Dnes je 4.7. 2022. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

DnesVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Antonín Straka | 31.12.2011 20:35
Dnes jsem obešel revír, po jedenácti letech bez pejska - už těch deset kilometrů prostě neujde, tak mi bylo trochu teskno. Ale jinak to bylo krásné, nasněženo, ale přitom slunečno a teplo,srnčí zvěř byla venku, radost pohledět. Založil jsem do krmelců a šel domů. Bylo slyšet dost kulových ran, bohužel jedna nebo dvě i od nás. Tohle "silvestrovské plnění plánu lovu" srnčí holé nemám rád,to není průběrný lov ale co vyleze má smůlu. Chlapi, přeji všem vše dobré do nového roku!

Autor: Stanislav Haas | 31.12.2011 19:56
Dnes ráno obnova, tak jsem vzal drsňačku a foťák a hurá na procházku. Chtěl jsem vyfotit odpadky pod každou kazatelnou i sedákem, ale pod popraškem sněhu nebyly moc vidět. Tak jsem alespoň vyfotil nějaké scenérie, nalámal náruč kukuřičných palic a donesl je na vnadiště. Cestou k němu jsem potkal bachyni a dvě selata. Čuba mi udělala radost, byla na volno u nohy napjatá jako špagát a jen čekala na povel /šupáci, dej jim ma prdel:-)/. Prasata zvedl nějaký lovec se psem, podle stop si nedělal žádné problémy s hranicemi honitby, i když jsou perfektně vyznačené. Jo jo, úlovek od sousedů chutná dvojnásob.

Autor: Václav Pašek | 31.12.2011 15:46
Dnes posledni cekani v tomto roce, prave mi prosel pod posedem u jedineho kousku repky chlap se psem. Pro jistotu si to nasmerovali k druhemu posedu, kam jsem se chtel presunout. No jeste ze neni prvniho, protoze jak na Novej rok, tak po celej rok... V.P.

Autor: martes | 31.12.2011 12:02
Všechno nej nej nej v novém roce přeje Zdeněk

Autor: Milan Soukup | 31.12.2011 01:55
V 19,00 vláček přes louku na vnadiště, bachna, 2 lončačky a 2 selata, už jsem málem bral do rukou hromovou hůl, když nějaký ...... spustil v nedaleké vesnici ohňostroj rachomejtlí a do prasat jako když střelí:-). MS

Autor: Jan Heger | 30.12.2011 22:52
Právě jsme se vrátili s bratrancem z lesa, s neuvěřitelným zážitkem.
V 20:00 sedíme na nové kazatelně, sem tam prošlo srnčí. Chvíli bere paši na zasněženém jetelu. Za nedlouho začíná jistit směrem k lesu a odbíhá..na to bratranec říká:,,ty vole, prasata!", a už to jelo..1,2,3.....vyjel z lesa na horizont rudl prasat, nazval bych to spíše "vlak" s (pokud jsem dobře počítal, protože to se ani nedalo) 28 vagony, který zatahuje opět do lesa. Oba tomu nemůžeme uvěřit, ale bylo to tak.
Rychle sms myslivcovi, kterého je tento úsek. Že si stoupne pod les, kdyby vyběhly. Voláme si, že si dáme sraz a mrkneme po stopách, jdeme k němu a potkáváme vyšlapanou cestu z lesa pryč, tak se bavíme co dál..nakonec jsme se dohodli, že se tam půjdem mrknout ráno, zda mají odejité nebo ne. Děkujem Dianě za náš první, krásný zážitek!

Autor: Ivo Ondráček | 30.12.2011 16:19
Dnes obchůzka nor. Ni chlup... Aspoň že vytrvale sněží, do rána by mohlo být bílo.

Autor: Stanislav Haas | 30.12.2011 15:35
Dnes opět hejnko koroptviček, 13-14 ks. Škoda, že nejsou na mém, to bych jim podstrojoval :-):-):-) S.H.

Autor: Jan Slavětínský | 30.12.2011 13:37
Pozdě večer jsem s kamarádem přijel z Romavy od rakouských hranic, kde jsme byli na nátlačce na vysokou, muflonní a na černou. Pěkná příroda, revír i lov. Sice se ulovily pouze dva kusy černé, ale vysoká byla, střílelo se, ale špatně. Nezmáčkl jsem si, ale zvěř jsem viděl a dokonce i soused vedle mě ulovil. Ráno jsem vyrazil ven protože jsme potřebovali střelit srnče do tomboly na náš ples. Nikomu se nezadařilo a protože zítra máme tradiční silvestrovskou naháňku, jen dvě leče,posezení v hospodě a kolem oběda domů, tak dnešek byl posledním dnem. V kopcích bylo bílo. Šoulal jsem lesama a stráněmi a zvěř jsem dopoledne v lesích viděl. Všechno v bukových porostech ,kde to chodilo a hrabalo bukvice. Několik kusů jsem si zradil i když by se nechalo střelit, ale chtěl jsem vybírat a ulovit kus s dobrou oporou a se slušnou ránou. Je to tombolový kus a chtěl jsem jistou ránu za lopatku, aby to vypadalo... Až při zpáteční cestě jsem našoulal srnu se dvěmi srnčaty. Nevěděli o mě a tak jsem měl čas na všechno. Ulovil jsem jí jedno srnče. Jelikož to bylo uprostřed kopců a auto jsem měl až dole pod lesem, snášel jsem ho jako uzlík se skříženými běhy možná kilometr. Z ruky do ruky, propocený ,ale s dobrým pocitem a díkem sv. Hubertovi. Lovu zdar (8x64S 12,7g SPCE)

Autor: Erika Doležalová | 30.12.2011 12:57
Dnes nic, stejně jako včera a předevčírem a ... Nějak není čas, počasí, chuť či nálada, ani nevím. Ale přemohla jsem se a dovezla na újeď trochu "rybí pochoutky" (mám toho doma soudek, to by mi mohlo vydržet až do doby, kdy zahájím liščí hájení :-) já mám totiž pro lišku dobu lovu do 1.3. :-) tak jestli se nestane něco nepředvídatelného (třeba nezvonící budík apod.) tak ráno vyrazím. Doteď byla újeď zlikvidovaná do dvou třech dní, tak myslím, že se kmotry jednou dočkám (bydlí nejspíš v kanále hned vedle louky). Jinak jsme si někdy minulý pátek tuším ulovili u kamaráda na svátky danče (daněčku), resp. ulovil partner, mě přišli akorát mufloni. Seděli jsme pak ještě v noci, ale prasata nikde. Těším se na sníh, pořád slibujou, že napadne a zatím nic. Lišky neskolí, prasata nechodí, tak snad už aby byl 16.květen, néé?

Autor: Ivo Ondráček | 30.12.2011 00:59
Dnes jsem konečně po dlouhé době vyrazil ven. Ač to zkraje večera vypadalo nepříznivě, ulovil jsem hned několik zrzavých kousků. A protože se sezení protáhlo, s úderem půlnoci jsem to nevydržel a jal se šoulat k domovu. A výsledek se dostavil nad očekávání. Hned v první poličce lednice jsem našoulal talíř srčího guláše s domacím knedlíkem, který jsem ohodnotil jako průběrný a bez milosti zlikvidoval! Obejdu to ještě kolem postele, mám tušení, že tam ještě půjde utlouct pár špačků...Lovu zdar!

Autor: Jaromír K | 29.12.2011 18:39
Dnes jsem to byl omrknout,co se ještě při tak slušném počasí děje v revíru. Hodinu sedím na žebři ve stěně lesa,bez toho,aniž by se někde něco pohnulo. O půl páté rachot,jak kdyby mi chtěl přistát za krkem letoun Ruské výroby. Dokonce jsem se i přikrčil. A to mi dvacet metrů nad hlavou prolétlo hejno kachen o počtu dejme tomu 200-300kusů. Jen co dosedly na bývalé kukuřičné pole,přilétly další a další a další. Během deseti minut bylo na tomto poli neuvěřitelné množství. Jen těžko se dalo za šera odhadnout počet,ale můj odhad je jistě přes tisíc. V životě sem nic podobného neviděl. Když běželi a sbírali po zemi zrnka,tak to vypadalo,jak kdyby tama tekla řeka na které plavou kachny. Škoda,že nemám žádné zařízení,které by to zaznamenalo. Mohl jsem to sem dát do galerie,aby byl můj zážitek důvěryhodný. Sám bych tomu nevěřil,kdyby to sem někdo napsal. Úplně neuvěřitelný zážitek. Jestli jsem někdy měl možnost zahlédnout velké hejno,tak bylo určitě desetkrát menší,než to dnes. S pozdravem JK

Autor: Hans | 28.12.2011 20:09
Dnes neee, ale zítra maj v PENNY akci na reflexní vesty pro psy za 29Kč. Takže doufám že jich tam aspoň 5 koupím, ten můj drak svou první v leči ztratil.

Autor: rici czech | 28.12.2011 20:07
Jo a ještě k tomu lovil bez kůkru to byl panečku frajer :-) Nevím proč ale na ten film mohu čučet pokaždé:-)

Autor: Josef Hanzlík | 28.12.2011 19:56
Při Jezevčí skále jsem zjistil,že mám nemlich stejný čištění,jako starej Straka.Akorát s ním nepucuju zetháčko!Kurňa,že je to fakt pracovní flinta,on s tím přeryl celou Šumavu!

Autor: Jan Slavětínský | 27.12.2011 20:19
Pod Jezevčí skálou? Tak že "Lovu dík" ti zní v uších.. Dnes jsem byl s Rudou u sousedů na naháňce. Při nastupování jsme se na deset kroků potkali s liškou, kterou druhé křídlo zvedlo a asi mazala do nor. Všichni flinty zlomené,tak že to bylo..hele liška! To byl blesk a jela zpátky. Nikomu potom už nepřišla.Padaly rány a na první výloži byl lončák a jedno 2 kg sele, které chytil pes. Bachna utekla a těch selátek tam viděli šest..V druhé leči, pěkná dlouhá paseka stahujicí se do údolí,takže dobře přehledná, tak tam jsem pěkně chybil lišku..Fuj! Stáli jsme v čele a já jako první na rohu paseky u řepkového pole. Psi hlásili, padaly kulové rány a tak ,jak jsem celý den měl v kulobroku 4ku magnumku, tak teď jsem tam šoupl eSbal. Lišku bych na pole nečekal. Vyjela mi na 30 kroků na řepku..Tečku jsem měl na hlavě ... po kuli jen přitáhla slechy a dala druhou kosmickou. eSball už byl jen s povinností.Vyděsil jsem jí ... Výřad podle představ "domorodců" slabý - 2 ks černé - ulovené + 2 kg sele od psa.(3ks) Ale pěkná naháňka. Lovu zdar. P.S. úspěšní střelci co dostali úlomek, tak se asi taky dívali na film, protože zaznělo 2x Lovu dík...(Daksl by asi škrábal nehtami zeď...)

Autor: rici czech | 27.12.2011 16:46
Venku škaredě a v telce zrovna běží kultovní film pod Jezevčí skálou tož to nemohu propást i když za ty roky to už znám nazpamět :-))))))) Doporučuji zhlédnout!!! :-))))))).

Autor: Václav Sládek | 27.12.2011 13:11
Na Štěpána naháňka u sousedů.Vydejchali jsme přežírání krásné počasí ale beze sněhu.Dvě leče jeden lončák odešel bez rány.Jinak jen velká prasata.

Autor: Erika Doležalová | 27.12.2011 11:36
Hon na Štěpána, šli jsme jen dva lesíky zhruba ve dvaceti lidech, taková povánoční procházka. 18 zajíců a jeden lišák, takže spokojenost. První lesík byla prověrka fyzičky, protože je to zarostlé ostružiním jako blázen a tím, že nebyl sníh, bylo nutné zvedat nohy víc jak metr vysoko, aby se trní sešláplo :-) Liškám takový terén očividně nevadí, protože lišák byl uloven právě tady, druhá liška nám tamtéž utekla bez rány. Zajíců tam bylo málo, jen pár, většina se střelila až v druhém lese, kde zas nebyly ty lišky :-) Lovu.

