí........Oba dva, puškař i ten můj "přebíječ" mě nezávisle na sobě potvrdili, že pokud si přebíjí náboje sami, dosahují ještě lepších výsledků a kvality než zkoušená NORMA. Zde se dostávají u všech nábojů na rozdíl max. několika metrů/sec, které prý spočítám na prstech jedné ruky...... Nicméně, ona zkoušená NORMA a naměřené výsledky jsou stále v dané sériové výrobě vynikající.

Autor: Hlaváč | 12.02.2014 10:00
Aleš Pastorek. Já viděl střílet a měřat přebijené naboje a rozdíl tam byl max.do 15 m/s a to si vychvaloval jaké má dobré naboje jinak opravdu SaB to je hruza rozdíly jak hrom ale to jede vidět už aj při nastřelování každá rána někde jinde

Autor: Hlaváč | 12.02.2014 10:02
ondrej paul : to sem ti napsal aj já ale zase když vemeš tak rychlá střela je zase zabijení šokem aspoň tak mito bylo řečeno

Autor: Tomáš Peroutka | 12.02.2014 10:24
RE: Šokem zabíjí i velmi těžká a pomalá střela, např. 405 grain 45-70 Government. On totiž šok je následek, nikoliv příčina. Příčinou šoku v případě velmi rychlé a lehké střely je rozpínavost tělesných kapalin při zásahu,v případě velmi těžké a pomalé střely je to hybnost těchto střel. Jednoduchý příklad - když do mě drcne 80 kg chlap, tak mě odstrčí a niíc se neděje. Když do mě drcne autobus, odletím luftem a budu v šoku.

Autor: Jirino | 05.04.2014 15:22
Zdravím vsechny, k tématu prebijení a rychlosti jen drobnost. Před nějakým časem jsem se dal do prebíjení a rychlosti V5 mám v rozdílech někde kolem 8m/s. Běžné tovární se opravdu hýbe i okolo 30 m/s. Nyní laboruji 7x65r a kompozitní střelu Barnes nebo Hornady Gmx. Ročně ulovím tak 30 ks zvěře a při rychlosti 740 m/s to je více než uspokojivé. Soustřel na cca. 120 metru je do dvacetikoruny. Střelu jsem nikdy nenalezl a vždy prostřelila zvěř. Výstřel je ve velikosti padesáti koruny bez ohledu na velikost zvěře. Zvěř jsem nedohledával a pokud tak max 50metrů a vždy výborně barviva. Nafotil jsem si některé zásahy po stažení kusu a v porovnání se S&B není co řešit. K olovu není co dodat lepší materiál pro střely asi nikdy nebude, ale na druhou stranu pojídat zbytky olova ve zvěřině taky nechci. Budete-li chtít nějaké fota klidně zašlu.

Autor: Tomáš Peroutka | 05.04.2014 16:48
RE Jirino - S továrním střelivem SB soustřel jaký popisuješ se dá docílit, jen kdyby na střelce sestoupil Duch svatý. Přebíjení loveckých a sportovních nábojů je jinak parádní relax a je to především o pečlivosti a kvalitě komponentů a také leckdy o hodně velké dávce trpělivostí spojené s řadou zkoušek jednotlivých laborací. Co používáš za prach ?

Autor: Petr Havlín | 05.04.2014 23:49
K soustřelu továrního střeliva SB bych jen podotkl, že to může být do 10tikoruny a Duch sv na mě v ten moment nesestoupil.
http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=fotografie&id=12747

Autor: figi | 06.04.2014 07:44
Je to tak, soustřelů se střelivem SB do destikoruny a i výrazně lepších jsem už viděl mnoho, a to i se střelami se střižnou hranou.
Už jsem na několika místech v minulosti psal, že vzhledem k tomu, na jaké vzdálenosti se u nás loví a většina spárkaté zvěře je ulovena na hromadách do vzdálenosti 50 m, je pro obvykle používané ráže v cal. 7mm a více nejvhodnější úsťová rychlost cca 650 m/s se střelou co nejtěžší a s velkou čelní plochou - klasický poloplášť s kulatou špičkou .
A ještě si neodpustím jednu poznámku - 80 kg není chlap. A balistické děje nejsou srovnatelné s tím, co je platné pro děje probíhající při ychlostech řádově nižších. Tady naše představivost nefunguje, je lepší si o balistice něco nastudovat.

