Dnes je 10.08. 2020. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

DnesVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Karel poslík | 02.08.2011 05:34
Srpen je tady. Byli jste včera prohánět hřivnáče? Zkoušel jsem včera odpoledne objíždět pole s pšenicí, hlavně tam, kde hraničí s vysokými stromy a s potůčky. Hřivnáči seděli zpravidla na VN někde uprostřed lánů a byli tak docela v bezpečí. Několik míst, kde se k nim dalo přijít v krytu stromů se přece jen našlo. Nakonec jsem ulovil tři a k tomu jednu straku. Na straku jsem zkusil dát do prvního laufu ocelový brok 3.3 mm. Seděla na suché větvi hrušky a podařilo se mi přiblížit na 30-35 m. Po ráně bylo vidět, kterak ji oceláky rozčísly peříčka ,ale měla dost sil vzlétnout. Dohonil jsem ji druhou ranou s Red and black 3.5 mm, potom už nešvindlovala. Zdar Karel

Autor: Erika Doležalová | 02.08.2011 10:23
Kájo Lovu zdar. Já opět vyrazila na ranní čekanou, dlouho jsem váhala, kam si jít sednout, protože na místo, které jsem vybrala, bych musela asi 400 metrů lesem, což u mě ještě za skoro tmy nelze, neboť se bojím :-) Nakonec jsem sebrala veškerou odvahu a přeci jen vyrazila, ten necelý půlkilometr přesprintovala s dalekohledem, foťákem a kulobrokem tak rychle, že jsem na posedu zpocená odkládala svršky :-)
Kolem páté začala lehce harašit řepka, pak najednout šustot, křupot a ticho.. Na šelmičku jako je liška či jezevec to byl rachot až moc, na srnčí taky a navíc jsem neviděla nic odskakovat.. Tak se tam asi procházelo prasátko, bohužel vítr se točil všelijak a asi hlavně blbě :-)
V půl šesté to chci vzdát a jít šoulat a konečně vidím pvní kus srnčí. Je to moje "stará známá", srna. Za chvilku se k ní připojí srnče a pak ještě jedno. Pár minut nic a najednou vidím třetí srnče! "Tak to ti nevěřím, že je tvoje" usmívám se v duchu směrem k srnčí mámě a taky že ano, srna se po něm rozběhne, srnče se rozpíská a už se to zleva hrne všechno srovnat druhá máma :-)
Srnce jsem viděla jen jednoho, se srnou v ječmeni asi 40 m od žebříku u cesty. Kdybych tam bývala seděla, tak by tam určitě nebyl :-) No co, zas jindy.

Autor: Jan Slavětínský | 02.08.2011 11:12
Mám dovolenou,tak jsem každé ráno i večer venku. Vychutnávám si říji a včera jsme byli s jedním mladým kolegou na hřivnáčích. Vyzkoušeli jsme balabány a vábničku. Myslím si, že na tu vábničku slyšeli líp. Po každé serii zahoukání během chvíle přiletěl jeden nebo i po třech, zakroužili a sedali buď na dráty el.vedení nebo do vrb, které stojí v louce. Já dal jednu ránu a měl jsem jednoho, kolega si zastřílel víc. Měl tři, dva jsme nenašli a pár jich na rány neslyšelo.Měl flek u el.betonového dvojsloupu a tam mu nalétávali. Zkoušl to i na sedící hřivnáče na drátech, ale sedící holub na brokovou vzdálenost je 3 mm brokem neprůstřelný . To už ví taky. Dnes ráno u nás byla mlha,že nebylo vidět na 50 kroků a držela dost dlouho. Cestou domů jsem zkusil jednoho sedícího hřivnáče na drátech fortunou 3,5 mm z kulobroku,ale seklo to do něho,pustil peří a ztratil se mi v mlze.Hledal jsem ho v obrostlé louce, ale nenašel. Ráno za rozbřesku jsem našoulal dvě srny ,které provázel pěkný šesterák a za nimi chodil paličkář. Nešlo střílet protože jsem měl pozici proti vsi. Tak třeba zítra. Lovu.

Autor: Oldřich Vopršal | 02.08.2011 13:15
Dovolenou sice nemám, ale venku jsem také stále, takže si srnčí říji a včera i hřivnáče vychutnávám také. U nás v důsledku zavedení dalších opatření k zamezení eroze zpřísnili trochu dotace pro kolchozníky a na části několika polí náchylných na erozi naseli pšenici. Pruhy jako u biopásů a do nich se naučili během července, jak dozrávala pšenice, nalétávat hřivnáči. Tak jsem vzal psa, do kapes hrst redandblacků, jako Kája Poslíků a vyrazili jsme na ně. Sedají vždy do kolejových řádků v místech, kde byl porost více uježděn tak, jak se traktor s postřikovačem otáčel. Dá se k nim došoulat na brokový dostřel. První holub na ránu neslyšel, druhý už ano. Spadl přímo doprostřed hejnka koroptví. Milé překvapení, když jsem viděl, jak holub dopadá a mladé koroptve se naopak zvedají z jeho těsné blízkosti. Jinak v těch pruzích pšenice vyhnízdili dva páry koroptví, o kterých vím. Je to po biopásech jedno z mála opatření, které má kladný vliv na drobnou zvěř, respektive na koroptve. U nás se již pícniny a obiloviny prakticky nepěstují. Jenom brambory, kukuřice, řepka a kmín. A ty se točí stále dokola. Lovu zdar!

Autor: Josef Hanzlík | 02.08.2011 14:04
Tak jsem doprovodil starýho kokříka do nekonečné honitby a drsňačka,která nikdy nebyla v cvingru sama teď vyje,až je z toho jednomu divně.Do revíru teď taky moc nejdu,ještě nesekají,takže vidět nic není.Je to teď takový nějaký na levačku.Jo a kde jsou u nás říjící srnci je mi záhadou.

Autor: rici czech | 02.08.2011 22:21
2 srnce už mám splněné:-) tak jsem kulovničku uložil ke krátkému odpočinku do podzimu a sáhl po kozlici.Včera kolega hřívnáče obeznal tak jsem se dnes vypravil v doprovodu psa a feny na ně:-)Přijel jsem ale do honitby trochu se zpožděním (začínají nalétavat na haldu na kamínky už brzo odpoledne a od 18 hodiny to pomalu končí)takže jsem měl prakticky možnost 3krát vystřelit.Spadl jen jeden ,v duchu jsem si nadával že jsem si nevzal dvojku možná by byla ůspěšnost trošku lepší:-(,nějak se s tou novou kozlicí nemožu popasovat.Tak snad příště.Jinak už nějaký čas pozoruji nárust stavu Doupnáků,jak to vypadá u vás?

Autor: Jiří Gabriel | 02.08.2011 22:41
Josef Hanzlík: To mi moc mrzí.
Abych to trošku zlehčil protože naštvání je někdy lepší než smutek .... co doplnit cvingr kočkofenou jako lékem na vytí?

Autor: Fesoj | 02.08.2011 22:48
U nás /Žacléřsko/ není sice holubů nijak moc, ale jsou zde oba druhy, hřivnáčů je snad maličko víc, ale opravdu jen maličko... Před odletem není v určitém místě honitby problém vidět hejno doupňáků sedět na drátech vysokého napětí, bývá jich vždy několik desítek, do 50 ks. Máme v honitbě staré bukové porosty, dost datlů černých a především rozumného revírníka LČR, který staré doupné stromy označuje výrazným nápisem NECHAT ! a na některých, které jsou duté odshora až dolů, si můžete přečíst POZOR NEBEZPEČÍ, aby tam nějaký blbec nelezl. Toto zavedl již jeho předchůdce, kterého nedávno poslalo klíště do invalidního důchodu s těžkou formou boreliózy. Zaplať pánbu a sv. Hubert, že máme štěstí na skutečné lesáky a ne "lesní zahradníky". A ty hřivnáče tady vlastně nikdo neloví, jen tu a tam ti, co mají kulobrok, si nějakého střelí na polívku. Odhaduji, že roční celkový úlovek hřivnáčů u nás nepřesahuje 5 kusů. Ono je to dáno taky trochu tím, že zde nejsou žádná pole, jen TTP a holubi se po vyvedení mladých stěhují za potravou.

Autor: Erika Doležalová | 03.08.2011 09:27
Tak jsem dnes ráno prodrbala "životního srnce" :-))) Knoflíček, no jestli moc, tak jeden centimetr.. :-) Ale od začátku (pro ty co rádi čtou :-)
Včera konečně!!! vjeli do řepky, takže jsme nedočkavě vyrazili okouknout situaci. Je kolem půl deváté, pomalu šouláme zarostlou cestou "do kopce", vlevo strniště po řepce, vpravo pšenice. Jakž takž krytí šípkovými a všelijakými dalšími keři zahlédneme prvního srnce, není až tak daleko, ale nespolupracuje a odskakuje - stihneme ho ale rychle přečíst, je to jednička, špičky po slecha, jestli roční tak slušný, jestli dvouletý tak lovný, no už je moc daleko, tak nic :-)
Blížíme se k horizontu a na strništi zahlédnu další kus a je to opět srnec. Tento už je o poznání silnější, pomalu jde směrem k cestě a my mu opatrně jdeme naproti. Všimne si nás, ale nijak ho to nerozčiluje, přeskočí cestu a zůstane stát v pšenici. Snažím se ho přečíst, zdá se mi, že má jen dlouhé perlené špice, možná i vidláka, no každopádně minimálně 4letý, takže lovný kus. Najednou se z trávy u cesty vynoří další kus - na hlavě nic nevidím - srna. Přesně v těchto místech jsme totiž už několikrát potkali srnu se srnčetem, takže si všímáme hlavně srnce a na druhý kus maličko zapomínáme :-) Ten se prudce rozbíhá proti "starému pánovi", který ustupuje. No jistě, mámě tam někde odpočívá srnče, tak nic neriskuje - říkáme si, když vtom se domnělá srna rozbíhá cestou přímo proti nám a na nějakých 60m se zastaví. Znovu zvedám dalekohled k očím a nevěřím - "srně" narostly na hlavě špičky! :-) "Je to srnec, střílej!" šeptám rychle partnerovi a ten už na nic nečeká. Večerním tichem zahřmí výstřel, srneček značí komorovou ránu a odbíhá do pšenice, po pár skocích ale zpomaluje, nakonec se zastaví a převrátí. "Lovu zdar!" Mám úsměv od ucha k uchu, ale jen do té doby, než vkročíme do obilí - kus před námi vyskočí z klasů srnče! Panebože, snad to přeci jen nebyla srna! To není možné, jsem si na 120% jistá, že jsem viděla mezi slechy špice! Partner mi na klidu taky nepřidá, několikrát nadhodí "My jsme určitě zmázli tu srnu.." nebo "Starší srnec by se přece nenechal zahnat ročkem.." Srdce mi buší rozčilením, no nedá se nic dělat, musíme ho - nebo ji? - najít a uvidíme. Nevěřila bych, jak je těžké najít v nízké polehlé pšenici kus, chvíli nám to trvá, ale nakonec partner zavolá "Tady je!" Utíkám jako o závod a následuje obrovská úleva - je to samozřejmě srneček, průběrný roček. Přeci vím, co vidím, ne? :-) "Já ti dám srnu!" Pak už je to jako u každého uloveného kusu..

Autor: Erika Doležalová | 03.08.2011 09:27
Posečená řepka mě natolik navnadila, že jsem vyrazila hned dnes ráno na naši kazatelnu, která stojí na hraně kukuřice-řepka (teď už tedy ne-řepka). Auto nechávám v lese a jdu pěkně nejakých 500 m mezi lány kukuřice (stává se ze mě odvážná holka :-) Usedám pár minut po čtvrté hodině a těším se jak malé děcko. Jenže se neděje vůbec nic. V šest jsem naštvaná, protože jsem neviděla ani zajíce, natož srnčí. Mám v plánu slézt, dojít zpět k autu, vzít si dvojnožku a jít ještě chvíli šoulat. Když jsem pod posedem, napadá mě jít se ještě jen tak kousek kouknout po cestě.. Neujdu ani 30 metrů a cestu přesazují dva kusy srnčí. Rychle si sednu na zem a koukám na ně. Na první pohled srna a srnec. Na druhý - ale kdepak! Dva srnci! Oba ročci, jeden špičky do půl slech = odstřelový, druhý paličky = ještě odstřelovější. Nejradši bych si nafackovala, sedím na zemi na cestě, oba kusy na dostřel, ale já nemůžu dělat nic. Chvíli na ně koukám, jak si hrají a honí se po kraji strniště, pak se nasupeně zvednu a přikrčená jdu zpátky na posed (ti dva mi samozřejmě mezitím utečou). Jaké z toho plyne ponaučení? Nelez z posedu a nechoď se "jen tak kousek kouknout", když neumíš/nechceš střílet z volné ruky a nemáš oporu pro zbraň (dvojnožku, trojnožku či jinou nožku).
Jen si znova sednu na posed, vidím v dálce na strništi další kus a je to zase srnec. Zkusím vábničku a kus reaguje okamžitě, vyráží přímo ke mě. Jenže z pšenice přichází srna se srnčetem - srnec už cválá po cestě směr já, ale v domění, že pískala tato srna (a né ta na posedu) ji začne prohánět. Z obilí se bleskově přiřítí další srneček (oba jsou to ročci špičáci) a nakonec ještě třetí, ten je nepravidelný vidlák, nejspíš dvouletý. Srna jim prchla v dáli, srnče kupodivu zůstalo a tak se teď ti tři chlapi honí kolem něj. Nádherná scéna. Nakonec se všichni postupně vytratí kamsi do pšenice a pod horizont. U lesa registruju další kus, pomalu se blíží, tak opět zkusím zapískat. Reakce je opět rychlá - zvednutí hlavy, jištění a pak poklus směrem ke mě. Už je dost blízko na to, abych přečetla, že je to zase roček špičák, ale smůla - tenhle jediný mi přijde na dostřel a jediný z nich je tak jedovatý, že kulobrok nechávám v klidu (špičky do 3/4 slech, velmi slušný ve zvěřině - bylo by to hodně na hraně chovný-lovný)
Je půl sedmé, víc už se dít nebude, jdu k autu a přímo proti lesu vidím poslední kus - a samozřejmě zase srnec a zase roční špičák. Kde se jenom najednou vzali? Je daleko a nemá v úmyslu přijít blíž, tak jedu domů. Neskutečná čekaná, 6 srnců už jsem neviděla hodně dlouho. Zkusím se nějak dostat na toho knoflíka, snad se zadaří.

Autor: Ivo Ondráček | 03.08.2011 19:30
Tak jsem včera navštívil kamaráda. Zakoupil si sadu sedících i letících balabánů, tož jsme neváhali a vyrazili vyzkoušet, jak to funguje, než vrkáči odletí na Moravu a dál. Cestou přes posečené hrachové pole jsme zvedli cca 100-120 holubů, rozmístili balabány a pak to začlo. Něco takového jsem zažil jedinkrát před dvěma lety. Laufy mě pálily do dlaně!:) Za dvě hoďky jsme měli výsledek 16 holubů, nalétali krásně, jen tak o 10-15m výš než by mi bylo milo. Kolik padlo ran se ale radši ani neptejte - na kačenách mám průměr nějakých 2,5 rany na kačku, tady to bylo "malilinko" více...:) Pro mě, co dá brokovou ranu jednou za týden po strace parádní zážitek! Dnes ráno už bohužel jen sem tam holoubek, zbytek se kamsi ztratil...