Autor: Jan Slavětínský | 26.12.2011 19:35
Ahoj Martes a mě se to dnes povedlo. Dobrý starý eSball plastik platil. ZH a jedna rána, plec, lončák na deset kroků v ráně. Měli jsme hon a tak jsme tukli dvě leče na černou a potom kohouty do tomboly. Bylo nás 11 + honci a tak byly i velké díry. Chlapi se stavěli na veksly a na taková echt místa, kam by to mohlo jít, ale jak říkám , furt člověk myslí a pořád ví ..., černá nám procházela dírami..Výřad 2 ks černé, 14 bažantů. Ale pěkná klidná procházka,svačina a dobrá nálada. A vovo votom to je...Lovu zdar.

Autor: martes | 26.12.2011 19:26
10 chlapů,9 divočáků,5 ran, z toho já 4, na výřadu 0. To jsem to pěkně po...l. Lovu. Zdeněk

Autor: červenka emil | 26.12.2011 18:36
Dnes vycházka , jeden .lončák ,jinak bez sněhu. Rybník u Č.Třebové

Autor: Fesoj | 26.12.2011 13:47
Letošní štědrodenní návštěva krmelce proběhla za vytrvalého protivného deště. Včera jsem zjistil, že ani celá nadílka nebyla zkonzumována - zmizela jen kukuřice a oves, pár jeřabin zůstalo v korýtku a seno prakticky netknuté, zřejmě kvůli oblevě. Zato divočáci se prošli za naší chaloupkou nad Bukovou strání a tam, kde ležely 2 stažené lišky, zůstal jen zabarvený sníh. Dnes večer jsem se chtěl na ně podívat, ale musím si nechat zajít chuť - přepadla mě rýma a zimnice, bolí mne všechny klouby a tak trávím svatoštěpánský den v posteli při čaji a acylpirínu.

Autor: martes | 26.12.2011 07:20
Tak,jdem se po svátcích vyprdět a na čuníky. Zdenek

Autor: Václav Sládek | 24.12.2011 16:20
Zvířátka dostala pytel kukuřičných klasů a pravidelnou dávku ovsa.

Autor: Ondřej Smetana | 24.12.2011 15:05
U nás se pořád ještě sníh drží pod lesem na polích, na černou to stačí. Jinak zvířátkovské vánoce jsou už odbyté. Žádný srneček mě neobdaroval, ale i tak to byla pěkná procházka. Jen psi z ní moc nadšení nebyli když nemohli honit. No ale vánoce jsou svátky klidu a míru, takže žádný štvaní zvěře jak lidí v nákupních centrech.

Autor: Václav Pašek | 24.12.2011 14:06
Dnes jsme šli tradičně s přítelkyní a hafanem odnést seno, zadinu a něco na zub do krmelce. V korýtku na nás čekal první letošní dárek v podobě srnčího parůžku, šesteráček cca. 17cm. Jinak Vám přeji příjemné Vánoce, dárků nemusí být mnoho, hlavně když zdraví slouží. V.P.

Autor: Miroslav Štědrý | 24.12.2011 10:37
tak dneska odpočinkovej den a za chvíli jdeme s dětma z dědiny udělat Vánoce i zvířátkům :)

Autor: Jan Heger | 24.12.2011 09:36
U nás napadlo kolem 15cm nového a ještě bylo tak 10 cm starého, ale všechno se už rozpouští:( a vypadalo to slibně, že Vánoce budou bíle...

Autor: Václav Sládek | 23.12.2011 21:06
Chlapi kde berete ten sníh.Nám spadlo minulý pátek ráno asi tři cenťáky přes den do něj zapršelo a večer bylo po něm.Byl jsem natěšenej a nakonec mi spadly koutky

Autor: jirka marek | 23.12.2011 14:52
Tak Stando to fakt potěší!
Já jsem zase před chvilkou viděl na skle auta nalepenou chlupatou škaredou prdel,jak ji tam kousek za barákem u plyn.sondy drtil.
Jinak dnes poprvé na sněhu-lišky a kuny jsou v pohybu,je třeba lovit,jenom ten čas není...
Lovu zdar!

Autor: Stanislav Haas | 23.12.2011 12:15
Dnes mí vypíchlo štěně drsňačky divokého králíka, 20 let jsem králíka neviděl. Na začátku prosince hejnko koroptviček, že by se něco měnilo k lepšímu? Benešov.

Autor: Jan Slavětínský | 23.12.2011 10:17
Včera mi volal kolega, že je na kuřičništi ve sněhu čerstvě poryto a že tam někde dole v kotlíkách musí ležet. Obešel to a neodešli. Na pátou sednem,domlouváme se.Ty se hodinu po setmění určitě objeví. Kolem páté usedáme ,každý na jednu stranu pole. Kulovnici do rohu kazatelny, poštelovat dalekohled ,opatrně ho položit na koberec poličky a ještě se stihne jeden kouř...Je klid, ani srnčí ani zajíc. V šest deset zahřměla kolegova 7x65R a po chvilce mě brní v kapse telefon. Tak leží. Po 11,2g s ustřeleným srdcem odběhlo kolem 50 ti kroků. Dosled po barvě a na sněhu byl rychlý. Ostatní už byla klasická rutina.Kromě pověšení čuníka na trám pergoly jsme s kolegou zmařili takový pěkný kousek uzeného, který tam měl chladnout v udírně...To byla paráda..No a na zprávy doma.., tak to má být....Lovu zdar

Autor: Milan Soukup | 23.12.2011 09:04
Tak dneska si vyzvednu rybinu u dvou stánků s kaprama a rovnou zavezu na vnadiště. Jsem zvědav, jestli aspoň tohle trochu návštěvnost vnadišť zvýší, protože letošní rok je to celkově špatné. A jako každý rok se modlím, aby se mi to nevysypalo a nevylilo v autě:-):-). MS

Autor: Fesoj | 21.12.2011 11:17
Jardovi upřímné Lovu zdar - a podobný zážitek jsem měl s liškou, střelenou ze 7x64 celopláštěm, přibližně na stejnou vzdálenost. Na nástřelu na sněhu jen dráha po střele, první barvy kapička jak špendlíková hlavička po 20 m, pak už nic - a po 70 m zhaslá liška stočená do klubíčka jak kdyby spala u paty smrku. Je taky možné, že v Jardově případě hrála roli ta extrémně krátká vzdélenost, kdy měla střela velkou rychlost a nestačila prakticky vůbec předat energii, natož se rozložit.

Autor: Karel poslík | 21.12.2011 10:46
Včera jsme byli venku na obeznaných místech. Ten sníh je prostě paráda. Kolega po dlouhé době prolomil čekání na úlovek a v půl osmé mi volal , že hledá sele. Používá JRS se střelami SPCE a je dlouhodobě spokojený. Včera použil poslední z několika darovaných Siera. Střílel na cca 15 m ! Rána na nízkou komoru s průstřelem srdce, bez zásahu kostí. Vstřel i výstřel téměř nenalezitelný. Na nástřelu ani kapka barvy. První nepatrné známky barvy asi po patnácti metrech a po dalších deseti metrech v hustém, nepřehledném a těžko proniknutelném porostu pámelníku jsme našli zhaslé sele. Na nástřelu jsme jasně viděli místo, kde se střela zaryla do sněhu a země. Na tomto místě nebyla sebemenší stopa po barvě, ani tříšť nebo střiž. Kdyby zde nebyla důvěra v Jardovy střelecké schopnosti a zkušenosti, prohlásil bych po vyšetření nástřelu, že na extremně krátkou vzdálenost z vysokého řebříku sele podstřelil. Ponaučení je jasné, sieru do JRS jedině na dospělou a vitální zvěř. Zdar Karel

Autor: Fesoj | 21.12.2011 08:23
To jsme u nás měli taky, ale těch kusů bylo 10x tolik a nakonec se to hovězí chovalo jak vysoká. Pak se stádo rozdělilo, větší část přešla přes Rýchory a 7 kousků nám řádilo dost dlouho v revíru. Plundrovaly krmelce, na cestách samý lívanec. Nikdo to neřešil až do doby, než jalovice navštívily místní urnový háj, kde se dle své přirozenosti samozřejmě chovaly jak dobytek a podle toho to tam vypadalo... Pak zasáhla policie, majiteli patřičně vyprali žrádlo a následující den už byl šéf esróčka u mě, abych jako hospodář uspořádal hon. V první leči padlo asi 20 ran, ale 3 kusy utekly bez újmy na zdraví. V další leči jsem zůstal jako zadák, vlezl jsem si na kazatelnu a když ty tři bestie s ocasy auf vyrazily asi na 80 m ode mne na pastvinu, spustil jsem bubnovou palbu. Jalovice je sice dost velký terč, ale přiznávám, že jsem jednou ranou chybil - mířil jsem vždy na hlavu - nicméně po čtyřech ranách ležely všechny tři. A je to krásný zážitek, když jalovice v plném trysku zaroluje jak zajíc. Takže Radku, není zcela vyloučeno, že si tam u Vás taky zastřílíte.

Autor: Radek Chadim | 21.12.2011 07:52
Před měsícem když jsem byl krmit na mě ze spodku zarostlé meze naprosto nečekaně vylezli 3 kusy hovězího dobytka, když jsem se jich ptal, co tady holky a kluku děláte, jen hladově zabučeli. Když jsem to pak hlásil na družstvu, jestli jim něco nechybí, tak mi bylo s ledovým klidem odpovězeno: "Jó, oni nám předevčírem utekli, ta kráva je hrozně divoká, tak se nedá chytit, však až dostanou hlad a přestane je to bavit, tak se vrátí". Takže u nás odchyt nepůvodního druhu probíhá vždy tak intenzivně, že se čeká, až se vrátí sám :)

Autor: Fesoj | 21.12.2011 07:37
Lidi, nestrašte ! Nedávno byla média plná uprchlého opičáka, pak zase klokana a podívejte se do nich dnes !
Včera jsem obešel celý revír, respektive tu jeho část, kterou coby pěšák navštěvuji. Jedna stopa od prasátka samotáře, asi lončák kňourek, jedna pěšinka od slabého rudlu černé, vedoucí někam do pryč, pár stop srnčího a viděl jsem jednoho zajíce. Ale konečně se mi začalo srnčí stahovat ke krmelci, jeřabiny i oves, vše vyžráno. Večer jsem se šel podívat po té "plechové" lišce, zas bylo kolem kazatelny plno jejích stop, ale zahlédl jsem ji jen letmo, jak daleko mimo dostřel čárovala přes pastvinu. Zato kunička se mi ukázala v plné kráse na pár kroků, ale nechtěl jsem ji kulí hned naporcovat. O půl druhé jsem mazal domů, tradičně zmrzlý jak sobolí trus.

Autor: Milan Soukup | 21.12.2011 04:57
Dneska člověk vážně neví, na jakou potvoru může v lese narazit :-):-). M

Autor: Břéťa Ambrož | 20.12.2011 20:53
Řešili jsme to u piva jen tak ze srandy, že by se na něj špatně předsazovalo jednotnou i kulovnicí....:D

Autor: Martin Skřivánek | 20.12.2011 20:21
Milane kdo ví jak by uskakoval před kulkama :-).

