Dnes je 27.09. 2020. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

DnesVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Hans | 01.06.2011 07:05
Dovolím si založit červnové DNES.
Po večerním dešti zvoní budík ve 2,40 ve 3 vyjíždíme na posedu jsem ve 3,15 a ve 3,45 vybírám nejmenšího lončáka z rudlu, který mám od posedu dvacet metrů. Nechám jej kousek popojít a na 50m střílím Norma Vulcan 308W a vidím jen rozprchnuvší se prasata po lánu pole a část slyším v křoví za sebou. Na nástřelu ve vyšší trávě s řepkou nic nevidím z posedu. Přijde táta s bordinou a ta už hlásí prase přímo na nástřelu. Lončačka 20kg. Pak následuje klasika.

Autor: Miroslav Kráčmar | 01.06.2011 08:59
Dnes ráno se mi podařilo vstát ve 3:00,přestože jsem po včerejší večerní čekané zalehl až po půlnoci.V 3:30 už jsem seděl na posedu u řepky,hned bylo vidět,že prasátka tam už byla,ale přece jeden samostatný kus těsně po čtvrté opatrně přišel,je přesný jak hodinky.Dnes ale pózoval jen asi 15 minut a prchl.Později přišla na to samé místo srna,zadní běhy po....é,hold řepka.Video,sice mizerné,je v galerii.
Včera večer jsem zase něco málo nahrál na vnadišti,tak to posléze přihodím do videí. Hezký den M.K.

Autor: Martin Skřivánek | 01.06.2011 12:49
Hansi lovu zdar.dvacetikilová lončačka,jaké tam máte potom selata? :-)

Autor: Hans | 01.06.2011 13:37
No horší je, že takových v tom rudlu bylo asi 6. Pak větší lončáci kolem 40kil. Selata jsou tu pěkný, ale tohle jsou asi nějaký pozdnější, že jsou tak malý.

Autor: Václav Pašek | 01.06.2011 16:24
Tak ode dneška na srnce jako Ing. Vliv to asi mít nebude. :-D Úspěšným lovcům, lovu zdar! V.P.

Autor: Děda z lesa | 01.06.2011 16:26
Těch 6 kusů jsou pozdní selata, nikoliv lončáci !
Je třeba už zapomenout na termín 1.4. - žádná vyhláška nemůže udělat ze selat ze dne na den lončáky...

Autor: Martin Skřivánek | 01.06.2011 18:57
Dědo tak jsem to myslel.Václave to je taky dobrý úlovek,zapil bych to řádně klidně i pravou rukou :-).

Autor: Josef Hanzlík | 01.06.2011 19:59
Pane inženýre Pašku-gratuluji,odvedl jsi kus práce a do dalšího profesního i soukromého života mnoho úspěchů.

Autor: jirka marek | 01.06.2011 23:23
Vašku taky blahopřeju k tomu inženýru a přeju mnoho úspěchů v práci a vůbec.

Autor: Jan Slavětínský | 02.06.2011 06:29
Kolego Pašku gratuluji...Včera po odpolední bouřce,která u nás řádila celé odpoledne ,kdy se střídal slejvák s kroupami,jsem navečer vyrazil ven. Polovina luk je od víkendu posečená a druhá půlka stojí. Tam je tráva do prsou,tak že v tom není vůbec nic vidět. Po posečeným sem tam přeběhne nějaký ušák a ráda se ukáže i škodná. Viděl jsem pouze dvě srny u kraje lesa a čtyři zajíce. Na posečeném pruhu podle strouhy se objevil zrzavý flek.Už jsem si říkal lišče, ale v dalekohledu vidím toulavou škodnou. Soumrakem houkla rána od 7/57R... Lovu zdar všem.

Autor: Erika Doležalová | 02.06.2011 08:38
Panu inženýrovi velká gratulace :-) Třeba to bude mít vliv, srnci budou mít větší respekt a budou se držet v uctivé vzdálenosti :-)))
Já se chystám ven až dnes, včera navečer to vypadalo na bouřku (nakonec nic..) a taky byla práce s rozrušením divočáka (ulovil partner o den dřív) a dnes ráno jsem sice vstala, ale až po čtvrté a venku už bylo skoro světlo jak ve dne a taky hnusně (zima, vichr), tak to už nemělo cenu. Takže snad navečer no.
A ještě dodatečně Martinovi a Hansovi Lovu zdar k divočákům a Radkovi k srnci.

Autor: Miroslav Šafr | 02.06.2011 09:01
Také se připojím ze včerejším zážitkem. Počasí jako u Honzy S., takže traviny z části polehlé a tak vyrážím hned po Šahrazádě. Hned po příchodu na posed vychází z houštiny samotá mladá srna kterou pasu až do půl desáté. Je neklidná, v houštině se něco děje a tak se jí nechce zpět. Najednou vyběhne z houštiny na louku další srna a za ní tlupa černé. Obchází po louce vnadiště pro lepší vítr, který je bohužel promněnlilí. Staré bachně se něco nezdá a vrací se k lesu. Beru flintu, že snad stihnu ještě nějakého opozdilce. V tom se však všichni "lončáci" odpojují od tlupy a míří na vnadiště. Za odvahu je nechám nažrat, poté vybírám zajmavý kus (flekatý) a střílím. Prase se svalí a k mému údivu ostatní prasátka stále holdují na kukuřici a pečivu. Přebíjím, vybírám další kus a střílím. Prase opět leží na nástřelu vedle prvního kusu. Do tmy mám vyvrženo a jdu raději pro auto. Samec 29 kg, samice 20kg.Foto viz galerie.

Autor: Václav Pašek | 02.06.2011 17:03
Děkuji všem za gratulaci! Eriko, ten se už drží tak daleko, že dál se držet nemůže. :) V.P.

Autor: Erika Doležalová | 03.06.2011 08:28
Václave, umím si to představit, Včera jsem se jela podívat zas jinam, abych se konečně řádně stala "lovcem srnčí zvěře" (za tři sezóny mám sice pět trofejových kusů, ale stydím se jak malé děcko, jelikož ani jeden není první věková :-( Hodinová šoulačka, ale pouze srna v ječmeni na 30 kroků. Pak do tmy na malém posídku, jenže 100m od něj je lán řepky "jako kráva" a sice jsem viděla neuvěřitelných 9, slovy DEVĚT!! srnců, ale všechno strááášně dalekóóó.. Ale jeden krásný zážitek, nadějný roček šel pomaličku za mnou po louce (došel asi na 200m z původních nejmíň 400, přišel z řepky :-) mezitím z lánu vytáhl další mladík a šel šikmo taky za mnou, pak se vyřítil nějaký srnčí frajírek, ale běžel prohnat toho prvního, no ten druhý na nic nečekal a preventivně prchal taky, ale přímo ke mě! U posídku stojí asi 3 metry vlevo strom a srnec se zastavil až u něj. Neskutečné, ani jsem nedýchala :-) Ostatní srnci, tak nějak "běžní", šesteráci, nerovní šesteráci, vidláci.. A je tam jedna zajímavá trojka, ještě skoro nepřebarvený, krk jak beran a silné paroží vysoko nad slecha.. :-)

Autor: Karel poslík | 03.06.2011 12:29
Včera jsme vyrazil s kolegou opět na noční čekanou. Dojeli jsme k mému mstu, kde jsem se vysadil a Jarda pokračoval zase na své oblíbené místečko. Za celý večer jsem viděl a slyšel jen několik bažantů a kachen, po setmění bylo ještě slyšet volavku a jinak nic – mrtvo. Po půlnoci beru mobil a velím k odchodu. Jen jsem domluvil, začalo se z lesa přibližovat typické lámání a funění. Okamžitě volám znovu a šeptem oznamuji změnu plánu. Po chvíli z lesa vychází samotný kus. Podle všech atributů starší bachyně , možná 100 kg. V klidu bere dobroty z vnadiště, zatímco v lese a jejím okolí je naprostý klid. Po selatech ani vidu ani slechu. Za dlouhých patnáct minut představení skončilo a bachna zatáhla hlučně do porostu. Ještě dlouho jsem ji slyšel v okolí a pak byl klid. Volám opět Jardu. Už jsem za zády slyšel zvuk svého auta, kterak projíždí honitbou, když zase to lámání a funění. Rychle vytáčím poslední volané číslo a schovávám mobil do kapsy. Je to domluvený signál aby zastavil a vyčkal. Já s kulovnicí v rameni čekám až se vykulí rudl černé , avšak marně. Bachna se vrátila dobrat zbytky. Nezbývalo než v klidu vyčkat do konce hostiny a domů jsem se dostal ve dvě ráno. Do práce vstávám ve čtyři a odpoledne jedeme na jih. Pak že nejsme blázni. Zdar Karel.

Autor: Tomio | 03.06.2011 12:35
Včera jsem byl také, sice jen do 10:40, ale už jsem pak nic neviděl.

Autor: Václav Pašek | 03.06.2011 12:46
Dnes ráno jsem dorazil v jednu z filmu Lidice a co jiného by mě mohlo napadnout, než si nařídit budíka na třetí a jít do lesa. :) V půl čtvrté jsem seděl na malém posídku na dlouhé louce u vsuku do kanálu, buď přijde srnec a nebo vyleze liška. Louka byla čerstvě posečená a během deseti minut vidím, jak se nějak podivně hýbě neposečený pruh u cesty, v lese praskla větvička a než jsem stačil lišku poznat přeběhla do houštiny. Po čtvrté jsem pozoroval dobrých 20minut dva srnce v souboji, bohužel 300m ode mě, takže jsem je nemohl přes tmu ještě pořádně přečíst. V půl šesté jsem šel šoulat, protože na louce už nebyl žádný kus, našoulal jsem postupně dvě čipleny na 30m a 50m, ale srnec ne a ne... drží si patřičnej odstup, ale já je jednou přechytračím. :) Černá skvrna na dnešním krásném ránu je nalezené posečené srnče, ale pokud je jedinné... V.P.

