Alkohol za volantemVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: dmw | 16.01.2016 21:27
Do 1 promile přestupek nad 1 promile trestný čin, je jedno jestli za volentem nebo na kole, zbroják danému sebrali až po soudu, do té doby normálně chodil s flintou a lovil, když sesedneš z kola a nedokáží tě to tak jsi normálně chodec a nic se neděje.

Autor: Krabat | 13.01.2016 08:41
Tak to jezdit namazanej raději v autě než na kole, když to vyjde (zbroják) nastejno... Teď mně ale napadlo, že když pojedu pod vlivem na kole a uvidím policajty, z kola sesednu, stanu se chodcem a ten se může účastnit provozu namazanej jak chce, pak už ti zbroják vzít nemůžou.

Autor: palkopal | 12.01.2016 08:20
Fajn, 0,1 promile jsi vysvětlil (blábol), ale kde máš důvod pro své tvrzení, že jít 1x před přestupkovou komisi znamená ztrátu zbrojáku (tvé tvrzení 11.1. v 15:26 hod). Ať čtu, jak čtu, stále je to minimálně 2x během posledních 3 let. Pokud čtu blbě, prosím o uvedení předpisu a ustanovení - číslo ve Sb., §§. Ve stanovisku ministerstva vnitra to není. Děkuji.

Autor: František Dušák | 12.01.2016 06:20
Re.Alkohol
To 0,1 promile byla ukázka, že od nejnižší měřené hodnoty, ale jinak zde je vyjádření MV
MINISTERSTVO VNITRA ČR
odbor bezpečnostní politiky
Nad štolou 3
170 34 Praha 7

Praha, 29. července 2014

Stanovisko k posuzování spolehlivosti podle § 23 zákona o zbraních po 1. červenci 2014 v souvislosti s rozšířením o přestupky podle zákona o silničním provozu spáchaných v souvislosti s požíváním alkoholických nápojů, resp. užíváním jiných návykových látek.

Úvod

Novelou zákona o zbraních provedenou zákonem č. 170/2013 Sb. byl s účinností od 1. července 2014 rozšířen výčet přestupků, které mohou mít vliv na spolehlivost žadatele o vydání zbrojního průkazu (resp. které mohou zapříčinit ztrátu spolehlivosti u jeho držitele). Nově byly mezi tyto přestupky zařazeny přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích spáchané v souvislosti s požíváním alkoholu nebo užíváním jiných návykových látek [§ 23 odst. 1 písm. c) bod 3 zákona o zbraních]. Jedná se především o skutkovou podstatu přestupku podle § 125c odst. 1 písm. b) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů. Významnou otázkou je, za jaké časové období s ohledem na nabytí účinnosti zákona č. 170/2013 Sb. je třeba při posuzování spolehlivosti podle § 23 odst. 1 písm. c) zákona o zbraních toto rozšíření o přestupky z oblasti provozu na pozemních komunikacích zohlednit, neboli je-li třeba vzít v potaz též tyto přestupky, byl-li za ně žadatel o vydání zbrojního průkazu nebo držitel zbrojního průkazu pravomocně uznán vinným ještě před 1. červencem 2014.
A i cyklista je účastník silničního provozu, tudíž vše výše uvedené se týká i jeho.

Autor: zutro | 11.01.2016 19:05
A co když má člověk propadlou občanku? To nehrozí odejmutí zp?Já sem měl propadlou 2 roky,hrozila pokuta ve správním řízení 10000 kč,tak mě napadlo jestli se to nemohlo odrazit i na zbrojáku,ta způsobilost k držení zbraní.

Autor: palkopal | 11.01.2016 19:00
Se připojuji ke kolegovi Bergmanovi - ať čtu, jak čtu, nevidím. A to čtu aktuální úplné znění http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-119/zneni-0#cast1, kde uvádí i poslední novelu ze září minulého roku 206/2015 Sb.
Kde to je o 0,1 promile? Pokud vím, krevní zkouška je prokazatelná od 0,2 promile. Jak se tedy prokazuje 0,1 promile?