Autor: Jan Slavětínský | 03.08.2011 21:22
Tak jsem navečer kolem šesté vyrazil na hřivnáče.Zasedl jsem do louky k tomu betonovému dvojsloupu, co byl minule kolega. Po chvilce nalétli dvá a sedli si na dráty vedení asi dva metry od protějšího sloupu. Minule jsem kolegovi říkal, že na tuhle vzdálenost nemá cenu střílet... No, měl jsem supr Brno a tak jsem to zkusil také.Schválně.. Z horního plně úženého laufu Fortunou 3,5 mm. Holub po ráně pustil peří a pouze třepotavým letem spadl na zem. Po chvilce se to opakovalo.Nalétli čtyři,zakroužili a posedali na dráty. Pouze dobře zamířit a bum...Spadl druhý. Přeci jen "Brno proti italce platí".Vím, byly to školácké rány,ale obě na hranici brokového dostřelu. Možná,kdybych seděl dál,tak by létali další,ale zase příště... Lovu zdar

Autor: Jan Slavětínský | 04.08.2011 08:17
Dnes ráno parádní říje. Dva šesteráci mi přišli během hodiny a každý se svou srnou. Každou chvíli jí vodili ve smyčkách po louce s větrníkem nataženým...Ze záhumenky brambor mi pod posedem z krajní brázdy vytáhla "toulavá škodná" Mini magnum 4 mm na ně platí 100%. Na konci řádku skončila její ranní toulka. Cestou k autu jsem v pšenici narazil na dalšího srnce se srnou. Pouze odskočili dál do pole a jistili než jsem přešel. Ty současná rána nemají chybu. Ten klid venku, nikde nikdo. Prostě balsám na duši. Lovu zdar

Autor: Ivo Ondráček | 04.08.2011 20:48
Dnes jsem se na otočku vrátil z chalupy a při průjezdu revírem jsem viděl kombajny v řepce. Pak přišla solidní desetiminutová přeháňka a zemědělci to k mojí radosti a jejich velké zlosti zabalili. Nechali tak 5% z celého pole to jest dva ouzké proužky. Když jsem parkoval auto, klučina z posledního odjíždějícího kombajnu asi věděl o co jde a křiknul na mě, že hned v poledne při začátku sečení vyběhly dvě lišky a odebraly se směr sousední obilí. Čímž mě solidně otrávil, protože po té lišce s liščetem s kamarádem paseme už kolik čekaných a nic (viz Lišky - statistika). Nicméně jsem se uvelebil na rohu lesa sousedícího se strništěm a spíš pokukoval, jestli mi nad hlavu nesedne nějaký hřivnáč. Výjimečně jsem provětral dvojku, příští dny bych neměl možnost běhat kolem případného uloveného srnce a když už se ti holubi smí... Holoubci mě bohužel obletovali z velké dálky, ale zato jsem po dvaceti minutách zaznamenal rychlý pohyb na kraji bližšího pruhu nedosečené řepky. Liška! a měla o mě asi přehled, protože tři metry od krytu prudce změnila směr a metla tryskem pryč ode mě. Nezaváhal jsem, mírně předsadil a na vzdálenost nějakých 30-35m zmáčknul spoušť. Liška se po ráně převalila a následně zmizela ve štrůdlu už posečené řepky. Během pár sekund dobíhám na nástřel a čekám, kterým směrem se dá dál. To už ale není třeba, odkazuje hned z druhé strany řádku. Mám velikou, velikou radost, konečně mi to vyšlo - čekat u nedosečeného pole a dočkat se úlovku. Lištička je letošní lišče, fenka solidní velikosti, to z minulého týdne bylo podstatně slabší. A mám to akorát, protože přichází další mrak a už cestou domů lije jak z konve.
Belgie 16/16/70, SaB 4mm vega.
Diano, díky!

Autor: rici czech | 04.08.2011 21:14
Tak jsem se dnes opět vypravil na hřívnáčky:-)Vybaven 20 a jedním psem jsem pomalu brouzdal k remízu uprostřed polí.Rádi tam přetahujou a někdy i nalétavají.Sotva jsem tam došel vzlétli 2, každý jiným směrem, tož jsem zkusil toho bližšího a holub padá k zemi.Tak trochu jsem ho naaranžoval a hurá do stínu remízu.Po chvilce přetahujou další 2 ,na druhou ránu jeden z nich "slyší" a dopadá nedaleko prvního.Zapálím cigaretu a jen tak vychutnávám slunečné odpoledne když mi nad hlavou přelétá další,ten letí dál bez rány -nějak s tou zapálenou cigaretou to nešlo:-)Po chvíli se to nějak všechno uklidnuje a holubi dosedají doprostřed pole ,k remízu již nic neletí tak se pomalu sbírám a odcházím k autu.Cestou vidím jak v nedalekém křoví krahujec mistrným letem chytil ptáčka a odnáší si chutnou večeři:-))

Autor: Jaromír K | 04.08.2011 22:23
Tak po delší době jsem se dostal k mašině... V sobotu jsem měl velmi úspěšný den a hned se svítáním se mi podařilo ulovit čtyři husy. Ani jsem na šestnáctého nečekal,už byli pěkně urostené-:) Při škubání těchto husí mi přišel velice zajímavý zvuk při zmáčknutí hrudního koše,takové to gáá gáá... Říkám si,že by se to dalo zkusit v revíru,co na to škodná. Takže jsem opatrně vydělal celou dýchací trubici i včetně vidličky,která je napojená na levou a pravou plíci,ta dělá ten zajímavý zvuk. Na hodinu jsem to naložil do lihu(co je v lihu,to se nezkazí,néé?-:)) Pro příště musím sehnat nějaký jiný konzervant,po kterém nenadýchám,při vábení-:) Našel jsem ve špajzu půllitrovou plastovku,kterou jsem na dně a ve víčku provrtal desítkou vrtákem. Tudy jsem protáhl 25cm dlouhou trubici,na které jsem udělal jednu smyčku pro zlepšení zvuku. Jinak plastovka nahrazuje dutý zvuk,který má husa v krku přirozeně. S tímto zařízením,jsem tento týden zblbl tři lišky tak,že na 200metrů pelášili pro kořist jak kdyby byly smyslů zbavené-:) Snad to bylo tím nepodařeným zvukem něco mezi housetem a zhasínajícím starým houserem-::))) S pozdravem JK

Autor: martes | 05.08.2011 00:26
Jaromíre,to jsi teda,,FRAJER,, když to sem hodíš.Zdenek.

Autor: Josef Hanzlík | 05.08.2011 06:33
Předpokládám,že ty husy byly bílé a rok běhaly u Jaromíra po dvoře!

Autor: Jaroslav Miňha | 05.08.2011 07:37
Jaromíre, Jaromíre.... :-) A lovil jsi alespoň ocelákama?

Autor: Milan Soukup | 05.08.2011 07:49
Jaromír K - jako vtip od chovatele drůbeže dobrý :-):-). Ale asi ne všichni to tak pochopí a není třeba zbytečně určitým skupinám zavdávat záminky k divokým spekulacím. Ta vábnička z domácí husy je možná dobrá, ale pro většinu lidí bez drůbeže na dvorku asi dost nedostupná :-):-). MS

Autor: martes | 05.08.2011 12:31
Tak jsem si naběhl.Jardo,dobrý.Zdenek.

Autor: Jaromír K | 05.08.2011 15:39
Tak všem se omlouvám,kdo to vzal vážně,ale chtěl jsem vidět emoce,které se v některých schovávají. Je to celé sranda od začátku do konce,ani ta vábnička neexistuje. Jakákoliv podobnost s jinými situacemi je čistě nahodilá a nemá souvislost s lovem mimo vyhrazenou dobu. Jediné co je pravdivé,že jsem ty husy v tu sobotu zabíjel,stejně jako dnes a jedná se o husu Českou-bílou,ještě mám Husy Landenské. Při takovém škubání má člověk dost času přemýšlet nad různýma kravinama a tak když husa zakejhla při zmáčknutí,sem vyplodil tento příběh a dost dlouho jsem se smál při představě,že tu plastovku opravdu někdo navrtává a cpe tam tu průdušnici-::))) Čistě teoreticky by to šlo,ale musela by ta trubice být celá a já když husu podřezávám,už mi horní kus chybí-:) S pozdravem Kříž Jaromír.

Autor: Erika Doležalová | 05.08.2011 16:47
Jaromíre, super :-))) Ale husy nemáme, nešlo by to nějak z králíka? :-)))
Jinak u nás zatím posečeny dvě řepky (myslím ty řepky, co mám kousek za barákem), ale srnčí divadlo patrně skončilo, jelikož včera to pojezdili a na hlínu se jim většinou moc nechce (zkušenost po posečení kmínu). Navíc hned vedle (přes cestu) stojí pšenice, ječmen a ještě nějaké "bordely" (trávy, keře, mez se stromy atd..) a co jsem viděla včera, tak srnčí je hlavně stažené tam, je to blízko silnice, tak doufám že v zápalu lásky neskončí některý milovník pod koly auto-závodníků..
Jinak jsem byla venku předvčírem večer - daleko v obilí srnčí závody, běhalo to tam jak zajíci. Šla jsem po cestě směr náš posed, nějakých 30m od kazatelny našoulán srneček na sotva 20 kroků, ještě se proti mě rozběhl, až jsem myslela, že ho budu muset v sebeobraně zastřelit :-) Špičky po slecha, chovný zdálky, natož zblízka. Domů už za šera, pár kroků od cesty v obilí srna, myslela si že není vidět (ikdyž jí koukalo půl těla a krk s hlavou :-) a nechala se pěkně v klidu číst, pak jsem ji obešla a šla domů :-)
Pak včera ráno, na pískání se přihrnul srnec až z opačného konce pole (tehdy ještě "normální" strniště), bylo zábavné ho sledovat, jak hledá, rozhlíží se, nakonec došel na cestu a poklusem to bral přímo směrem ke kazatelně.. Paráda, došel na nějakých 10 kroků, ale co chcete dělat s tříletým šesterákem...
Už si začínám myslet, že tu jedničku letos zase neulovím :-(

Autor: Jaromír K | 05.08.2011 16:53
Eriko,to že u vás posekli kmín je mi záhadou. U nás to sečou každý rok až jako poslední úplně po všem krom kukuřice. Jinak z toho králíka se u nás běžně dělá zaječí vřeštidlo-::)) JK

Autor: Jan Slavětínský | 05.08.2011 19:01
Ráno mi na pískání přišel takový vidlák, že jsem čubrněl. Nikdy jsem ho neviděl. Výška tak pět ščísel nad slecha, hned od růže mu šly přední výsady a dlouhé snad 15 cm.Silné perlené paroží. "Jak vidlice na prak". No, nestřílel jsem, jelikož mám v trojce odloveno, ale winchestra jsem svíral spocenou rukou....Během rozednění mi do jetelotrávy vyšly dvě srny, jedna s kůzletem a z meze vytáhla jedna daněla, která napříč prošla polem a zatáhla do spodní meze. Pár hřivnáčů zakroužilo okolo jív nebo odlétlo a po východu slunce byl klid. Lovu. P.S. Teď u nás začínají srnci chodit na píšťalu. Teď to nemá chybu.

Autor: Fesoj | 05.08.2011 19:21
Jaromíre K - perfektní ukázka toho, jak někteří z nás ještě umí mluvit latinsky. To bylo vynikající ! A k té vábničce z králíka - Alois Mikula v knize Hovory o zvěři píše, že jeho otec měl z kůstky zaječího běhu vábničku na jeřábky - čili, jak říká Toyota, nic není nemožné !

Autor: Radek Chadim | 06.08.2011 09:52
Včera večer jsem byl odholán jít si sednout na kraj lesa ke pšeničnému strništi. Mé odhodlání trošku nahlodal slejvák kolem sedmé hodiny, ale jsa oblečen, po zdánlivém konci deště jsem vyrazil ven. Déšť byl mnohem vydatnější, než jsem původně myslel, a taky ještě nebyl úplně u konce :-). Když jsem přijížděl k zamýšlenému místu, tak jsem změnil plán a jel si sednout na kazatelnu na křižovatce cest. Po dešti z lesa začalo vycházet srnčí - ani ne do 20 minut bylo na poli při okraji lesa 30 kusů srnčího na zhruba 1,5 km - když pak člověk chodí na srnca nebo na holou tak by si mohl nohy uběhal a teď toto :-). V devět hodin jsem na kraji lesa uviděl černý flek větší než obvykle a u kraje lesa stálo kolem 25 divočáků, protože bylo ještě světlo, tak bachyně je vždycky po chvilce zahnala zpátky do lesa. Až při větším šeru vyšli ven a obešli mě obloukem jako vždycky, zajímavé je, že jeden z větších kusů pronásledoval poblíž stojící srnčí dobrých 200 metrů. Kolem půl desáté vyšel o 100 metrů dál další tlupa, tentokrát jen bachyně se selaty - po setkání s první tlupou odbíhají přes cestu dál do dálky. Po té vychází z lesa další tlupa - opět jen bachyně se selaty. O asi 250 metrů dál pak skoro zároveň opět bachyně se selaty. Když se tyto dvě tlupy setkávají, tak jedna bachyně s malými selaty odchází kolem mé kazatelny opět dál do pole, druhá zůstává předemnou asi 120 metrů a poté zatahuje zpátky do lesa. V půl jedenácté prázdné pole. Jakoby tam nikdy nic neprošlo :-). V jedenáct jsem se odhodlal jít domů, tma jako v pytli i na strništi, z lesa to zase chrochtalo, ale už jsem na nic nečekal a vyrazil k autu.
Nádherný večer dotvořilo to, že když jsem šel domů, tak za zády se blýskalo a přede mnou bylo modré nebe s hvězdama.

Autor: Lukáš Turecký | 06.08.2011 10:15
Radku vy tam musíte mít prasat to snad není možné. U nás není nic posečené a tak se potkat s prasetem je pomalu nadlidský výkon.

Autor: Radek Chadim | 06.08.2011 12:04
Pár jich u sousedů máme :-), ale u nás je to stejné. Dokud se neposeče řepka a pšenice tak nemá moc cenu na divočákÿ chodit, protože na poli není nic vidět a lesa moc nemáme. To pak člověk jen čučí na cestu, divočáci přišustí, bachyně vyleze, zbytek udělá hop hop a jsou zase ve vysokým porostu. Teďka po částečném posečení už je aspoň něco vidět, když už člověk nic neuloví :-). Zajímavé je, že v této lokalitě je často vidět jen bachyně se selaty - bude to tím, že sousedi se divočákům opravdu hodně věnují (taky aby ne, když jich uloví tolik kolik jich uloví na tak malé výměře) a že celkem slušně odloví přírůstek, takže stavy se nikterak dramaticky nezvyšují, což je jedině dobře :-).

Autor: Martin Skřivánek | 06.08.2011 12:13
Martes to by byl dobrý výsledek 4 husy za ráno! na Mlýnech tak dobří nejsme co? :-)

Autor: martes | 06.08.2011 13:02
To jo,ale tam je zase pořádne podléváme.

Autor: Erika Doležalová | 07.08.2011 08:22
Předevčírem jsem vyrazila navečer, s úmyslem jen tak si na chvilku sednout pod mez (s keři za zády) s výhledem do pšenice. Nadšení mi trochu zkazili dva kombajny, kteří se do té pšenice pustili, ale jelikož sekly poměrně daleko a směřovali spíš ode mě než ke mě, tak jsem zůstala. Na nějakých 300m srna, srnče a silnější srnec, detaily jsem nepřečetla. Pak se dlouho nedělo nic a pak jakoby srnčí vylézalo ze země :-) Porůznu jsem v pšenici napočítala 9 kusů, z toho ta původní trojice, pak další srna se srncem, samotná srna, dva samotní srnci a jeden podivný kus :-) Nejdřív běžel za prvním srncem, ten ho vyhnal zpátky, kde se ho ujal druhý srnec a hnal ho zase jinam. Nakonec oba kusy zůstaly stát přímo přede mnou na nějakých 80m, jeden srnec "něco kousek nad slecha", u druhého kusu jsem nic na hlavě neviděla (i díky už docela slušnému šeru). Podle štíhlé postavy a faktu, že ho dva srnci hnali jak psi soudím, že to nejspíš by ten knoflíček, ale.. Nikdy nestřílím na "asi je to on.." takže ještě chvíli koukám a pak jdu domů. Plán byl zajít tam ráno, nakonec to nevyšlo, kolem 7mé ráno pak začalo pršet, sice přestalo před 17tou, ale večer se mi nějak nechtělo, tak uvidím, co bude :-)

Autor: Martin Skřivánek | 07.08.2011 15:26
včera se mi dorvaly feny(drsňačka s dráťačkou) skrz ježka na dvoře.než je otec roztrhl má ta menší prokouslý krk.jsou v pohodě ale když někdo mezi ně hodí kost nebo zvěř,hotovo a natvrdo.už se to stalo po druhé a vždycky když jsem nebyl doma.v kotci vyjí a puštěné spolu už být nemůžou protože po třetí už by to dopadlo asi ještě hůř.dvě ostré feny jsou na jeden dvůr na prd.ach jo.zas platit veterinu,já si na toho bavoráka asi nevydělám :-). P.S. Martes nepojedeš na " Burčákovou mušku" ?

Autor: Ivo Ondráček | 07.08.2011 21:31
Protože jsem na chalupě zapomněl mysl. kalhoty, pásek, nůž, dalekohled, a peněženku se všemi doklady, překapivě jsem se rozhodl nejít do revíru a raděj jsem domaloval další obraz. Holt mě ty lišky pořád nedají spát...:) Dal jsem ju do galerie.