Autor: Miroslav Kráčmar | 04.06.2011 10:59
Ráno budíček ve 3:00,že vyzkouším kolegou zapůjčený Nikon Monarch 8,5x56.3:30 usedám na posed u řepky,zvedám kukr a ...,na place je černo.Jeden větší kus,4 menší,zatím nejde rozeznat co je co.Čekám tedy na více světla.Po chvíli se zdá,že vidím střapec a protože čuníci začínají být nějak neklidní,vybírám odhadem nejmenší kus,červený bod se zastaví na hlavě a v 3:50 houkne rána.V lese je slyšet rachot odbíhající zvěře,jen jeden kus už nikam nespěchá.Kňourek 43kg.zůstává v ohni(foto v galerii).Tak si toho Monarcha dodatečně k těm kulatinám asi fakt koupím....Lovu zdar a hezký víkend všem.M.K.

Autor: Jan Heger | 04.06.2011 12:37
Dnes jsem si navezl jetelinu, kterou jsem včera sekl, na sušaky a kouknu na net a maj přijít silné bouřky super..včera jsem ulovil 2 klíšťata z procházení jetele a bohužel jsem posekl 2 malý..:(:(, když jsem je odnášel, málem mi kápaly slzy..příště to prolezu na kolenách!

Autor: Erika Doležalová | 05.06.2011 07:41
Mirku Lovu zdar! Jane, to se bohužel stává, partner mi vyprávěl, že když před pár lety před sečením procházeli trávy a odnesli srnče, tak ho srna za chvíli druhou stranou dovedla zpátky :-( Včera jsme se jeli podívat na vnadiště, jeli jsme tlustým vyjetým kolejákem, oči na stopkách a najednou hlasité písknutí.. Brzda, vyskočili jsme ven a v trávě jsem viděla srnčátko.. No, utíkalo pryč poměrně rychle a záleh mělo asi 20cm od koleje, tak doufám, že jsme ho nepřejeli, že se jenom leklo.. :-(
Večer jsem se jela podívat ven, při příchodu na posed jsem si zradila srnce, špičky do slech ale určitě ne roček.. Pak už jen dvě srny.

Autor: Miroslav Šafr | 05.06.2011 09:34
Dnes ráno jsem si přivstal, ne na lov ale na vyhánění zvěře z travin před sečením. Místo flinty přes rameno kosu na obsekání posedů co zasahují do kraje travin a před pátou vyrážíme se psem (LR) do prní louky. Tráva po včerejším dešti hodně mokrá, místy pěkně vysoká. Náš pohyb slišitelný na veklou dálku, v které vidím odcházet srnčí. Přicházím k jednomu posedu který obsekávám, psa odkládám aby si odpočinul. Když mám hotovo, pouštím opět psa a vcházíme do vysoké ale uválené trávy u malého lesíka. Najenou i já cítím černou, v tom však už pes "vystavuje" na kraji lesa prase. Sekáč(cca 50 kg) ospalí, unavený vztává ze zálehu a místo do lesa odbíhá asi 15 m kolem mě do louky. Psa ihned zastavuji a přivolávám. Kňourek běžel travinou až do sousední pastviny, odkud se ještě otáčel a líným krokem poté zašel do lesa. Jsem rád, že vše dobře dopadlo a po sedmé spařený jak jetel dorážím spokojený domů.

Autor: Jan Heger | 05.06.2011 09:41
Já vím, že se to stává, ale ten pocit:(
Jinak jsem včera vyrazil po ukrutném dešti, srna asi hledala srnče na jeteli. A pak jsem zahlédl vytahovat srnce z lesa, byl určitě jenom po slecha. Ale vzdálenost mi překazila ho přečíst. Takže dneska na něj:)

Autor: Jan Slavětínský | 05.06.2011 12:48
U nás je někde čerstvě posečeno a jinak ještě stojí tráva,která mi je až do prsou. Včera ráno při návratu z revíru jsem se byl podívat v jedné lokalitě, která krajem navazuje na rekreační chatovou oblast.Je to místo, kde se špatně střílí a nikdo z nás tam téměř nechodí.Párkrát v roce se tam podívám a za ty roky zpět ,mám v těch místech ulovených pár zajímavých a starých srnců.Podle hrabání a výtluků vidím, že tam zase nějaký ten paroháč je.Vybírám si místo u krajového smrku s výhledem do louky,prolamuji pár jeho větví pro lepší výhled a čistím si pomyslný lovecký chodník s tím, že se tam dnes ráno za rozbřesku podívám.Lehce po čtvrté hodině potichu přicházím na místo, usedám na zem na malou trojnožku a opírám se o kmen smrku.Pomalu se rozednívá,všude klid a najednou se na horní mezi táhne kus.Je to dobrých 130 metrů. Zastavuje. Čtu ho dalekohledem a vidím vysoké hladké paroží, na jedné straně už pouze puky a druhý paroh téměř hladký. Podle postavy a masky je to "pantáta" srnec.Schází z meze a postupuje loukou šikmo na mě. Rozhodl jsem se, že jak to bude trochu k tomu, že budu střílet.Opírám se o kmen a v puškohledu čekám až se srnec objeví v trochu nižší trávě, aby rána byla co nejjistější.Mám ho na dobrých sto kroků.Srnec se najednou otáčí,jako by se rozmyslel a jde na druhou stranu. V okamžiku, kdy se v trávě objevuje silueta,sedí tečka za plecí a ranním tichem zahřmí rána.Srnec vyráží loukou a jde.Rychle po paměti přebijím a nespouštím ho z očí a čekám ,kdy se zlomí.Běží tryskem a začíná zpomalovat až u další meze pod starou planou třešní.Honzíku,kamaráde ,ty jsi ho pěkně chybil,říkám si.Kule nedoletěla...Zastavil a natočil se na mě, jak kdyby si říkal, kdo že ho to po ránu děsí.Rukou se rychle opírám o kmen,kulobrok podpírám palcem a pravý loket zapírám o koleno.Vím, že mám pár vteřin.Napínáček,tečka se zastavuje za plecí a ránem jde druhá rána.Zlomil se v ráně,pouze oblak mlhy z ranní rosy se zvedá z trávy za ním.Přebijím, chvíli sedím a ulamuji z krajové větve smrku dva úlomky.Pomalu vyrážím k nástřelu.Přicházím na místo ,do pasu mokrý od rosy a skláním se k panu srnci. Prohlížím ho, ze zvědavosti se mu dívám na zuby, jak jsem ho typoval. Odhadem 7-mi letý.Dávám mu poctu a poslední hryz, za klobouk úlomek....(8/57 JRS, Oryx 12,7 , 19 kg bez hlavy) Lovu zdar a sv. Hubertovi dík za dnešní ráno..

Autor: Martin Skřivánek | 05.06.2011 23:07
Dnes pěkná čekaná.šel jsem na starého obeznaného srnce a ještě za světla nějak ve 20.30h mi na louku vyšly dvě asi 60kg bachyně s malinkýma selátkama,snad 5kilové selata, nemohl jsem je spočítat,bylo jich snad 20ks.když jsem si je fotil tak jsem je zradil.hned po nich přišel ten můj srnec a po komorové ráně zůstal v ohni.

Autor: Roman Herold | 05.06.2011 23:23
Dnes jsem šel na srnce ktereho nám obeznaného ověšenej jak vánoční stromeček.Židličku dvojnožku,stativ,foťák,dalekohled a kulobrok.Zalezl jsem do křáku kde jsem měl už připravené místo před sebou řídkou řepku.Srnec vychází zleva tak tam natočím foták abych si to mohl natočit ale srnec nikde. Asi v osm na pravo něco zašustí mrknu a on srnec asi tak patnáct metrů odemě a pořád se blíži ani se nehnu vítr mám dobrej ale srnec přide tak na pět metrů a něco se mu nezdá tak jistí a vzápětí prchá pěkně mě převezl ta balím a du se podívat k další řepce kde prohazuji kukuřicu a tvrdé pečivo a je to pravidelně brané.Tak ve čtvrt na deset ještě za světla tak 70 metru registruji pohyb beru dalekohled a je to prase je to do protisvahu a řepka je tam dost řidká tak ho krásně vidím ale nejsem si jist jestli to není bachyňka tak nestřílím. Za chvilku prase zatáhlo tak sedím dál a po chvilce slyším křupání asi dvacet metrů předemnou kde krmím a říkám si už tam sou ale rychle se stmívá a moc se jim nechtělo na čisté místo tak chvilku poslouchám a balím bachna chrochtla šramot v řepce a byl klid.Takže moc krásná čekaná i když jsem nic nestřelil.Ránno to tam du omrknout jestli jim chutnalo a samozřejmě už mám nachystáno pro ně hodně dobrot.Dík Dianě a Hubertovi za krásné zážitky.

Autor: Erika Doležalová | 06.06.2011 10:23
Martine Lovu zdar. Tak se mnou včera srnčí pěkně "vydrbalo", jelikož na malém blbém posídku daleko od všeho dění jsem viděla 9 srnců, tak jsem se rozhodla sednout si o asi 200m blíž. Vybavená podobně jako Roman - tedy židlička, vidlička, foťák, kukr a kulobrok jsem celá zpocená sedla před osmou v kraji lesa s výhledem na celou řepku a louku a s dobrým větrem "do ksichtu". Jenže se nedělo vůbec nic, teprve po deváté sláva hurá, asi na 400m registruju v řepce něco hnědého a živého! :-) Je to srnec, opodál kouká hlava nejspíš druhého, protože začala honička ale směrem do řepky. Sedím do tmy a nic víc. To snad ani není možné. Už přemýšlím, jestli mi nenosí smůlu ten kulobrok, dokud jsem chodila s winchestrem, tak jsem měla většinou 1-2 srnce na dostřel (byť jsem nelovila).. :-)
Cestou domů krásný zážitek, vedle řepky (té u které jsem střílela svého letošního srnce, akorát z druhé strany) cosi poskočilo.. a ona to srna s dvěma srnčátky, maličcí drobečci, byli kouzelní jak poskakovali za mámou :-)

Autor: Martin Síla | 06.06.2011 21:04
Tak tohle je u nás.

http://svitavsky.denik.cz/pozary/aktualne-pozar-pneumatik20110606-fa5c.html

I přes několik urgencí na krajský úřad,cizp,policii se se skládkou neudělalo vůbec nic!!

Dovlekli jsme i bývalého ministra žp. Ambrozka.Nic!!

Teď je to tady. Hrozí evakuace,zasahuje 19 hasičských sborů a vypadá to jak ve válce.
Je to marný.