Autor: Milan Soukup | 20.12.2011 20:17
Tak Vendelín už je doma :-). Naháňky přežil:-), ale když si představím, že by na mě v leči čekal klokan :-):-). M

http://www.novinky.cz/domaci/254139-uprchly-klokan-vendelin-se-sam-vratil-domu-uz-spi-na-slame.html

Autor: jirka marek | 19.12.2011 12:14
V sobotu naháňka v blízkém sdružení,kde jsem ještě nebyl.Dvě větší leče,prasata byly,i když na výřadu ležely"pouze"čtyři.Organizace výborná,škoda,že se nedostavili trubači.Včera ještě dohledávali postřelený kus,no prý to byl adrenalin s dobrým koncem(viz mysl.lovectví).Vydařená sobota.Lovu zdar!
Eriko tolik zajíců to je neuvěřitelné!!!

Autor: Karel poslík | 19.12.2011 10:50
My jsme vyrazili v sobotu také do terénu. Spíše než hon na bažanty , by se to dalo nazvat přátelským setkáním, nebo ozbrojenou „procházkou“. Bylo nás jak do mariáše a proto jsme se uchýlili jen k ploužení. Všude samé trnky, šípek, ostružiní a hustý porost, občas proloženo vysokým rákosem a blátem. Do toho nám foukal náramně osvěžující vítr ,který chvílemi přecházel ve vichřici. Bažanti se vůbec nechtěli zvedat , leda když na něj skoro někdo šlápnul, nebo když je vyhnal pes. Výřad tomu odpovídal. Střelilo se všeho všudy šest kohoutů do tomboly. Tak jsem si alespoň pořádně protáhnul kostru a střelil jednoho kohouta. Na celý den mi stačil jediný black star, zbytek jsem nesl domů. Spíše než výsledek lovu nás potěšila přítomnost několika zajíců a také hejna husí, které se před námi zvedly z rybníka. Na Štěpána bude naháňka a pokud se povede počasí, mělo by to být podstatně lepší. Zdar Karel

Autor: Jan Slavětínský | 19.12.2011 09:37
Včerejší ráno u nás bylo konečně bílé. Taková mizerná obnova, ale byla. V revíru jsem viděl jen daňka špičáka, který mi prošel pod mezí na nějakých sto kroků před posedem. Klasický špičák nad slecha, který by nejspíš "za potokem" jako povolená zvěř do dvou let asi ležel.Snad těch 14 dní kluk přežije, byla by ho škoda,říkám si...Cestou domů mi v autě zvoní telefon.Koukám, Ruda..Nazdar kamaráde, seš doma? Asi je mám .., za hodinu za vsí u stodoly...Doma jsem vyměnil kulovnici za brokovnici, do kapsy dal pár esbalů, rychlé ranní kafe , něco do "huby" a ve dveřích jsem za zády zaslechl manželku a možná i něco o bláznech..Sešlo se nás pár.Chlapi nebudete věřit kde leží, no,obešel jsem to a podle stop by tam měli být, říká Ruda. Prstem do sněhu kreslí malý smrkový kotlík ,který je hned u plotu zahrady u prvního baráku ve vsi. Kamenem ho přehodíš. Tudy přišli,tamhle rohem tam vešli, všechno jsem obešel, stopa ven nejde. Rychlý nástup s důrazem maximální bezpečnosti. Chlapi je to v těsné blízkosti chalup a honci se budou snažit vytlačit zvěř , pokud tam tedy bude , na vysázenou paseku a na les.Ještě jednou bacha na střílení.. Z dálky nastupujeme kotlík a když už je každý na štontě ,je slyšet honce,jak se rovnají u plotu zahrady. Je slyšet první hlasy a to známé halalaáá huškáá..štěknutí jaga a už vidíme hřbety ,jak se kulí z kotlíku přímo proti nám.
Uprostřed zasázeného bachna zvolnila ,zarazila a s ní i selata. Jakoby si vybírala na koho to tedy vezme...Vybrala si dobře. Zlomila to mírně doleva na jednoho kolegu, kterého málem porazila. Ten vypálil ze své šestnáctky ,i soused vedle střílel... Viděl jsem,že jedno sele značilo ránu a hrnulo. Hotovó, bylo slyšet někde od předu. Chlapi prohlíží nástřel a už z dálky vidím rozhazování rukou, ukazování a nějaké hledání barvy. Ve smrčině je slyšet hlášení jaga a mezi tím ,jak chlapi řeší kdo a jak střílel,jdeme s Rudou za hlasem psa.Podle postupu a hlášení je jasné, že pes hlásí postřelený a živý kus.Prodíráme se laťákem až k takové rokličce a už vidím sele,které má přestřelený přední běhy a snaží se před námi zatáhnout do krytu. Čekám na vhodný okamžik kdy ho pes obíhá a dostává se mimo ránu a sele plastikem dostřeluji. Všechno ostatní je už rutina,kterou každý zná. Je po jedenácté hodině, Ruda končí naháňku, poděkování sv. Hubertovi a pomalu se rozcházíme domů k nedělnímu obědu...Tyhle obeznávky na obnově ,kdy se bere jedna "tutová" leč,mají své kouzlo a úplně jiný adrenalin a vzrušení ,než klasická celodenní naháňka.Už od dětství jsem je jinak prožíval... Lovu zdar.

Autor: Václav Sládek | 18.12.2011 21:18
Včera menší domácí naháňka bez hostů.Pomoženo jedné lišce od trápení.Měla na hlavě navlečenou plastovou bandičku.Představenej střelec viděl nejdříve jak se za mezí pohybuje ta bandička divil se coto je.Pak spatřil lišku kterou ulovil.Byl to jediný úlovek naháňky.

Autor: Ivo Ondráček | 18.12.2011 20:42
Tak po páteční "schůzi" od práce a sobotní poslední leči jsem se doplazil polomrtvý do revíru. Letos prvně sníh, byl jsem zvědavý. Bohužel, chtělo by to ještě tak pět čísel, pole ai rákos je víc černý než bílý. A nevím jestli to bylo změnou počasí či co, ale tak mrtvej revír se jen tak nevidí. Za tři hodiny jen dva kousky srnčí.

Autor: Drahoš Hikl | 18.12.2011 20:34
Včera jsme měli u nás ve sdružení druhou a zároveň poslední naháňku v tomto roce.První naháňku jsem promarodil s žaludeční chřipajznou.Počasí dopoledne pěkné ale poté silný vítr, sníh s deštěm takové prostě fuj.Uloveno pět kusů černé, dvě laně a dva kolouši siky.Jedno selátko na výřadu patřilo i mě. Lovu zdar!

Autor: Radek Chadim | 18.12.2011 17:43
Eriko, 82 zajíců na náš kraj je tedy opravdu hafo, a těch u vás skeptických 30 se u nás loví 10 let.
Včera jsem nevydržel a protože napadl první sníh tak jsem po osmé vyrazil na čekanou. Auto nestartuje, takže nalodit plnou polní a po vlastní ose. Když přicházím ke kazatelně, u lesa se mihne nějaký černý stín, ale nic nekvičí, tak se jdu ubytovat na kazatelnu. Po asi půl hodině čekaní zase černý stín, teď už jde dál od lesa, tak vidím, že je to divočák. Čekám na další kusy, ale žádné nepřichází. Po asi dalších 30 minutách si to divočáček namíří přímo ke mně, já celej roztopenej, že zase po delším čase - deseti dnech - vidím štětinu, tak přemýšlím jak na něj. Divočák se zastavuje asi na 80 metrech, pozoruju ho, ale zdá se mi větší než tak akorát, měřím ho v puškohledu, po chvilce měření začíná sněžït, prvně se mi ztrácí les 250 m daleko, pak i divočák, pak i opěrná hůl co stála 10 m od kazatelny. Než to za 10 minut přejde, tak já jsem zmrzelé jak psí..., hůl sfouklá a zasněžená na zemi a divočák zmizel. Do půlnoci už nic nepřišlo.
Na první sníh to nebylo vůbec špatný, akorát by to chtělo vydržet se sněhem, zatáhnout oblohu, občas maličko dosněžit a aby s mašinkou občas přijely i vagónky, abych nad tím nemusel tak dumat :-).

Autor: Erika Doležalová | 18.12.2011 08:59
A jelikož v noci trochu sněžilo, vyrazím na obnovu kouknout po liškách, asi projdeme nějaký ten kanál no a samozřejmě dohledávka postřelených zajíců po včerejšku bude asi taky na nás. Už jsme si domů přivezli mého daněčka, nádhernej :-) Pan preparátor jako obvykle nezklamal.

Autor: Erika Doležalová | 18.12.2011 08:58
Tak náš včerejší hon dopadl dobře, jelikož zajíců bylo vidět ještě nedávno opravdu hodně, ale postupem času (s blížícím se datem honu) se začali ztrácet, byli někteří skeptičtí (jeden náš člen - "30 zajíců, kdoví jestli..") - jenže to jsou ti, co sedí doma a ven jdou jednou za rok na hon a jednou za rok, když mají povolenku na lepšího srnce... Já "věděla", že když budou dobří střelci, není problém "udělat stovku" - no skoro. 82 zajíců na výřadu, takže spokojenost. Počasí na prd, nemrzlo, fučel vítr jako blázen, ale 4 polní leče jsme přežili. Nejvíc zajíců bylo samozřejmě na řepkách a pak kupodivu na nízkém obilí.
Bohužel, jako každý rok, mě zklamala nekázeň a nezodpovědnost některých účastníků (členové a bohužel i hosté). Jasný povel "Do kruhu nestřílet", samozřejmě se najde někdo, kdo to na zajíce 20 kroků před sebou odmáčkne (vyšlápla jsem ho já, zhruba 8 střelců přešel ještě bez rány, pak se jeden neudržel). Bohužel totéž ve druhé leči po odtroubení "Konec leče", padlo ještě asi 7 ran :-( Dalším problémem je nesoudnost mnohých, kteří jsou schopní střílet na zajíce ještě na 60-70 metrů :-( Většinou jsou to ti, co kulí netrefí na 50 metrů srnce a na drobnou střílí jednou za rok :-(
No co, každý je nějaký, ale tohle mě fakt štve. Poslední leč tradiční, snad jen že bylo opravdu hodně málo lidí, oproti loňsku, kdy bylo "nabito", letos byl sál poloprázdný. My si s partnerem střelili každý dva zajíčky, labradorka pracovala pěkně (8 let), měli jsme dva hosty, oba si nějakého zajíčka taky střelili, z posl.leče domů jsme šli už v půl dvanácté, nějak to tam bylo o ničem. Lovu zdar.

Autor: Lukáš Turecký | 17.12.2011 23:20
No Milane počasí stejné jako včera a tak jsem prostě šel:-). Aspoň se mrknout a neočekávat nic. A jak to tak bývá když nic nečekám tak to přijde. Chumelilo a foukal vítr. V 19:25 usedám na kazatelnu. No a v 19:45 koukám a něco se blíží k vnadišti. Liška? Ne prase! Takovej lončáček a sám. Beru dalekohled a pořádně ho sleduji. Je to kňourek to je jasné. Za chvillu odbíhá, ale proč? A ejhle liška tam je. Kňourek se vrátí a na mžik jsou tam s liškou. To už beru kulovnici a snažím se najít lišku. Liška je stále v pohybu a odchází směrem na pole. Bod svítí, ale liška stále v pohybu. Snažím se ji zastavit, ale neposlouchá mě. Tak nic liška to nebude dneska. Zaměřuji se znovu na prase, které je stále na místě. Rozhoduji se, že budu střílet. Letos jsem potkal prasata 5X, ale jen dvakrát jsem se dostal k ráně. Obě dvě ovšem chybené :-). Pěkně v klidu posazuji tečku na prase a snažím se v klidu odmáčknout. A tak se taky stalo a v tom vidím, jak prase odbíhá do nedaleké houštinky. Úhoz kule jsem neslyšel a značení jsem taky nepostřehl. No nic chvilku počkám a půjdu se podívat na nástřel. Nekonečná čtvrt hodina. Na nástřelu jen zápory a dráha od střely. Takže v pořadí třetí chybené prase. Letos mi prostě není prase dopřáno. Vydám se po jeho stopě, jestli se neobjeví barva. Stopu sleduji kus, ale nikde ani kapka. Podle dráhy střely jsem prase nadstřelil. Takže tohle už není možné. Příští týden musím nutně na střelnici zkontrolovat nastřelení. Mám opravdu smůlu. Ale ta se musí jednou protrhnout:-).