Autor: Karel poslík | 08.08.2011 05:31
Ve čtvrtek a pátek jsem zůstal doma, protože se mi pokoušela zachvátit nějaká choroba. V pátek ráno už jsem ale nevydržel a musel jít zkontrolovat vnadiště. Bylo nedotčené, tak jsem přidal jenom hrst kukuřice, pár kousků pečiva a na zatlučený kůl dal trochu čerstvého bukového dehtu. Na zpáteční cestě se mi podařilo dostat podél zarostlé meze na dostřel pod hřivnáče, kteří seděli na drátech. Po první ráně jeden spadl a ostatní se rozlétli mým směrem. Střelil jsem na tupla ještě druhého nad hlavou. V neděli jsem se vrátil z víkendu a znovu kontroluji vnadiště. Všechno pryč a čerstvé stopy.Rozhodím dvě hrsti kukuřice a v devět večer již sedím. V půl jedenácté přišel úplně neslyšně samotný lončák, prozradilo ho chroupání kukuřice. S mlaskáním chroupáním a funěním vybíral z trávy jednotlivá zrnka. Dvakrát odešel stranou aby se zase vrátil a pokračoval. Když se zastavil u kůlu s dehtem, byla právě trochu lepší viditelnost.Chvíli jsem koketoval s myšlenkou zastavit tečku na krku , ale lončák nebyl chvíli v klidu. Posunul jsem tedy tečku na komoru a vystřelil. Po ráně jsem slyšel krátké odkazování a nastal klid. Divočáka jsem neviděl a byl jsem z toho trochu nervozní. Zbytečně. Ležel na nástřelu v terénní prohlubni. Kňourek asi těsně pod 50 kg. 270 W RWS KS Zdar Karel

Autor: Jan Slavětínský | 08.08.2011 14:15
Pro zajímavost. Kamarád včera na řepkovém strništi střelil sele. Posekali pole,vnadil tam a chodili mu,tak si z večera šel sednout. Většinou ten první večer po posečení bývá úspěch. Ale o co jde. Střelil 13 kg sele, mířil na hlavu r.308W , kule Lapua mega, vzdálenost 40 kroků, na široko. Sele zůstalo v ráně,ale kule se po lebce svezla,šla po páteři a zůstala v kýtě. Krásný hříbek.Lebka byla pouze prasklá...To by člověk neřekl... Lovu

Autor: Jaromír K | 08.08.2011 16:52
To je vidět,jak je ta třistaosma slabá-:)))) Po tom,kdy kamarád na třicet metrů neprostřelil Jezevce z 30-06 už věřím všemu. JK

Autor: Jan Slavětínský | 09.08.2011 06:25
Včera navečer jdu omrknout činnost u kukuřice a trochu přidat na vnadiště. Měl jsem něco z ryb, tašku jablek a trochu obilí...Cestou zpět mi z košaté vrby vytáhli tří hřivnáči.Bylo to na hozenou ránu, ale ten poslední na ní slyšel.Někdy se to povede...Jak to říkal ten partyzán: "jedna patrona=jedna rána=jeden chlap"....Lovu zdar.

Autor: Jaroslav Miňha | 09.08.2011 06:31
Už se tu zase někdo naváží do třistaosmičky? :-))
Taky přidám jednu "zajímavost". Třistaosma mi neprostřelila dvakrát. O druhém případu jsem psal nedávno, v tom prvním to bylo sele cca 25 kg. Stříleno šikmo zepředu, kule se nějak chytla v páteři a prošla od krku celým míšním kanálem až za svíčkovou , kde v páteři zůstala. Všechny obratle rozloupané, ale dál už nešla. Je to prostě ráž na špejle na střelnici :-)

Autor: Karel poslík | 09.08.2011 06:50
Typoval bych si, že to sele nestálo až tak úplně na široko. Ono se to při snížené viditelnosti mohlo jevit jako ideální postoj na široko, avšak sele mohlo být trochu šikmo směrem ke střelci a v posledním zlomku sekundy před výstřelem se možná natočilo ještě víc a rázem je zaděláno na překvapení. Ne, že bych chtěl vehementně chránit slávu třistaosmy, ale přece jen se mi nezdá aby při nárazu do hlavy kolmo stojícího malého selete zatočila střela o devadesát stupňů aniž by prorazila lebku. Spíše tu lebku jenom "tečovala" a s částečným odklonem od původního směru letu pokračovala po páteři. Zdar Karel

Autor: Milan Soukup | 09.08.2011 06:55
No jo, 308mička:-):-):-), to by se osmičkářům nestalo :-):-):-):-). M

Autor: Zdeněk Ondruch | 09.08.2011 07:42
Kdo se tady naváží do naší ráže? Ono totiž všechny debaty o rážích jsou mimo mísu, protože "když je zvíře proti díře".....
Ulovit se dá v podstatě čímkoliv a jakoukoliv střelou,chybu by jsem hledal spíše jinde.
Honzo, indiáni říkají jedna rána-maso, dvě rány-možná maso, tři rány-ve vesnici bude hlad, toš asi tak. Lovu Lesu Z

Autor: Jan Slavětínský | 09.08.2011 07:46
Karle je to možné i pravděpodobné,nevím,nebyl jsem u toho. Protože je to zkušený myslivec a černé má uloveno už pár set kusů a většinou Zetkou 7x57, tak mi tuhle zkušenost s 308 mou, kterou má v kulobroku Brno 500,dával jako takovou perličku, nad kterou se sám pozastavil. V podstatě o nic nejde pokud zvěř po ráně leží...Já jsem JRSkou a s SPCE také pár lončáků neprostřelil. Pokud šla kule přes plec, tak někdy zůstala zdeformovaná na druhé straně pod škárou. Ale to bylo u těžších kusů. Zajímavé ale je ,že 243W prošla vždy. Možná by byly tyhle zajímavosti na samostatnou diskusi. Lovu

Autor: Josef Hanzlík | 09.08.2011 17:02
Kdo má"drápy na vošouchy",musí mít buchar.V rukách virtuoza třistaosma jenom zpívá a je silná až až.Ale asi je fakt,že na padesát metrů vzdálené vnadiště by knedlík nebyl od věci!

Autor: Martin Skřivánek | 09.08.2011 17:19
Radši to měla být 307 aby tam ta 8 vůbec nebyla :-).

Autor: Karel poslík | 10.08.2011 07:20
Přátelé, nevíte někdo jak je na tom náš oblíbený kolega Děda z lesa? A kde se ztratil Daks Kopov, že by trávil tak dlouhou dovolenou bez počítače, nebo snad válčí na Šumavě se zastánci kůrovce? Zdar Karel

Autor: Jaroslav Miňha | 10.08.2011 07:52
Včera u nás vjeli do pšeničného pole hned vedle kukuřice a když byla třetina posekaná, „jako na potvoru“ :-) pořádně zapršelo. Jasný signál večer vyrazit, zvlášť když se vyloupnul měsíc. Po domluvě s kolegou jsem si sedl u posekaného na stoličku, on na posed ke kukuřici asi 200m za mými zády.
Před desátou začalo být živo, čuníci se ozývali v kukuřici a vidět byli i na strništi, bohužel za hranicí dostatečné viditelnosti a z domluveného místa jsem se kvůli kolegovi hýbat nechtěl. Po další půl hodině se blízko u mě na pole vyloupnul kredenciózní kňour, při měsíčku byly vidět i vyčnívající zbraně, tak jsem začal koketovat s mojí dávnou myšlenkou ulovit si jednou pořádného trofejáka. Nějak jsem ale k tomu asi ještě nedozrál, tak jsem na něj jenom sušil a on jako by to věděl, pózoval přede mnou jak na předváděcím mole. Ani nevím, kde se za ním vzaly dva „akurátní“ kousky, ale byly v solidní vzdálenosti a navíc šly pomalu šikmo směrem ke mně. Byli to dva lončáci kolem čtyřiceti kilo, tak bylo rozhodnuto. Uvelebil jsem se na stoličce, zapřel do trojnožky a už jsem jen čekal, až se jeden z nich natočí víc komorou. A stalo se. Napnuto jsem měl, tak už jen odjistit a protože jsem měl spoustu času, soustředil jsem se na postupný tlak na spoušť, abych si ránu nestrhnul. Vtom za mnou bááác! a mně už jen zbylo zase zajistit. Po čtvrthodině se vydávám ke kolegovi, ten se motá na poli jako světluška, ale ani ve dvou jsme nenašli známky zásahu a kam dalekohled po strništi dohlédnul, neleží nic. Po další půl hodině hledání jsme to vzdali. Do postele jsem se dostal po půlnoci a ranní vstávání před pátou teda nic moc. Doufám, že dneska zůstane zataženo a budu mít alibi proč jít brzy na kutě. Ale znáte to… :-)

Autor: Radek Chadim | 11.08.2011 09:38
Včera na čekané jsem zažil opravdu nevšední zážitek. V půl osmé večer jsem jel na místo u hrachu, vylezu z auta a jdu k posedu, pár metrů od posedu vidím, jak přijíždí družstevníci diskovat řepkové strniště! Tak jsem se otočil a jel jinam. Přijel jsem po silnici ke kukuřici, auto nechal hned na kraji silnice na mostku na pole. U kukuřice je pruh strniště po pšenici asi 70 metrů široký k další ještě neposečené pšenici, na délku od jednoho kraje kukuřice k druhému to je tak 200 metrů, tak jsem si šel sednout doprostřed na kraj doposud neposečené pšenice, abych pěkně viděl celou stěnu kukuřice. V půl desáté slyším u horního okraje u silnice v kukuřici praskání, tak jsem se zvedl a šoulal jsem směrem k autu a sedl si na hůlku asi 10 metrů od silnice a auta. Sotva se uvelebím, vezmu dalekoholed, a divočáci stojí už venku, přibližně 6 velkých kusů a nějaký selata, tak jsem flintu opřel o trojnožku, prohlížím puškohledem a vybírám kus, jenže jeden je jako druhý, selata malá, čekám, až povylezou dál od kukuřice a blíž ke mně, ale nechce se jim. Většina kusů zalézá zpátky do kukuřice a zůstávají jen asi dva lončáci, kteří chodí sem tam na rozhraní kukuřice a strniště. Za asi 20 minut jede po silnici auto a zastavuje na mé úrovni, divočáci samozřejmě nečekají a mizí v kukuřici. Najednou si říkám, kdo to asi je, přední světlomety vypadají na novou oktávku, ale já nikoho s novou oktávkou, kdo by mi měl co říci neznám - si říkám, že to bude nějaký kolega se optat, co jsem tady na čekané viděl, nebo nějak zemědělec mě nadat, že tam má sežraný obilí nebo že mu parkuju na cestě, jak to tak u nás běžně chodí :-). Najednou vychází člověk, svítí na auto, od kterého v jedné přímce sedím já tak 10 metrů, a pak se ten člověk ptá, "tak co, na kance, na kance", tak se zvedám a jdu 10 m k autu s odpovědí "no tak nějak" - až když stojím skoro u mého auta si všímám, že je to policajt a to auto je služební policejní oktávka :-). Když mně viděl se zbraní, tak mě samozřejmě hned perlustroval :-) zbroják a průkaz zbraně, pak popřál dobrý lov, nasedl a odjel. Po této akci už jsem se smíchy nemohl dál soustředit :-), ještě jsem chvíli poseděl, ale divočáci odešli daleko že ani nešustili, tak jsem jel pomale domů. I tohle se může stát.
Takže, Eriko, jestli se bojíš jít lesem ve tmě, tak se neboj, protože policie je vždycky na blízku :-) a jejich heslo je: Pomáhat a chránit!!! :-)

Autor: Jan Slavětínský | 12.08.2011 07:12
Včera navečer sedím u kukuřice na žebříku a v tom nejlepším čase před devátou hodinou mi z boku takovou zabordelenou cestou přijíždí modrá Felicie. No,kluk s holkou. Bouchly dveře, chvíli se tam drželi, potom jí posadil na haupnu motoru a pustil se do ní. Tak jsem tu čekanou měl i s erotickou vložkou. Krom pěknýho "černýho bobra" jsem neviděl nic.... Lovu zdar

Autor: Erika Doležalová | 12.08.2011 07:25
Tak jsem taky absolvovala pár čekanných, vesměs ráno, protože ty podvečerní jsou - když není dosud posečeno - tak nějak o ničem. Nejzajímavější byla asi ta včerejší, poseděla jsem do šesti (mezi lesem a kukuřicí je asi 30m široká a podél celého dlouhá louka), samozřejmě nikde ani chlup. Dojdu do auta, beru dvojnožku a jdu projít les. Přicházím k první "odbočce", dalekohledem koukám z mírného svahu dolů po cestě, jestli se tam nepoflakuje nějaký srneček, když v tom se mi "po spodku" kukru něco mihne - napadne mě zajíc, sjedu dalekohledem trochu níž a ono lišče! Ale jaké! Nádherně vybarvené, sytě červenohnědé, žádná urousaná šmudla, prostě lištička jak plyšová :-) Pouštím dalekohled, lišče mi v poklidu dojde na sotva 15 kroků, jenže.. Ráno jsem "losovala" zda vzít kuli nebo KB, "bohužel" vyhrál winchester, takže se ještě pár vteřin kochám tou krasavicí, než mě zmerčí a prchne v ostružiní. Ve zbytku lesa ani dole na louce není nic (chovného šesteráka nepočítám :-) tak se vracím k autu. V ječmeni stojí kus - čtu ho, je to špičák. Beru dvojnožku, opírám kulovnici, jenže pak si všímám, že špičky jsou kousíčíček nad slecha a prvotní nadšení mě rázem přejde. Srnec jakoby to věděl se mi krásně staví naširoko, ve zvěřině je slušný, myslím si, že roček to není, že je to dvouletý srnec, ale.. Myslet znamená prd vědět, občanku nemá, tak než něco posr...pokazit, tak radši zase domů s prázdnou :-)
Dnes ráno akorát silný starý srnec v obilí se srnou, srna se dvěma srnčaty a pak při návratu domů zajímavý srnec, trochu pokroucený špičák, ale určitě ne jednička, tak se na něj ještě zajdu někdy podívat :-)
K ostatním "tématům" - mě třistaosma prostřelila vždycky všechno, od lišky :-) přes srnčí až po jelena. Třeba moje první prase - lončák, střelený přes plecka, kosti oboustranně trefeny a kus prostřelený.
Martine, mě se začaly rvát ty malý čůzy, relativně jsou v pohodě, ale už musím být furt ve střehu, protože jsou schopný se servat kvůli kousku shnilýho jabka :-) Neexistuje dát jim do kotce nějakou kost nebo něco, servou se ikdyž lítají po zahradě a "omylem" do sebe vrazí, hrůza. Většinou to provokuje jagoška, bordina to má na háku, ta si jde po svým, hledá "kočičky", ale jagina se asi nudí a tak vymýšlí blbosti, běhá před ní, vráží do ní, vrčí.. vyloženě provokuje rvačku. Musíme co nejdřív udělat kotce, aby byla každá zvlášť, nebo to blbě dopadne, naposledy držela bordina jagošku za slecho a nechtěla zaboha pustit a předevčírem - ikdyž ji jaga převrátila na záda a stála na ní, tak ji kočkofena držela slušným hrdelním chvatem..

Autor: Karel poslík | 12.08.2011 08:58
Honzo, budeš dávat něco ze včerejšího zážitku do fotogalérie? Jestli to čtou chlapi od vás z okolí, tak na to místo dnes ani nechoď, bude tam obsazeno. Zdar Karel

Autor: Zdeněk Ondruch | 12.08.2011 09:44
Honzo, já jsem myslel, že už dnes ani bobři nejsou.No jo holt Vysočina, drsná příroda a tedy ochrana proti mrazu.Z

Autor: Josef Hanzlík | 12.08.2011 15:06
Nechci zakládat nové vlákno,tak se navezu sem.
Před časem jsem se ptal na puškohledy Leupold.Mám vyřešeno.Koupil jsem dva roky starý Meostar 7x56 RD a přendal ho na pětsetpadesátku na noční čekané.Doctera 3-12x56 s bodem jsem dal na automat na naháňky.Je ale pravda,že ten automat je teď těžkej jako kráva a taky bych řek,že ten Meo.má v noci lepší světelnost,než Doc.Problém nastal při nastřelování.Udělal jsem ptákovinu už v tom,že jsem vzal obě flinty najednou.Číza nechtěla poslouchat na klikání a já se do toho tak zamotal,že jsem totálně rozboural i ten automat.Po třiceti vystřelených ranách,tj.devíti stovkách v čudu,zkažené čekané a úprku před předsedou(trošku jsem ignoroval zákon),jsem znechucen odjel domů zpytovat svědomí.Druhý den ráno jsem si vzpomněl,že se na starém foru psalo o celopažbách,že se musí mezi hlavní a dřevem protahnout stovka.Samozřejmě to nešlo.Proto se po kliknutí nic nedělo a pak to najednou skočilo o 30cm jinam.Smirkem jsem to uvolnil,smontoval a hlavně-zaplatil si chvíli na střelnici,kde jsem to pak absolutně v klidu a pohodě nastřelil.Zaplaťbůh jsem od zimy nevystřelil na zvěř.To by asi dopadlo!Teda povím Vám,já chytrej neumřu.