Autor: Tomio | 06.06.2011 22:56
O té skládce si cvrdlikali ptáčci i ve Svitavách před časem. Je to smutné

Autor: Martin Skřivánek | 07.06.2011 00:43
tak se mi podařil hatrick :-).třetí čekaná v řadě a úlovek,dnes prase 4Okg.z nástřelu odešlo do hustého žlebu,nasadil jsem drsňačku na nástřel a asi po 50m v neprostupném žlebě ho hlásila,šel jsem za ní po kolenách,bylo ještě živé tak jsem ranou na krk ukončil jeho trápení.Lovu zdar!

Autor: Roman Voříšek | 07.06.2011 07:29
Všem úspěšným lovcům Lovu Zdar! U nás včera docela slušně pršelo, chodíc po obýváku jako lev v kleci čekám, až se to uklidní. Přestalo pršet v devět, fofrem se oblékám a jedu k řepce, kde mám nakrmeno a vím, že přijdou. Parkuji auto, potichu zavírám dveře a nabijím. Jako rys se plazím k žebříku a jdu tak potichu, že jsem na nějakých 20m našoulal srnce šesteráka. Ten, jakmile mě zjistil, pomalu zatahuje do meze a já s největší opatrností na posed. Sednu, připravím si opěru, zalícím, zda je vše v pořádku a sklopím zrak na pojistku, jestli je na druhé poloze, zase zvednu oči a zkamením. Na vydupaném místě vidím sele, které již nemá ochrané pruhy. Ještě dalekohledem vše kontroluji a pak už večerem houkne rána. Komora, sele zůstává v ohni. Jak jsem už dlouho nelovil, chytla mě lovecká horečka, klepal jsem se tak, že jsem nebyl schopný napsat hospodáři SMS. Ještě klika, že to během chvilky přešlo, z posedu by vypadlo kilo hřebíků. Dávám dubový úlomek zvěři a sobě za mokrý klobouk.
CZ550FS, 6,5x55SE, Hornady SST - to aby to bylo celé :-)

Autor: Erika Doležalová | 07.06.2011 09:12
Martine a Romane, Lovu zdar. Já včera nikam nejela a dnes se dozvěděla zajímavé informace :-) V neděli jsem seděla u lesa s výhledem na řepku, jak jsem psala a v lese mám za zády tak 60-80m maličkou oplocenku, jsou v ní jakési stromky a hlavně hustá vysoká tráva a všemožný "bordel". No a včera mistrovi lesákovi :-) z této oplocenky ve dvě odpoledne vyběhlo 5 větších prasat a hurá do řepky.. To kdybych věděla že tam jsou, tak si tam takhle v klídku nesedím :-) Dnes zajedu okouknout tu řepku, něco nasypat a navonět a snad bude nějaké zvědavé a přijde se podívat :-)
Na naší louku jsme jeden večer nasypali rybí vnitřnosti (kapr - nedělní oběd :-) a včera odpoledne už byly v čudu. Asi tam chodí ta moje chybená liška, potvůrka zrzavá. No prvním červnem skončilo hájení (kromě norování dospělé lišky "v době mláďat" na čekané nelovím) tak se na ni budu muset zajet zase kouknout :-)

Autor: Karel poslík | 08.06.2011 06:58
Včera večer u nás výjimečně nepršelo, proto jsem zvolil čekanou mimo krytou kazatelnu. Ležel jsem na haldách na zemi s výhledem přes terénní hranu pod sebe z kopce. Před sebou kus březového polena a na něm jako podložka hadr.Bylo ještě světlo, 21.10 hod, když se pod stromy objevila liška. Vzdálenost 40 m , poloha v leže s oporou , to se nechybuje. Ještě jsem počkal až se postaví na široko a usadil kříž na lopatku. Zůstala v ohni. Podle subtilnější postavy a hubené oháňky jsem myslel ,že to bude velmi vyspělé lišče. Vyklubal se z toho starý lišák s prašivinou, skoro bez srsti. Skončil v zemi. Vydržel jsem venku až do půlnoci, ale už jsem neviděl nic. Zdar Karel

Autor: Erika Doležalová | 08.06.2011 08:13
Tak to zase u nás lilo jako z konve ale před sedmou se to uklidnilo, tak jsme o půl osmé vyrazili. Sedla jsem si zase na zem do kraje lesa s výhledem na řepku. První se objevil špičák, parůžky do Véčka, kousek nad půlku slech. Než jsem stihla přečíst víc, vyřítil se z řepky druhý a za ním starý pán.. První na nic nečekal a zmizel zpátky v řepce, druhý musel až do lesa, přestože se na to pan domácí asi po 50ti metrech vykašlal a šel zpátky. Dobrý lovný kus, silný, myslím že to byl ten vidlák kterého jsem vídala na opačné straně lesa když jsem čekala na svého srnce. Pak se do 9ti nedělo nic a pak znovu vytáhl na louku špičák. Choval se jako bláznivé štěně, útočil na keřík div se nepřevrátil, pak vyrazil splašeně dopředu a tak se to několikrát opakovalo. Rozesmál mě a dala jsem mu "nálepku" Nadějný roček :-) V půl desáté telefonicky domlouváme ukončení čekané a když uklidím telefon a naposledy zvednu dalekohled k očím, vidím asi na 150m další kus. Chvíli kouká mým směrem a pak prudce vyráží.. Říkám si, že je to dobře, aspoň se ještě podívám co je zač a v tom postřehnu slabé zašustění trávy - spustím dalekohled z očí a málem mám infarkt - sotva na 5 mětrů předemnou stojí srneček!!! Vůbec jsem nepostřehla, odkud se tam vzal (to je to telefonování :-) snad vyrostl ze země či co :-) Vysoké špičky po slecha, kouká přímo na mě (ale sedím vedle stromu ve stínu :-) pak ukousne trávu no a už je tu onen frajírek z louky a mladík prchá směr les.. Neskutečný zážitek, takhle blízko jsem srnčí ještě nikdy neměla :-) Už jsem na to přišla, ten KB mi asi fakt nosí smůlu, protože dokud jsem chodila s ním, všechna zvěř byla nedostižně daleko a včera jsem vzala zase provětrat winchestra a hned takový neuvěřitelný zážitek.. :-) Balím a jdu loukama k cestě, na jeden kus zapasený v trávě málem šlápnu :-) a druhý vystartuje asi na 15m z potoka o kus dál.. Po dlouhé době "nijakých" sezení a chození to byla moc pěkná čekaná :-)

Autor: Děda z lesa | 08.06.2011 10:01
Dnes se sice zatím nic neudálo, ale protože je Medarda, dovolím si jednu důležitou radu :
Pozor dnes na pofidérní či nahodilý pohlavní styk, protože pro chlapa je největší průšvih chytit na Medarda kapavku...

Autor: Martin Skřivánek | 08.06.2011 13:44
Dědo takže žádné "možná přijde i Diana" ani návštěvy příhraničních zařízení tohoto druhu! :-) :-) :-)

Autor: Milan Soukup | 08.06.2011 13:47
Sakra, to mě nikdy nenapadlo, večerní rande pro jistotu ruším a jdu na pivo :-). M

Autor: Josef Hanzlík | 08.06.2011 19:05
No jo,sakra,mě pěkně kape z nosu,to teda bude šestinedělí.

Autor: Roman Voříšek | 10.06.2011 07:12
Včera večer usedám na jednoduchý žebřík kousek nad barákem, mám tam nakrmeno a chodí pravidelně. V dědině pomalu utichají sekačky a jiná technika a okolo deváté je konečně klid a svítí měsíc. Rozvalím se na posedu a odpočívám. Občas se podívám na místo, kde vnadím a v jednom okamžiku vidím pohyb. Lišče. Opatrně beru kulovnici, opírám se a čekám, až se lišče postaví bokem. Večerem houkne rána a v optice vidím, jak lišče zmizelo v ráně. Potichu přebiju a sedím dál, čekám na čuníky. Zhruba po pů hodině zase pohyb a ono druhé lišče. Opět se pevně opírám a večerem jde druhá rána, lišče opět v ohni. Lovu Zdar! Můj malý Švéd opět promluvil, 6,5x55SE.

Autor: Erika Doležalová | 10.06.2011 17:19
Včera jsem se taky dostala ven, jsem zvyklá jezdit brzo, kolem 19té hod., ikdyž jsem tam pak nejmíň 1,5 hod zbytečná - srnčí vytahuje dost pozdě. V dálce na mezi se už po osmé postavila srna a klidně se pase, asi za půl hodiny zase zalehne, nejspíš tam má schované srnče. Dlouho se neděje nic a pak z obilí přichází srnec, je až na opačném konci louky, že to není jednička poznám i na těch něco přes 160m :-) Čekám, že zatáhne do lesa, ale chce mi udělat radost a jde vedle obilí směrem ke mě, v polovině vzdálenosti se dokonce rozběhne :-) Postaví se mi pěkně naširoko sotva na 20m, vidím jednu vidli, v duchu se modlím, aby na druhé straně byla špice a já měla "alibi" pro ulovení, ale bohužel, je to vidlák :-) Věk 3 roky tutově, klidně bych řekla že i 4. Tak snad z něj bude mít některý z kolegů později radost..
S blížícím se stmíváním přemýšlím, jestli to vzdát nebo ještě chvíli posedět, že by třeba..čistě nááhodou..snad omylem.. třeba prošlo nějaké prasátko. Jakoby mě sv.Hubert vyslyšel a v lese to zaláme. To přeci nemůže udělat srnčí! Napjatě poslouchám, louku máme posečenou, tráva je pěkně poschlá a tudíž světlá, měsíček svítí akorát.. Jenže divočákovi se ven nechce, za chvíli slyším zalámání o kus dál a pak až skoro na konci louky. Jenže k tomu se přidá i šustění trávy, takže to vypadá, že každou chvíli vyleze z lesa.. Bum..Báác..bum..bum.. ach bóže, "Vltava nad Jaroměřicemi" - hlasitá hudba a ohňostroj z blízkého města přichází v tu "nejlepší" chvíli :-( Z lesa samozřejmě nevyleze nic a až tyhle moderní zázraky skončí, je všude ticho jako v kostele. Takže jedu domů.
Romanovi Lovu zdar k liščatům.