Autor: Václav Pašek | 17.12.2011 15:55
Myslim si, ze se dnes neukaze ani chlup, aspon si vycistim hlavu. Pres den vitr skoro ustal, vecer jako na potvoru zase fuci. U nas na Plzni severu zustal poprasek a ted chumeli krapet. V.P.

Autor: Milan Soukup | 17.12.2011 11:07
Lukáši, řek bych, žes udělal dobře :-). M

Autor: Lukáš Turecký | 17.12.2011 10:57
Milane taky, že jsem doma zůstal :-). První sníh tu u nás není už tu nedávno byl ale dlouho nevydržel. Tohle počasí je hrůza.

Autor: Fesoj | 16.12.2011 23:06
U nás toho nachumelilo dost, když jsem šel ke krmelci, byl jsem za chviličku jak sněhulák. Ale jsme v pohraničí, tak to pěkně fičí, několikrát už vypadla i elektrika. Když loví vítr, měl by myslivec zůstat doma, to je stará vesta. Jo, kdyby jen slušně a kulturně chumelilo, to bych doma neseděl...

Autor: jirka marek | 16.12.2011 22:32
Zítra taky vyrážím na naháňku,počasí hrůza,a to má být zítra to samé,nicméně cítím v kostech nějaké vzrůšo.Moc se těším a tak doufám,že se černá ukáže.
Přeju Všem lovu zdar!

Autor: Ondřej Smetana | 16.12.2011 18:21
Ve větru a v mlze nechodit, zbytečně se černá zradí a stejně nebude možná ani vidět, protože pokud fouká a točí se to, tak ji zrazuje čich, což nemá ráda, tak sedí radši doma, tak ji nechte a seďte taky :)

Autor: Ivo Ondráček | 16.12.2011 17:14
V poledne bílo, teď už zase skoro roztáto. Ale i kdybych mohl, stejně bych nešel. 1.) První "bílou" noc v roce bývá totálně mrtvo. 2.) V takovém větru bývá rovněž totálně mrtvo...:)

Autor: Milan Soukup | 16.12.2011 16:42
Lukáši, zůstaň radši doma, první sníh nestojí za nic a ten vítr taky ne:-). MS

Autor: Lukáš Turecký | 16.12.2011 14:58
Tady chumelí, takže hurá na čuníky :-). Jen ten vítr se mi moc nelíbí.

Autor: Erika Doležalová | 16.12.2011 14:38
Tak u nás zase pro změnu začalo pršet, to je super, zítra máme hon, to budem zase jak prasata :-D

Autor: Děda z lesa | 16.12.2011 14:18
Nám se osvědčilo poprášit vnadiště obilním šrotem, což je prakticky velmi hrubá mouka a pár dní je vidět, než to černá rozšlape a zlikviduje.
Vídávám i jiné výtvory, např. na konci vnadiště bílé lino, přibité na kůlech.

Autor: Karel poslík | 16.12.2011 13:15
Sláma je výborná, také dobře poslouží plévy a nejlepší co jsem zatím měl byla mouka z pekárny. Takový ten odpad a smetky s kousky zaschlého těsta. To je matroš. Jednak to černé zvěři voní, chutná a též to za noci "svítí" . Brzy si na to zvyknou, neodolají a jsou pěkně černé na bílém. Dneska tady začalo opravdu silně sněžit, místy už je pěkná vrstva sněhu, snad to vydrží a bude světla dost. Zdar Karel

Autor: Radek Chadim | 16.12.2011 13:07
Před dvěma roky jsem zkusil piliny - hobliny. Vidět bylo perfektně, ale mělo to dvě menší vady. Metr od vnadiště už jsem stejně viděl prd a když přišli divočáci, tak to poryli a rozšlapali a bylo zase prd vidět, takže by tam člověk musel sypat každý den pytel :-).

Autor: ValíkVlastimil | 16.12.2011 07:25
Honzíku to jen tak pro doplnění, jenom jsem chtěl říct, že si na to musí zvěř zvyknout. Pak ano. Kdysi(tenkrát se to ještě smělooo) jsem vnadil steheními kostmi z drůbeže. Přišel jsem na posed a za chvíli usnul. Vzbudilo mi až praskání oněch kostí.Přišla bachyňe ze selaty a kosti začala chroustat, jedno sele jsem ulovil.

Autor: Jan Slavětínský | 16.12.2011 06:07
Vlasto, dobře jako světlý podklad funguje rozprostřená sláma, do které na zemi i vnadíš. Černá se toho nebojí. Když máš prase na hromadě ,tak ta sláma šustí a slyšíš ho ("vzbudí tě to"...), stahujou se tam i myši a proti světlému podkladu tu černou vidíš. Hlavně je to přírodní...

Autor: Ivo Ondráček | 15.12.2011 20:18
Tak jsem tam dvě hoďky poseděl. Sice jsem dalekohledem těch 20m k újedi tak tak domžoural, ale o to víc jsem spoléhal na sluch. Né moment, o kus dál jezdily po silnici auta jak praštěný, takže nebylo ani slyšet. A jelikož foukalo úplně špatně, ještě k tomu jsem musel na stoličku úplně z jiné strany...Že já vůl tam vůbec lezl. Ono teď bude následnovat přesun na chalupu kvůli vánocům, plus 26ho hon, takže na čekanou půjdu řekněme 28ho a to už by mohlo být bílo...

Autor: ValíkVlastimil | 15.12.2011 20:18
Jednou jsem neprozřetelně(když byl měsíc pod mrakem)večer před čekanou natrhal na kraji lesa světlé sítí a rozházel kolem vnadiště. Černá přišla ale jak zpozorovali , že je něco jinak v tu ránu byli fuč. To samé bude určitě platit u škodné. Musíš jí dát čas na to aby si na to zvykli. Ještě je tady jedna vychytávka, co takhle bílé plechy za újeď :)).... (už to tady někdo vzpomínal).

Autor: Krejčí Karel | 15.12.2011 16:25
Co třeba místo nenapadaného sněhu posypat okolí újedi,světlým bukovými...řezinami

Autor: Ivo Ondráček | 15.12.2011 13:36
Po obědě jsem se byl mrknout o nějaký ten shoz, nic. Cestou zpátky jsem to spíš ze zvědavosti vzal přes újeď, dával jsem tam hromadu odřezků ze zvěřiny, když se dělal guláš, plus nepoužitelně podlitá žebra a tak. Přátelé něco takového jsem viděl naposledy v přírodopisných filmech z Afriky. Na celé újedi není mimo kostí snad ani gram masa. Oračka kolem samá díra po myškování, na oračce i v lese nevídané množství trusu jak od lišky tak od kuny. Večer tam půjdu sednout tma netma. Holt na stoličku a 15m od újedi, to tu škodnou v optice snad nějak najdu. Bude to sice nuda, čučet do černé tmy, ale mohlo by se zadařit, mohlo. Jak to tak znám, když tam dám pro změnu zbytky vepřového, ti rozmlsanci se tam po srnčí zvěřince měsíc ani neukážou! Mimochodem o ryby není absolutně žádný zájem, uvidíme až zima a nouze pokročí...

Autor: Roman Voříšek | 15.12.2011 11:11
Ivo, v tom máš pravdu a já ze svých zkušeností také potvrzuji. Stalo se mi za perfektní viditelnosti, že jsem čekal na lišku, která mi pravidelně navštěvovala újeď, vzdálenost nebyla více jak 50m. Vytáhla mi na louku do levého okénka kazatelny a nešla přímo k újedi, ale obcházela ji. Jelikož jsem ji v levém okénku nestihl, kulovnici dám do druhého okénka. Asi jsem udělal nějaký hluk, liška na moment zarazila a já už ji měl srovnanou v kříži a už se viděl, jak ji nesu domu... Bác a v puškohledu vidím, jak liška odskočila a zmizela v rákosí. Na nástřelu cosi zůstalo...
Dole na zemi jsem rychle jako kuna a mažu na nástřel. Ve stopách jasně čtu, co se stalo. Kmotřička se postavila tak šikovně do zákrytu se zmrzlou krtinou, že ji byla viděl hlava a oháňka. Krtina byla z východní strany krásně přikryta sněhem, nikdy před tím jsem si jí nevšimnul. Až rána z mé třistaosmi ji rozprskla po louce a lišku maximálně vylekala...
Kříž jsem sice měl na těle lišky, ale to bylo dobře kryto tou zpropadenou krtinou.
Takže né vždy se lov zadaří, když je výborná viditelnost :-)

Autor: Fesoj | 14.12.2011 20:46
Nejlepší je, když vidíš jen to, jak se po louce pohybuje bílý kvítek a lišku samotnou do křížku ne a ne dostat.
Teď sleduju Expozituru /běží reklama/ a doufám, že už konečně přestane pršet, abych po televizi vyrazil. Ale abych byl promočený jak hnůj než dojdu ke kazatelně, to děkuju, nechci...

Vyrazil jsem před jedenáctou a před jednou jsem byl doma, nasr..ej jak brigadýr sám na sebe. Šel jsem se podívat na tu "plechovou" lišku. Přestalo pršet, tak jsem si sednul na kazatelnu bez oken /ona tam taky žádná jiná není/ a ani ne po čtvrthodině vidím, jak si to lištička rychlým klusem maže přes pastvinu k potoku. Sáhnu po flintě, ale ne a ne ji dostat do puškohledu a když se to konečně povedlo. už mizela v olšičkách. Říkám si nevadí, však ty ještě vylezeš. Začalo sice znova pršet, ale podle hesla "vydržať" stále sleduji prostor, kde by se měla podle všech předpokladů objevit. A taky že jo. Chytnu flintu, kouknu do puškohledu a nevidím nic, skla jsou plná vody - já vůl zapomněl nasadit zpátky krytky. Honem pucuji optiku, mezitím liška prochází těsně kolem pravé přední nohy kazatelny, takže se přemísťuji k druhámu okénku, zkouším zamířit, ale vidím jen rozmazaný pohybující se tmavý flek. Ve vzdálenosti asi 30 m zastavuje. Ač to normálně nebývá mým zvykem, zkouším naň umístit červený bod, na těch pár metrů přece nemůžu chybit. Bác - a zjišťuji, že můžu... Znovu zkouším otírat skla, je to platné jak hadovi nohy a tak jdu domů. Než dojdu domů, přestává pršet, mraky mizí a když docházím k baráku, Měsíc svítí jak rybí oko. Přiložím do kamen, dávám sušit hadry i flintu a nahřívám své staré kosti. Teď je půl třetí, venku je nádherně jasno, jen sem tam mráček, mám sice cukání se znovu ustrojit a jít si dát reparát, ale přece jen zůstávám doma. Snad se mi o té 4x chybené lišce bude zdát...

Autor: Ivo Ondráček | 14.12.2011 20:30
Přesně tak - není-li sníh, bez jasného úplňku na lišku prostě nenamířím (dále než na brok). Je-li sníh, nemám problém a nic dalšího už mi ke štěstí neschází...:)

Autor: Fesoj | 14.12.2011 20:11
Ivo, myslíš samozřejmě bez sněhu či jinovatky, není-liž pravda ?

Autor: Ivo Ondráček | 14.12.2011 19:38
Joo Romane jenže vy všichni chodíte v noci především na divočáky, zato já pouze a výhradně na lišky. A liška se ani s 3-12x56rd bez jasného měsíce prostě střelit nedá...! Ne kulí na 70metrů.

Pro mě byla vždy nejlepší kombinace sníh+tma jako v pytli. A to taková, že i na sněhu tak tak vidím na újeď. To pak škodná courá velice ráda...