Autor: Milan Soukup | 12.08.2011 15:18
Josef, obávám se, žes to nevyřešil :-). Tím protažením pažby se určitě nic nezkazí, naopak, ale u Meopty zpožděnou reakci na klikání popisovalo spousta lidí, kteří tuhle zkušenost udělali taky. Řešilo se to na webu něskolko let odin dva nazad. Řešili to brutálním otáčením kolečky na všechny strany aby se (zřejmě asi) zatuhlý mechanismus rozpohyboval před vlastním nastřelováním. Mě to jedna Meopta dělala taky (variabl). M

Autor: figi | 12.08.2011 16:13
Tohle není jen problém Meopty, dělají to i jiné značky, pokud se s osnovou dlouhou dobu nehýbe. Třeba i zmiňovaný Leupold.

Autor: Jan Slavětínský | 12.08.2011 20:09
Josef Hanzlík - Docter má obrácené naklikávání než Meopta! Tudíž klikám na tu stranu, kam chci další ránu. Mě u Doctera chodí 1 clik na výšku, 2,5 cm posun rány! Meoptu nastřeluji - kam jde rána od středu v cm, tak na tu stranu naklikávám. Čili př.5 cm v pravo, nacvakám 6x doprava.(1 clik asi 0,7 cm) Každý puškohled je potřeba před nastřelováním proklikat tam a zpátky ,aby se to po čase rozchodilo a potom jinak poslouchá. A ještě jedna věc. Pokud jste je tam sázel trochu ve chatu a s "vlažnou" hlavní, dejte si ještě kontrolní ránu. Většinou ten nástřel ještě musíte doladit na studenou hlaveň.Ten rozdíl je v několika cm. Já takhle nastřeloval minulý měsíc jak byly ty třicítky.Po dvouch ranách byla hlaveň jako pěťák a vůbec to nechtělo chladnout,ani ve stínu. Už flinta vyndaná z auta měla teplou hlaveň.Nastřelil jsem to,abych s tím mohl do revíru a minulý týden jak se ochladilo, jsem to ze zvědavosti zkusil a rána šla o 3-4 cm níž a trochu doprava.Musel jsem to doladit.Někomu to možná nevadí,ale já mám rád nastřelenou kulovnici na 100 metrů na "krabičku od sirek". Lovu

Autor: Josef Hanzlík | 12.08.2011 21:49
Jane dík,to o opačném klikání jsem zjistil a Vaši poučku si napíšu na lístek a dám do krabic od kukrů.Při každém nastřelování zjistím kam správně klikat až po dvou ranách a do příště vím zas kulový.Nejsem sice Zajcev,ale s tím nástřelem do sirkový krabičky s Vámi souhlasím.Kamarádovi stačí na sto metrů tácek od piva,já to mám radši přesnější.Ale ten hlavní problém byl skutečně v tom,že si hlaveň díky dotyku se dřevem nemohla zapružit,jak potřebovala.Ono mě to taky nelítalo při seřizování výškové korekce ve vertikálu,ale do všech možnejch stran a výšek.A ke konci po tolika ranách jsem se těch ran už bál a to je nejvyšší čas na to prdnout.Jo a kontrolní rány si dávám občas stejně,páč jsem takovej magor,co tahá na posed batoh se dvěma dalekohledy,velkou baterku,kulovnici,malorážku,jezevčíka a hadry na dooblečení.To se pak snadno o něco klepne.J.H.

Autor: Fesoj | 13.08.2011 01:58
A jen pro doplnění - 1 klik znamená posun zásahu o 0,7 cm na 100 m, ale na 50 m jenom o 3,5 mm, čili nastřelování na poloviční vzdálenost = dvojnásobný počet kliků. Já mám jen levnou Barsku, ale v návodu na použití jsou tyhle údaje uvedeny. Přesto jsem před několika dny, když jsem řešil podobný problém, raději požádal o radu Figiho. Ten mi potvrdil to, co jsem si v návodu přečetl, nastřeloval jsem na 50 m a stačily mi 3 náboje.

Autor: Jaroslav Miňha | 14.08.2011 08:47
Ráno jsem, jak už je pravidlem, nepřinesl zase žádného hřivnáče. Nejen, že jsou hluchý jako poleno, ale taky plechoví. Po letech dřiny a odříkání jsem konečně jednoho trefil, na poli po něm zbylo půl peřiny, ale stejně normálně odletěl s ostatními :-(

Příště už se ale určitě zadaří, tak se chci zeptat vás, co na ně chodíte, jestli se má zvěřina z hřivnáče také nechat odležet, případně jak dlouho.
A co z nich děláte?

Autor: Petr Havlín | 14.08.2011 13:10
Tak jsem dnes v 4:45 přicházel k mezi kam si chodím sednout na třínožku a najednou začal odskakovat srnec a bekal a bekal.Tak jsem si zanadával,ale najednou druhý a honí toho prvního a bekají jak na srnčím bále. Sednul jsem si na hodinku a pozoroval východ slunce. Potom jsem šel šoulat a podařilo se mi našoulat srnu na 30m a srnce na 50m. Nakonec jsem ještě viděl srnu a hejno hřivnáčů,ale to jsem bohužel vyplašil.Bylo to krásné ráno a Hubertovi dík!Jen mi zkazilo radost,když jsem uviděl pejskařku se třemi pejsky rovnou u té mojí meze,ale bohužel jsem byl už daleko,než abych jí mohl vysvětlit,že to zvěři moc neprospívá.

Autor: Erika Doležalová | 14.08.2011 15:03
Tak včera jen na chvilku, v plánu bylo sednout si k lesu s výhledem na louku lemovanou z jedné strany potokem a vysokou trávou a rákosem (třeba by se odtud mohla vyloupnout nějaká kmotřička..) a z druhé ještě pšenice. Partner šel na posed na opačný konec téže pšenice. Já seděla dřív, ale bylo to až na třetí pokus - ty dva první nevyšly bo tam bylo plno mravenců :-( Zatímco jsem se snažila najít nějaké příznivé místo, partner našoulal srnce na cca 30m, nakonec mu odběhl a přes pšenici přímo ke mě. Celou dobu co ho pozoroval a pak i já se zdál být normální, ale až se objevil u potoka, bylo zřejmé, že má problém - v pomalé chůzi kulhal, při rychlejším pohybu skákal vyloženě po třech, přední běh v zápěstí ohnutý :-( Jenže - tříletý šesterák s krátkými výsadami ale lodyhy hodně vysoko nad slecha.. Vzhledem k jeho předchozímu normálnímu pohybu jsem usoudila, že asi cestou někde blbě šlápnul a s ohledem na opravdu vysokou chovnou hodnotu ho radši pustila.. Ale samozřejmě se tam ještě zajdu párkát podívat, ikdyž doufám, že sanitární odstřel nebude nutný a srnec se vzpamatuje..
Dnes jsem jen zajela zkontrolovat újeď u kukuřice, ryba v čudu, tak večer i ráno vyrazím, courají tam liščata, to by bylo abych alespoň jedno nedonesla domů..

Autor: Ivo Ondráček | 14.08.2011 21:28
Dnes byl nádherný večer, srnčí vytahuje jak na přehlídku. Bohužel u nás už je asi po říji, srnců starších tří let nevidno.
Ale především jsou to dnes čtyři dny, co mi zubař vytrhal všechny čtyři osmičky a já dnes snědl krajíček chleba. A to prosím úplně sám, i s kůrkou! Jsem na sebe hrdej, od státnic určitě můj největší výkon!!! Lovu zdar, kašičkám zmar! :)

Autor: Erika Doležalová | 15.08.2011 08:27
Tak to tiše závidím, u nás je to bída s nouzí, srnčí není vidět skoro vůbec. Včera ve 4 odpoledne se dva kusy popásaly nějakých 500m za vsí za naší ohradou, ale večerní čekaná nic moc - spíš nic, než moc, až na tmu mi jeden kus přešel kolem žebříku. Dnes ráno - z těch "bídných" čekaných tohle byla jedna z "nejbídnějších" :-) Neviděla jsem ani zajíce, až na samý závěr šoulačky zatahovala do kukuřice čiplenka a srna se slaboučkým srnčetem. Je po říji, odpočinek a relax, takže si dám pár dní pauzu.. Už se ale smiřuju s tím, že ani letos svou první "jedničku" neulovím..

Autor: Karel poslík | 15.08.2011 08:51
Jardo, hřivnáče nechávám odležet v lednici jeden den. Já je oškubu hned jak je střelím, ještě venku a za tepla.Jde to velice dobře. Vykuchané a osušené nechám den v lednici a potom je lehce nasolím a nakořením podle okamžité fantazie. V sobotu jsem nějaké ulovil a tentokrát jsem dal jen trochu koření na divočinu, které si sám míchám z mletých ingrediencí ( jalovec, nové koření, bobkový list, barevný pepř, tymián a rozmarýn) Dovnitř jsem pak vložil kousek šunkové klobásy a na holuba položil lístek másla. Malinko to podleju a peču dokud není měkoučký. Je to delikatésa. Přes víkend jsem ulovil vždy po dvou kusech. jsou to takové rychlovky. Když sedí na drátech jdu po druhé straně meze až na dostřel. Prvního střílím na drátech a druhého , když odlétají. Dál nečekám a jdu jinam nebo domů. V pátek odpoledne jsem olovil dva když jsem se k nim připlížil na strništi. Dostal jsem se na vzdálenost 40 -50 m, když mi zpozorovali a začali se zvedat. Povedl se mi rychlý tupl a dva spadli. Zdar Karel

Autor: Jaroslav Miňha | 15.08.2011 10:12
Ahoj Karle, co na ně máš za broky? Já ho trefil třiapůlkama na nějakých 25 m a nic, jen peří požehnaně.

Autor: Karel poslík | 15.08.2011 10:50
Jardo, já dávám většinou 3.5 mm papírák červenočerný nebo starý black star 3.0 mm. Někdy dávám na první ránu ještě "zbytky" Rottweil tiger 3.0 mm a SaB MarkIII také 3.0 mm. Už tady o tom nedávno psal Honza Slavětínský a já to jen potvrzuji. Hřivnáč když sedí na drátech nebo na zemi a střílíš na něj zepředu , po peří, tak je často s brokem 3.0 neprůstřelný. Já jsem minulý týden vystřelil na nejblíže sedícího. Zaprášilo se z něj a odlétal. Střílel jsem rychle na jiného, který po vzlétnutí vyrazil zmateně mým směrem. Toho jsem dostal a kolega mi říká, že ten první spadl někde u cesty. Ušli jsme asi 500 m a holub skutečně ležel na polní cestě. Našel jsem na něm jediný brok, který pronikl přes peří. Prošel krkem bez poranění páteře. Jeden rok jsem je lovil z kazatelny , když přilétali na statnou olši ve vzdálednosti skoro 50 m. Tam jsem používal fortuny 3.5 a dokonce i 4.0 mm Zdar Karel

Autor: Jan Slavětínský | 15.08.2011 13:32
Jardo, na holuba v letu a pokud se nestřílí na dálky jako u kachen, tak stačí 3 - 3,25 mm. Pokud na ně chodíš,když zapadají na vršky smrků nebo na dráty, chce to 3,5 mm a v košíčku.V podstatě je 3,5 mm universální brok bez ohledu jestli je to starý oranžový papírák, fortuna nebo Winchester Super Green... Důležité je krytí flinty nebo jaký máš použitý čok. Ahoj a Lovu

Autor: Václav Pašek | 15.08.2011 13:48
Dnes mi nezbyva nez vam vsem zavidet. Novy tyden v Praze na krku, do reviru 100km, uz aby byl patek a hrr domu a do reviru. Zemedelci diky bohu nevjeli do psenice, kdyz jsem byl o vikendu na Znojemsku. Mate to tam chlapi pekny a hlavne dobry vinko. ;) Nicmene hon na bulkare a prasatka je stale scifi. Rano sedim na zebriku, opreny o borovici za zady lesik, pred sebou nizka psenice, ze by se mohl objevit ten srnec a nebo vytahnou z jamy omylem prasatka. Za zady slysim dusot, funeni, periferne vidim prasatka jak jdou po ceste primo k ceste, kde jsem ja prisel. Zastavi se na 4m, ozve se kviknuti a jsou fuc. Zahlid jsem selata cca 20kg, ale pres tu borovici se nedalo otocit na ranu. Nezbyva nez doufat, ze pristi vikend bude uspesnejsi nez ty vsechny predesly. Jinak jeleni mi chodi pod posedem, ale to oni vedi, ze maji jeste lyci. ;) Jsem ja to ale blbec, ze si to necham od nich libit! Uspesnym lovcum samozrejme uprimne lovu zdar! V.P.

Autor: Radek Chadim | 16.08.2011 10:43
Příspěvek Jana Rysa z dneška přehozen do tématu, ve kterém původně asi měl skončit :-).

Autor: Děda z lesa | 18.08.2011 12:12
Ani dnes, ani zítra, ani pozítří, ani popopopo... asi ještě nic neulovím, ale jsem strašně rád, že už konečně jsem zase zpátky...
Teprve dnes dopoledne mne vyndali stehy, hned jsem hupl do auta, protože nejlepší rehabilitace je zde na chalupě a v přírodě vůbec.
Pročetl jsem si zpětně všechna přání zde i na mailu a všem Vám děkuji za podporu.

A protože se vesměs pohybujeme v tématech "Radíme si", dovolím si jednu neotřelou a nevšední radu : NEKUŘTE ! - opravdu to nestojí za to...

Autor: Karel poslík | 18.08.2011 12:27
To jsme asi všichni rádi, že jsi zase zpátky. Držím palce abys byl brzy v takové kondici, která Ti dovolí i ten lov. Zdar Karel

Autor: Pavel Černý | 18.08.2011 12:31
Dědo vítej zpátky a přeji brzké a úplné uzdravení. V našem MS jsme měli podobný případ (operace mu dopadla dobře a dožil se ještě vysokého věku). Dnes u nás kouří poslední zoufalec. Schůze, hony, zábavy - vše je nekuřácké a kupodivu si to pochvalují i mnozí hostující kuřáci.

Autor: Radek Chadim | 18.08.2011 13:15
Poslední dobou jsem lovecky nějak marnej. Včera jsem vyrazil na čekanou na divočáky. Ježto jsem poslední noci a především v úterý, kdy jsem byl v Práglu na koncertě Offspring (bylo to super :-)), toho moc nenaspal, tak podvečerní šlofík od 18:15 se protáhl až do půl deváté. Pak jsem se oblékl a jel na kazatelnu, kde jsem se opět uvelebil a zlehka podřimoval pouze poslouchaje, jestli něco nejde. Občas něco zakvičelo, ale jinak klid. V půl dvanácté už jsem byl tak zlámanej, že jsem chtěl jít spát domů. Prohlížím strniště a asi 200 metrů od lesa stojí divočáci a příchází pomale jednotlivě mým směrem. Po asi hodině mě přijde na 70 metrů samotná bachyně , ostatní kusy se zastavily o dalších přibližně 70 metrů dál. V jednu chvíli vidím, že z levé strany mezi nimi jde liška, hledám ji v puškohledu, ale byla pořád v poklusu, tak jsem ji nemohl do něho dostat na dobrou ránu. Po chvíli se všechny kusy vzadu seskupily a seběhly asi 70 metrů před kazatelnu, tak jsem vzal zase flintu a začal vybírat. Jenže mezi 35 divočáky, co jsou na prostoru 15x15 metrů se špatně vybírá jeden co nekryje druhý, důsledně držely formaci asi 3 minuty, co jsem vybíral, pak jeden kus frknul a divočáci se bez výstřelu uklidili zpátky k lesu, kde opět spokojeně chodili po strništi. Tak to už jsem byl rozhodnutý jít domů, ale za zady v zarostlém potoce začalo něco praskat, tak jsem čekal, jestli vyleze Pepík (samotný pravidelně chodící kňour z fotografie z fotopasti) nebo jezevec. Nakonec asi 100 metrů daleko vyběhla samotná bachyně s 7 poměrně malými selaty (v těchto místech doposud nepozorována) a běžela směrem k lesu, kde stál ten větší rudl. Když došla do prostředka pole, tak začala běhat zprava doleva a zase zpátky a nevěděla, kde má zajít do lesa, protože všude byli roztažení divočáci té větší tlupy, až to otočila šikmo ode mně a v dáli zatáhla do lesa.
Takže jsem tam nakonec čekal do půl třetí, zase nic neulovil a nevyspanej jsem zase :-), ale jinak to byl pěkný večer.

Autor: Jan Slavětínský | 18.08.2011 13:25
Zdravím Dědu z lesa!
Radku Chadime - Asi bych si boudu popotáhl o 100 metrů blíž. Je to už po kolikáté, že na ně nedošáhneš....Nebo udělat "přenosný kříž" (autorská práva Jarda Miňha)

Autor: Milan Soukup | 18.08.2011 15:46
Dědo, ač kuřák, zdravím a přeji úspěšnou a příjemnou rehabilitaci! M

Autor: Petr Havlín | 18.08.2011 16:19
Dědo, moc vás zdravím a vítám zpět.Přeji rychlou rekonvalescenci a hurá do lesa.Bůh vám v boji pomáhej.Petr

Autor: Martin Síla | 18.08.2011 17:26
Dědo, vítej.