Autor: lanus | 06.04.2014 09:04
Nič v zlom ,ale pokladám za veľmi smutné ,že aj na prebíjačskom fore sa zamieňajú špecifikácie "soustřel a rozptyl" !!!

(Rozptyl sub MOA so SB strelivom nieje žiaden problém;najdôležitejší je "medzikus" medzi flintou a zemou !!! ).

Autor: Tomáš Peroutka | 06.04.2014 09:50
Tady se řeší téma přebíjení, nikoliv balistika či ranivé účinky střel. Takže se k tomu nebudu vyjadřovat a bylo chybou, že jsem tak učinil. Kdo má zájem si o tom něco přečíst více, tak najde informace v Hanákových Nábojích do loveckých kulovnic, popř. v zahraničních publikacích.

Autor: Jan Slavětínský | 07.04.2014 10:29
Jak říká Tomáš, přebijení je parádní relax. Já občas láduju brokové,protože k nim mám veškerý vercajk zděděný jak po svém otci,tak po starých myslivcích. Ke kulovému střelivu mám respekt a vím, co to kolikrát obnáší i v SB vychytat tlaky a rychlosti.Tam si to nikdo neodpaluje z flinty 15 cm od ksichtu ,ale střílí se to v tunelu ze spec.rozptyloměrů a špagátem odpalovaných. Někdy z toho létají závěry,profukují zápalky,trhají se nábojnice atd.A tam to mají pod počítačema. Tak že ,má to své a musí se to umět...
Věřím, že kdo je šikovný a umí si poshánět nebo i udělat matrice pro nestandartní ráže, může to být i kšeft.
Já mám přebijené v 8/64S Oryxe na rychlost SPCček tj.nějakých V0=815 m/s a fungují suprově.Prostě tvrdší střela ,má potřebnou rychlost = dobrá balistika do dálky, nerozbijí, prostřeluje (zatím vše). Výhodou přebijení je, že si uděláte laboraci jakou chcete a ještě si u toho "vorazíte"...

Autor: palkopal | 07.04.2014 13:38
Jenom drobnost - přebíjet lze pouze pro vlastní potřebu, žádný kamarád, žádný kšeft, pokuta až 15 tisíc. Já vím, nikdo neřeší, ale kdyby k něčemu došlo - není třeba se veřejně chlubit či shánět někoho, kdo mi přebije.

Autor: Jirino | 15.04.2014 21:46
RE - Tomáš Peroutka - K prebijeni 7x65 r používám TU 8000 v gramáži 50 - 53 grn v závislosti na střele. Gmx 139 grn pak lítá 794 m/s , TSX 160 grn poletí 740 m/s . Používám stejný terč a většinou, když je položím na sebe zásahy se dotýkají. Proto neřeším jinou laboraci. K prachu který používám je na netu 1/2 negativních ohlasu a ta druhá zase pozitivních -no co dodat.

Autor: Tomáš Peroutka | 23.08.2014 21:38
Pánové, potřebuju názor zkušeného přebíječe na tento lis http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-877913-prebijeci-lis-redding-t-7-turret.html
Jak pomalu ale jistě stárnu, tak mě nebaví neustále měnit matrice a furt se s něčím drbat. Tenhle lis umožňuje souběžné používání až 3 párů matric.
Přebíjím hlavně lovecké střelivo a 308 W na sportovní střelbu.
Momentálně vlastním tenhle lis, ale uvažuju o jeho prodeji
http://www.naboje-prebijeni.cz/prebijeci-lis-lee-classic-cast-press
Díky za názor.

Autor: Jaroslav Rejdák | 24.07.2017 11:22
Trochu oživím toto téma, nevíte prosím o někom, kdo by ve východních čachách měl matrice pro ráži 6.5x54 MS, nebo 6.5x55 SE?