Autor: Erika Doležalová | 14.12.2011 18:57
S tím měsícem a světlem a sněhem je to tak, samozřejmě i úměrně loveckému tlaku v dané oblasti. Loni jsme byli u kamaráda, měsíc svítil velmi slušně, dostavil se pouze jeden lončák (pravděpodobně kňourek - ale možná to byl jen průzkumník a zbytek tlupy zlstal v krytu). Bylo zajímavé ho sledovat, les byl poměrně nízký, až na jeden vysokánský smrk, který vrhal stín na louku, kde je vnadiště. Prase šlo přesně v tom stínu - ten ale končil zhruba uprostřed louky, pak by musel "na světlo". Na špičce stínu se tudíž zastavil a rozmýšlel, co dál. Nechtělo se mu být příliš viděn, takže to zase otočil a stínem odešel :-) Přesto jsem tam tenkrát ulovila při jiné návštěvě sele, a to zase za dobré viditelnosti měsíc + pomrzlá tráva + malinké sněžení, na otevřenou poměrně velkou louku přišla o půlnoci bachyně s 3 selaty.
Taky jsem radši, když není úplně jasno a měsíc nezáří jak žárovka, to radši pomrzlo nebo sníh a klidně zataženo. Akorát si pak občas nejsem jistá, jestli ten trs trávy tam už byl, nebo teprve přišel a jestli mířím fakt na lišku nebo hroudu hlíny :-)

Autor: Radek Chadim | 14.12.2011 17:42
Ono taky výhodou měsíce za poměrně průsvitnými mraky je ta, že divočáci jsou černí ze všech stran. Zatímco když svítí a já sedím mezi měsícem a divočáky, tak jsou mnohdy osvětlovány tak, že i když je dobře vidím, tak se hůře rozpoznávají okraje těl a přechody, protože divočáci nejsou černí, ale osvětlení do šeda. U nás svícení nebo nesvícení nemá na jejich ochotu vycházet vliv, když mají přijít, tak přijdou.
Ale sníh je sníh :-).

Autor: Fesoj | 14.12.2011 17:39
Romane, je to tak jak píšeš. Je-li sníh, dá se lovit i když je Měsíc v novu. Nejlepší je to ale za úplňku a při zatažené obloze. Ani sněžení nevadí. V plném měsíčním světle prasátka nerada vylézají na frajplac, svou roli hraje i odraz Měsíce v čočkách, pokud nepoužíváme očnici, a vržené stíny. Zajímavé je i to, že člověk má v takovém případě tendenci podceňovat vzdálenost a někdy vystřelí na takovou dálku, že by si to nedovolil ani ve dne a pak se diví sám sobě.

Autor: Roman Voříšek | 14.12.2011 17:21
Já mám na divočáky nejraději měsíc okolo úplňku a schovaný za mraky. Nebo občasné zasněžení, prostě, že není vidět blecha na 100m. A když je jasno, měsíc svítí jako rybí oko, to se pak čuníci drží v lese ve stínu a jak měsíc stoupá a stín se u lesa zkracuje, čuníci zatáhnou a je po lovu.
Ivo, máme u nás členy, kteří se mi diví, že kolikrát ulovím, když nesvítí čistě měsíc a je právě jen za mraky. Je to tím, že nemá smysl porovnávat viditelnost venku za tabulkou skla od okna a ještě k tomu s rozvíceným lustrem. Jenže nad tím jen kroutí hlavou a myslí si své. A je to také o optice na kvéru...

Autor: Radek Chadim | 14.12.2011 17:09
Před chvíli jsem jel po dálnici od Práglu do Štatlu, v Práglu oblačno, ale nemlhavo, ještě před odbočkou na Pelhřimov svítí slunko, pak najednou při výjezdu na Vysočinu se obloha ponejprv zatahuje, pak padá mlha a to pokračuje až k nám - prostě hnus počasí. Takže dneska to vypadá, že zase budu smrdět doma.

Autor: Ivo Ondráček | 14.12.2011 16:38
To se divím. U nás máme asi poslední dobou smůlu, ale za poslední tři úplňky byla slušná viditelnost na čekanou dohromady tak šest sedm dní...=dva večery v měsíci, zbytek dní je zaručeně zataženo...

Autor: Roman Voříšek | 14.12.2011 15:53
Josefe, mé upřímné Lovu Zdar!
U nás je jasno, dnes mám v plánu vyrazit na čuníky. Jen doufám, že černí rytíři dorazí někde od sousedů a přijdou, až bude něco vidět. Protože když leží někde v pasece poblíž, jdou na paši se setměním a potom, když dorazím na čekanou, vetšinou již zatahují do krytu, trávníky naprané kukuřicí a k odpočinku...
Kamarádovi se v týdnu podařil husarský kousek, za jednu čekanou chybil tři selata, flinta mu střílela za roh - znám ho léta, je to kliďas, ale takhle nasr..ého jsem ho nezažil - myslím, že flinta měla kliku, mohla skončit rozbitá o strom...

Autor: Erika Doležalová | 14.12.2011 15:40
Tak zatímco já se včera teprve chystala ven (měsíc měl vycházet v sedm ale vypadalo to, že vyjde mnohem později bo bylo mračno veliké), chlapi (tj. ten můj a kolega kamarád) už měli de facto po lovu. Jeli na prasátka (měla jsem jet s nimi, ale nakonec jsem se odvolala na touhu po liščí kožešině a zůstala doma), Jarda na louku, můj partner "nahoru" (tam prasata už 3x přišla, tak jsem neviděla žádný důvod, proč by měl přijet bez úlovku). Jenže Diana to chtěla všechno jinak. První šel na kazatelnu kamarád, resp. ho tam ten můj vedl, protože Jarda lovil v oněch místech poprvé a neznal to tam.. Takže jen tak "nalehko" (tj. ten můj bez flinty) vyrazili, před hranou lesa zpomalují, koukají - prasata jsou tam! Jarda to rychle zhodnotil, opřel se, bác! Slyšitelný úhoz kule, ale rudl v trapu. Na nástřelu ani kapka, museli pro psa. Zkušená fenka jezevčíka se snažila, ale bohužel. Nenašli nic. Pak si šli už oba sednout "nahoru" (na louce předpokládali že už to nemá smysl), kromě dančího jim nepřišlo nic. Takže zase smůla všichni dohromady. Nechápu to, Jarda střílí dobře, ale letos v létě chybil za světla nepříliš vzdáleného lončáka, pak ulovil dobrou ranou srnče a lišku a následně další lišku jiný den chybil. Teď prase. Střílí kulobrokem, optika není variabl, asi by si měl radši ověřit nastřelení..
Jinak se přidávám k Ivovi a nabízím druhé plecko zvěřiny za mráz a sníh! V sobotu máme hon, takhle to bude bída, nemrzne, občas i prší :-( Fesoj, Lovu zdar!

Autor: Fesoj | 14.12.2011 13:55
Mně tu dnes prší do kšeftu, takže to vidím jen na tu dnešní noc a pak do další obnovy šmytec, sníh jde rapidně dolů, navíc v tomhle počasí se na posedu sedět nedá, jen v kryté kazatelně, nechci-li to odmarodit.

Autor: Pavel Černý | 14.12.2011 13:45
No... abych to nesváděl jen na počasí - mladší kamarád střelil dnes ve 4 hodiny na řepce kuličkou starou lišku za pomoci ubývajícího měsíce a záře od Prahy. Takže ono to jde, ale já vstávám před pátou do práce a sedět od dvou do čtyř nějak nemám sílu nebo co. Musím vymyslet nějakou metodu odpovídající mé III. věkové třídě :-)

Autor: Milan Soukup | 14.12.2011 13:38
To sníme všichni:-), jenže letos to vypadá špatně. Je to jak v tom vtipu, není peníz, není láska:-), není sníh, není lov:-). MS

Autor: Ivo Ondráček | 14.12.2011 13:30
Pavle přesně tak. Když bude sníh, ulovíme s klukama do konce zimy řekněme 2-3 lišky a 4-6 kun. Když nebude sníh, všechno to bude ještě na jaře běhat revírem, neulovíme ani Fň! Bohužel takhle jednoduché to je...

Autor: Pavel Černý | 14.12.2011 11:07
Ivo, taky bych to tak nějak viděl. Vím kam jít, ale bez sněhu bych to tak maximálně zradil. Sním o Vánocích bílých...

Autor: Ivo Ondráček | 14.12.2011 10:57
Lovu zdar! Ruku prince...chci říct plecko zvěřiny a celou oplocenku bych dal za 5cm sněhu, abych taky mohl na škodnou...!

Autor: Pavel Černý | 14.12.2011 09:21
Josefe, Lovu zdar! Kdybychom tak vždycky věděli, kdy a kam máme jít, to by se to lovilo!

Autor: Jan Slavětínský | 14.12.2011 08:55
Josef , Lovu zdar ! Pěkná čekaná . Flinta už střílí...

Autor: Martin Síla | 14.12.2011 05:43
Fesoj lovu zdar.
Že ty sis před odchodem sáhnul na štěstíčko :-)

Autor: Fesoj | 14.12.2011 02:47
Tak jsem se na tu "plechovou" lišku nakonec nedostal, bolely mě záda, chtěl jsem si jen chviličku odpočinout - a usnul jsem u stolu. Ale včera jsem si to vynahradil. Kamarád mne vyhecoval, abych si šel sednout na jeho oblíbenou kazatelnu, on se tam prý nedostane. Vyrazil jsem v 9 večer. Uvelebil jsem se na sedátku, otevřel okénka, nabil zbraň, zapálil cigárko - a najednou zleva si to kluše lištička. Taková malá, zaprcatělá, určitě letošní. Asi 80 m od kazatelny zastaví, sedne pěkně naširoko a skloní hlavu, jako by chtěla meditovat. Bác a leží. Kouknu na hodinky - 21.50, neseděl jsem snad ani 5 minut. Přece nepůjdu domů ? Asi za půl hodinky mi přešel na druhé straně kazatelny samotný kus srnčího. A pak to začalo. V protilehlé mlazině poblíž krmelce bákalo několik kusů o sto šest. Určitě tam byla černá - ale na pastvinu se prasátkům nechtělo... Když to nadávání skončilo, vyšla ven srna se srnčetem a pomalu si to míří přímo k zhaslé lišce. Byl jsem zvědav na jejich reakci. Asi 15 m od kmotry zpozorněli, začali jistit - ale poznali, že už nikomu neublíží a pokračovali si po svém. Sedím dál, blíží se půlnoc. Podél kraje lesa si to maže další liška. Měsíc svítí jen skrz mraky, střílet se nedá, zkusím zamyškovat. Liška, respektive silný lišák, zastaví a na další zamyškování se dává do běhu přímo ke mně. Rád bych střílel, ale v noci, v běhu a přímo naostro si netroufám. Dobíhá ke střelené lišce, zastavuje, malinko se natočí - a včelička z W 243 ho skládá do sněhu ani ne 3 m vedle ní. Je 23.55. Přebiji a chci si zakouřit. Jen se ještě rozhlédnu dalekohledem po okolí - a asi na 250 m, tentokrát na druhé straně kazatelny, vidím třetí lišku. Na myškování nereaguje, pomalu se přibližuje podél mlaziny, ale z ničeho nic v ní mizí a je pryč. Pomalu mě začínají zábst nohy, takže úderem jedné to balím, domů dorážím celý zpocený, v tom rozbředlám sněhu se moc pěkně nechodí. Žena už dávno spí, tak si jen dělám kafe a sedám k počítači, podělit se o nádherný zážitek. Svatý Huberte, díky !