Autor: Radek Chadim | 18.08.2011 17:47
Blíže k lesu nejde, je to k hranicím, jako všude u nás, trojnožku pod flintu mám, ale zrovna tam není moc vhodné místo na šoulání, protože se není moc kde za co schovat. Spíše je zajímavé to, že zpočátku to vypadá tak nějak nadějně a až přijdou blíž, tak se to nakonec vyvine jinak než do té doby a pak nic neulovím. Ale zas tak moc mně to nevadí, když neulovím teď, uloví někdo jinej jindy :-) nebo i já třeba.

Autor: Tomio | 18.08.2011 18:29
Radku: Vylezl ti ten samej rudl, co nám v pondělí? Holt budeš muset si to na kazatelně tak upravit, na opření loktu a zad, abys mohl i na těch 100m střílet. Je pravda, že vzhůru k cca 40divočákům se mi taky nechtělo v pondělí, k tomu jednomu mi to přišlo sympatičtější

Autor: Jaroslav Tatalák | 18.08.2011 20:10
Dědo tak Tě vítám zpět mezi dědky na tomto fóru.S tím kouřením jsi udělal velký pokrok. Sám jsem kouřil a před 6 lety infarkt a bylo po kouření.Hlavně ať ta rehabilitace v přírodě je co nejkratší a zase záříš v plné síle.Jinak k tématu. V úterý mě přišly 2 bachny s pěti snad 10 kg selátky. Bužírovali si tak 40 minut a po vyluxování vnadiště ,rozvážným krokem odešly drancovat neposečenou pšenici.

Autor: Erika Doležalová | 18.08.2011 20:14
Dědečku lesní, vítej zpět mezi námi! Bohužel patřím taky mezi ty kouřící zoufalce :-(
Jinak lovecká úspěšnost u mě stále nula. V pátek večerní čekaná, na nějakých 60m mi podél potoka popocházel kulhající srnec, pak to vzal svižnějším tempem směr les a to už vyloženě skákal po třech :-( Být to "normální" srnec, neváhám ani minutu, ale tohle byl sotva tříletý kus, pravidelný šesterák kratších výsad, zato ale vysokánsky nad slecha.. Prostě z těch chovných ten chovnější :-( Nechala jsem ho jít. Ve středu jsem jela jen okouknout louku, jestli posečeme a kousek o potoka stálo srnčí (v 11 dopoledne). Už podle poměrně světlého zbarvení (skoro do žluta) jsem tušila, že je to on. Auto jsem nechala na louce a vzala to kolem lesa směrem k němu. Byl to on, na jeho chůzi se nic nezlepšilo. Zkoušela jsem kontaktovat hospodáře, je na dovolené, mobil nedostupný. Tak předseda. Po krátkém rozhovoru - bude-li to možné, srnce odlovit :-( Nemám z toho vůbec radost.
Vzhledem k tomu, že je zavřená silnic M.Budějovice - Jaroměřice, tak auta jezdí přes nás (Blatnice) a sousedy (Ohrazenice). A srnec má stávaniště několik desítek metrů od této silnice a jelikož z původního provozu 2-3 auta za den je to v současné době jak na D1, důvodem jeho kulhání může být střet s autem.
Zajela jsem se tam tedy podívat večer, jenže je to tam takové mizerné - lesem se jít nedá a na louce jsem vidět z kilometru :-( Takže nějaké srnčí, co bylo zalehlé v kraji lesa, mi odskočilo když jsem šla na místo, kde jsem si chtěla sednout (možná to byl on?). Do tmy akorát "dvojkový" průběrný srnec (ale na ránu daleko) a srna se srnčetem - ta mi šla tak blízko, že kdybych poseděla ještě pár minut, možná bych si ji pohladila :-)
Dnes ráno jsem vyrazila znovu, když jsem byla kousek od místa, kde nechávám auto, přehuplo mi přes cestu lišče. Přijela jsem ale dost pozdě - chvíli před pátou - na louce už byla opět srna se srnčetem a pak dva "velké" kusy, ale když odbíhali, pohyb se zdál být ok, tak "můj" srnec mezi nimi asi nebyl. Po šesté vytáhla od potoka mladá srna, bezstarostně mířil přímo ke mě, až na nějakých 20-25 metrů si najednou všimla, že tam sedím :-) Moc jsem se jí asi po ránu nelíbila, tak mi utekla :-) Pak ještě starý srnec nějakých 200m v pšenici a neidentifikovaný kus ještě dál v pšenici. Před sedmou jedu domů.

Autor: Radek Chadim | 18.08.2011 20:16
Tomio: asi je to stejný rudl, ale objevila se tam bachyně se sedmi selaty, kterou jsem tam na jaře nikdy neviděl, ani na fotopasti nikdy nebyla - tak myslím, že ta cestovala zdaleka a místní není, protože to mám celkem vošéfovaný :-) a ona se chovala na tom poli hodně zvláštně. A Pepík :-) začal chodit k fotopasti pravidelně, tak ho třeba ještě pořádně vyfotím.

Autor: Erika Doležalová | 18.08.2011 20:20
Jinak "k tématu Divočáci" - už jsem myslela, že jsem odvážná holka - zvládnu jít brzo ráno za šera i lesem sednout si na žebřík u kukuřice a čekat na liščata a srnce - samozřejmě s přesvědčením, že divočáci tam nejsou.. :-) a teď se to tak nějak zase "šouplo" zpátky.. Stavil se totiž u nás kamarád a hospodář sousedního MS v jedné osobě a jen tak mezi řečí vylíčil zážitek svého kolegy, kterému na čekané přišla bachyně s poměrně malými selátky. Po chvíli se objevila liška a milá bachyně nechala buchtování a hnala ji jak o závod. Když se vrátila k selatům, objevil se za chvíli z druhé strany zajíc a situace se opakovala.. Tak teda nevím, asi zas chvíli budu sedět radši doma :-))) Protože prasata jsou u nás nalezlá v kukuřici (v jednom lánu bachna s 5ti selaty a partička lončáků, v druhém dvě bachyně taky s drobotinou a ve třetím "nějací nevíme jací") a kdyby něco, tak na strom vylezu, ale na kukuřici těžko :-)))
(Radku, páni pomáhající a chránící se u nás moc neobjevují a když, tak "chytají" ve vsi u úřadu :-)

Autor: Honza Lettrich | 18.08.2011 22:27
No Eriko, ač jsem vonkajcom ještě trochu chlap, tak naprosto zdílím Tvé obavy :-). Co se týká divočáků mám z nich rovněž velký respekt a rozhodně by mě nikdo nedostal šoulat do kukuřice.
Od té doby co jsem slyšel několik příběhů o napadení a od té doby kdy jsme s kamarádem dohledávali a z houštiny na nás vrčela bachna stejně jako rozuřenej pes, mám co se týká divočáků jasno.. :-))
Jak říkáš na strom se dá vylézt ale na kukuřici ne, na to se mám moc rád... :-))

Autor: Jan Slavětínský | 19.08.2011 06:09
Jelikož jsem zjistil, že mi bude na podzim končit platnost ZP, navštívil jsem včera svého praktického doktora i foťáka a dávám si ty papíry dohromady, abych byl v limitu.. . Potkal jsem se s kolegou, který si to také nedavno obíhal a říkal mi, že u svého doktora platil 700Kč. Má lékařka chtěla za razítko 250 kč. Tak že každý doktor měří jiným metrem....

Autor: Erika Doležalová | 19.08.2011 08:37
Joo, doktoři, to je banda :-) Já jednou taky potřebovala štempl že nejsem psychopat a ještě žiju a zrovna to vycházelo v době, kdy jsem měla jít na každoroční preventivku. Doktor se na mě usmál a řekl, že když to teda uděláme v rámci té prev. prohlídky, tak to razítko nebude za 500, ale "jen" za 300 :-) Taky bych chtěla dávat razítka... :-)

Autor: Fesoj | 19.08.2011 16:52
25.7. jsem zde psal o tom, jak jsem postřelil a nedohledal lončáka, který téměř nebarvil a vyslovil jsem podezření, že by mohlo jít o zásah čelisti nebo ryje. Před třemi dny toto prase střelil kolega ze sdružení. Má rána opravdu zasáhla spodní čelist, ale jen ji "lízla" a vyrazila mu dolní řezáky. Rána se dobře hojila a prase bylo v dobré kondici. Ještě že to dopadlo takhle a kamarád moji chybu napravil.

Autor: ValíkVlastimil | 19.08.2011 17:31
Fesoj- myslíš že se jedená o napravení chyby...

Autor: Fesoj | 19.08.2011 18:01
Nepochybně. Aspoň z hlediska toho prasete, které se už netrápí. Pokud sis přečetl můj zmiňovaný příspěvek, tak víš, jak mě to mrzelo.

Autor: Petr Havlín | 19.08.2011 19:33
Tak jsem byl dnes na střelnici trénovat a konečně zjistit soustřel u ZH mezi kulí a brokem a krytí broku.Na krytí jsem zkoušel RC 4mm,Saga 3,9mm a SB Vega 3,5mm.Na 30 m nejlépe kryl SB.Soustřel nic moc Kolem 8cm na 50m a 5cm na 30m stříleno SBalem a Slug od SB.Brácha se mezitím bavil s malorážkou a tak jsem mu řekl,jestli si nechce také vyzkoušet kuli.No asi nepočítal s takovým zpětným rázem po té malorážce,ale mezi očima má krásně rozseklé čelo:-)Alespoň teď bude víc sexy:-)tak všem Lovu zdar!

Autor: Petr Havlín | 20.08.2011 08:39
Tak ten kopanec od mého ZH řešil doktor třemi stehy.Příště nesmím zapomenout každému nováčkovi říct ať to pořádně pevně chytne.

Autor: Roman Herold | 20.08.2011 15:35
Včera navečer po pořádnym slejváku vykouklo sluníčko tak si říkám pudu na chvilku ven podivat se jestli něco bude venku.Při příchodu k posedu už před ním se pase srnec a srna ty zrazuji a usedám. Po chvilce z lesa vytahuje srna z dvouma srnčatama jedno je slabší tak už vím kam pujdu v září na čekanou.Rychle se stmívá tak zkouším vřeštidlo a za chvilku myškovačku.Asi na padesát metru se něco mihne beru dalekohled a ona liška rychle měním dalekohled za kulobrok liška pomalu odchází ale ještě jednou se zastaví a natočí na bok a to už na nic nečekám liška zustala na nástřelu.Minulý týden jsem seděl na sedátku u struhy měsíček pěkně svítil ale přišel jeden mrak a měsíc zalezl vtom podemnou něco prošlo jen se mihl kvítek beru kulobrok odjištuji a hledám lišku v puškohledu už ju mám asi na 25m střílím brokem liška odkazuje ale já taky po nose se mě leje teplo nos rozseklej ale liška leží. A to jsem se smál kamošovi taky střílel po lišce a rozsekl si taky nos.Ani jsem mu to neříkal ale dozvěděl se to hodně rychle.

Autor: Roman Voříšek | 21.08.2011 11:24
Včera mi volá kamarád, zda bych mu pomohl nastřelit kulovnici, kterou má po nedávno zesnulém otci. Je to stará Galaška, v 7x57. Proč to píšu - nikdy mne tato zbraň nějak nebrala a vždy jsem se tak trochu podivoval nad tím, jak se zkušení kamarádi při diskuzi o této zbrani úplně "rozplývají"
Pochopil jsem to okamžitě, když jsem ji vzal do rukou. Krásná štíhlá zbraň, klapková montáž, puškohled 4x Srb a Štýs. Závěr chodil jako po másle, akorát ten motýl pojistky mne trochu pil krev.
Dal jsem první ránu, odaretoval točítko výškové korekce a odtočil jsem za ranou. Posílám druhou včelku a ta je již v černém. Ten německý napínáček a hlavně jeho chod, jsem úplně unešen jeho jemností. Myslím, že jsem lepší zbraní nestřílel. Nemohl jsem se se zbraní rozloučit...

Autor: Michal Zimanzl | 21.08.2011 12:44
Too Roman. Romane, pletete si kulovnici ZG - galaška, s kulovnicí brno Z- zetka, protože právě zetka má něměcký napínáček a i danou montáž a optikuz 99%. ZG má bleskovou spoušt. To jen pro upřesněni, neberte to prosim, že Vás opravuji. M.Z.

Autor: Roman Voříšek | 21.08.2011 20:18
Michale, určitě máš pravdu, nějak jsem na Zetku pozapomněl. Teď si vybavuji, kdysi jsem četl dotaz ve střelecké poradně, kde odpovídal Dr. Hanák a právě se o bleskové spoušti zmiňoval a stopro to byla Galaška.
Má neznalost ale na věci nic nemění, ze zbraně jsem byl unešen.

Autor: Jaroslav Miňha | 21.08.2011 22:36
Ráno jsem nějak zlenivěl, tak jsem místo šoulačky zasednul do líchy v kukuřici na stoličku. Nic se nedělo, až v šest za už plného světla se ukázal v kraji kukuřice červený flek – srnčí. Koukám dalekohledem co je zač a najednou pírko – žádné srnčí, červené prase !!! Stolička, trojnožka, opřené lokty, všechno málo platné, vibroval jsem jak při záchvatu padoucnice, to už se mi v takové míře hodně dlouho nestalo. Tak tahle raritka v klidu odešla a já se ještě pět minut pajtloval jako drahej pes.
Nechal jsem ale odjištěno - co kdyby a ukázal se další čuník, malá bachyňka, tentokrát už barevná klasika. Osmdesát metrů už teď pro mě není žádná dálka, trefa dobrá, bachyňka v ohni. Chycené kraje obou plecek, dokonce prostřelená i třistaosmičkou!!!
Nejhorší byl transport k autu. Vosy si nějak pověděly, že je tam něco k snědku, tak jsem celou dobu trnul, abych nedostal pigáro, jsem na vosí píchnutí alergický. A že jich tam bylo! Lovu zdar!

Autor: Pavel Černý | 22.08.2011 07:50
V sobotu jsem získal úřední glejt, že můžeme s mým čtrnáctiměsíčním NKO vytvořit dvoučlenný lovecký tým. PZ I. cena, 273 bodů. Dvakrát, při společném honu a na vlečce s bažantem, mi sice pěkně zabrnkal na nervy, ale nakonec vše dobře dopadlo. Naopak mě hodně potěšilo, že křídlovaného kohouta, u kterého byl prvně v životě, bleskově doběhl, přinesl a perfektně odevzdal živého, nepomačkaného, tak jak má dobře vycvičený ohař správně nosit pernatou. Tak mu přeji stejně bohatý lovecký život, jaký měli jeho předchůdci.

Autor: Roman Trojka | 22.08.2011 09:01
Pavle, gratuluji k úspěchů a přeji psovi hodně práce a dlohý život a Tobě ať dělá samou radost. No a ještě další zkoušky, VZ ohaři vždy sluší:-)

Autor: Fesoj | 22.08.2011 09:35
Pavle, též se připojuji s gratulací ! Já jsem taky pejskař, ale na výcvik ohaře bych si v životě netroufl, aspoň v našich podmínkách, kde drobná prakticky není - a protože ubývá všude, tím víc si vážím obětavců, kteří přes to přezevšecko se ohařům věnují... Já jsem zase konečně dodělal boudu pro svou křepelačku. Přivezl jsem si ji jako starší dámu 7 a půl roku loni na podzim a dosud bydlela v bytě, ač byla celoživotně zvyklá na kotec. Hodná, milá, poslušná, s manželčinými čivavami se snáší výborně - ale stav koček velice rychle zredukovala o 75%. A když jsem ji teď do kotce umístil, zaplať pánbu, že manželka nebyla doma - tu první noc to bylo takové naříkání a vytí, že přehlušila i Open festival v Trutnově. Ale jen tu první noc, ráno jsme spolu jako obvykle šli do revíru, zjistila, že to nové bydlení nebylo za trest a už je vše v pohodě.

Autor: Pavel Černý | 22.08.2011 13:02
Děkuji za gratulace. Tobě Romane i za rady. Použil jsem je. V každém případě chci ještě nacvičit barvu, to se může hodit, ale s VZ zatím moc nepočítám. U nás není les na výcvik (a ani pro praxi), musel bych někam jezdit a je to z mého pohledu poněkud samoúčelné, protože k uchovnění to asi nebude (i když mně se pes líbí, ale soudně uznávám, že úplná špica to není). Pro mne je důležitější dobré zapracování do praxe s drobnou, protože ta u nás zatím kupodivu je, a proto jsem si psa bral.