Autor: Jan Slavětínský | 12.06.2011 11:43
Včera ráno jsem po rozednění slezl z posedu a šel na šoulačku obejít okolo posečených luk.Na konci jedné louky, u samé meze ,jsem se potkal s paličkářem, na kterého tam jezdím od 16 tého a už jsem věřil, že má kalendář. Střílel jsem ze země v leže až na druhý konec louky.Rána seděla ,neudělal krok. Hold osma je osma. Lovu zdar všem.

Autor: Miroslav Šafr | 12.06.2011 13:21
Honzo, Lovu zdar. A kdo umí, tan hold umí a tak se mu i daří.

Autor: Tomáš | 12.06.2011 21:00
Včera večer jsem odjížděl do honitby dost pozdě, ale nedalo mi to, abych aspoň na chvíli nepobyl venku.Vzduch byl prosycen vlhkostí z předešlého deště, sluníčko svítilo, čas jako malovaný k lovu srnce, říkal jsem si.
Z posedu, který jsem si postavil na okraji velké mítiny, nyní již značně zarostlé trávou byl nádherný rozhled a co chvíli bylo vidět zajíce krčícího se u hromádek klestí, sojku nebo datla. Bylo nějak okolo půl osmé, když mě na protějším konci mítiny poctivých 150 m daleko vyšel z krytiny na pastvu srnec, o kterém mě bylo na první pohled jasné, že mezi mladé nepatří. Tak pantáto říkám si, nejdřív si tě pečlivě obeznám a pak se uvidí. A uviděl jsem to, co jsem tušil hned na začátku,silný krátký krk, hlava stříbrná jak Metuzalém a na ní silné paroží, s velmi krátkými výsadami do 2 cm délky, přední výsady hmotou značně na ústupu, tak do 1 cm délky.Potvrdilo se také to, co jsem očekával, tj.velká opatrnost tohoto srnce a velká setrvačnost na poměrně malém prostoru. Vzhledem k mému vybavení, tj. kulovnička v ráži 222. Rem., trávou zarostlé mítině a také k tomu, že kus nepřišel na méně jak 130 m jsem se rozhodl nestřílet a vzít si v následujících dnech jinou zbraň.Dnes se na tebe budu jen dívat kamaráde,ale ani to netrvalo dlouho. Srnec zašel do krytiny a asi za 10 minut vyšel z jiné krytiny svižným mladistvým krokem srnec jiný, špičák,s jedním parůžkem o délce ca. 5 cm pod slechy, jak jsem špatně v první okamžik obeznal, protože jak se za chvíli ukázalo, tak druhý parůžek měl, ale vzhledem k deformované pučnici mu rostl takřka vodorovně. Dálkoměr na mojí Leice Geovid 10x42 mm ukázal vzdálenost srnce 93 m, svojí zbrani a sám sobě věřím, tak jsem se rozhodl k ráně. Výstřel mě překvapil poměrně velmi ostrým suchým prásknutím a v témže okamžiku se srnec zlomil v ohni a zhasl na nástřelu. Střelivo SAKO 222. REM 3,56 g Gamehead tak opět potvrdilo svoji dobrou pověst. Následoval poslední hryz, ošetření zvěřiny za pekelné asistence komárů a doma ze mě moja vytáhla tři klíšťáky....

Autor: Roman Voříšek | 14.06.2011 08:58
Tome, zdravím Tě a Lovu Zdar!
Okolo deváté usedám na můj jednoduchý žebřík, kus nad barákem. Chodí mi tam čuníci, jenže se nemůžeme potkat. Jsem dnes rozhodnutý, že budu sedět do půlnoci a když se druhý den půjdu podívat a bude sežráno, je to jasné. K desáté dole u potoka najednou zabekalo srnčí, říkám si, už jdou. Je 22:30 a začínám přehodnocovat mé rozhodnutí, že se odeberu ke spánku ve 23:00. Sotva jsem to domyslel, kousek za posedem jsem uslyšel zalámání a pak kviknutí a pohyb. Jenže takový klidný pohyb, bachyně se selatama je hlučnější a selata se pošťuchují.
Čekám, jsem napnutý jak struna, kontroluji, zda mám pojistu u čezety na druhé poloze a dávám si pozor, abych řemenem, až budu zvedat zbraň, o něco nezavadil. Trvalo ješte dobu, než se na place ukázal tmavý stín a za chvilinku druhý. To vše už sleduji dalekohledem, vidět je ještě slušně. Oba kusy jsou již dobu na místě a já čekám, kdy se ukážou selátka. Jenže to je zbytečné čekání, jsou to oba určitě lončáci. Čtu oba kusy velice pozorně a jeden mi připadá o kousek menší, rozhoduji se pro lov. Ale znáte to, když jsem se rozhodl, tak ten větší odehnal menšího do řepky a já už jsem házel flintu téměř do žita (tam tedy do řepky), že je po lovu. Jenže menší z lončáků to obešel a stoupl si tak šikovně a snad i svatý Hubert při mně stál, že jsem opatrně zalícil, opřel si loket a v klidu pohladil napínáček. Ostrá rána se odráží ve stěně lesa a já jsem po ráně slyšel, jak čuník po ráně kviknul. Potichu přebiju a po pomyslně vykouřené cigaretě jdu s čelovkou na nástřel. Tam kousek plic, pár kapek barvy. Na nic nečekám a jedu pro jezevčíky. Za chvilku jsme zpět a na nástřelu vypouštím staršího jezevce. Vše si ověří a mizí v řepce. Najednou se zastaví kus v lánu a slyším, jak bere vítr. Už se vidím, jak vytahuji prasátko tři metry z řepky. Ale pes jde dál do lánu...
Dobré tři minuty je klid a najednou kdesi v prostřed lánu - baf, baf baf - pak je slyšet, jak prasátko škube a zase hlásí. Na dálku jej chválím.
Lončák kňourek zhasl cca 80m od nástřelu, rána na plíce, vybarvený dovnitř, cca 40kg po vyvržení.
A mé tradiční - CZ550 8x57JS, S&B Nosler Partition. První ulovený kus novou kulovnicí a první ulovený kus střelou NP. Vstřel jsem ani pořádně nenašel, výstřelová strana tak ve velikosti dvoukoruny. Proto tak kus blbě barvil.
Dávám dubový úlomek jako poctu ulovené zvěři a sobě za kloboub taktéž. Diano a Huberte, Lovu Zdar! R. Voříšek.

Autor: Jaromír K | 14.06.2011 21:03
Přeji všem úspěšným lovcům přede mnou Lovu Zdar. I já jsem včera vyrazil mrknout do revíru. Spíše jsem měl namířeno na prasátka a do jinší lokality,ale když jsem viděl rozdělaný oheň a partu feˇáků,tak jsem zvolil jinou Kazatelnu na celou noc. Do kletru jsem naskládal spacák atd. a vyrazil. Usedl jsem něco před osmou a až do čtvrt na deset,kdy se u lesa objevila srna se nikde nehl ani klásek. Pak jsem uslyšel pode mnou zašustění a skok kusu srnčího do meze jsem pod dalekohledem jenom tipoval na srnce. Chvilka klidu a srnec vyšel na druhé straně meze,kde stojí kazatelna,ale asi o šedesát metrů dál. První to vypadalo na slabého šesteráka. Pak jsem ho hodil do Meostára na 12x a už jsem viděl,že druhá lodyha je sylnější a asi jen čtyři cm dlouhá. Ryhlé rozhodnutí: Rychle jsem otevřel druhé boční okýnko na zapření,zvětšení už jsem neměnil a na srnce poslal v tu chvíly celkem jistou ranu za chůze na krk. V momentě odmáčknutí jsem srnce ztratil v kmínu. Chvilku mi trvalo najít nástřel ve vyšším porostu,ale srnec se nepohnul ani o milimetr. Stříleno na 90metrů ZH 306 ráže 5,6x50R magnum SP 3,24g. Kulka poprvé neprošla zkrz a našel jsem jí při stahování na druhé straně krku. Přesně protla krční páteř bez jakékoliv devastace zvěřiny. Opravdu je to jak "včelka". Lovu Zdar, JK

Autor: Děda z lesa | 14.06.2011 22:00
Jaromíre K., příště zde nepište, že máte namířeno na prasátka, když vyrážíte s ráží 5,6x50R - díky.
Jinak k srnci gratuluji.

Autor: Tomáš | 15.06.2011 06:36
Všem gratulujícím Lovu Dík ! a také Lovu Zdar ! při jejich lovu.

Tomáš Peroutka

Autor: Ivo Ondráček | 15.06.2011 07:11
Včera konečně posekli poslední louku, tož dneska budík 3:45. Překvapivě jsem vstal (tento týden každý den budíček na čtrvtou a ani si nepamatuju, že bych ho zaklapl) a ve 4:10 už sedím na posedu. Čekal jsem hlavně na liščata a šel takříkajíc "na jistotu", protože tam na 100% jsou. Což v překladu do češtiny znamenalo, že jsem za další hodinu neviděl ani chlup:) Pak jsem v dalekém rohu louky uviděl kus. A protože už té správné "liščí" hodině odeznělo, a protože by to mohl být jeden z těch šťastlivců paličkáčů, co jim pořád Diana přeje, vydal jsem se ho našoulat a pořádně obeznat. Když jsem vykoukl přes terenní vlnu, už tam nebyl jeden kus, ale dva. Druhý kus byl dobrý srnec, ale na lepší obeznání mimo možnosti dalekohledu. Opřel jsem trojnožku a konečně měl využití pro novou Meoptu 3-12x56RD, co od minulého týdne zdobí můj kulobrok. 12x zvětšení mi ukázalo lepší pohled na paroží a až to se mnou trhlo. Už jsem věděl, s kým mám tu čest. Starý opatrný srnec, jeden parůžek špice, druhý vidle - známe se už od března. Od doby lovu pochopitelně zmizel a dnes jsem ho konečně opět potkal. Pozici na střelbu jsem měl dobrou, nebylo nad čím váhat, srnec směrem ke mě trochu nervózně jistil. Tou dobou už se mi nedostával dech a já věděl, že za další minutu netrefím vrata od stodoly. Takovou loveckou horečku jsem už měsíce nezažil. Pak se mi kříž jako zázrakem uklidnil, srnec se natočil správně bokem a já nezaváhal. Po ráně srnec značil napůl výskokem napůl vyhrbením. To už jsem věděl, že rána nesedla kam měla. Naštěstí srnci po několika metrech začaly docházet síly a brzy zhasnul. Počkal jsem ještě několik minut a vydal se přes louku. Na nástřel jsem nakrokoval 140 metrů. Srnci poslední hryz, sobě úlomek za klobouk a dlouho u něj držel stráž...Hodně dlouho..."Tak jsem tě hochu po takových letech konečně vyprovodil z revíru...", říkal jsem si. Viděl jsem chvíli trochu mlhavě, to asi to vycházející sluníčko nebo nějaké smítko v oku, kdo ví...Diano, díky! Fotky jsou v galerii. Lovu zdar!