Autor: Erika Doležalová | 14.12.2011 00:53
Právě jsem se vrátila, né z hradu, ale z čekané. Nedalo mi to a vyrazila jsem na naši louku, hlavně na lišku a taky okouknout, jak je to s tím záhadným srnčím. Od půl desáté do půl jedné - totální mrtvo, ani chlup, ani zajíc, natož něco většího, v lese to nezašustilo, nepraskla větvička... Ta zvěř tam prostě není :-( Něco takového za 4 roky co jsem v tomto revíru nepamatuju :-(

Autor: Fesoj | 12.12.2011 16:07
No, uvidíme... První rána šla asi o necelých 10 cm nahoru a 6 cm vlevo. Srovnal jsem výšku, druhá rána 1 cm nad záměrným bodem přesně pod tou první, srovnal jsem stranu, třetí rána ve svislé rovině dobrá, ale 2 cm pod. Tak jsem ještě malinko přidal na výšku /2 kliky/ a už jsem nestřílel.
Jinak podle stop se mi poblíž krmelce motaly 3 kusy holé vysoké a jelen, ale ke krmelci nešly - tam bylo jen srnčí, včerejší dávka ovsa vyžrána a trochu si ďobli i sena.
Večer se možná půjdu znovu podívat po té včerejší lišce. Ale ta je nejspíš plechová, protože ji tam nedávno chybil i kamarád a k tomu ještě hluchá, když si z mé palby zase až tak moc nedělala.

Autor: Ivo Ondráček | 12.12.2011 14:40
Jó Miroslave, kuna v krmelci je dobrá věc, ale tahle byla na 90% přespolní. V jednom krmelci jsme kunu taky měli, pak se smolařka potkala se dvěma ohařema a už tam máme jen potkany...:)
Co tak vím, kolega si v krmelci stále jednu lesačku chová.

Autor: Jan Slavětínský | 12.12.2011 14:16
Fesoj - trochu se obávám, že bude zlobit variabl....

Autor: František Dušák | 12.12.2011 14:01
Jó Fesoji, také mne nejvíce nase.e, když zjistím, že neslabší je ten spojovací článek mezi zemí a zbraní.:-))))
Ale na druhou stranu, to je to krásné na myslivosti. Jednou se daří tak, že člověk až nevěří a jindy se nedaří tak, že člověk už vůbec nevěří.
Zdraví F.D.

Autor: Fesoj | 12.12.2011 13:53
Včera byla krásná noc. Měsíc svítil skrz mraky, vítr nefoukal a tak jsem si sedl na posed - prasátka se sice někam odstěhovala, ale co kdyby... A v půl desáté se objevila kmotřička. Zvětšení 12x, červený bod na komoru - a opravdu parádně jsem ji chybil. Zaopakovat, kouknout znovu, mezitím liška o kus popoběhla, zastavila, pečlivě namířím - a zase vedle ! Zhnusen sám sebou jsem šel domů. Teď jdu ke krmelci, tak si dám cestou ranku na terč k ověření nástřelu, ale bojím se, že bude vše v pořádku, až na ty olšové ruce.

Autor: Miroslav Šafr | 12.12.2011 10:54
Pánové u nás sníh máme a na čekané také žádná sláva. Je to ten přemrzlí sníh co dělá při chuzi hrozný rachot. Cokoliv pohybujícího po zemi je slyšet na stovky metrů, když jdu na posed vše si vyplaším v okruhu snad 1 km. I zajíc co přiběhl na baštu na vnadiště byl slyšet zdaleka. Srnčí zvěř je již stažená u krmelců, černá v lese u sousedů kde se o ni dobře starají a lišky se také nemohu dočkat. Více zvěře vidím za slunečného počasí v poledne když jdu se psem než v noci na vnadišti.
Ivo kuna u krmelce je k nezaplacení. Kolega ji má již několik let na půdičce krmelce v seně a nemůže si ji vynachválit. Žádné myši.

Autor: Milan Soukup | 12.12.2011 10:30
Asi nás v tomhle revíru s Honzou sedí víc :-), je to zatím bída, žádný pohyb, už aby se ochladilo a sníh, sníh, sníh...... MS

Autor: Radek Chadim | 12.12.2011 10:27
Asi s Honzou Slavětínským jsme teďka čekali ve stejném revíru :-), protože u nás je to taky bída, a to bylo celkem prasečí počasí, ale za celý týden jsem viděl jen jednou divočáky a to na kraji lesa, ven pořádně nevyšli, na vnadiště to stále ještě nechodí :-). Zase nejsem nikterak překvapen, protože je prosinec a to u nás bývá stejné každý rok, divočáci nevylezou z lesa a to obvykle trvá až do půlky ledna, kdy se to začne opět jarně hemžit. Výjimkou jsou rychlé sněhové oblevy, ty jsou skoro stoprocentní, že něco vidět bude.
Chtělo by to sníh, abych se s prasátkama pohlo, bylo vidět v lese a já mohl párkrát za rok zatáhnout do našeho lesa, kde by se možná něco vyčekat dalo.

Autor: Ellhenicky | 12.12.2011 08:56
Eriko, tak jsi si ulevila, zanadávala a při první příležitosti vypadneš do lesa zase a na rybičky si ani nevzpomeneš, nemáš-li je už doma:-)

Autor: Erika Doležalová | 12.12.2011 08:09
Tak včera další výlet na prasátka, nejdřív to vypadalo slibně - měsíc svítil jako rybí oko, ale kousek od Prahy. Čím víc jsme se blížili na "místo činu", tím víc se natahovaly mraky, takže poslední šance byla, že tam ještě bude trocha sněhu.. Ani to ne, navíc lehká mlha, takže vyhlídky byly neradostné - "Tam bude tma jak v pr*eli!!!" Zoufala jsem. Ale co, zkusíme a uvidíme. Rychle ověřit vítr, fouká to mizerně, musím na "zadní" kazatelnu a i tak je to nic moc, protože vítr se stáčí doleva, odkud prasata chodí z "horních" houštin (občas přijdou od spodu, ale to je spíš výjimka). Rychá cesta na posed - dvě selata nečekají a mizí v lese. Je 9 hodin, no toto! Ale co, ty přijdou zpátky, ujišťuju se a jsem i potěšená viditelností, nečekaně dobrá (čemuž napomáhala i hodně světlá, jakoby skoro bílá, cesta) Zhruba půl hoďky se neděje nic, pak se ozývají "divné" zvuky, jako když padají kapky na karton :-) Mám to přímo pod posedem, tak natahuju krk a už je vidím. Mufloni. Přijde jich osm, zdrží se jen chvilku a odskakují. Že by...? Ne, jen tři kusy dančího. Ale i oni jen na chvilku a frr pryč. Tak dva druhy místní zvěře už tu byly, teď musí přijít ten třetí.. A taky že ano, zalámání vlevo (bojím se, co udělá ten vítr), zafunění a pak se skoro leknu - prasata se přiřítí tryskem jak závodní koně, naskáčou na vnadiště a už to do sebe tlačí.. Poučená z minule si říkám - žádné dlouhé přebírání, vybírání a prohlížení!! Jsem si jistá, že je to stejná parta, dvě bachyně, selata a lončáci - rychle je pro kontrolu přejedu dalekohledem zleva doprava a zprava doleva - úplně vpravo u lesa bachna jak almara, kolem ní pár selat, uprostřed a vlevo lončáci, dva stojí dobře, tak rychle na jednoho z nich :-) Kulovnici do okna, červený bod, zamíření, palec na napínáček... - fffuuuuu - zahučí mi vlevo přímo vedle posedu a do prasat jako když střelí. Jsou v haj*lu :-( Všechno to trvalo sotva 20 vteřin, od přiběhnutí prasat po jejich úprk. Zapomněla jsem na druhou bachyni, přišla se na mě podívat, poté co zalarmovala svou rodinku mi ještě dobrých pět minut chodí sem a tam v kraji lesa těsně u kazatelny, odfukuje, hluboce chrčí, už snad čekám, že vyleze po žebříku a zaklepe mi na dveře.. Pak všechno ztichne. Pak se zase přitrousí mufloni, mezi nimi i největší místní berani. Cpou se jak o život, po dvaceti minutách hromadný úprk z neznámého důvodu, čekám, jestli se náhodou neobjeví jiná prasátka, ale ticho jak v kostele. O půlnoci balíme, návrat domů v jednu, do postele v půl druhé, v půl šesté budíček do rachoty. Hnus velebnosti.
Úspěšným Lovu zdar, já se dám asi na chov rybiček..

Autor: Pavel Černý | 12.12.2011 07:22
V sobotu další hon na drobnou, čtyři kruhové leče, převážně na diskovaných polích. Výsledek 64 zajíců, 1 kohout. Ve 25ti střelcích se šesti psy bez honců na letošní nic moc sezónu celkem slušný výsledek. Co je pro mne podstatné - velký pokrok ve výkonu mého ohaře. Dva postřelené zajíce doběhl a přinesl. Nosí je zatím živé, ale to je lepší, než kdyby je přejel 2x zepředu dozadu. Alespoň si je srovnává od hřbetu, takže ho neškrábou. Jako třešnička na dortu - v neděli při krmení jsem šel prověřit informaci kolegy, že do krytu směrem na naši ves šel postřelený zajíc. Jeho fouskovi se ztratil za horizontem. Nejprve psík pěkně prověřil kondici dvou zdravých a pak se najednou vyvalil z křovin se zhaslým a už ztuhlým ušákem. Přiběhl s ním a vzorně odevzdal. Ten minulý měl někdy tendenci studené zajíce zapírat, takže tahle akce mě hodně potěšila. Navíc to byl ve zvěřině silný zajíc - pro zajímavost jsem ho zvážil - 4,75 kg, a narostlý kraťas s ním běžel, jako by nesl křečka. Chválil jsem ho snad dvě minuty. Mám z něj velkou radost. Lovu zdar!

Autor: Jan Slavětínský | 12.12.2011 06:49
Tak jsem teď o úplňku naseděl takových hodin, ale neulovil jsem nic, ale co! já ani nic neviděl!! Kromě pár kousků srnčího "mrtvý prosincový úplněk". Na vnadišti sice sebráno,ale chodí mi tam pouze dančí a musí to chodit až kolem půlnoci a dýl.Včera jsem vyrazil i ráno. Bylo -5C a kurňa to byla dlouhá doba do rozednění. Až po rozednění mi křik kosa ve stěně lesa prozradil dva kousky srnčího, jinak mrtvo. Včera večer mi kolem sedmé prvně skolila liška. Ozvala se z levé strany někde dole ve stěně lesa a postupovala strání nad přehradou pryč ode mne.Potom mi někde v mracích nad hlavou zakejhaly táhnoucí husy a od té doby ticho a klid.Ani pes na samotách nezaštěkal,aní srnčí v lesích nebeklo, ani rána v okolí nepadla. Přtom včera byl měsíc za mraky ,viditelnost pěkná, jen to šero a to bývá dobrý čas na pohyb zvěře...Holt sníh, chce to sníh...Lovu zdar

Autor: Ivo Ondráček | 11.12.2011 17:00
Průsvitné mraky za úplňku jsou dobré, když pak člověk míří na komoru prasete 30x30cm a při špatné ráně trefuje "metr x metr" nikoli, když čekám na lišku:) Krom toho sedět za tmy tmoucí a mít na práci jen zvedání dalekohledu a mžourání na nejasný flíček újedě, jestli na ní není jiný pohybující se tmavý flíček, to není zrovna záživné...:) Jiná věc samozřejmě je, když se střídají mraky s jasnou noční oblohou. Letos se nám ale lišky bez bázně producírují po polích i za toho nejjasnějšího úplňku.

Včera jsem mimochodem nakonec byl. Viditelnost, že bych si snad na oračce na 100m kuli nastřelil. Bohužel inteligentně jsem bez přemýšlení sáhnul po nezateplených goretexových botách, takže jsem venku tak akorát hodinu a čtvrt umíral od noh, než jsem to konečně vzdal. Po prvních dvaceti minutách to za mnou zapraskalo, a slyšel jsem jen měkké kroky odskakující zvěře. Buď zajíc nebo škodná, těžko říct. Holt mě zradil vítr.