Autor: Erika Doležalová | 22.08.2011 15:28
Pavle gratuluji a Jardo Lovu zdar. Já vyrazím zítra, ikdyž jsem tam měla být už včera :-) Zajili jsme okouknout kukuřici, našli jsme takový krásný plácek v rohu, kde by se dalo sedět, vnadit... jnež tam blbě fouká, přímo do lánu. Jak tam tak stojíme a hlasitě hodnotíme, najednou to zafunělo a začalo lámat.. No byli tam, sotva 20 kroků od nás :-) asi slyšeli auto a mysleli si že jede žrádlo :-)
Jelikož kamarád zabíjel, zavezli jsme ještě k "mému" žebříku vnitnosti, ráno jsem chtěla jít, nakonec nešla a dopoledne už to bylo fuč... Sice se v téhle lokalitě pohybují min. 3 liščata, ale tohle by určitě nezvládla, navíc bylo kolem i slušně poryto.. No, chybami se člověk učí. Teď tu mám v pytlíčku vnitř. z 5ti králíků, tak nachystám a ráno vyrazím. Doufám, že na mě nebudou čekat někde v lese - musím jím projít, abych se dostala na žebřík ke kukuřici - to by místo lovu byl asi pohřeb (můj) :-)

Autor: Fesoj | 22.08.2011 22:27
Koncem května se mi při ranní čekané stalo, že mi krom dalších kusů vylezl nepřebarvený žebráček, proti ostatní zvěři sotva poloviční. Jenže ne a ne ho přečíst. Nebyl jsem si ve vysoké trávě jistý, zda jde o paličkáře nebo čiplenku,tak dostal odklad výkonu exekuce s tím, že se ještě potkáme. Samozřejmě, že podle zákona schválnosti jsem ho od té doby neviděl až do včerejška. Kousek za barákem mám zrychtované takové sezení na zemi s výhledem do protisvahu. Je tam neposekaná louka, navazující na kopřivovou džungli kolem vodojemu. Tam nechodí houbaři, takže je to jedno z mála míst, kde má zvěř klid - jenže v té vysoké trávě je srnčí i černá téměř neviditelná, o kopřivách nemluvě.
Jenže minulý týden tam syn viděl 3 jeleny, tak jsem se tam včera zašel podívat. Vyšla mi laň,střílet by se sice dalo, ale s největší pravděpodobností měla někde v těch kopřivách koloucha, takže nic. Krajem louky mi ještě přeběhla srna se srnčetem. A nakonec se ukázal ten před čtvrt rokem nepřečtený kus. Je to čiplenka, ale slaboučká - jak začne doba lovu srnčí holé, budu tam pečený vařený. Dá-li tomu Diana s Hubertem, ukáže se i vysoká a až polehne tráva, snad i nějaký ten Funič Chrochtovič Štětinatý... Ideální by bylo nasypat tam jablka,
ale ta jsou u nás po letošních květnových mrazech silně nedostatkovým zbožím.

Autor: Jaroslav Miňha | 22.08.2011 22:35
Školí mě, školí! Zašel jsem teď na půl devátou na chvíli ke kukuřici za humna, lámali ostošest, tak že se k nim zkusím dostat řádkou. Ale asi nefuním správně, tak si mě bachyně obešla pro vítr, pak už jen chvilku vyhrožovala a najednou byli fuč jako duchové. Zítra mám volno, tak to by bylo, aby ráno nebylo :-)

Autor: Václav Pašek | 22.08.2011 22:47
Dnes jsem se v práci zamyslel u idnesu nad rýmy a vymyslel básničku na čtvrtek :-D Dnes Radim, zítra Luděk, proto radim, nespi, Daněk! :) Nic moc, ale je to moje první a pravděpodobně poslední básnička. :) V.P.

Autor: Erika Doležalová | 23.08.2011 09:30
Tak jsme včera odvezli navnadit a navonět, ještě kosou trochu poupravit plac - to aby byla vidět liščata a těšení na ráno. Zázrakem se mi konečně podařilo přesvědčit i toho mého a tak chviličku po třetí vyrážíme oba směr kukuřice. Auto necháváme v kraji lesa, jdeme potichu lesním chodníčkem (mnou vyhrabaným :-) k žebříku. Tam se loučíme, já lezu nahoru a partner pokračuje hranou les/louka o cca 200m dál na kazatelnu u potoka (pěkné místo - letos je tam kukuřice, cca 30m široký travnatý pás podél lesa, zarostlý potok a zase kukuřice, loni jsem tam ulovila dva srnce). Sedím jak pecka, výjimečně ani nekouřím. V lese to občas zašustí, praskne větvička, jednu chvíli zlehka zašustí kukuřice, ale jinak se neděje nic. Až něco po páté hodině, kdy už je vidět skoro jako ve dne, už poněkolikáté zkouknu louku před sebou a na nějakých 120-140 metrů vidím rezavý pohyb. Zdá se mi, že jsou to dva kusy srnčí těsně za sebou, asi srna se srnčetem.. Ve vyšší trávě se mi ale po pár metrech zdá, že se srnče na mámu lepí až moc a moc dlouho... No jistě! Není to srna a srnče, ale liška a její dlouhá hustá oháňka :-) Jenže je to dálka a navíc mi mizí v trávě v kraji lesa. No nic, flintu už mám v ruce, třeba se přijde podívat blíž.. Za pár minut zahlédnu vedle kukuřice něco hnědorezavého, co tam před chvílá nebylo. Koukám přes puškohled a mým směrem kouká další liška! Popojde pár kroků do louky, zvažuju, zda to odmáčknout - je to pořád nějakých 120 metrů, nakonec to kmotra vyřeší za mě a zmizí zpátky v kukuřici. Čekám, co se bude dít dál, občas mrknu přes optiku a najednou zachytím v trávě vedle kukuřice rychlý pohyb - to není možné, třetí liška! Je o kus dál než ta druhá, ale "cválá" podél kukuřice, pak se zastaví a postaví pěkně naširoko. Už už chci střílet, ale liška bleskově mizí v trávě vedle lánu. No nic, ty se ještě ukážeš, pomyslím si. Je půl šesté, říkám si, že to je akorát čas, kdy by se ještě mohlo ukázat nějaké prasátko, vracející se z lesa do kukuřice.. Za pár vteřin mi za zády třeskne rána.. Hned mě napadá, že druhá liška proběhla kukuřicí a šla se podívat na louku a partner byl úspěšný (taky mi takhle jednou ráno u oné kazatelny vylezla dvě liščata) a tak žhavím drát.. "Mám prase!" :-) je odpověď na otázku, zda střílel a na co. Takže Lovu zdar!
Přišla mu z lesa kukuřicí za zády partička lončáků, odhadem 5-6 kusů, ukázali se dva, první si návštěvu potoka rychle rozmyslel, druhý už to nestihl :-) Bachyňka, osma a RWS Evo, v ohni.
Upřímná gratulace, poslední hryz, foto a pak hurá pro vozidlo a domů.
Když tak nad tím přemýšlím, je to ale k nasrání :-) (citliví prominou) - jsem venku co nejvíc to jde a prd, ten můj byl letos venku..no jestli desetkrát, tak je to moc. A má uloveného srnečka a 4 prasata! Diana mě prostě nemá ráda. Ale samozřejmě mu to přeju, protože ho mám ráda já :-)

Autor: Fesoj | 23.08.2011 09:47
Krásné vyznání lásky, Eriko !

Autor: Ivo Ondráček | 23.08.2011 10:03
Eriko taky jsem se poučil od těch "věčně zaneprázdněných" kolegů. Poňádž čímž víc člověk chodí po revíru, tím víc revír připomíná měsíční krajinu. Popřípadě člověk vidí pořád dokola ty samé kusy. Letos jsem zatnul zuby, nechal flinty doma a trávil pět dní na chalupě, dva tři dny doma a hned zase pryč na chalupu. Ve výsledku to zatím vypadá, jako bych si vždycky dojel na čekanou vyzvednout lišče a zase jel:)
Jo a ještě k těm liškám, letos jsem z toho doslova u vytržení. Ještě vloni když někdo i jen viděl (nikoli ulovil) lišku, byla z toho na schůzi diskuze, jako kdyby byl v revíru jednorožec. A letos? Co kukuřice, co řepka, to jedny liščata! Pro mě neuvěřitelné...!

Autor: Erika Doležalová | 23.08.2011 14:59
Ivo - tak nějak :-) Já bych byla nejradši venku každý den ráno i večer, což pochopitelně nejde, ale i tak jezdím co to jen jde. Ráno čekaná, pak šoulačka, navečer většinou jen čekaná. Některé srnce znám už nazpaměť, vím, kde zaléhají, v kolik se zvednou a kam půjdou.. :-) Teoreticky bych před a během říje nastřílela třeba 15 srnců, jenže samozřejmě všechno dvojky-trojky, žádná mini-jednička.. Tříletý šesterák mi div nevyleze na žebřík ale lovný roček se producíruje 300 metrů daleko.. Liščata vídám z dálky nebo jsou rychlejší jak já.. A páníček se po dlooouhé době nechá ukecat, aby jel ráno se mnou a bác, prase. Si připadám jako blázen, takových hodin v revíru a prd a on jede jednou za dlouhý čas a téměř vždy úspěšně :-)
Fesoj - někdy bysme se zabili ale většinou se máme rádi :-)))

Autor: Miroslav Kráčmar | 23.08.2011 15:27
Eriko,my chlapi říkáme "je potřeba si zatepla máknout" a ono to někdy i funguje!
Nevím,jak to funguje v opačném případě,ale určitě to vyzkoušej!

Autor: Fesoj | 23.08.2011 16:58
Jo, funguje to spolehlivě, ale když si člověk "zapytlačí", při domácím použití je účinnost výrazně snížena !

Autor: Erika Doležalová | 23.08.2011 18:20
Na co vy chlapi hned nemyslíte... :-)

Autor: Fesoj | 25.08.2011 08:58
Koukám, že jsme se nějak všichni odmlčeli. Že by to bylo tím vedrem ? Aspoň já jsem z toho byl celý malátný a připadá mi, že ta zvěř taky, velmi pozdě vychází a velmi brzy zatahuje. Nehledě k tomu, že nikdy nevíš, jak dlouho bude trvat dosled a transport, ani pes v tom hicu nebude pracovat jako jindy a o zapaření uloveného kusu nikdo nestojí. Sice jsem měl velké cukání jít se třeba i za poledne podívat ke kalištím a věřím, že bych se dočkal - ale ze shora uvedených důvodů jsem se na lov raději vyignoroval a raději jsem večer šel česat jeřabiny, zatím jich mám 2 sudy. Ráno mě probudila bouřka a průtrž mračen, takže doufám, že se konečně vše vrátí do normálu, zvěř se bude víc pohybovat a hlavně já sám si nebudu připadat jako vařený.

Autor: Jan Slavětínský | 25.08.2011 09:13
V těch vedrech to snad ani nemá cenu někam chodit. Předevčírem jsem navečer šel omrknout kukuřice,kališťata,doplnit vnadiště u kukuřice a vzal jsem si jen brokovnici, že si potom chvíli sednu na hřivnáče. Zvláštní, že u kališťat zatím nějaká velká činnost není. Černá jen pendluje mezi kukuřicemi. Po pár krocích ze mě teklo, košili přilepenou na zádech a s vidinou orošené Plzně jsem se vrátil domů...
Včera jsem po práci jel na okres na Policii dát žádost na prodloužení ZP,který mi bude na podzim končit. Trochu mě překvapili, když po mě chtěli ke skupině C i číslo loveckého lístku nebo lístek ofocený a vidět starý ZP pro kontrolu čísla. Kdyby někomu vystavovali první ZP pro C-čko,tak to chápu, ale u prodloužení...Samozřejmě jsem to sebou neměl, tak jsem ráno žhavil emal...

Autor: Karel poslík | 25.08.2011 10:44
Chodím v posledních dnech také jenom udržovat vnadiště a s brokovnicí občas vystřelím na neopatrného hřivnáče nebo straku. Přes den úmorné vedro, večer bouřka. Nemám dostatek odvahy sedět v bouřce na nějakém vyvýšeném místě s „kusem železa“ v ruce. V úterý večer jsem viděl na strništi lišku ,ale bylo to dost daleko a navíc proti silnici. Dnes pokud zase nebudou blesky půjdu na strniště především kvůli liškám. Je tam sice naryto a dokonce i vysoká tam přechází, ale nedovedu si lov spárkaté v tomto počasí představit. Střelit před půlnocí prase a pověsit ho někam, když se k němu dostanu zase až druhý den odpoledne po práci.? Při 32-33°C ve stínu? O víkendu to bude snad lepší. Zdar Karel

Autor: Martin Síla | 25.08.2011 10:47
Fesoj - 2 sudy jeřabin máš na přikrmování, nebo na jeřabinku?
Promiň mi mojí zvědavost.
Já pomalu začínám nakládat švestičky. Zatím cca 100 litříků :-)

Autor: Ivo Ondráček | 25.08.2011 11:03
U nás vytahuje srnčí večer ještě za dobrého světla, ráno je taky k vidění. Ovšem jen u kukuřice a v jeteli. 90% jsou srny se srnčaty, semtam se ukáže nějaký srnec. Do tří let samozřejmě, ti starší pořád ještě odpočívají. Alespoň mám už vyhlídlé srnče na odlov když nic jiného.
Liščata z kukuřice vůbec nechtějí vykouknout, z jedné strany voračka, z druhé jetel po kolena. Jak na ně? Podle mě teď asi nijak. V tomhle horku zakládat nějaké újedě...brrr!

Autor: Děda z lesa | 25.08.2011 11:07
Tato pozdní vedra už jsou prakticky k ničemu, v myslivosti způsobují krátkodobou "okurkovou sezónu", kdy nějaký pohyb zvěře je jen na chvíli za rosy před rozedněním.
Snad jen ti holubi se častěji létají napít a chladit do hustých listnáčů.
Ale je to pouze dočasné, blíží se (aspoň pro mne) nejhezčí myslivecké měsíce, resp.babí léto - září a říjen, ale musejí být slunné, nikoliv dušičkové...

Autor: Miroslav Kráčmar | 25.08.2011 11:18
J.S.
Platností nového zákona o zbraních a střelivu (2002) se zbroják neprodlužuje,ale
je nutné žádat o vydání nového zbr.průkazu.Že musí "Céčkaři" přikládat k žádosti ofocený lov.lístek(obě strany),není také žádná novinka.Nevím jak kde,ale u nás chtějí policajti,při převzetí nového zbrojáku,předložit i všechny držené zbraně.

Autor: Jan Slavětínský | 25.08.2011 11:34
No, u nás mají dva druhy žádostí. Resp.a zkáceně 1)Žádost o vydání ZP a 2)žádost o vydání nového ZP po skončení jeho platnosti. Číslo loveckého lístku jsem zatím od éry zbrojáků včera řešil poprvé. V podstatě o nic nejde a jsem rád, že jsem se tam s chlapama domluvil, že to pošlu emailem a nemusím tam znovu letět z okraje okresu. Cesta tam a zpět je pro mě téměř 100 km. Jinak při převzetí nového ZP se vozí zbraně ke kontrole všude, i u nás. Lovu

Autor: Fesoj | 25.08.2011 11:35
Na jeřabinku zrovna ne, nejsem Moravák, udělat bych ji neuměl, snad možná vypít, to by mi šlo - pro podobný účel mám doma aronii /černý jeřáb/, předloni z jeho plodů byl vynikající liguééére, vloni mě s česáním předešla asi celá kuní rodinka a za jedinou noc zbylo pod keřem jen pár poničených plodů a kuní vizitky...Ty normální jeřabiny olamuji i s koncovými listy a pupeny,v krmelci mám plastové sudy s víkem na pero a vždy do pracovního procesu zapojím některé z vnoučat, které do toho 200 l sudu strčím, ať to trochu sešlápne... Když malá Terezka vykládala ve školce, že děda krmí zvířátka kompotem /a ta vůně tomu pak odpovídá/, paní učitelka koukala jak horák na lívanec.A 2 sudy bude málo, ještě se na ně vypravím, problám je jen v tom, že nemám auto, takže používám tu velkou nákupní tašku na kolečkách - 1 vycházka = 1 taška, 2 až 3 tašky = 1 pytel, 3 pytle = 1 sud. A do krmelce mi to vozí syn na koni. Jako za starých zlatých časů.
Když už jsme u toho zimního přikrmování, letos bych chtěl /po konzultaci s p. Schererem, který je přes srnčí zvěř pro mne největší autoritou/ vyzkoušet pšeničné otruby, které na rozdíl od pšenice nejsou pro zvěř nebezpečné a srnčí je údajně bere raději než oves.
Pro Jana Slavětínského - ten postup PČR je normální. Mohlo by se totiž stát, že někdo lovecký lístek na dobu určitou včas neobnoví, nebo mu je správním orgánem za nějaký průšvih odebrán a PČR o tom ani nemusí vědět, tak se takto sichruje.Já jsem při obměně ZP měl lovecký lístek vždy s sebou, policajti si ho ofotili na místě a nebylo co řešit, koneckonců myslivecké doklady mám vždy všechny pohromadě. A ZP se neprodlužuje - vystavuje se nový. Kontrola zbraní je rovněž samozřejmostí. Kdo má doma celý zbrojní sklad, může se s policajty dohodnout, že přijedou provést kontrolu k němu domů.

