Dnes je 24.1. 2021. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

Granulované krmivo pro srnčí zvěřVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Markéta.W. | 25.10.2016 19:33
Dobrý večer. Kdo poradí kde se dá koupit nějaké kompletní granulované krmivo na dokrmování srnky chované doma? Přesto, že má k dispozici luční seno a čerstvé větvičky, je před letošní zimou lehce vyhublá a proto bych ji ráda něčím dokrmila. Po mačkaném obilí mívá průjem, takže s ním šetřím. Na internetu jsem našla pouze minerální doplňky v prášku, které nechci. Děkuji předem za vaše tipy.

Autor: Fesoj | 25.10.2016 22:49
Krmení doma chovaného kusu je něco zcela jiného, než přikrmování u krmelce. Co se týče obilí, tam opravdu méně znamená více, zažívací soustava si na něj musí postupně přivyknout. Jednou jsem měl ve chlívku srnče, které naprosto vysílené zapadlo do potoka. Měl jsem ho od ledna do března, zkoušel jsem mu dávat všechno možné, ale nejvíce mu kupodivu chutnaly vařené brambory smíchané se šrotem. Ovšem nejlépe by Ti asi poradil Pavel Scherer, který srnčí zvěř chová k výzkumným účelům již mnoho let. Jeho články jsou v každém čísle Myslivosti a vždy končí adresou včetně tlf. čísla. Není to žádný náfuka, tak se neboj mu zavolat. Nikdo Ti neporadí líp.

Autor: K2C3 | 26.10.2016 08:07
VVS Verměřovice dodává granulované směsi pro zvěř.

Autor: Marcel Špeta | 26.10.2016 08:29
no, já bych se spíš zeptal co je myšleno obilím. Pro mne je \"obilí\" obilnina, tzn. všechno z této kategorie: tj. žito, ječmen, oves, pšenice ale i rýže.
Jestli si to dobře z mysl.kurzu pamatuji, tak pšenice je pro srnčí zabiják, když toho sežere moc, tak prý dochází k acidoze bachoru a umírá. Jestli se to týká a ostatních výše uvedených obilovin (ječmen, oves) to si nevybavuji, že by učitel říkal, ale třeba se mýlím.
Každopádně bych to srnčeti určitě nedával a bude víc než vhodné konzultovat s odborníky.

Autor: K2C3 | 27.10.2016 11:00
Tak třeba srnčí je přes léto hlavně v pšenici a problém to není. Problém je přechod z nějakého druhu potravy na jiný, přičemž samozřejmě pšenice je asi to nejproblémovější díky obsahu lepku, atd. Když ale bude v domácím chovu celoročně podávána pšenice v rovnoměrných dávkách, tak to problém nebude. Ideální v přírodních podmínkách je mačkaný oves, tím se nic nezkazí a pokud je níže uvedená srna v horší kondici, tak bych také pšenici nedával.

Autor: Fesoj | 27.10.2016 12:15
K2C3 -naprostý souhlas !

Autor: Karel Zvářal | 27.10.2016 15:01
No nevím... seno a větvičky... to by možná stačilo králíkům. A jestli je stébelnaté, tak ho srna vůbec nemusí brát. Chtělo by to jemné, květnové, nebo z pěkných otav. Ta krmná směs určitě stojí za odzkoušení, ale jako přídavek. Určitě jí nabídněte řepu, padaná jablka, nic nezkazíte ovsem a na doma chovaném kusu nemusíte šetřit, klidně i slunečnici a kukuřici - ale vše v menších dávkách (50-100g/den). Čili maximální pestrost, ale po troškách. A jestli je v horší kondici, vyhladovění ji určitě nehrozí, spíše se podívat na trus (škrkavky apod.).