Autor: Jan Slavětínský | 24.07.2017 16:17
Jaroslave zkus dotaz i na Lovecké forum - kulové střelivo a hned první téma jsou přebiječi. Je tam mraky příspěvků a na tomto foru jsou fakt nadšenci pro danou věc.
Myslím si, že na manlichera musíš mít original matrici. 6,5x55 má jiné průměry nábojnice takže na ní 54 Msch neuděláš. Myslím si. Jinak p.Czuch v Pyheli ti udělá cokoliv. střelu bych koupil asi zde a volil tuto: http://cs.strobl.cz/strely-norma-6-5mm-264-156gr-vulkan-66535-1/ Lovu zdar. H.

Autor: Tomáš Peroutka | 25.07.2017 14:19
Re Ondrej Paul - Pointa je v tom, že Norma musela vylaborovat poměrně přesný náboj pro široké spektrum uživatelů s rozdílnými parametry nábojových komor.
Jinými slovy Norma vyrobila náboj, kdy v okamžiku, kdy střela opouští hlaveň je rázová vlna na začátku hlavně, nikoliv na jejím konci, kde dochází k nepřesnostem střelby díky kmitání hlavně vlivem této rázové vlny. Takový náboj je poměrně přesný u všech zbraní,což je podmínka, kterou musí průmyslový výrobce dodržet.
Tvůj náboj je vyrobený (přebitý) přesně na míru na Tvoji zbraň a tím pádem má samozřejmě i jinou rychlost. Jinak neprostřelení zvěře může znamenat problém a dohledávku, menší rychlost znamená menší šokový účinek, atd, atd. Vždy je to ale něco za něco.... Tady je k tomu velmi zajímavý článek https://www.naboje-prebijanie.sk/index.php?route=opextensions/article&catid=1&blogid=22

Lovu Lesu

Autor: Jaroslav Rejdák | 26.07.2017 09:14
Já na Mannlichera matrici mám, jenže blbou :-(. Čekal jsem na ní rok, byla 3x dražší než matrice standardních ráží a je blbá, nezkalibrovaná nábojnice jde do komory hladce, zkalibrovaná ne. Pokud by měl někdo pouze krčkovací matrici pro 6.5x55 SE, mělo by to být ok, ale to je právě potřeba zkusit..... :-D

Autor: Jan Slavětínský | 26.07.2017 15:14
Jaroslave a nebo zde:
http://www.bvs.cz/munice_kulova_partizan_6554msch_sp.html

Autor: Jaroslav Rejdák | 27.07.2017 08:12
Ty náboje už mám, ale upřímě, jsou pro mě dobré akorát na to, že je můžu delaborovat a mám nábojnice. Občas mi z nich některá utekla dolu a tak jsem je delaboroval a zvážil prach, no a nestačil jsem se divit, občas u některého náboje byla podstatně nižší prachová navážka. A k čemu jsou mi náboje, u kterých nevím, jestli mi to zase na 50m náhodou nepůjde místo o 2 cm výš o 4 cm níž.........

Autor: Jan Slavětínský | 30.07.2017 18:31
Jaroslave já bych si těch Partizánů asi pořídil větší množství, delaboroval je a vyhodil ten jejich prach a nasypal tam svůj, pořádný a přesné navážky . Měl bych patrony nové a přesné. Výhodou jsou nábojnice s Boxer zápalkou, nové a několikrát použitelné. Ta střela SP 10 g je v podstatě totéž co kdysi dělala Vlašim nebo PS. Lovu.

Autor: Jaroslav Rejdák | 30.07.2017 22:33
To Jan Slavětínský: Jojo, přesně tak jsem to udělal, mám jich 100, ale do budoucna chci ty hilzny dál používat, nespěchá to, ale štve mě, že ty matrice nefungují, jak mají. A ono s mým střílením ta 100 nábojů dlouho nevydrží. A pokud člověk bude kalibrovat jen krček a navíc si je i žíhá, jsou nábojnice \\\"skoro nesmrtelné\\\"....... Jinak ta samotná střela podle mně není špatná a lítá mi úplně stejně jako Lapua Mega ve stejné gramáži. Ale uvidíme, až budu mít víc zkušeností.....