Autor: Václav Sládek | 11.12.2011 15:30
Před několika lety jsme při honu vyhnali z ovesného políčka osumnáct bažantích slepic.další rok v té části revíru stejně nic moc.

Autor: jirka marek | 11.12.2011 12:41
Rici tak to je super ty divoké slípky,hlavně ať je slušná zima a jaro,Ivo temné mraky při úplňku jsou lepší než jasno, aspoň něco vyleze,no a těm z vysočiny přeju úspěšný hon na klokana.Všem lovu zdar!

Autor: rici czech | 10.12.2011 21:46
Tak dnes náš druhý hon.Vcelku pěkné slunečné počasí až na místy nepříjemný vítr, jinak celkem slušně.V plánu jsme měli tak kolem 15 zajíců ,což se splnilo do puntíku a přesto jich jednou tolik uteklo zdravých bez rány.Bažantů celkem 24kousků převážně odchovaných a v jedněch travinách jsme zvedli 17-20 slepiček z divokého chovu což celkem hodně potěší,jen aby vydržely do jara.Jinak si všichni zůčastnění vystřelili, takže na letošní mizerný rok celkem spokojenost.

Autor: Ivo Ondráček | 10.12.2011 17:28
Po čtvrté telefon od kolegy. U krmelce střílel po kuně kulovnicí. Neprodleně vyslaný pes ju nedohnal, kuna se zachránila úprkem na posed. Pročež jsem presto přikvačil s dvojkou neb s tou se kuna v úprku trefuje celkem lépe než kulí. Já připravený dole, kolega proklepává posed. Nebylo třeba dalších ran, kuna byla na posedu už zhaslá. Krásně vybarvená lesačka úctihodných rozměrů! Co dělala lesačka za světla na řepce 300m od nejbližšího stromu, to mi hlava nebere. Takže den plodný dvojnásob! :)
Večerní čekaná zřejmě nebude, místo úplňku máme temné mraky...

Autor: Ivo Ondráček | 10.12.2011 15:57
Odpolední vycházka na vyčištění hlavy. Pár kilometrů jako vždy s očima přilepenýma ke spadanému jehličí jako vždy nepřineslo žádný shoz:) Revír prakticky prázdný, až na couraly se psama. Ovšem pár desítek metrů pod umělou norou jsem našel pod balvanem novou noru přírodní. No novou, vsuk zapadaný jehličím, na lišku moc malý, ale pro kunu místa spousta, větví jsem dna nedosáhl. Liška už si zkoušela někdy nedávno ze strany vyhrabat vsuk vlastní, přes kořeny se jí to evidentně nedařilo. Zatím. Každopádně to tam na sněhu budu hlídat. Takže vycházka ve výsledku plodná...

Autor: Tomio | 10.12.2011 09:05
Romane: Lovu zdar.
Ještě k Nosleru, sele jsem bourali včera, opravdu znehodnocení minimální, jedno odkrojení, oproti daněle, která byla malinko podlita.
Ještě mám asi 10patron. Na větší kus, asi jedině přes plec, dohledávat v tomto bordelu lončáka by se mi teda vůbec vůbec nechtělo.

Autor: Roman Voříšek | 09.12.2011 17:08
Přátelé, děkuji vám. Teď se mi sice zadařilo, ale během podzimu jsem byl úplně mimo.
U nás v revíru se pěstuje kukuřice na zrno, černá je k nám stažená a nebo chodí na paši od sousedů, kde je hodně pasek, takže se u nás večer nepotkat s černou je velký zázrak.
Já pořád tvrdím, že i když člověk není úplně levý, zvěř si umí našoulat a pak se i trefit, stejně ten lovecký úspěch je hodně o štestí. Však to určitě znáte, pomalu už míříte na obeznaný kus a v ten moment, když už dá mozek povel ukazováčku na spoušti, si bachybě vzpomene, vydá povel a je po úspěchu. Přitom sedíte třeba tři hodiny v mrazu a nakonec jdete domů bez úlovku. Když zalovím v paměti, dva roky jsem měl neskutečnou smůlu, zaboha jsem nemohl ulovit černou, chlapi se mi už smáli, že až někdo střelí čuníka, že mi ho ukážou a že si ho můžu i vyfotit...
To vše k myslivosti patří, nesmí se nechat mysliveček odradit a dále se snažit a pokoušet přízeň naší bohyně.
Tomio, lovu zdar! Jestli jsi četl moje psaní, také jsem pár kusů ulovil s NP a několikrát prováděl dosled. V pondělí, kdy jsem ulovil v tomto týdnu první sele, tak to bylo s NP. Dosled a nenašel jsem ani kapku barvy. To byl poslední výstřel s NP na zvěř, hned další den jsem se rozjel do Lověny. Koupil jsem Geco Teilmantel, starý léty ověřený knedlík a zatím spokojenost.
U nás v honitbě lovíme z 90% selata, v živém klidně okolo 50kg, kolikrát u všelijakého bordelu, kde pak dosled komplikuje ranní vstávání. Raději použiju měkkou střelu, kterou třeba více znehodnotím zvěřinu, ale mám méně starostí.
Zítra budu zpracovávat to sele ulovené na hlavu, tak jsem zvědav, co vše bude rozbité a kde bude kule, neb výstřel není.
Všem vám přeji lovu zdar! Roman Voříšek

Autor: Jaroslav Miňha | 09.12.2011 13:30
Romane, Lovu zdar! Asi k Tobě budu muset jít do učení :-) Čuníka už jsem neviděl kromě naháňky ani nepamatuju! Vlastně jo, občas v zrcadle, když se vrátím z pohostinství :-) ale to je všechno.

Autor: Ellhenicky | 09.12.2011 12:19
Jako by jste nevěděli čím to je, že je Roman tak úspěšný. Až budou mít po šestinedělí, tak to přestane:)) Ono asi skutečně platí,že doma "to" neplatí:)) Jinak taky lovu zdar a budiš ti přáno.

Autor: Tomio | 09.12.2011 12:14
Tak včera koukám, že byla typická prasečí noc, kdy hodně lidí končilo s úlomkem. Včera jsem byl také odměněn dianou. Prasátka chodila už přes 14dní, ale počasí nepřálo a když přálo počasí nemohl jsem já. Tak včera, jak jsem dojel ze školy. Sotva jsem potkal domací dveře, oblékl se a hurá do lesa. Nejdříve jsem potkal u silnice 7ks dančího, lopatáč,vařečkář a pět kusů holé. Na chalupě popadl kyblík s klasama a hurá ke vnadišti. Sněhu akorát 3-5cm, ale tál. KDyž jsem přicházel k posedu už jsem u skruže spozoroval nějaký pohyb. Tak ještě pod posedem kontrula a prasátka už tam jsou. V klidu stojí a odebírají padající zrníčka. Vylezám na posed, furt stojí v takovém kroužku po nekonečných 15minutách, kdy jsem přečetl docela malá selátka o váze max 25-30kg a jeden trochu vetší a jeden kus cca 60-70kg,cca 8ks se rozhoduji lovit, jak se jedno selátko otočilo na široko, třeskla rána. Toto celé trvalo asi 15minut od dojítí na posed. čas byl cca 17:20. Tak a teď koukám na nástřelu prasátko není rudl odbíhá houštinou strání dolů. Po chvilce kontroluji nástřel. Stříkance barvy vedou přímo do nejhusčí seče. Po barvě nastupuji několikrát a nedaří se mě mi sele nalézt. Tak domlouvám pejska na ráno a ještě se otáčím pro silnější baterku a kolegu. Po chvilce sele nalézáme, chodil jsem kolem něho a cítil jsem ho už předtím. Sele vyvržené 20kg, 8*57JS Nosler Partition, vstřel trochu za lopatku. Vzdálenost od nástřelu cca 25m, ale v těch šílených náletech. Zatím nepozoruji rozdíl mezi SPCE a Noslerem, Nosler malinko menší poškození, ale zvěř odchází, ikdyž dobře barví je to někde makačka. Stříleno v 17:20, nalezeno po útrapách až kolem 19h.

Autor: Pavel Černý | 09.12.2011 10:46
Romane Lovu zdar! Tebe do každé honitby a je po problémech s přemnoženou černou. Matěji, tobě také Lovu zdar! Doufám, že jsi dodržel pravidla průběrného lovu. Co se jiný naběhá, než uloví krocana...

Autor: Radek Chadim | 09.12.2011 09:16
Romane, lovu zdar. Lepší pro divočáky asi prasečí mor než tebe mít v honitbě :-D

Autor: Erika Doležalová | 09.12.2011 09:15
Romane Lovu zdar, jsi se teda pěkně rozjel :-)
Já včera vypadla z baráku před půl desátou, když konečně nefučelo a obloha se vyjasnila, vyčítala bych si že hnípu doma. Na žebříku jsem raz dva, viditelnost v pohodě, ale nikde ani chlup. V dálce přešlo pět černých fleků, s největší pravděpodobností srnčí, ale jelikož v daném místě bylo nedávnop poryto, mohla to být i prasata.. Všude ticho, sem tam zašustí v listí myši, pak mi přišli tři zajíci, každý z jednoho směru a sešli se mi pěkně na 3 kroky od žebříku :-) Koukám na ně, pak polohlasně promluvím "Co tady klucí děláte? Není vám zima?" a oni sedí, čumí a já je nezajímám :-) O půlnoci to balím, přeci jen je na žebři celkem chladno :-) Jedu domů a na okolních polích nikde ani kus srnčího, jen průběžně celkem 9 zajíců (většinou po dvou, jen poslední šel sám) a na řepce už skoro u silnice blýskla světýlka, ale jestli srnčí nebo liščí, to nevím. Dneska nikam nejdu, možná to zkusím zítra ráno.

Autor: Jan Slavětínský | 09.12.2011 06:26
Romane Lovu zdar!

Autor: Fesoj | 09.12.2011 02:39
Na mě se museli Diana s Hubertem asi hodně naštvat, jinak si to neumím vysvětlit... Dnes jsem šel pěšky do sousední vsi na nákup. Asi 3 km, krásná obnova od 15 do 25 cm, navíc ze silnice mám možnost kontroly vnadiště... Za celou cestu jsem viděl jednu jedinou srnčí stopu, navíc v dohledu na pastvinách u nás i u sousedů žádné známky buchtování. Po návratu jsem vzal čubinu a šli jsme ke krmelci, kde jsem včera poprvé založil seno. Před barákem stopy srny a dvou srnčat, staří známí, jsou tam od jara pořád ... Za poslední chalupou stopy dalších dvou kusů srnčího. A pak, nepočítám-li kunu, která se pohybovala asi v polovině vzdálenosti od nás ke krmelci, nikde nic, u krmelce jediná srnčí stopa, sežráno jen trochu ovsa. Ani zajíc, ani liška, ani černá, ani vysoká, jako by byl revír úplně prázdný. Když jsme se vraceli, za námi na západě hořely červánky, před námi byly zasněžené Vraní hory ozářené vycházejícím měsícem a naše víska, blikající adventním osvětlením. Nádherný zážitek - ale nic pro myslivce. I zatvrdil jsem srdce své a proti svému lepšímu přesvědčení jsem zůstal doma. Nastydlý jsem i tak dost a tak jen bumbám čajíček, brouzdám po netu a ťukám do klávesnice.