Autor: Michal Zimanzl | 25.08.2011 11:58
Pro Fesoje. Můžu se Vás zeptat jak s jeřabinami nakládáte(postup) krom toho ze je dáváte do sudu? letos se u nás urodilo, tak chci take neco zkusit. díky M.Z.

Autor: Roman Voříšek | 25.08.2011 12:00
Kamarádi, také jsem obešel kališťata a bída s nouzí. Vysvětluji si to tím, že je v každé koleji od traktoru voda a černá nemá důvod chodit do naučených lokalit, najdou vodu všude. Zrovna dnes ráno, když jsem se za šera kradl na žebřík po zarostlé louce, šlápl jsem to takového provizorního kaliště.
Muselo by být horko alespoň 14 dní, aby tyhle kaluže vysušilo slunce a pak by to asi mělo smysl. Teď to je o ničem...
Lovu a Lesu, R. Voříšek

Autor: Karel poslík | 25.08.2011 12:20
Pro Fesoj: pšeničné otruby kupuji v Proagru a předkládám již řadu let. Srnčí je bere, ale musí na ně přivyknout. Míchám je s ovsem a začínám předkládat už v září. Ze začátku to vždycky přebírají. Dokážou ze směsi odseparovat oves a otruby tam nechají až na konec.Později v průběhu sezony už berou všechno najednou. Dával jsem v zimě i otruby míchané s zozdrcenými kaštany, jeřabinami, nebo ječným šrotem. Mám zatím výhodu , že krmeliště které takto zásobuji nenavštěvuje černá, protože v blízkosti prochází často hlídky ostrahy nějakého objektu. Tam kde chodí i černá jsem otruby s ovsem přestal dávat, to byl vždycky rychlý proces. Naproti tomu samotný oves tam černá tolik nebrala, to raději převrátila naruby zásyp se zadinou a plévami. Zdar Karel

Autor: Jan Slavětínský | 25.08.2011 12:30
Fesoj - s tím zbrojákem to má logiku po všech stránkách... Otruby a plevy jsme zkoušeli dávat po dva roky zpět a zvěř srnčí i dančí to bere vcelku dobře. Uvážeme papírový pytel za ouvazek ke kmeni stromu nebo ke krmelci a nožem pytel nařízneme od spodního rohu tak 20 cm nahoru. Zvěř to hned objeví,bere a hlavně to nevlhne a drží to v pytli.

Autor: Jaroslav Miňha | 25.08.2011 12:38
V těchhle vedrech večer taky moc nechodím, včera jsem se ale na chvilku podívat šel. Vlezl jsem do průseku v kukuřici a rozhlížím se, kde bude nejvhodnější pozice, vítr jsem měl zprava doleva a průsek před sebou. Zapálil jsem cigárko a najednou vlevo ode mě rachot jako blázen, já stál tak pět metrů od nich!!! Vzali to přede mnou přes průsek, ani jsem je nestačil spočítat, bylo jich kolem deseti. Vpravo ale zvedli tmavého tak stokilového pantátu, ten se zastavil v průseku, tak jsem si alespoň zasušil.
Škoda, že jsem musel ráno do práce. Po těch průtržích, co pak v noci přišly, musel být za rozednění venku docela provoz.

Autor: Fesoj | 25.08.2011 14:12
Pro Michala - já s těmi jeřabinami nic jiného nedělám, než že je uzavřu do sudu bez přístupu vzduchu. Stejně nakládám i s jablečnými výlisky. A pokud bys chtěl recept na ten likér, to bych musel požádat manželčinu kamarádku, já funguji jen na počátku a konci procesu - natrhat a vypít. A to vykání si odpusť, nemám to mezi kolegy rád.

Autor: Erika Doležalová | 25.08.2011 15:06
Když jsou taková vedra, tak se mi ani ven nechce :-( Než člověk dočmajdá někam na žebřík, tak se může svlíkat - a jít zas jen tak nalehko v tričku taky není ideální, protože mě pak do pěti minut po usednutí skoro sežerou komáři repelent-nerepelent. Ikdyž, ono je to jedno ikdyž jsem navlečená, protože ty potvory "prokousnou" i silné kalhoty :-(
Za poslední dobu jsem večer byla venku jen jednou, jen tak narychlo se spíš projít, našoulala jsem srnu se srncem, na nějakých 30 kroků na mě zírali jak na blázna :-) Špičák po slecha, asi spíš dvouletý, ale je to "asi" a to nechávám flintu v klidu :-) Je to bída, hic je ještě v osm večer, jenže v půl deváté už se srnci blbě čtou.
Ráno je pohyb větší, viditelnost lepší, ale zas to je jen na chvíli, srnčí brzo zaleze zpátky do kukuřice nebo zalehne někde v lese. Když jsem byla venku předevčírem ráno, tak liščata jsem tentokrát neviděla, zato u vedlejší kukuřice docela slušný srnčí frmol, na prostoru cca 50x50 metrů bylo venku šest kusů - den předtím posekli mák, tak courali po tom strništi. Mají to tak nějak s divočáky asi rozdělené, protože z druhé kukuřice (ani z lesa který je hned vedle) už několik rán nevylezl ani kus, asi jim tam ti čuníci nějak vadí :-)

Autor: Radek Chadim | 25.08.2011 16:47
Já teď chodím obeznávat holou srnčí, první září se blíží, srnce nalovené mám, takže budu muset zabrat i v holé. Na divočáky to nemá cenu - v lese asi žádné teďka nemáme a v kukuřici z večera ticho jako v hrobě.
Včera ráno jsem se zase po dlouhém přemlouvání donutil vstát a šel si sednou ke kukuřici, jestli od potoka přes pšeničné strniště něco nebude přecházet do kukuřice. V kukuřici ticho, ale kolem šesté od potoka šla liška. Bohužel je tam menší terénní vlna, takže jsem s liškou táhl v puškohledu dobrých 80 metrů, ale viděl jsem pořád jen slecha a když skákala přes cestu, tak to byla hrozná rychlovka. Večer jsem byl sednout u posečené louky mezi kukuřicemi, ale kromě srnčího nic. Ale mám obeznané jedno srnče, které kulhá na zadní běh, takže hned prvního na ně vyrazím. Bohužel je to v těchto místech mezi silnicemi už třetí srnčí kus za týden, co má poranění po pravděpodobném střetu s vozidlem - dokud stálo obilí, tak byla zvěř více rozptýlená po krajině, teď když už zbyla jen kukuřice, která je navíc mezi silnicemi, tak je to celkem masakr.
Družstevníci u nás orají na řepku a sejí, na několika nejlukrativnějších místech u lesa bude příští rok řepka, takže v září a hlavně říjnu a listopadu čekám při měsíčku pěknou divočáckou podívanou a snad i něco konečně zas ulovím :-).

Autor: Fesoj | 25.08.2011 21:33
Dnes večer jsem si sedl v lese, kde mám upravený pařez s dobrým výhledem i výstřelem do protisvahu, kde je v zarostlé pasece slanisko - dlouho jsem tam nebyl, tak jsem byl zvědavý. Uvelebil jsem se, nabil flintu a koukám- asi na 80 m kus srnčího. Hlava zakrytá bukem, ale podle tvaru těla a tenkého krku soudím na srnu, což se později potvrdilo. Nic jiného jsem až do tmy neviděl, vyjma silné krahujčí samice, která se zavěsila na javor asi 10m ode mne. Ale divná mi byla jedna věc. Ta srna stála bez pohnutí, vyjma občasného pootočení hlavy a jištění, na stejném místě 3/4 hodiny. Kdyby zalehla, nedivil bych se, to je normální, ale takhle dlouhé setrvání na jednom místě vestoje... Pak pomalu odešla strání vzhůru za občasného uždibnutí nějakého sousta. Asi je ta zvěř z těch veder taky jak praštěná, nehne se dokud nemusí a kdovíjak dlouho tam třeba předtím ještě ležela. Srnčata neměla, nebo jsem je aspoň neviděl.

Autor: Zbyněk Louda | 26.08.2011 06:52
Včera večer jsem šel do lesa jen tak, prostě vykoupat duši, bez toho, že bych chtěl něco konkrétního lovit. A jak to tak bývá, na pšeničné strniště my přišlo cca. 15 ks srnčího, jeden osmerák sika ( v líčí) a ve 3/4 na devět bachna s 5 selaty , které měli max. 12 kg. Prostě nádhera.
Letos potkávám u nás v revíru samá malá salata, mynulý týden jedna slabá bachyňka se 4 markazíny (nepřebarvené) . Je to všechno nějaké opožděné.

Autor: Roman Voříšek | 26.08.2011 09:06
Ještě za šera dnes ráno usedám na čtyřnožku, za zády kukuřice, před sebou posečené pšeničné strniště. Dobu sedím, je klid jak v kostele. V půl šesté dělám přesun, pomalu šoulám remízem, který je obklopen kukuřicí. Mám výhled na posečené pole po ječmeni a zdá se mi, že vidím za kopečkem čouhat nějaké větve. Koukám tam dalekohledem a on daněk, lopatáč. Chci si ještě kousek popojít, abych na něj nekoukal přes vršky kukuřičné rostliny, ale daněk zmizel jako duch. Vím o něm, až bude jeho doba, pokusím se ho ulovit.
Co se tak šourám dál v porostu, uslyším zalámání a kvikot selat. Pátrám zrakem, kde se co děje a najednou vidím na strništi dvě selata, tak okolo 20kg. Perou se, strkají do sebe plecema, až hlína odlétává. Zkouším mířit, ale je to špatné, napálil bych to do vršku kukuřice. Hledám mezeru k výstřelu, ale vše marné. Pak se vyloupla i bachyně, pak druhá menší selata, která měla ještě znatelné pruhy a já tam stojím jak vytesaný - prostě se střílet z mé pozice nedalo. Chtěl jsem to ještě obejít, ale bachyně zavelela k odchodu a po černé se zavřela kukuřice. Prostě čistokrevná smůla... Tak snad jindy, ale zas jsem byl rád za to kouzelné ráno. R.

Autor: Karel poslík | 26.08.2011 11:57
Včera jsem na vnadišti viděl stopy, že zde byl někdo na švestkách a hruškách a přikusoval loupáčky a chleba. Take se otíral o klacek namazaný bukovým dehtem. Podle výšky otěru těsně nad kolena hádám lončáka. Doplnil jsem všechny pochoutky a už tuším, kde budu trávit dnešní noc. Zdar Karel

Autor: Václav Pašek | 26.08.2011 16:28
Dnes jsem si dal hrachovou kaši, to by v tom byl čert, abych něco o víkendu nezastřelil... :-D V.P.

Autor: Roman Herold | 28.08.2011 13:54
Dneska ráno jsem si šel sednout ke kukuřici ale do čtvrt na sedm se nic nedělo ale pak to začlo.Asi 350m vytáhl z kukuřice na řepkové strniště jeden velkej kus říkám si a bachna jistí teď pudou selata a najednou druhej velkej,třetí no nakonec jich vylezlo sedm ale všichni tak sedmdesát osmdesát kilo a jeden byl větší a rozběhli se přes strnisko naproti do kukuřice je to asi 200m a za nima jeden opoždilec jedno sele tak 30kg.Tak lezu dolu a du blíž k místu odkuď vycházeli a už si to mažou tři selata tak 30kg to už jsu od nich tak 150m du dál a slyším tak 20 m předemnou pohyb v kukuřici tak klekám a poslouchám ale asi mě navětřili slyším foukání tak pomalu couvám asi 30m a sedám na zem na deku.Za pět minut vylezou dvě selata ještě pruhovaný tak do desíti kylo a mažou na druhou stranu za chvilku další to je větší ale nestřílím jenom se kochám pak zase málé utíká na druhou stranu ale za chvilku se vrací asi stratilo tak ještě chvilku poslouchám jak se to hemží v kukuřici a po chvilce je klid je už půl osmé tak balím a ani mě nevadí že jsem nestřílel ale zážitek mám krásnej ještě teď se chvěju když si to představuji. Navečer si pudu sednout naproti do kukuřice třeba se budou vracet nebo zbytek rudlu pujde tam tak třeba se zadaří.

Autor: Karel poslík | 29.08.2011 06:17
V pátek odpoledne jsme zjistili že námi udržovaná vnadiště byla zase bez pohybu a rozhodli jsme se navštívit strniště po pšenici. Nebyl to zas tak špatný nápad, ale… Se soumrakem přišlo lišče, byl to jeho poslední večerní lov. Nebylo o moc větší než dospělá kuna. Před jedenáctou bylo jasně slyšet tlupu černé, šla blíže k mému kolegovi a už jsem každou chvíli čekal výstřel. Místo toho přišla úplná kanonáda . V nedaleké obci někdo spustil ohňostroj a prasata se stáhla do rákosí. Do rána jsem je slyšel a trochu i viděl ještě několikrát, ale neustále se měnící vítr je udržel v bezpečné vzdálenosti od našich stanovišť. Při svítání doplatila na své toulky ještě jedna toulavá škodná. Pokud vydrží světlé mraky, mohlo by být dnes přece jen lépe vidět. Na tom strništi se pořád něco děje asi budu dnes u toho. Zdar Karel

Autor: Jan Slavětínský | 29.08.2011 08:26
Seděl jsem v sobotu ráno. Za zády rokle a pole s kukuřicí,přede mnou strniště a hrana pole s hořčicí. S rozedněním mi z té hořčice vyšel pouze daněk, potom srna se srnčetem a v zadním rohu srnec.Vysoký šesterák.Přešel přes roh strniště a zatáhl do trní meze.Ještě dva ušáci a jinak klid. Včera mě kolega vytáhl na baterii, tak jsme alespoň vymetli pavouky z laufu a rozbijeli asfalťáky.Ještě teď mě bolí hrana tváře...Jinak prima odpočinkový den . Lovu

Autor: Ivo Ondráček | 29.08.2011 09:43
Tak večer jenom srnčí holá. Ale za to deset kusů. Za těch letošních třetinových stavů je to slušné. Jinak večer krásný, slunečný bezvětrný, ale doslova podzimní. Ve vzduchu už viselo takovéto "něco" co člověk cítí, když se loví rybníky, padá listí ze stromů a z dálky se nesou tlumené rany z tahů na kačeny. A při návratu k autu mě zase vyškolila jedna toulavka. Je prostě dobrá. Jak zahlédne člověka, mete do krytu jak se psem za patama.

Autor: Petr Havlín | 29.08.2011 10:36
Minulý týden jsem byl s rodinou na dovolené v Krušných horách,ale vydal jsem se tam i dvakrát na čekanou.Šel se mnou kluk od kamarádky kterému je 13let a tak jsem doufal,že něco uvidíme.Seděli jsme od sedmi večer a už se v půl deváté zdálo,že nic.Ale jak padal soumrak,tak přišla na krmeliště laň,dvě srny a potom vytáhl vedle kazatelny srnec.Bylo už ale tak šero,že se nedalo pořádně přečíst jak je silný.Nakonec nám přišla přímo pod kazatelnu kmotra.Už jsem na ní mířil kulobrokem,ale protože jsem nějak dobře neviděl a nechtěl rušit ostatní zvěř,tak jsem jí nechal jít.Kluk byl nadšený a tak možná bude další myslivec.

Autor: Tomáš ČENĚK | 29.08.2011 15:16
O dovolené jsem si koupil v Táboře v antikvariátu knihu "fotoreportáží" od Slávy Štochla. Až doma jsem si všiml, že je od autora i podepsaná - to potěšilo...

Autor: Tomio | 29.08.2011 16:41
Dnes ne, ale před nádhernou dovolenou u jezera Lago di garda se mi podařilo ulovit sele. Prasátka byla obeznána v pátek 19.8., kdy vytáhla z husté rokle na řepkové strniště, celkově mezi 10-13ks všech velikostí od bašky cca 80-90kg po selata, byla horší viditelnost, tak jsem jen pozoroval. Druhého dne už se zadařilo. Příběh časem asi umístím do zažitků, čekaná, která měla vše. Selko, 19kg. vstřel hodně dozadu těsně před kýty, stříleno ze země bez opory střelou nosler partition
Barvení bylo vynikající. Ale po stažení dosti silné podlitiny a poškození zvěřiny nepřišlo menší než u SPCE. Ráže 8*57JS. Uvidíme při dalším úlovku pokud diana dopřeje.