Autor: Roman Voříšek | 15.06.2011 10:31
Ivo, to je PAN SRNEC, mé upřimné Lovu Zdar!

Autor: Jaromír K | 15.06.2011 12:39
PRO DĚDU:,Chybí mi tam,že sem tu partu viděl při cestě domů v pět hodin,pak už by vám to dávalo význam. Mám i 30-06Spr,takže volím podle toho,do které lokality jdu. Několikrát,jsem sebou bral dokonce i obě,máme prostorné kazatelny. Sorry za nepřesnost,já zákony znám. S pozdravem Jk

Autor: Erika Doležalová | 15.06.2011 14:47
Jaromíre, Lovu zdar, ale nedá mi to - na 90m, za chůze a na krk je jistá rána? :-( To tedy nevím...

Autor: Jaromír K | 15.06.2011 16:26
Eriko,nedá mi to a odpovím-:). Ne za mé chůze,ale za chůze toho srnce(dal sem ho do galerie) Nevím,jaké kdo má zkušenosti,ale pokud střílím pevně zapřen do třech bodů,jak při nastřelování zbraně,tak by rána měla sedět. Nastřeluji na sto metrů a mám to v pětikoruně. Takže převedeno k srnci,mířím na krk před lopatku,celkem dost veliký terč(na fotce je zásah myslím vidět) a pokud by i srnec popoběhl víc,je to na plecku(pořád lepší než mířit na komoru a střelit ho na měko). Tato ráže mi na větší vzdálenosti nikdy nerozbíjela,takže se takové rány nebojím. Další plus mám to zvětšení 12x a to každý kdo to vlastní,mi to potvrdí. V puškohledu 7x50 už bych to na jistou ránu neviděl moc dobře. S pozdravem JK

Autor: Tomio | 15.06.2011 17:05
Tak za Vaší chůze by to byl opravdu husarský kousek, tak daleko s fantazií asi Erika nešla.
Kdo je vystřílený prosím, ale prostě nevím, co je tak kouzelného v ranách na krk u srnčí a na hlavu u černé. Lovu zdar

Autor: Jaromír K | 15.06.2011 18:21
V těch ranách na krk nebo hlavu,není nic kouzelného,je to jen účinná rána. Srnčí i po 30-06 na komoru může jít šedesát metrů a pak babo raď kde hledat-:) Já sem měl problém najít srnce za šera na nástřelu,ne tak někde dál. Takže tak. JK

Autor: Oldřich Vopršal | 16.06.2011 08:16
Souhlasím s tím, že na ráně na krk není skutečně nic kouzelného a už vůbec ne nic mysliveckého. Nic kouzelného ani příjemného není nad dosledem postřeleného srnce, kterého střelec střílel na krk a srnce pak najdete od nástřelu po 60 m v houštině s přestřelenou průdušnicí, protože střela jako na potvoru neletěla s deklarovanou pětikorunovou přesností a minula obratle. I to se stává. A to nemluvím o tom, jaká veliká muka ten chudák srnec asi prožíval, než zhasl.

Autor: Jan Slavětínský | 16.06.2011 08:28
Včera navečer ,při cestě k posedu ,jsem doslova šlápl na zalehnutého srnce,když jsem chtěl projít mezí na druhou louku. Všechno trvalo pouze pár vteřin.Vyrazil mi pod nohama, tryskem a zmateně doběhl k druhé mezi,kde zastavil a ohlížel se směrem ke mě. To už mám dalekohled u očí a čtu ho. Srneček, paličkář, hmotností snad 8 kilo. Rozhodování bylo rychlé, ale v okamžiku,kdy jsem natáhl napínáček a usazoval tečku k lopatce se odpíchl a jedním skokem zmizel v zarosté mezi.Vteřinou vyhrál. Nad mezí je menší záhumenka s pšenicí a vedle ní kus nedosečeného mokřadu louky. Tam zůstal a to mi změnilo plán večerní čekané.S dobrým větrem jsem sedl do meze a věřil ,že někde musí vyjít. Bylo devět večer a podle mezí se objevuje a popochází několik samostatných kusů, jeden pěkný šesterák, roček - do slechů vysoký a ještě nevytlučený vidláček a dvě srny. Ten můj zrazený nikde. Před půl desátou opatrně opouštím místo a jdu se podívat za trní,do míst, kde jsem ho zvedl. Opatrně jdu při mezi a hned za trním na nějakých 30 kroků se popásá kus. Už podle velikosti mám tušení. Byl to on. Vrátil se zpět na místo našeho setkání ,ale všechna pro byla na jeho straně. Nějakých tři sta metrů za ním se svítilo v oknech v prvních rodinných domcích z nedaleké vesnice. Tak snad jindy.... Lovu zdar všem

Autor: Jan Slavětínský | 16.06.2011 08:43
Chlapi nevím, ale je rozdíl střílet na krk s úmyslem střelit kus na krk anebo mířit na kořen krku ,když je ta zvěř v pohybu. Potom je zásah posunutý o 10 cm vzadu a je to lopatka. Klasické předsazení kulí.

Autor: Erika Doležalová | 16.06.2011 09:20
Jaromíre, díky za "vysvětlení". Já jsem samozřejmě pochopila, že v pohybu byl srnec a ne Vy :-) Jinak, po upřesnění je jasné, že rána na krk před lopatku je něco jiného než rána "doprostřed" výšky krku, ostatně jak už napsal Jenda Slavětínských. Já to pochopila právě jako tu druhou variantu (tedy "prostě na krk" :-)
Je to na každém se rozhodnout, kam zásah umístí. Viděla jsem pár fotek zvěře střelené na krk, kdy se kule svezla po páteři a výsledkem byly celkem slušné "krátery" na plecích, můj první srnec dopadl úplně stejně (ale na krk jsem nestřílela úmyslně, kule uhnula o tlusté stonky posečené řepky), vstřel uprostřed krku, neprostřelený a kule v plecku (a plecko pro psy..)
Každopádně ještě jednou Lovu zdar. A souhlasím, že hledání zvěře, o které víme, že tam tutově leží, je někdy zábavné, to se pak nejlíp ukáže, kdo z nás má "čtyřkový" nos :-))) Když je vyšší tráva, i kolem jelena se dá chodit v metrových obloucích a nenajít :-)))

Autor: Lukáš Turecký | 17.06.2011 16:03
Ve středu jsem skoro jako každý den vyrazil ven. Šel jsem docela pozdě, ale vyplatilo se. Při příchodu k posedu jsem si cestou zradil dobrého ročka, který mi odskočil z vysoké trávy na pár metrů. Nevadí, potichu přicházím k posedu, kde se pohodlně usazuji. Posed na hraně lesa a před sebou velká louka. Čerstvě posečená louka mi dává naději i na lišku.
V tom asi po 20 minutách sezení spatřuji u olší v palaší kus srnčího. Beru dalekohled a zjišťuji, že se jedná o srnu. Po obeznání projíždím palaší dále a hle srnec s jedním kusem, kterého odhání. Copak to asi bude? Srnec se ztratí a já odkládám dalekohled. V tom oba kusy vyběhnou na posekanou louku a to už mám na očích dalekohled a snažím se určit co je ten druhý kus. Dalekohled mi na to nestačí, a proto beru kulovnici a na puškohledu nastavuji 12X zvětšení. Po důkladném pozorování a zjištění, že se jedná o slabého ročka, který na hlavě nemá skoro nic, se mi neskutečně rozbuší srdce. Jsou, ale dost daleko. Starší srnec se zastavuje a nechává ročka. Ani nevím, kam odešel, jak jsem se soustředil na mého MOŽNÁ PRVNÍHO SRNCE. Srnec se zastavil u hlohu asi 200 metrů ode mě. Chvilku se popásá a potom míří šikmo ke mně. Stále se snažím zjistit co má na hlavě. Jak se přibližuje asi na 100 metrů, je mi jasné, že to budou velice krátké špičky. Srdce stále buší, ale střílet se nedá, protože mi ve výhledu zavazí větev. Srnec se dává opět do pohybu, a když už je v mezeře tak ustaluji kříž na komoře. A v tom se mi srnec rozběhne k lesu. Nééé to snad néé si říkám. Proč jsem nestřílel! Potřeboval jsem na to asi delší čas. Když je srnec v běhu snažím se ho zastavit písknutím, což se mi asi na potřetí podaří. A srnec se zastavuje asi 5 metrů od kraje lesa. Teď nebo nikdy si říkám, a tak rychle zamířím. Večerem třeskne rána, která se mi vryje do srdce na celý život. Srnec značí ránu a odbíhá do blízkého lesa.
Hlavně zachovat klid a nikam nepospíchat. Beru telefon a volám kolegovi, který sedí kilometr ode mě. Úkol zněl jasně :-) vydrž já za tebou přijedu. Tak čekám a čekám. V hlavě se mi promítají ty chvilky před výstřelem. Už nemohu dál sedět. Jdu se projít, abych se uklidnil. V tom už vidím kolegu, tak spěchám honem na nástřel. Srnec ještě odskočil 5 metrů, kde ve vysoké trávě na hraně lesa zhasl. Stojím nad srnce, smekám klobouk a v hlavě si opět promítám průběh lovu. Pomalu se stmívá, a tak srnce vytahuji na louku, v tom už kolega přichází s úlomky. Následuje předání posledního hryzu a gratulace k prvnímu ulovenému srnci. Úlomek umísťuji za klobouk. Plomba a hurá do vyvrhování. O komárech se nemá asi cenu zmiňovat, to zná každý.
Roček 11 kg s hlavou a asi 1 cm špičky. Stříleno na 60 metrů kulovnicí Tikka T3 Hunter ráží 8x57 JS. Děkuji za tento nádherný zážitek sv. Hubertovi a sv. Dianě. Lovu zdar!!! Lukáš
(fotky ve fotogalerii)

Autor: ValíkVlastimil | 17.06.2011 16:20
Luky upřímná gratulace k prvnímu ulovenému srnci.Krásně popsaný průběh lovu. Přeji Ti Lovu zdar.