Autor: Karel Zvářal | 13.11.2016 07:28
Nějak mi v těchto diskusích chybí zpětná vazba. Někdo nahodí téma, zadá otázku a pak se již neráčí zapojit, natož seznámit ostatní s výsledkem, jak to všechno dopadlo. Stylem \"Zeptej se a mlč\"... Zajímalo by mě, jak srna bere onu kompletní směs, jestli jí dává přednost před zelím, mrkví, slunečnící, jablky... A pro agenta K2C3: pšenice na poli, nebo v korýtku - to je sto a jedna, tj. srovnáváš nesrovnatelné! Zvěř přijímá jádro i s pluchou a stonkem (slámou), či-li ve značně naředěné podobě, kdy jádro tvoří tak třetinu objemu, zbytek je blahodárný balast. Proto na poli nejsou vidět zaprůjmované kusy.

Autor: figi | 13.11.2016 11:32
http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2016/Rijen-2016/Vyziva-srnci-zvere-shrnuti-nejdulezitejsich-aspe

Autor: Karel Zvářal | 13.11.2016 14:04
No... dnes na každý pojem existuje nějaké wéwéwé...to se jako veškerá diskuse zcvrkne na přeposílání odkazů ?? Byť P. Scherera velmi uznávám, odpověď na mou otázku jsem tam nenašel. Není tam ani slovo o kompletní krmné směsi, na kterou se paní ptala. Dokonce jsem v tom souhrnu nenašel velmi důležitý příkrm pro letní sucha, kdy na polích není zbla zeleně, kterým je obyčejná řepa. Chápu, že v jeho \"laboratoři\" má asi každý kus svou napaječku, leč ve volých honitbách jsou poměry zcela jiné. A řepa je nejen zdrojem vody, ale i energeticky bohatá a nutričně bezproblémová. Nevím, kdo krmí sezamové pokrutiny, většinou předkládají oves, ječmen, kukuřici (ve směsi). A jinak souhlasím s tím, že nepřikrmovat po žních a začít až s prvními mrazy, ukazuje na setrvávání v tradičních mýtech.

Autor: ttt | 13.11.2016 17:30
Granule pro srnči zvěř vyrábí Kooperace Hrotovice mají kontakt na webu.

Autor: Karel Zvářal | 13.11.2016 18:18
Milý ttt, a já právě chci zjistit, jak onen kompletní \"zázrak\" krotká srnka bere, resp. jestli mu dává absolutní PŘEDNOST. To poznáš tak, že do cca šesti misek dáš po hrstečce oves, vojtěškové granule, slunečnici, zelí, mrkev a kompletní směs a sleduješ, v jakém pořadí to srnka zežere. V přírodě bys našel ráno všechny misky prázdné, bo hlad je sviňa. Ale paní Markétě srnka a) pošla b) je klustá a nikomu to neprozradí:-).

Autor: ttt | 13.11.2016 18:45
Ono také v přírodě záleží na co je tak trochu zvyklá. Tak u nás se slunečnice, zelí a mrkve ani nedotkne. Dokonce i s cukrovkou má problém.

Autor: Karel Zvářal | 13.11.2016 20:25
Bylo to asi v bezsněžné zimě 2007, kdy bezdomáči vytvořili v plotu díru na straně od lesa v zahrádkářské kolonii. Jestli šli do chatek, nebo po zbytcích úrody, to jsem nezjistil. Majitelé tam dlouho nebyli, a tak srnčí využilo příležitost a vyšlapalo svými spárky viditelnou stezku. Růže, okrasné květiny, jahody, záhony s mrkví, petrželí, cibulí - vše bylo pochozené a okousané - samozřejmě zbytky asi nadúrody. Přitom les, kde měli své stávaniště, byl odběhnutý sad zarostlý šípkem, hlohem, stařinou, ostružiníkem..., přesto, či spíše právě proto, srnčí šlo na to, co \"nezná\". Proto nedůvěřuji různým kompletním náhražkám, ale spíše bych nabízel všechno možné, hlavně doma na zahradě. V poli je to hlavně o přežití a dostatku energie, tj. dostupný a levný zdroj (oves, ječmen, kukuřice, granule).