Autor: M.Bergman | 11.01.2016 18:39
Kolego Dušáku, prosím hoď mi tu odkaz na tebou citovanou novelu zákona, týkající se \"chlastu od 0,1 - výše, bez žádného opakování\". Možná, že jsem něco přehlédl. Díky předem.

Autor: František Dušák | 11.01.2016 18:17
Re: Rici
Ne za telefon apod. není o zbrojáku nic. Ale stačí jen málo chlastu a přestupková komise a zbroják je fuč.
Re: Palkopal
Přečti si novelu zákona. Chlast od 0,1 - výše, nespolehlivost a zbroják je fuč. A nemusí být žádné opakování.
Chlapci novely neustále vznikají a je třeba je sledovat.

Autor: palkopal | 11.01.2016 18:09
Lidi, vždyť jste dělali zkoušku na zbroják, tak přeci musíte (!!) rozumět tomu, co je v zákoně o zbraních a střelivu napsáno (§§ 22 a 23). Nebo jste to udělali tak, že jste dostali od někoho těch šest testů k nabiflování a pak jste šli ke zkoušce?
Bezúhonný není ten, kdo byl pravomocně odsouzen za trestné činy (dnes přečiny či zločiny) uvedené v § 22 Obecné ohrožení je alkohol za volantem v množství více než 0,8 podle mne nebo 1,0 podle Tataláka - nedohledávám), a to již 1x. Automaticky se odebírá ZP.
Spolehlivý není ten, kdo byl více než 1x (= alespoň 2x) během posledních 3 let uznán vinným ze spáchání přestupku vyjmenovaném v § 23 zákona o zbraních. Jedná se i o přestupek proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, spáchaný pod vlivem návykové látky (akohol, droga). takže ne každý dopravní přestupek, ale jenom tyto. Ale pozor, kdo chlastá a bere drogy (třeba jen kouří trávu) a je to o něm prokazatelně známo, nemusí spáchat žádný přestupek a o zbroják přijde taky (proatě vás někdo nabonzuje a dosvědčí to, případně je od toho doktor).

Autor: rici czech | 11.01.2016 17:22
No v zákonech kovaný nejsem ,ale zeptám se pana Dušáka, který píše, že spolehlivost neřeší trestný čin ale přestupek.Mám to brát jako, že když spáchám přestupek v dopravním provozu-rychlost ,pásy,mobil apod.,popřípadě v porušení např. městské vyhlášky.,a půjdu před přestupkovou komisi tak mne seberou zbroják? No protože nějak tak jsem to z Vašeho příspěvku pochopil!
Já mám za to ,že pro sebrání ZP musíte spáchat opakovaný přestupek na ůseku zbraní a střeliva,nebo trestný čin,nebo řízení pod vlivem více jak 1 promile alkoholu,které se posuzuje jako trestný čin.Znám spoustu myslivců co nafoukali do jedné promile (obvykle zbytkový) a ZP jim zůstal.
Tak jak to tedy je?

Autor: František Dušák | 11.01.2016 15:26
Re: J.T.
Při nadýchání na kole ti sice neseberou řidičák, ale jdeš před přestupkovou komisi a tím pádem jsi v prdeli, protože tvoje spolehlivost je v háji a odevzdáváš zbroják. A je jedno zda 0,2 či 0,8. Novelou totiž spolehlivost neřeší trestný čin, ale pouze přestupek. A ten s chlastem, v jakékoli verzi, obzvláště.
Závěr - jedeš na kole - nadýcháš- odevzdáváš. Dáš v hospodě někomu facku - udá tě - odevzdáváš. A takových \"drobností\" za které odevzdáváš je mnoho. Spousta lidí si to neuvědomuje. A věřte, že bude hůř. Jó, když se vrchnost bojí, tak odzbrojuje. Komunisté taky odzbrojili.

Autor: palkopal | 11.01.2016 15:22
Nejde o odebrání řidičského, ale zbrojního průkazu (ZP), 0,8 promile jsem dával s otazníkem. Podstatou diskuse je, že když někdo \"nadýchá\" při jízdě na kole na veřejné komunikaci (málo opakovaně, hodně jedenkrát), přijde o zbroják.