Autor: Jaromír K | 17.06.2011 20:26
Lukáši,LOVU ZDAR. Předpokládám,že jsi střílel na 12x. Jen tak pro zajímavost,jakou máš osnovu? Sedí ti? Já mám bod. JK

Autor: Josef Hanzlík | 17.06.2011 21:08
Lukáši,Lovu zdar,Docter-ten kouká,co?

Autor: Lukáš Turecký | 17.06.2011 21:24
Lovu zdar. Osnovu mám LP. Abych se přiznal, tak ani nevím na kolik jsem střílel:-). S osnovou jsem moc spokojen. Ani na 12X nepřekrývá cíl. A bod je taky fajn. Velice jemná regulace. Docter je super kouká opravdu dobře.

Autor: Vrba Frantisek | 17.06.2011 22:55
Lukáší přeji Ti lovu zdar.Gratuluji k ulovení prvního srnce,i k tomu,jak jsi cely průběh lovu popsal.Je to pro Tebe událost na kterou nikdy nezapomeneš,a jsem rád, že jsi se s námi o svůj zážitek podělil. F.V

Autor: jirka marek | 17.06.2011 23:12
Luky velké LOVU ZDAR k srnci a k moc hezky popsanému příběhu!

Autor: Erika Doležalová | 18.06.2011 19:13
Lovu zdar k prvnímu, to se nazapomíná :-)

Autor: Jan Heger | 18.06.2011 20:53
Lovu Zdar Lukáši! Pořádně to zapij, hezký úlovek. Honza

Autor: Václav Sládek | 19.06.2011 09:16
V sobotu brigáda poslední opravy bažantnice a dovezení bažantích kuřat.

Autor: Tomáš | 19.06.2011 23:17
Ahoj Lukáši. Lovu Zdar !
Jinak gratuluji k dobré první ráně.
Je moc dobře, že Tvá rána byla úspěšná,
příště už totiž budeš klidnější.

Tomáš Peroutka

Autor: Erika Doležalová | 20.06.2011 07:02
Tak ikdyž se včera každou chvíli zatáhlo a spustil se déšť, po sedmé hodině mi to nedalo a jela jsem ven. Měla jsem vyhlédnuté místo na žebříku u lesa (loni nám u něj při sečení trav usekli "nohu", a jelikož se nikdo neměl k tomu, aby to opravil, tak nikdo nevěděl, jaká je v okolí zvěř - opravili jsme my, takže jsem mohla vyrazit :-)
Pár dní předtím jsme z traktoru :-))) obeznali srnce, zdálo se mi, že má jen špice, tak jsem si ho chtěla prohlédnout.
Čekaná byla "obvyklá" - do devíti se nedělo vůbec nic. Pak zašustila kukuřice a už běží směrem ke mě srna a za ní srnec! Na to, že je tepve červen, byl dost neodbytný, naháněl ji stále v menších a menších kruzích, ale pak se mi ztratili v padlině. Netrvalo to dlouho a srnec - už sám - pádí zpátky. Samozřejmě mu přiběhl pán revíru vysvětlit, co se sluší a patří - velmi dobrý šesterák druhé věkové, paroží slušné výšky, pěkně perlené, velmi dlouhé výsady. Nakonec mi oba srnci zůstali stát blízko žebříku - silnější vlevo, slabší vpravo. Když silnější odešel lesem, druhý mi prošel kolem žebříku sotva na 5 metrů.. To už nešlo nepřečíst, že namísto špičáka nosí slabého šesteráka, ale je to ještě mladík. Velmi dobrý vítr a to, že jsem seděla skoro jako pecka (když nepočítám, že jsem fotila a točila video :-) přineslo úspěch. Bohužel jsem se rozhodla vzít na čekanou jen "malý foťák", takže výsledek není tak dobrý :-( Nádherný zážitek.
Poznala jsem marnost sezení v této lokalitě a před půl desátou slezla dolů s úmyslem projít podél lesa po posečené louce a nakouknout "za zatáčku" - a tam stál kus, sotva na 30 kroků. Zadaunovala jsem do trávy a snažila se ho přečíst, zdálo se mi, že je to knoflíček, ale jistota chyběla (stál naostro zezadu a jen občas vytočil hlavu do strany). Pak se otočil a lekl se div se nepřevrátil a už mazal do krytu řepky :-) Takže na další čekanou zamířím tam - ona to stejně nakonec bude určitě čiplenka :-)))

Autor: Jan Slavětínský | 20.06.2011 08:15
Kolega ze sdružení si letos v Lysé koupil puškohled meostar 7x56RD, sháněl a uvažoval o dalekohledu,tento byl za výstavní cenu a tak si udělal radost. Po nastřelení a po pár ranách zjistil, že se z puškohledu uvnitř sype kyt či co a je to plné "bordelu". Reklamoval ho a teď v týdnu dostal puškohled jiný a úplně nový.Byli jsme domluvení, že až ráno pojedeme z revíru domů, že se sejdeme,pokecáme,probereme to a také si z toho chtěl v klidu dát ránu. Vidím kolegu z dálky, jak přijíždí a v tom z meze přede mnou žene pšenicí srnec srnce . Beru dalekohled a vidím ročka,špičáka do slechů a za ním toho srnce, který ho valí. Starý pokroucený hladký špičák. Kratší paroží nad slecha,ale silné zvlněné kolíky, jako "Lucifer". Vyběhli z pšenice na louku a tam starý zarazil. Měl jsem ho na nějakých 40 kroků. Kulobrok v autě...Všechno to trvalo 2-3 vteřiny ,na mě nereagoval a pokračovali dál. Jen to zašustilo u potoka v olší a zmizeli tak rychle, jako se objevili. Nelovil bych ho, nebyl jsem ve svém úseku a já zase ty naše domluvené úseky respektuji a chci ,aby byly respektovány, ale toho srnce jsem měl před očima včera celý den...Uvidíme jak to bude vypadat v září... Lovu zdar všem.

Autor: kesl | 20.06.2011 08:45
Nevím, kam se ten svě řítí, ale odjížděl jsem na ryby a hned za městem pole postříkané desikantem a na něm dva páry jeřábů popelavých. Beru nejdelší sklo, otevírám okénko u auta a fotím a fotím a fotím....Když jsem jel z ryb, ještě tam byli. Poprvé a naposledy jsem je fotil před asi sedmi lety ještě analogem na svitkový film. To byl na podobné lokalitě asi tři km vzdálené jeden pár. V západních čechách raritní výskyt. L a L!

Autor: Martin Skřivánek | 20.06.2011 13:33
U nás byly o víkendu rybářské závody,týden jsem jezdil,před chatou krmil a jak jsem tam v sobotu přijel už tam seděli dva chlapi,přijeli z daleka a byli tam prostě dřív tak i když jsem byl naštvaný jsem si v klidu sedl jinam.na tom mém místě chytli 12kaprů a já ani šupinu ale na závodech se stejně moc nechytá :-).

Autor: Jan Slavětínský | 20.06.2011 14:02
Taková malá smutná příhoda z víkendového rána. O víkendu soukromník srazil poslední dílek trávy, co jsem o něm psal v průběhu týdne společně s tím paličkářem. V tom kousku poslední trávy bylo staženo min.šest kusů srnčího z celé té louky. Ráno přijíždím a z auta vidím na posečené trávě stát srnu a upřeně sleduje černou kočku,která před ní něco žere. Pomalu jsem zajel za horní mez,opatrně a tiše zamkl auto a v krytu keřů se tam šel podívat.Kouknu přes keř a srna i kocour tam stále jsou. Kočku jsem pohladil čtyřkama ,(zůstala v ráně) a šel se podívat, co tam měla.(vše v souladu s legislativou) Srna na ránu ani nereagovala a odběhla až v okamžiku,kdy jsem se objevil na louce. Když jsem přišel na nástřel,byl to smutný pohled. Na řádku tam leželo její posečené srnče, malé , u kterého byla a které celou dobu sledovala i s tím kocourem,který na něm "hodoval". Zvláštní,smutná a krutá situace. A to jsem si myslel, že už v té lokalitě mají kůzlata vyhráno a že soukromníček s rotačkou a zetorem není velká hrozba. Lovu

Autor: Roman Voříšek | 20.06.2011 15:37
Lukáši, Lovu Zdar!
Byl jsem v sobotu ráno, chtěl jsem jít brzo, tak ve čtyři sedět, ale u nás padaly z nebe provazy, tak jsem dojel až před pátou a to už bylo pozdě...
Sedám na krytý posed a v dálce na lánu jetele vidím 2 srnce, tak doufám, že by se mohl nějaký přiblížit. Do půl osmé nic, balím to a šourám se k autu. Přestalo pršet a z lesů šla pára, nádherná podívaná. Už jsem u auta, ještě si říkám, že to prohlédnu. Na druhém jetelovém poli vidím 3 kusy srnčího. Jdu je zkontrolovat.
Co tak opatrně šoulám a občas kouknu sklem, všímám si, že jeden kus je silný srnec a o pět metrů dál stojí paličkáč!?! Oba srnci odstřelový - starý mrzout má na hlavě asi 15cm kolíky. A co teď? Kterého lovit? Opřít se o co mám, jenže stojí oba tak blbě na horizontu, že jsem si ještě po nějaké době, kdy jsem čekal, že by některý z kusů sešel pod kopec, lovení rozmyslel. Na oba kusy se dojdu později podívat.
Tohle se mi nestalo poprvé - sedím a na scénu mi z lesa vytáhne růdl prasat a okolo se pohybuje liška a teď si myslivečku vyber! Co si tak vzpomínám, většinou to končilo neúspěchem. Chybil jsem to a nebo, když jsem se konečně rozmyslel, co budu lovit, tak vše zatáhlo a již se nevrátilo... Jo, myslivec je pořád hloupý a příroda s loveckými náhodami jej řádně školí... R. Voříšek

Autor: Ivo Ondráček | 20.06.2011 17:44
Tak mám konečně doběleného toho posledního srnce a rovnou jsem ho vyfotil pro srovnání s tím loňským starým pardálem. Holt je vidět, že asi měli společného předka. K vidění v galerii.