Autor: Erika Doležalová | 29.08.2011 19:07
Tak jsem byla venku jen jednou, ráno. Změnila jsem stanoviště - sedla jsem si na žebřík u cesty s výhledem na strniště po máku, kukuřici vlevo, vpravo i vpředu :-) a takový travnatý "mokřad". Dlouho se nedělo nic, v půl šesté si mě do špičky kukuřice přišla zkontrolovat prasátka, ale ven se jim nechtělo. Pak až před šestou v dálce 1x srna + 2x srnče :-) Zas chvíli nic a pak tryskem běží ke mě tři kusy srnčí. Myslela jsem, že je to srna, čiplenka a srnec, až když byli tak na 100m, tak jsem zjistila svlj omyl, všichni byli srnci. Jeden mě nezajímal, měl něco nad slecha s výsadama :-) Ten taky brzo zalezl do kukuřice. Ti dva mi přišli až na nějakých 30 kroků k žebříku, oba špičáci, jeden kousek pod slecha, druhý kousek nad ně. První tutově roček, u druhého jsem váhala, váhala, až jsem ho prováhala. Asi jsem to měla zmáčknout, no, tak zas nic :-)

Autor: Erika Doležalová | 29.08.2011 19:12
Pak mám jednu záhadu záhadnou, když jsme se vraceli autem z odpolední kontroly vnadiště. Vedle kukuřice (ta je letos snad všude :-) je zarostlá mez s potokem a strniště po pšenici a pak už cesta po které jsme jeli. Vytočili jsme zatáčku a po strništi frčelo nějaké zvířátko. Zastavilo to u meze, sedlo si to a čumělo na nás. Nechtěli jsme popojet blíž, abysme to nezradili, no koukali jsme jak zjara ale nevíme, co to mohlo být. Velikostně jako liška, ale na nižších nohách. Slecha velká, vztyčená. Když to natočilo hlavu z profilu, zdála se mi morda spíš jak na kočku, celově ta hlava působila takový kulatým "zpláclým" dojmem. Ale kočka to stopro nebyla. Jo a bylo to černé nebo prostě hodně tmavé. Tak nevím. Buď to bylo tmavé lišče - ale to mi nesedí ten tvar hlavy. Nebo že by se u nás už taky objevil ten psík? Nevím.

Autor: Fesoj | 29.08.2011 22:12
Eriko, spíš bych se divil tomu, že se ten psík u vás zatím ještě neobjevil - vždyť už je prakticky všude, od nížin až do hor - ale u toho Tebou pozorovaného tvora mě matou velká slecha, psík je má v porovnání s liškou znatelně menší. Ty ostatní znaky by odpovídaly. Já když jsem ho před několika lety u nás v honitbě viděl poprvé, dlouho jsem se domníval, že pozoruji jezevce - šel totiž naostro ode mne a nevidél jsem mu "do ksichtu", ale když se pootočil, tak jsem už byl doma... Anebo - co by to snad také mohlo být - lišče v určitém stadiu prašiviny, kdy se postižená liška zdá být hodně tmavá. Jednou - to už je hodně dávno - jsem v zimě na sněhu střílel na lišku, která byla dost daleko, aspoń jsem si to myslel - a po zásahu celopláštěm z Foxky tam ležel kuňák jako hrom. Ale spíš bych sázel na psíka. Až to potkáš podruhé, neřiď se podle zásady "poznej a chraň" ale podle "střel a poznej". V daném případě by snad ani ochranáři nemohli mít žádné námitky. Jo, být to v USA, tak by to stoprocentně byla čupakabra...

Autor: červenka emil | 29.08.2011 22:26
pro Eržiku.Nebyl to fenek berberský,globální oteplování.

Autor: Jaromír K | 29.08.2011 23:58
Tak dnešní večerní čekaná byla zajímavá. Po dlouhé době jsem neviděl prasátka,které chodí celkem pravidelně,ale zato mi tam dnes 29.8. troubil jelen,nechápu. A nebo to byla ta stračena,co někde utekla...-::)))))

Autor: Radek Chadim | 30.08.2011 08:37
To já už jsem divočáka neviděl ani nepamatuju, no vlastně tak špatnou paměť nemám, takže to bylo někdy před 10ti dny :-), na strniště se tomu za sucha nějak nechce, ale po dešti je zryté celé pole. Poslední dva večery se začíná v tomto směru blýskat na lepší časy, i když... Předevčírem i včera jsem byl čekat u lesa na strništi, předevčírem na nově přestěhované kazatelně, včera na posedu o asi 700 metrů dál. Předevčírem kromě srn se srnčatama do setmění nic (ale už jich mám aspoň několik vyhlídlých). Při šeru to začalo z lesa potokem praskat, pak i pochrochtávat, tak jsem myslel, že se blíží ten můj některej samotnej divočák - Ferda nebo Honza :-). Čekal jsem, že vyleze na strniště, ale poctivě až do tmy chodil ve stínu pod dubama, ryl a patrně sbíral padající žaludy, aniž bych viděl štětinu, pak to otočil do lesa a byl pryč. Začínají padat žaludy a vypadá to, že jich bude letos zase poměrně dost, což se jistě projeví na počtech divočáků, které už tak jsou dost vysoké.
Včera jsem si sedl opět na kraj lesa na posed ke strništi přibližně tak ve čtvrt na osm, po čtvrt hodině sezení v borové a dubové houštině za zády začne funění a chrochtání, divočák se přibližuje, vidím, jak se vlní tráva, ale pak zachází, chvíli běhá sem tam v houštině a pochrochtává, pak vše ztichne a je klid. Během čekané do setmění mně pod posedem projdou 4 srnci, z toho 3 lovní, dva roční, jeden paličkář, jeden špičák tak 3-4 cm, a jeden starší šesterákovitej špičák :-) - takže dneska se půjdu zeptat hospodáře, jak to máme s plněním plánu odlovu srnců :-).

Autor: Erika Doležalová | 30.08.2011 14:30
Fesoj - no, velká slecha jsme myslela jako v porovnání třeba s kočkou, zas takové plachty to nebyly, takové nějaké liščí, možná o něco menší a u základny dost široké. Prašivé to určitě nebylo, byl to celkem huňáč :-) Kousek odtud je usedlost tmavších občanů a ti mají smečku psích pytláků, tak jsem pak uvažovala, jestli to nebyl některý z nich, ale toto vylučuji, jelikož vždy chodí minimálně dva a ikdyby šel tentokrát jen ten menší, tak tohle bylo zas na psa dost malé a hlavně, ti jejich jsou šíleně plaší (moc dobře vědí proč...) a určitě by si takhle nesedl a nekoukal co bude. Jestli u nás jsou nebo nejsou psíci nevím, zatím ho nikdo neviděl ani neulovil, ale taky bych spíš čekala, že už někde budou. Když bych to měla tak nějak obecně zhodnotit, vypadalo to jako kříženec lišky a kočky... Kurňa jestli to nakonec nebyl tmavý bordík se vztyčenýma slechama!!! :-)))
Emile, fenek berberský to nebyl, nejspíš to byl pšeničník strnišťový, poddruh kukuřicový tmavý :-)

Autor: Erika Doležalová | 30.08.2011 14:43
Jinak k dnešní ranní čekané - vyjela jsem až tak nějak za pološera těsně před pátou, jelikož jsem chtěla jít na žebřík a to musím lesem a to nemůžu potmě :-) Stejně jsem se tomu nevyhnula, cestou k žebři slyším slušné lámání větví, tak jdu pomalu a potichu jak myš, postupně se to vzdálilo a utichlo a já v klidu usedla. Dlouho nic, pak z lesa jedno štěknutí a tryskem vybíhá srna a dvě srnčata a pozorně jistí do lesa. Pak se ode mě vzdaluje, ale za chvíli se zase cvalem vrací - z "protisměru" totiž přibíhá srnec... Celkem třikrát mi ho Diana nabídne a já třikrát s díky odmítnu :-( Není to jednička, no. Trofejově paráda, na jedné straně ostrá dlouhá špice, na druhé pak se slabou výsadou, odhad věku min. 4 roky. Liščata nic, v půl sedmé jedu domů. Ach jo. Mám dojem, že v tom Diana má trochu bordel - když jedu na srnce, pošle srny. Když jedu na prase, pošle tři lišky. Když jedu na ty lišky, pošle srnce..

Autor: Fesoj | 30.08.2011 16:15
Poslední dobou chodím sice do revíru denně, ale neviděl jsem nic, co by stálo za sednutí k počítači - snad včera večer. 3 m ode mne se zavěsil na větev puštík, zřejmě letošní mládě, a čuměli jsme na sebe. Povídám mu - polohlasem - "Co tady chceš ? Koukej lovit, ať máš větší kliku než já. Jenže když já neulovím, celkem nic se neděje, ale ty budeš mít hlad !" Po celou dobu mého proslovu pumpoval hlavou, jak už to sovy umí, pak mě poslechl a neslyšně zmizel někam do pryč. A dnešní ráno to stálo za to. Kousek nad barákem je pastvina, hraničící s neudržovanou loukou - viz můj příspěvek z 22.8. - a v 5 ráno jsem už hačal. Až do 7 hod. jsem viděl jen pár sojek a kvíčal. A přesně v 7 hod. mi koncem louky asi na 150 m přešel jelen. Šel sice pomalu, ale bez zastavení a než přešel těch 30 m louky, stačil jsem ho přečíst jen částečně. Mladý jelen, špičák - ale jaký špičák ! Výška nejméně 50, ale spíš k 60 cm, vytlučený, asi čerstvě, soudím podle světlého paroží, na jedné lodyze v místech, kde by měl být opěrák, znatelný puk. Jsem přesvědčen že se jedná o druhé paroží, ale na 100% jsem si jistý nebyl a i kdybych byl, stejně by se pro nedostatek času nedalo vystřelit. Takže za pár minut tam jdu znovu, nasypu do louky tašku jablek a snad se večer nebo zítra nebo později ještě potkáme. Ovšem pokud by to bylo první paroží, to by za ty výčitky svědomí rozhodně nestálo...

Autor: Václav Pašek | 30.08.2011 16:58
Posledních několik dní bylo vcelku hektických, proto sem přidám takové menší shrnutí. V sobotu pořádalo naše myslivecké sdružení ukončení prázdnin pro děti. Více informací je ve fotogalerii. Více fotek jsem nepořídil, protože jsme zmokli jako ... hodně! Děti si to ale myslím užily i v gumákách a pláštěnkách. Jedna hodná babička zaplatila flašku rumu na následné zahřátí v našem divadelním klubu (hospůdce:). Dále v neděli ráno sedím na posedu a čekám na srnce. Od 16.5. naháním bulkaře, ale ten cestuje po revíru a nemůžeme se potkat, a když ano, tak nelze střílet. rozhodl jsem se zkusit lokalitu, kde jsem ho poblíž asi před třemi týdny viděl. Při rozednění vytahuje z lesíka sika, převážně holá a dva špičáci. Po šesté vytahuje srnec, je to šesterák s ulomeným parůžkem a za ním vychází druhý kus srnčního, mám podezření na bulkaře, je to 127m, proto pečlivě zkoumám, co to má na hlavě. Ano je to bulkař, rozhoduji se pro odlov. Najednou však sika i srnčí rychle zatahuje do lesa, divím se, co se děje, ale to už slyším ňafání a přímo k posedu si to kráčí v 6:15!!! důchodce s košíčkem a dvouma ratlíkama. Ještě že u nás houby nerostou. Nálada hned na bodu mrazu, ale co naplat, zkusíme to večer, už je po říji, tak by mohl vytáhnout na stejném místě. Večer jdu na posed i s mojí přítelkyní. Po sedmé nám vytahuje ranní srnec s ulomeným parůžkem a bulkař nikde. Dále vidíme slušného šesteráka za zády a z lesíka začíná vytahovat sika, laň s telkem a dva špičáci. Jak pozoruji siku, otočím se, co se mi to děje za zády u trnkového křoví stojí bulkař z rána. Jen kontrolní pohled dalekohledem, flintu beru do ruky, rychlé zamíření a 19:47 padá rána, srnec se láme v ohni, dvakrát odkáže během a zůstává zhaslý. Měřím vzdálenost 61,5m. Po příchodu k srnci dostává poslední hryz a já přebírám od přítelkyně úlomek s přáním Lovu zdar! Ještě poděkuji Dianě a Hubertovi, že na mě nezanevřeli. Pro úplnost uloven ráží 6,5x55SE Lapua Mega 10,1g. Foto ve fotogalerii. V.P.

Autor: Josef Hanzlík | 30.08.2011 21:14
Václave,taky chodím ven,taky o první věkovku nemohu zavadit a taky mám přítelkyni.Je nutné s ní podniknout nějaká speciální opatření,nebo vykonat jakousi speciální činnost,aby se dostavil úspěch,jako v Tvém případě?Lovu zdar!

Autor: Zdeněk Ondruch | 30.08.2011 21:33
Nezoufejte, já letos lovím samé Garfieldy...Z

Autor: Jan Slavětínský | 31.08.2011 09:44
Taky jsem včera vyrazil. Nejdřív jsem se zastavil u našeho jediného rybníka, kam chodíme na tah,jak to tam vypadá.Už z dálky se mi něco nezdálo a když přicházím blíž, vidím,že se rybník vypouští. No rybník, přehodíš to kamenem, ale pár kachen tam po začátku z přehrady létá. Rybáři ho snad "tradičně" před lovem kachen vypustí. Nevím, co je k tomu vede. Rybník patří Kormoránům a není ani chovný nebo plůdkový. Přesto tam na prostředku na louži jezdilo asi deset kačen.Se soumrakem jsem zasedl na žebřík v místech,kde vím ještě o jednom paličkáři.Po půl osmé mi postupně na louky vytahovalo srnčí, ale samá holá. Jen srny se srnčaty. Srnce jsem včera neviděl. Pár kachen nalétlo na silážní jámu u starého kolchozu, kde po čase na té opuštěné jámě vznikla louže stojaté vody zarostlá rákosem. Vloni jsme zde ve třech lidech chytili pár pěkných tahů. Uvidíme v sobotu a jestli vůbec najdu nějaké oceláky...Lovu

Autor: Pavel Toman | 31.08.2011 11:55
Tak jsem včera dovezl domů Lancasterku,co byla u puškaře na renovaci,když jsem ji poprvé uviděl,spadla mi čelist,jsem ji málem nepoznal :-)),je to ferlach z roku 1925

Autor: Zdeněk Ondruch | 31.08.2011 12:10
Pavlíku, příští týden ju omrknu, jsem zvědavý.Z

Autor: Děda z lesa | 31.08.2011 12:14
Tak jsem včera po velmi dlouhé době vyrazil aspoň nakrmit.
Protože jsem nenastartoval M L200, víc než měsíc mimo provoz a ty všechny el.hejblata, teploměry a hodiny vybily baterii, vzal jsem osobák a od silnice asi
600 m s dvěma kýbly makal pěšky - je to ještě záhul jako kdybych lezl na Sněžku, propocený až tam...
Krmeliště zdevastované od prasat, když je prázdno, hledají v okolí myší zásoby.
Vlevo těsně vedle boudy mám čerstvě zasetou řepku, pole plné holubů, ale nelovitelných na tak velké ploše.Dobré to tady bude v zimě na vysokou (napadne-li sníh dříve a ne tradičně až po 15.lednu) a příští rok na prasátka.
Tak po obědě vyrazím opět zakrmit až na místo (dobil jsem přes noc baterii), protože měsíček roste a já jsem byl nechtěný myslivecký absentér.

Autor: Martin Skřivánek | 31.08.2011 14:05
Dědo zdravím,to je dobře že už jste fit.stihl jste to ještě před říjí.mimochodem na loveckém fóru jsem četl že už někde troubí.

Autor: Děda z lesa | 31.08.2011 15:32
Martine díky, na jelení říji je příliš brzy, navíc noční teploty 12-14 st...
V našich podmínkách a vlivem počasí se říje probouzí tak okolo 20.9.
Až zaslechnu, dám vědět.

Autor: Martin Skřivánek | 31.08.2011 15:39
Dědo právě mně to zarazilo že tak brzy,možná to byl vtip.

Autor: Václav Pašek | 31.08.2011 17:27
Josefe, velmi jsi mě pobavil. :-D Já myslím, že to byl jen omyl.:) Pokud by se tento omyl opakoval, okamžitě poskytnu podrobný manuál! VP

Autor: Fesoj | 31.08.2011 18:09
Dědo z lesa - taky Tě vítám zpátky mezi námi ! Však jsem Ti napsal, ať koukáš, abys byl do říje doma - a vidím, že sis mou radu vzal k srdci !
No a já mažu nasypat prasátkům a vysoké pár jablek a hrušek a pak si s čubinkou chvilku posedíme...

Autor: Jaromír K | 31.08.2011 21:38
To že začínají jeleni troubit v Chřibech není vtip.......

Autor: Petr Havlín | 31.08.2011 22:57
Moje drahá žena mně dnes dala dárek k narozeninám a to Nikon Action 10x50 CF který sama vybrala.Vzhledem k její nechuti k mojí myslivosti je to od ní obrovský projev lásky.Dědo držím palce na rekonvalescenci a hodně radosti z návratu do přírody.Lovu!

Autor: Erika Doležalová | 01.09.2011 08:24
Dědo vítej zpátky. A co je s Dakslem? Už tady nebyl sto let!