Autor: Jaroslav Tatalák | 11.01.2016 14:53
Alkohol za volantem

Já si myslím, že na kolo se odebírání ŘP nevztahuje. To by museli mít ŘP i všichni kolaři. Tady platí pouze pokuta. Hranice mezi přestupkem a trestným činem je myslím 1 promile, ne 0,8. S pozdravem J.T.

Autor: palkopal | 11.01.2016 11:35
Smozřejmě - přestupek na úseku siniční dopravy. Pokud by nadýchal málo (do 0,8 promile?), potom před přestupkovou komisi obecního (městského) úřadu, pokuta a při opakování do 3 let odebrání ZP, při nadýchání více před soud a po odsouzení (téměř jisté a tuší by nebylo nutné opakování) odebrání ZP.

Autor: Krabat | 11.01.2016 11:22
Jak by to bylo s alkoholem při jízdě na kole? Policie běžně cyklisty kontroluje. Byl by postup stejný (odebrání ZP) jako při řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu?

Autor: Karel poslík | 11.01.2016 11:06
To opravdu není nic nového. Mám už rok v trezoru dočasně \"koupené\" dvě zbraně od bývalého souseda, kterému byl odebrán zbroják, jako následek za veselé řízení auta. Nějaký pracovní kolega mého syna, prý přišel o ZP poté, co v nějaké nižší hokejové soutěži brutálně mimo hru krosčekoval soupeře a způsobil mu zranění. Dostalo se to až před soud a mj. přišel i o ZP. Dnešní doba není nakloněná k držení zbraní a benevolenci nelze očekávat. Zdar Karel

Autor: palkopal | 08.01.2016 09:17
V zákoně o zbraních je to od roku 2002, § 24, alkohol za volantem více než jednou během posledních tří let, zákon nerozlišuje alkohol po napití se nebo tzv. zbytkáč. Vždy důvod k nevydání či odebrání zbrojáku. Akorát dosud se policie musí dotazovat obecních úřadů, zda dotyčný nemá \"škraloup\", od roku 2017 bude centrální registr (schváleno v létě 2015). Velký bratr na postupu a pikantní na tom je, že občan nemá právo do registu nahlížet a požadovat výpis či opis.

Autor: Leon Zumr | 08.01.2016 09:09
Přestupky musí být opakované

Autor: Jan Slavětínský | 08.01.2016 07:12
Na obyčejný lid je potřeba přísnost. To bylo,je a bude. Ono to s tím alkoholem a ZP bylo i dříve,teď jde o to na jak dlouho? A ne jen s alkoholem, ale jaká koliv přestupková věc řešená ve správním řízením. Stačilo i někoho u muziky vyhodit dveřmi...(př. budete jako rodič na maturitním plese svého dítěte dělat ostrahu vchodu. V noci tam vyvalíte nějaké výpitky ,kteří se tam budou z venku cpát. Ten upadne, rozbije si nos, půjde si to dát ošetřit,postěžuje si...Uříznete v lese soušku a bude se to s vámi řešit...atd.) S tím alkoholem asi není o čem diskutovat... Podívejte se na televizi, to je každý den něco - honičky,přepadení,zlodějiny,násilí,drogy. Je to napříč společenským spektrem.
Nějak nám ty demokratické výpotky a celá demokracie jde do řitě. No a politika kolem ZP je v současné době dost medialně sledovaná věc, tak se toto dalo čekat.

Autor: Ellhenicky | 08.01.2016 06:44
Nevím jak to chodilo u Vás, ale od 1.1.2016 se zpřísňují postihy za případné zjištění požití alkoholu, i zbytkového, při řízeni motorového vozidla. Nedělalo se to všude, ale u takového přestupce se zjišťuje, zda je držitelem zbrojního průkazu a když jo, tak má smůlu a z důvodu nespolehlivosti o něj přichází.Na honě si to málokdo odvolí, ale v běžném životě se to může stát.