Autor: ttt | 13.11.2016 21:27
Jsme polní honitbou cca 830 ha z toho 100 ha tvoří les. Drobnou i srnči zvěř začínáme přikrmovát po žních. Přikrmujeme směsi oves,ječmen, hrách, kukuřice a granule. V podstatě po vzoru jednoho spolku, který ma co se tyče srnči zvěře výborne výsledky. Je fakt, že dnes jsem pořezal seno na dvou až pěti cm kousky a začal to předkládat s jádrem, takový test jak to budou brát u nás. Co se tyče dužnatého krmiva výlisky, jabka a trochu ta cukrovka. Na jabka je srnči zvěř u nás zvyklá máme zde hodně sadů a okolo vodotečí je dost jabloní. Jinak, když předložim samostatné granule jsou hned pryč. Srnči je prostě miluje. Smích

Autor: Ron Gordon | 13.11.2016 22:05
Je to tu pořád dokola a paní Markéta se zřejmě někde náramně baví. Ona totiž neuvedla KDE tu srnku chová, doufám jen, že né v nějaké voliéře, ale podle toho, že ji na podzim krmí senem a větvičkami mi to tak připadá. Kdyby ji měla na velké zahradě ona by si tam sama vybrala co ji chutná. Vždyť srnčí - to je mlsná koza. Ono v současné době jsme pro všechno kompletní -krmivo pro psy, krmivo pro kočky, morčata, králíky, nosnice, zkrátka co si vzpomeneme. Když se však podíváte na složení, tak to jsou zpravidla samé sračky a náhražky, stačí se podívat na konzervu pro psy - CELĚ 4% masa a masného odpadu. To že srnčí dobře bere granulované krmivo není tím že by to bylo něco zázračného je tam jen přidána sůl, takže když posolím seno, tak jej srnčí bude brát, ikdyž nebude zrovna nejkvalitnější. Nevidím nejmenší důvod předkládat mačkaný oves. Cožpak zvěř nemá zuby ? A ji u přikrmování platí - všeho z mírou, aby se z přikrmování nestalo vykrmování.