Autor: Jaroslav Rejdák | 22.11.2017 17:33
Nemá náhodou někdo další zkušenosti s přebitými náboji 8x57JS s mírně podlaborovanou navážkou? Případně i v jiných rážích? Přebíjí/nechává si přebíjet čím dál tím víc lidí....

Autor: Jan Slavětínský | 22.11.2017 19:40
U Štrobla jsem pro otestování koupil 20 ks SST Hornady a 20 ks. Alaska od Normy v r.8 S. S kolegou co přebijí jsme udělali náboje do 8x57 JRS (matrice totožná pro JS). Použili jsme prach S 070 a podle chytrých tabulek místo navážky 48 gr. dali 47,5 gr.
Při zkoušce na 100 m do papíru při nastřelení flinty na Norma Vulkán měly SST nástřel na 10. hodinu cca 3 cm od středu a Alaska na 1. hod též cca 3 cm os středu. Snížení rychlosti se srovná nastřelením a střela se sníženou rychlostí bude méně rozbijet.To máme vyzkoušené.Ostatní aspekty jsou téměř zanedbatelné a v ráně nezpozorovatelné.

Autor: Ramo | 24.11.2017 11:23
Mě přebíjí kamarád a kolega 7x65R Norna Vulkán 11g a také to trochu poddimenzovává oproti výrobci a délku náboje dělá dle komory zbraně (o dost delší než origoš). Ale parametry vám neřeknu, bó je nevím! :-) Ale funguje skvěle - černá, srnčí. Ještě přebíjím 9,3x74R naháňkové, ale tam asi nechává tovární laboraci dle tabulek. LOVU

Autor: Jaroslav Rejdák | 24.11.2017 12:55
Tovární laborace \"dle tabulek\" vlastně udělat nejde, protože tovární laborace jsou dost odlišné, stejně jako vyráběné prachy, ale to jen tak na okraj, každá šarže prachu i serie nábojů je jiná. Pokaždé vlastně vznikne úplně jiná serie nábojů :-D

Autor: Jaroslav Rejdák | 30.11.2017 17:02
Pokud někdo uvažuje o přebíjení nábojů, mám k dispozici kompletní přebíjení včetně počítačových programů a tabulek pro výpočet navážky, můžu zapůjčit hradla, matrice pro běžné lovecké ráže. Můžete si u mně na mém vercajku vyrobit náboje podle vlastního za podstatně lepší cenu než je tovární střelivo. To jen pro ty, kdo řeší stejný problém, jako jsem měl já a nechtějí investovat z počátku do celého přebíjení.... Dodržení zákona je samozřejmostí. Kdyžtak se můžete ozvat na mail jrejdak@seznam.cz

Autor: Fesoj | 30.11.2017 17:09
Ramo, předpokládám, že si ty náboje přebíjíš u kamaráda a kolegy sám a že jsi to jen špatně napsal ! Zákon hovoří jasnou řečí a tohle smrdí průserem ! Jarda Rejdák to oproti Tobě napsal přesně tak, jak to má byt, jak je to spravne...

Autor: Jaroslav Rejdák | 30.11.2017 17:35
Já to tak ale jen nenapsal, ale hlavně taky myslel. Mě v začátku, než jsem si všechno pořídil, strašně pomohlo, že jsem si to mohl vyzkoušet u kamaráda, jinak bych do toho nikdy nešel. Je to jednoduché, pokud člověk používá zdravý rozum, nemůže se za dodržení základních jednoduchých pravidel nic stát a je to bezpečné. Nakonec mně to chytlo a doma je vybavení za víc než 40.000,- :-D Nechal jsem si i udělat vybavení pro lovecké ráže, které nejsou běžně k dostání, bo se v Americe nepoužívají, ale v Evropě se s nima loví (6.5x54MS, 7x65R),

Autor: Ramo | 01.12.2017 14:16
Fesoji je to tak, on mi zapůjčí matrice, vybavení a prostor, a tu dřinu :-) si udělám SÁM !! A také poskytuje dobré rady a ty jsou k nezaplacení! :-)

Autor: Fesoj | 02.12.2017 13:34
Přesně tak !