Autor: Ivo Ondráček | 21.06.2011 12:00
Včera jsem zasednul k posečené louce. Hned po příchodu jsem pod sebou uviděl srnu, která se v klidu odpásla do přilehlého lesíka. Po hodince jsem se výrazněji zavrtěl a příšerně pode mnou luplo jákesi prkno onoho letitého posedu. Půl minutky sem si nadával a v tom u nohy posedu začalo pískat srnče. Až se mi srdce zastavilo! S odjištěnou flintou a prstem na brokové spoušti jsem prohlížel trávu pod sebou a...nic. Srnče tam prostě stálo, pískalo, chudák srna pobíhala kolem a nevěděla co dělat protože o mně věděla a neodvážila se přiblížit...No zabalil jsem to a šel domů. Srnčeti určitě nic nechybělo, pohodlně bych si všimnul jakéhokoli predátora. Zase nová zkušenost - srnčata taky pískají protože se prostě jenom leknou a nemusí je zrovna nic rdousit...

Autor: Tomio | 21.06.2011 12:57
K té senoseči, u nás ještě většina trav stojí. Jen třetina je posekána, a to již koncem května. Nám zemědělci vůbec nic nehlásí, ani nějakou ochranu neděláme, seč proběhne většinou mezi 1.7.-14.7 podle počasí a jak je tlačí dotace, to pak vyjedou na všecky louky během dvou dnů s pěti traktorama a valí celý den. Posečou vše v okolí a zase rok o nich nevíme na travinách. Zato na žně si pořídili novější kombajn s tou větší lištou. Docela mazec, když jsem to viděl poprvé, oproti klasickému CLASSOVI dvojnásobná lišta. A vevnitř jak jsem koukal, jako v bavlnce

Autor: Jan Heger | 21.06.2011 20:54
Ty Claasy má už každý větší podnik, ty novější mají 12m lišty, né-li více.
K té senoseči, říkal jeden týpek, že posekli srnče MF-kou, sekačka, za kterou se musí běhat. Hold v trávě to prostě vidět není, buďto prolézt na čtyřech nebo když se zadaří, tak se dá vidět, jak se vlní tráva, když je v pohybu, takto jsem letos jedno zachránil. Jinak všem Lovu Zdar!

Autor: Ivo Ondráček | 21.06.2011 21:46
Dnes jsem obeznal dva odstřelové srnce v místech, kde ještě před třemi týdny nebyl ani chlup! Dá-li Diana, ráno přidám jednoho z nich do galerie. Ale všichni víte jak to chodí, to bude zase na xy čekaných, než se alespoň jeden z nich povede...což vůbec nevadí, od čeho mám prázdniny:)

Autor: Václav Pašek | 22.06.2011 14:30
Dnes ráno budíček ve tři a tradá do lesa. Nejprve jsem nemohl najít kalhoty, ale vše se našlo a ve třičtvrtě na čtyři jsem seděl na posedu. Kromě jednoho zajíčka se na mě nepřišlo vůbec nic podívat. Po šesté jsem šoulal kolem louky v lese asi kilometr, ale nikde žádný kus, až v pšenici bylo devět kusů siky. Šoulal jsem dál a poté i při odjezdu autem jsem neviděl jediný kus srnčího v celém revíru a to bylo už osm hodin. Zřejmě dnes měli volný den. V.P.

Autor: Pavel Černý | 23.06.2011 08:33
V úterý jsem před osmou večer podruhé seděl na nové sedačce, kterou jsme s kamarádem v pondělí postavili a instalovali. Motivací byl mnou před deseti dny obeznaný průběrný srnec. Předchozí čekané na zemi byly neúspěšné. Buď jsem neviděl nic, nebo srnec přišel, ale přes 80m je z volné ruky mimo moje možnosti a blíže ho kryla vysoká pšenice. Využíval jsem i dva dny "stávkové" dovolené, takže v úterý to byla už 14. čekaná! Ve 21:50 konečně přišel. Ale pořád ke mně naostro až asi na 10m se natočil bokem. Ale povedlo se. Rána za plec, výstřel nízko na žebrech, odběhl asi 40m a zhasl. Odhad věku podle chrupu 4 roky, 14,5 kg bez hlavy. Fotky dám do galerie. Úspěšným přede mnou Lovu zdar!

Autor: Roman Voříšek | 24.06.2011 13:43
Všem Janům vše nej k dnešnímu svátku a chlapi, Lovu Zdar!

Autor: Karel Friedrich | 26.06.2011 10:28
Konec června se blíží a já nemám dosud střeleného srnce. Asi skutečně znají náš kalendář, všichni obeznaní průběrní srnci se někam vytratili i ten bulkař i ten s jedním parůžkem zakončeným malou vidličkou. V řepce už srnčí není vidět, až když je zradím a odbíhá vysokými skoky a přitom mi nadává. Rozhoduji se změnit lokalitu a volím podrůstající posečené louky. Budík zvoní v 4.00 a po rychlém zhltnutí housky se sýrem odjíždím do 15 km vzdálené honitby. Doprovázen ptačím koncertem nastupuji na první louku. U lesa se paství srna a tak opatrně průsekem do lesa a na další posečenou louku, zde opět jen samotná srna. Přicházím k neposečené louce a už je to tu, na 30 m zvedám srnce z vysoké trávy, několikrát bekne a odbíhá za řadu keřů. Stačím ještě přečíst krátké špičky. Zkusím mu nadejít z druhé strany keřů. Mokrý jsem až po pás, ale nedbám na to. Vítr mám dobrý, ale ten hluk při brodění vysokou trávou ! Musí mě slyšet a určite odběhne do řepky a na horizont, kde nemohu střílet. Ale ne, čeká na mě v políčku pšenice vzdálen asi 80 m, je to on ! Nehodlá na mne dále čekat a odbíhá nahoru k řepkovém poli, ještě se zastaví pod mezí porostlé kopřivami. Poslední šance, již nesmím déle váhat a střílím. Srnec mi mizí ze zorného pole. Chvíli čekám, ale nic se neděje, proto pomalu postupuji k nástřelu. Zde leží zhaslý srneček, na hlavě špičky 5 a 6 cm. Vzdávám mu poslední poctu se smíšenými pocity radosti z úspěšného lovu a té zvláštní tíhy u srdce, smutku nad uhaslým životem krásného tvora.

Autor: Petr Havlín | 26.06.2011 12:23
Karle Lovu zdar!Včera večer jsem hlídal u brambor soukromého zemědělce-řádí tam prasátka. Krásný večer s výhledem do kraje. Pasu srnu,potom nadějného šesteráčka a nakonec honí starý srnec mladého obilím.Když už nic nevidím pomalu se vracím domů a děkuji za tu nádheru.

Autor: Erika Doležalová | 26.06.2011 21:34
Lovu zdar Karle. U nás je to s řepkou obdobné, ale zatímco srna skáče metr nad ni, tak srnci naopak stojí jako přikovaní a doslova čumí - moc dobře asi vědí, že když jim kouká sotva půl hlavy, jsou před kulovnicí v bezpečí :-) Včera přesně taková situace - šoulám podél řepky, najednou hop ho hop - zvedám dalekohled - srna. Jdu dál a vidím koukat slecha mezi stvoly - srnec. Po pár krocích zase hop hop hop - srna. A ke konci pole zase slecha "v klidu" - srnec. Co by se namáhali utíkáním, když jim nic nehrozí :-) Viděla jsem špičáka do slech, podle viditelných znaků dvouletý čili průběrný, ale.. Co chcete dělat, tak možná hodit laso :-) Druhý byl PAN srnec, šesterák, vysoký, silný, perlený. Pak si ještě sedám na kazatelnu, kde už nám dvakrát sežrali divočáci "návnadu", ale tentokrát se neukázali, ikdyž mi po hodině sezení praskal za zády silná větev.. Asi se jim nechtělo z bezpečí lesa, protože ikdyž ještě nebyl měsíc a mraků až moc, viditelnost byla na posečené suché louce skvělá.
Přijížídme domů pozdě večer, až někdy o půl dvanácté a dva srnci doslova řvou v obilí pár metrů za plotem zahrady.. :-)

Autor: Karel poslík | 27.06.2011 10:06
Po delší odmlce , kdy jsme s kolegou sice chodili pravidelně na večerní a noční čekané ale nelovili, nastal tento víkend průlom. Nedá se říci, že jsme dlouho nic neviděli, naopak. Na mé oblíbené pozici chodila černá pravidelně. Jednalo se buď o bachyně s opravdu malými selaty, nebo samotné velké kusy.Čtyřikrát jsem viděl samotnou bachyni jak vzducholoď, určitě alespoň metrák. Nebo se také objevila zvěř hodná odstřelu ,avšak okamžité podmínky nezaručovaly spolehlivý lov, pročež jsem zase jenom pásl a prodlužoval klid zbraní. Mimo několika lišek jsme za měsíc neulovili nic. V sobotu se karta otočila. Ve tři ráno jsem uslyšel ránu, to ulovil Jarda jedno 33 kg a potom večer jsme šli znovu. Ulovil jsem jeden kus 36 kg a Jarda 24 kg. Viděl jsem ještě spoustu dalších ,ale zase to nebylo to pravé k lovu. Načatá etapa úspěšnosti snad bude mít brzké pokračování. Uloveno 270 W KS a JRS SPCE. Vše zůstalo v ohni, žádný dosled. Jen to tahání ulovené zvěře asi půl km hustým porostem do kopce. Než jsem se stačil převleknout u auta do suchého, tak jsem cítil jak to ne mě vychladlo a v pondělí ráno už mi bolelo v krku. Asi to půjdu dnes v noci vysedět na kazatelnu. Zdar Karel

Autor: Josef Hanzlík | 27.06.2011 11:43
Bydlím v areálu firmy,kde jsem zaměstnancem a která sídlí na konci městečka.V noci na dnešek jsem chvilkami pozoroval z okna dílny zajíčka,o kterém vím,že"vegetí" pod paletami se zbožím,srovnanými při stěně haly.Po půlnoci přišel za mnou kolega,bývalý myslivec a povídá"Máš čas?Pojď se na něco podívat.Ale musíme traktorem".Sedli jsme do toho krámu a popojeli snad 15m za roh.Tam na panelové cestě seděla zaječka a kojila své čtyři potomky ve světle reflektorů traktoru.Moc pěknej pohled.Do teď jsem viděl max.dvojčata,ale čtyřčata tedy prvně.Nějak se nám tu z té divoké zvěře stává zvěř městská.Po firmě běhá Tenebroz(divokej),jedna zaječice pravidelně vyvádí mladé před domkem,ve kterém bydlím a naučila je,krmit se na mých červených jahodách,(zelenou půlku zásadně nechají ležet),zdivočelé kočky a kuny se tu večer producírují jak kdyby byly managment,a i lišky se nenamáhají při pronásledování těch zajochů lézt do areálu pod hradbou,ale chodí zásadně otevřenou branou za asistence vrátného.Z toho musí přeci myslivci,bydlícímu na nehonebním pozemku hrábnout,ne?Jo a co dělá náš kamarád"velký malý myslivec" se svým věrným kamarádem kočkopsem Finem?V pelechu si zahřívají běhy!Tak asi tak.
Kájo-Lovu zdar!