Autor: Markéta.W. | 16.11.2016 22:51
Dobrý večer, bohužel se nikde náramně nebavím. Omlouvám se, již nějakou dobu se chystám reagovat na příspěvky. V první řadě asi nejvíce děkuji za typ od Fesoje, kontaktovala jsem pana Scherera, je to velmi milý a ochotný pán, snažil se poradit jak nejlépe dovedl. Po konzultaci s ním jsem ve VVS Verměřovice objednala kompletní krmnou směs. Byla jsem překvapena cenou: 15 kg - cca 270,- Kč, vč. dopravy. A teď k mému srnčímu příběhu. Srnku jsme nalezli jako cca 2 denní 1.6.2014. Její matka ležela vedle ní pošlá. Každé dvě hodiny jsem ji krmila čerstvým kozím mlékem a postupem času jsme spolu začaly chodit na procházky do lesa, jelikož bydlíme na samotě. Srnka dobře prospívala, přežila dvojí pokousání od lišky (na noc jsem ji jako malou zavírala, ale postupem času chtěla být venku i v noci a to se jí vymstilo, naštěstí to nebylo vážné). Srnka byla ve stále stejné ohradě u lesa (cca 500 m2), občas přeskočila do ohrady ke slepicím, kde párkrát snědla něco nevhodného, dostala krátkodobý průjem, ale cca do týdne byla OK. Na podzim 2014 najednou zničeho nic začínala vypadat unaveně, přestala přežvykovat, měla snahu se pást, ale v krku se jí \\\"hromadily\\\" kusy potravy, které pak jakoby zvracela. Vypadalo to, že ji budeme muset utratit, nakonec se mi podařilo ji několikadenním \\\"proléváním\\\" roztokem z Prodigestanu vrátit k životu. V zimě 2014/2015 byla v dobré kondici, říkala jsem jí, že je nejtlustší srnka pod sluncem... I přes velice suché léto 2015, kdy pastva byla více než chudá, byla srnka vždy dobrá, stejně tak jako v zimě 2015/2016. Teprve na jaře 2016 při přechodu na zelenou pastvu začala trpět občasnými, ale opakujícími se průjmy. Přilepšovala jsem jí denně cca hrnkem mačkaného ovsa a až teprve po vysazení ovsa průjmy přestaly. Léto 2016 bylo OK, ale když shodila letní srst, začala postupně hubnout. I přes veškerou mou snahu o co nejkvalitnější směs stravy viditelně strádala. Po té, co jsem vložila dotaz do této diskuze jsem srnce vysadila mačkaný oves, který jsem začala v malých dávkách podávat zač. října a průjem opět ustal. Po poradě s p. Schererem jsem ale oves začala opět podávat a průjem se vrátil, tentokrát dost úporný a i zapáchající. Přes veškerou mou snahu, znovu používání Prodigestanu, přikrmování srnčími \\\"mňamkami\\\" se bohužel srnku nepodařilo zachránit a dne 4.11.2016 jsme museli ukončit její trápení. Směs z VVS Verměřovice dorazila o týden později, takže vám bohužel nesdělím, jak by ji bývala přijímala. Jen ze zkušenosti vím, že např. jablka a mrkev nechtěla nikdy. Velice všem děkuji za tipy a snahu pomoci. Jsem sice laik a postupně jsem se učila, co vlastně srnčí přijímá, ale nikdo učený z nebe nespadl a proto mě mrzí kritika některých z vás. Ale svět je krutý, lidé jsou krutí a krutá je pro mě i ztráta mé srnky, kterou jsem vychovávala společně se stejně starou dcerou. Byla jsem srnce velmi vděčná za její přítulnost a radost, že mě každé ráno vidí a že ke mě i přes své divoké srdce má velkou důvěru. Tímto z mé strany uzavírám diskuzi, třeba náš příběh bude pro někoho přínosný. Pokud jsem někoho tímto sáhodlouhým příspěvkem pohoršila, tak se omlouvám, jen jsem se snažila ne moc podrobně popsat soužití se srňourem. Děkuji a nashledanou.

Autor: Fesoj | 17.11.2016 00:55
Milá Markétko, je mi líto, jak to nakonec dopadlo a abych řekl pravdu, neumím si to vysvětlit - koneckonců nejsem veterinář. Bohužel nikoho nenapadlo, když už k tomu úhynu došlo, nechat provést pitvu - mne osobně by ta příčina úhynu u dospělého kusu,přičemž nedošlo k žádné radikální změně potravy a otrava byla dá se říci chronická, velice zajímala - hodně laicky a zjednodušeně řešeno holka asi sežrala něco, co neměla, A nakonec bych se vůbec nedivil, kdyby to byl docela obyčerný kus drátu.

Autor: Markéta.W. | 17.11.2016 16:13
Milý Fesoji, pitva mě samozřejmě napadla hned. Mohlo se jednat o dlouhodobější záležitost, ale možná opravdu jen sežrala něco nevhodného. Jsme sice na samotě, ale pohyb lidí je u nás dost velký a člověk nikdy neví, kdo jí co mohl dát. Napadla mě i cílená otrava, ale to by opravdu prokázala jen pitva. Každopádně se to již nedozvíme.

Autor: Ron Gordon | 17.11.2016 21:00
Paní Markéto, jsem rád, že se celá věc vyjasnila a pokud se Vás můj příspěvek dotknul, tak se omlouvám, ale chovat srnku na 50 m to asi opravdu nejde.

Autor: Markéta.W. | 17.11.2016 22:20
Přepsala jsem se, utekla mi jedna nula, jedná se o 500 m2. Zastávám názor, dopřát jakémukoli zvířeti co největší prostor.