Autor: Lukáš Turecký | 27.06.2011 14:49
Všem úspěšným přede mnou přeji Lovu zdar! Včera jsem vyrazil do lesa na prasátka. Prasata nepřišli, ale podařilo se mi střelit svoji první lišku. Vyšla mi z vysoké trávy na cestu a než stihla vlézt do žita už jsem ji měl v kříži. Lovu zdar!!!

Autor: Radek Chadim | 27.06.2011 23:32
Včera a dnes jsem byl čekat u kukuřice, má už přes 1,5 metru, divočáčci už jsou v ní (ačkoliv řepka i pšenice zatím stojí a ještě nějaký týden bude), což mě celkem překvapilo, protože ze zkušenosti obvykle divočáci dávají přednost řepce před kukuřicí. Po oba dva dny chodili divočáčci sem tam asi 20 metrů od kraje, ale ven nevyšli, asi jim budu muset pomoci nějakými pochutinami :-).

Autor: Karel poslík | 28.06.2011 06:15
Včera mi srneček pěkně převezl. Sedím na vysokém žebříku v takovém zarostlém remízu mezi dvěma poli se svazenkou. Ve vzdálenosti 250 -300 m chodí kus srnčí. Obchází v takových kruzích a nehodlá opustit teritorium, stále se vrací do jednoho místa. V jeden okamžik se mi podařilo identifikovat mladého srnečka s něčím hodně malým na hlavě. Po chvíli se nad ním objevila ještě známá srna se srnčetem a měl jsem možnost porovnat i velikost. Byla to slabota , vhodný k odstřelu ,ale ta dálka. Ve 21 30 jsem přehodnotil situaci a vzal další osud do vlastních rukou. Slezl jsem opatrně ze žebříku a vydal se po opačné straně meze směrem k srnečkovi. V místě kde je mez nejužší jsem na druhé straně očekával setkání se srncem. Pátrám dlouho dalekohledem ve svazence ale srneček nikde. Že by zalehl? Přejdu přes kopřivy na jeho stranu pole a dále hledám dalekohledem. Otáčím se po koleji směrem dolů a jdou na mě mrákoty. Srneček se vydal kolejí k mému původnímu stanovišti a nyní se paství třicet metrů před posedem. Museli jsme se minout ve vzdálenosti několika metrů , každý po jiné straně meze. Já šel nahoru , on dolů. Světla rychle ubývalo a další „pronásledování „ ztrácelo smysl. Prostě mě převezl. Zdar Karel

Autor: Jaroslav Miňha | 28.06.2011 06:31
Radku, jestli se courají za světla, vlez za nimi do řádku, bude legrace:-)
Ale vážně, v řádku jich mám naloveno poměrně dost, nějak uvnitř zapomínají na opatrnost.

Autor: Jan Slavětínský | 28.06.2011 07:50
Včera jsem převezl srnečka já. Po půl osmé usedám s dobrým větrem na zem na trojnožku. Vybral jsem si místo na nejvyšším valu motocrosové dráhy, kterou tam mají klucí z místní vesnice, krytý lebedou a v celku s dobrým výhledem k záhumence s pšenicí, mezí a hlavně s bezpečnou ránou.Srnec nejspíš bude přilehlý v pšenici nebo někde v té zarostlé dráze,říkám si.Jestli tady vůbec je. Po chvilce sezení za zády slyším hlasy a z horní meze se vyvalí skupinka zbloudilých turistů. Ty čtyři hlučné "baby", hrom je má vzít, říkám si, teď tu slídí...Chvilku se dohadují a pokračují ke vsi.Podle řeči zabloudily . Po chvilce ze pšenice vychází srna se srnčetem. Popásají se a postupují směrem ke mě. To není dobré. Srna po vyježděné koleji dochází až ke mě na nějaké tři kroky, najednou ztuhne a naše pohledy se potkávají.Několikrát zapruží ,odskakuje a společně se srnčetem zabíhá zpět do pšenice,ale nebekla.Po chvilce zřetelně slyším takové to štípání trávy. Je to kousek ode mě, někde pod tou muldou co sedím. Opatrně se natáhnu nad ten můj kryt.Na nějakých pět kroků ode mne se popásá ten můj paličkář. Je pode mnou. Co těď! Opatrně zvedám kulovnici a čekám na okamžik. Srneček postupuje šikmo ode mne, najednou přebíhá přes vyježděnou kolej a hned na kraji ve vysoké trávě zaléhá. Zajišťuji,stahuji napínáček a čekám.Tak hochu, teď tě mám před sebou na pár kroků, tak to hlavně neukvapit a ne...Opatrně si prolamuji pár stébel pro lepší ránu.Po chvilce vidím, že se srnec zvedl a popochází dál.Kulovnice je v rameni, naštechrováno a jen čekám na okamžik. Je to deset kroků, miř ke hřbetu jinak ho podstřelíš, stále si to opakuji. Teď přešlápl a ukousl si z levé strany. Střílím v sedě a z volné ruky. Kříž se zastavil za lopatkou pod páteří a tichým navečerem třeskla rána. Srnec zmizel v trávě bez odkazování.Chvíli čekám a pomalu jdu na nástřel. Leží tam můj paličkář. Srneček slaboučký, po vyvržení odhadem snad 6 kg, ze 2/3 přebarvený, nevytlučené bulky,hřbet jako pila. Evidentně špatný kus, který nelze dát ani na čl.podíl nebo na psa.Dávám srnečkovi poslední hryz,plombu a za klobouk úlomek . Dál to byla rutina. Sv.Hubertovi dík a Lovu zdar. (243W , Lapua mega 100 gr.)

Autor: Radek Chadim | 28.06.2011 18:36
Jaroslave, nevím, nevím, asi si je raději vylákám ven, neměl by to být problém, louku chodí rýt i bez lákadel :-). A ta kukuřice je v oněch místech hrozně hustá, navíc dole prorostlá řepkou a dalším plevelem, takže bych tam toho divočáka asi ani neviděl.

Autor: Matěj Fous | 28.06.2011 21:10
Dnes jsem projížděl mě vzdálenější obcí a náhodně zahlédl před domem jistého dědka důchodce a poznal jsem ,že jsme spolu před několika desítkami let hráli soutěžně fotbal.Zastavil jsem a on mě popadl a ani nechtěl pustit! Hned mě táhnul na dvorek kde má obrovský chov poštovních holubů-tady co říkáš těm výletkům-tyto právě přilétli z Maďarska-tyhle posílám pozítří do Belgie...atd.-ale pojď se podívat dozadu na tu svini- a měl tam v železech čerstvě chycenou kunu skalní!Ta svině mi zakousla 26 nejlepších holubů!Já brečel víc než na pohřbu své mámi!Šestadvacet!!! Kdyby jednoho a sežrala ho,tak ji to odpustím,taky musí být z něčeho živa.No politoval jsem ho,i když zákon je zákon a je to v době hájení a navíc ty železa.... no na druhou stranu těch šestadvacet zakousnutých je polehčující okolnost,co říkáte?

Autor: Vrba Frantisek | 28.06.2011 21:41
Matěji,pokud jde o mně,tak mrtvá kuna-dobrá kuna.Samozřejmě ve vesnici v kurniku.Měl jsem nasazené bažantí vajíčka pod kvočnou a nějaká ku... je zlikvidovala asi tři dny před vylíhnutím.Zatím to má u mne...F.V

Autor: Jaromír K | 28.06.2011 22:27
Jane, Lovu Zdar. Jak to tehdá bylo prosím tě v tom kurzu ta Myslivecká vzdálenost,bylo to těch deset kroků,či snad víc? Já už nevím......-::))) JK

Autor: Milan Zelinka | 29.06.2011 09:21
Radku dva dotazy. Dá se nějak upravit profilové údaje uživatel ? Doplnit jméno, když budu konkrétní. A druhý. Nebyla tvá máti učitelka fyziky.

Autor: Radek Chadim | 29.06.2011 11:55
Pro Milana: klikni buď na "milan je přihlášen" nebo na "milan" za Autor: a tam se, budeš-li přihlášen, objeví pod titulkem "Informace o uživateli milan" odkaz na "Uprvit informace o uživateli" tak tam :-). Ano, byla a ještě pořád částečně je :-)

Autor: Milan Zelinka | 30.06.2011 10:52
Radku díky za info. Ale jakmile se dostanu na svůj profil tak si nemůžu upravit jméno. Můžu doplnit ICQ apod. ale se jménem nemohu nic udělat.Někdo mě tady odsuzoval že jsem "milan bez příjmení" Jinak pozdravuj mamku od žáka z Dukovan a přeji mamce pevné zdraví. Milan

Autor: Radek Chadim | 30.06.2011 11:33
To je z taktických důvodů, aby se jednou člověk nejmenoval tak a podruhé onak, jak by se mu to zrovna hodilo a tím by mohl vznikat zmatek v diskuzích. Kdyžtak mi pošli na mail jméno, jak se chceš jmenovat a já to změním.
Jinak mamka si tě pamatuje.