Autor: Roman Voříšek | 09.12.2011 00:26
Kamarádi, dnes jsem byl zkusit, zda funguje do třetice všeho nejlepšího.
V půl deváté se oblékám a za pět minut už parkuji, hned za auto kamaráda. Ještě v klidu v autě se přes SMS domlouváme, že šoulá za černou, tak jsem došel na kopec a pozoruji kamaráda, jak bude lovit.
Jenže to nedopadlo, nejspíš jej bachyně natáhla a odvedla růdl do krytu. Po chvilce dojde k mému stanovišti, rychle se domlouváme, kdo si kam sedne.
Já jsem měl jít sedět na kazatelnu, ale pak jsem si to rozmyslel, nechtělo se mi dřepět jako pecka, tak jsem pomalu šoulal k lesu, do takové rukavice, která zabíhá do lesa. Je ideální vítr. Dojdu na hranu lesa a v triedru vidím šest kusů černé. Pomalu při kraji lesa šoulám, mezitím mi na pole za růdlem vyšel kňour, ale cosi se mu nezdálo a hned se otočil na spárku a zmizel v lese.
V oupadu vidím buchtovat dvě selata, zbývá mi ještě tak 10m pro jistou střelbu, ale prasátka nevydržela. Zvedla pírka a v pasece to už jen praská.
Oddechnu si, napětí povoluje, tak jsem se postavil a šlápl na nějaký stvol kukuřice, což se ukázalo jako veliká chyba. Na kraji pole mi stál nejspíš jiný růdl černé a já si ho svou nepozorností zradil. Baška foukla a praskání větví se mi vzdaluje v lese. Už jsem rozhodnutý se jít podívat jinam, když najednou to v lese zalámalo. Kleknu si a před sebe zabodnu sedací hůl. Vidím dva tmavé stíny, které jdou přímo na mě a zastaví se naostro. V puškohledu vidím dva kusy černé, druhý, více vzadu se mi zdá menší. Tečku ustaluji mezi slecha a večerem zaburácel výstřel z osmičky...
Na nástřelu je sele, které odhaduji na 45 kg vyvržené, rána přesně tam, kam jsem namířil. Pocta ulovené zvěři, omluva za nemysliveckou ránu a úlomek za stuhou zimní čepice umocňuje nezapomenutelný lov. Dokonce mi přišel pomoci i kamarád, kterého vyhnala zima, tak se alespoň zahřál :-)
Tahle moje dovoloná nemá chybu, malou dáme večer spát a tatínek si v noci lítá po lese...
Jó a aby to bylo celé - 8x57JS, Geco Teilmantel 12g.
Kamarádi, děkuji vám za blahopřání k předešlým kusům, mne toto sele bude stát flašku, neb je to jubilejní, stý ulovený kus u nás ve sdružení v tomto roce!
To zas bude v álejích nablito...
Diano a Huberte, Lovu Zdar!

Autor: Matěj Fous | 08.12.2011 23:49
Dnes na mě volá sousedka (selka) přez zeď - pojď si chytit něco k obědu! Pořád chodíš s flintou a nic nepřineseš a to ani z honu tak ať taky volízneš ňákou kostičku .No tak jsem šel - králíků plné klece,asi 30 brojlerů kuřat a po 10 až 20ti husí,kachen a krocanů s krůtami.Náhodou se mi připletl krocan tak povídám "beru tě".Bylo mi to trapný si to jen tak brát,tak jsem ji za to alespoň pozval na myslivecký ples a poradil ji, že čím si tam koupí více lístků do tomboly,tím má větší šanci vyhrát myslivecký kalendář a taky ji slíbil že ji provedu (chudák ženská).Krocan 16 kg vykuchaný-jedno stehno 2,5kg (ale ono se speče!) Večer jsem ale vyrazil ven na jediné místo u nás poblíže hranic kde je možno se v současné době dočkat černé.V úterý tam nebyl ani chlup a dnes jsem jich tam "pásl" 5 ks (velké,2 střední a 2 malé) v 8.45 a v 9.35 zase zpátky a mezi tím veliký lišák.Nevystřelil jsem,prasata byla daleko tak na hraně a já čekal že se nějak přiblíží a oni že ne a s tím lišákem si tam už tykám ale zamířit jsem nestačil.

Autor: Vladimír Mészáros | 08.12.2011 20:38
Pred každým posedom, mám v pni vyrezanú dutinu, tam dávam pre líšky celoročne všetok pevný odpad z kuchyne, kosti, zeleninu, zbytky z polievky ktoré zlejem, staré salámy, ryžu, syr, odpady, dávame priebežne celá rodina do mrazáku, a vždy do tejto dutiny prihodím ako idem ku vnadisku, líšky sú na toto miesto navyknuté asi 5 rokov, a pokaždé je dutina vyluxovaná, dokonca, peň už z vnútra vyhníva, a tak na dno z vrchu líšky nedočiahli, nelenili a z boku podhrabali peň, a vykúsali otvor do dutiny z boku aby sa k návnade dostali, ak sa nejaká líška pri vnadisku objaví, skoro každá ide obzrieť čo je v pni, peň je asi 18m od posedu. A tak je to na istotu, dokonca aj kuny sa radi pozrú, čo sú tam za dobroty

Autor: Ivo Ondráček | 08.12.2011 19:56
A ať jsem taky k tématu. Po těch stračích náletech z minulého týdne jsem se byl ve starém sadu několikrát podívat a za celou dobu už podle očekávání přilétla jedna samojediná straka, která nešla pro nešťastný směr ulovit. Jsou holt chytré a pro letošek je asi hotovo, znova už se nespletou. Ostatní hřadovací keříky a stromy jsou bohužel hluboko ve městě.

Autor: Ivo Ondráček | 08.12.2011 19:51
No jo, já už to tady zase dlouho nezopakoval, takže: u nás v revíru není ni jednoho jediného divočáka, jeho výskyt na újedi by byl čirý zázrak, který se za posledních třináct let stal jednou:) Takže já mám újedě čistě a výhradně na škodnou, dávat tam cokoli rostlinného by akorát lákalo srnčí. Takže na újeď hezky odřezky ze srnčího, semtam sražená drobná a v mrazáku zamraženo několik kilo ryb, ketré tam po kouskách přihazujem. Počítám, že maximálně týden po napadnutí sněhu už tu budu hrdě popisovat první úlovek...:)

Autor: Erika Doležalová | 08.12.2011 18:57
Na újeď dávám co je zrovna po ruce. Když je liška hladová a újeď objeví, bude chodit pravidelně, ať je tam skoro cokoli, pokud to není vyloženě nějaký humus :-) Svého lednového zlatého lišáka jsem střelila na skoro obraných vařených kostech z divočáka (ještě i se zeleninkou), za týden na nich hodovala další liška (ta úspěšně chybená). V létě u kukuřice chodila liščata jak do závodní jídelny - králičí vnitřnosti, rybí vnitřnosti i celá hlava a žebra z kapra.. vše skoro okamžitě zlikvidováno (jedno lišče uloveno po 5ti minutách sezení na žebříku, druhé za týden opět krásně chybeno :-) Na divočáky nám nejlépe funguje uzená makrela, jednou mi z lesa vylezl divočák, ale ve vysoké trávě jsem ho nenašla a na hraně pšenice na mě zas nepočkal, tak jsem na vnadišti na té louce pokapala špalek "uzenou makrelou" (větřidlo, čerstvá zrovna nebyla :-) a hned ten večer ležel (bohužel zase nebyl můj, ale partnera, ale co je doma, to se počítá :-) Vnadiště v kukuřici nebo řepce - co bylo vždy (a někdy to jediné) sežrané byla hlava, kosti a kůže z makrely - což mohla spáchat i liška, těm taky šmakuje.
Ale co se týče času, teď v zimě mi liška nepřišla dřív jak v 22 hod, zato ráno courají ještě když už je skoro rozedníno. V létě ještě za světla a už za světla (večer a ráno) chodí jen liščata - aspoň u nás.
Jak to vypadá u vás s kaňkováním? Myslím si, že začne dřív, ochladilo se brzo, kolega nedávno na ranní čekané viděl 4 lišky, z toho velký lišák v těsném závěsu za liškou jak slídící ohař...
No, původně jsem myslela, že budu doma - celý den vichřice, pod mrakem, hnusně.. Ale asi se kolem deváté navleču a na chvíli sednu na žebřík, vítr utichl a měsíc svítí jako blázen.. Tak třeba mi konečně nějaká kmotřička udělá radost a čárku do loveckého deníčku.. :-)

Autor: Jan Slavětínský | 08.12.2011 17:59
Ivo, újeď je zbytečná.Žádná torza a mršiny nebo maso z jatek,které každý navětří na půl kilometru... Stačí kýbl siláže na "provonění" a potom kukuřice - klasy, zrno a obilí, ale pravidelně. Denně "plechovku". P.S.Brzy se budou prodávat vánoční kapři. Ty vývrhy z ryb to je material. Za flašku nebo za cigarety, ti ty chlapi naplní dva barely...Liška ti na to přijde až od "Šluknova"...

Autor: Václav Sládek | 08.12.2011 16:17
Ivo nemám žádnou hromadu sedám u poliček kukuřice.Máme jich několik.

Autor: Ivo Ondráček | 08.12.2011 15:04
Jasně, újeď je jiná záležitost, tam se dá jít dřív. Ony jsou taky všechny udělané stranou turistických tras, ta újeď totiž na osoby neznalé působí...hm...neesteticky.

Autor: Václav Sládek | 08.12.2011 13:34
Jendo je to tak já většinou sedím v tuto dobu od 17 hodin.

Autor: Václav Sládek | 08.12.2011 13:30
Nám tu včera z večera lilo jak z konve tak jsem se nenahlásil na noční čekanou čož byla chyba.V noci se to protrhalo a bylo dobře vidět.Za to ráno volá kamarád,střílel na prase a nenašel nástřel.V osum vyrážíme se psi našli jsme nástřel.Na něm jen malé kousky plic a trochu barvy zápory zapadané sněhem dál už přestalo barvit.Nasazuji jezevčíka pouštím ho na volno a ten se vydává na úplně jinou stranu než si kamarád myslel že prase odešlo.Pomalu s bordíkem na řemeni postupuji za ním.Po sto metrech na dvou místech trochu barvy a pak zase nic.Pouštím i bordíka na volno ujdu hnedle dalších sto metrů.Psi již škubou kňourkem tak padesát kilo ve smrkovém houští.Poslední hryz, kamarádovi lovu zdar.Poděkování psům bez nich by bylo prase v tomto terénu ztracené konstatuje kamarád.Pak už jen rutina.

Autor: Jan Slavětínský | 08.12.2011 13:20
Mám vypozorováno, že pokud je zvěř v honitbě a nechodí z nějakých extra dálek a začala navštěvovat vnadiště nebo buchtovat pole, tak se objeví do dvou hodin po setmění tj. na zprávy seš doma. Pokud sedíš v lese v porostě a vnadíš např.na křižovatce lesní cesty mezi houštinami, je tam pohyb ještě dřív, čuníci přijdou i se soumrakem.

Autor: Ivo Ondráček | 08.12.2011 13:04
Ono je to asi taky dáno tím, že jsem zvyklý v létě vyrážet ven někdy po třetí a v půl šesté s prvním kousíčkěm slunce nad horizontem to můžu balit, protože za pět deset minut už mi tam zaručeně procourá nějaký ranní coural se psem...grrr! Stejnětak večer to chce u nás vyrážet dvě hodiny po setmění, protože ještě hoďku po setmění za absolutní tmy se ještě z lesů courají couralové s neméně rozcouraným psem. Každopádně platí, že čím míň se dostanu do lesa, tím déle pak vydržím sedět.

Autor: Václav Sládek | 08.12.2011 13:03
Rudo hodně štěstí a zdraví

Autor: Radek Chadim | 08.12.2011 13:01
Včera jsem vyrazil na divočáky, pač můj nos větřil prasečí počasí a vidět bylo taky dobře. Když jsem vyjel na kopec, tak tam foukalo. Když jsem vylezl na kazatelnu, tak tam fučela přímo vichřice, čekal jsem od sedmi do půl jedenácté a jelikož bylo všude mrtvo, šel jsem domů. Od auta jsem se byl podívat ještě po cestě kousek dál, tam už bylo živěji, na levé straně asi 400 m byla jedna tlupa černé (bachyně a 7 selat), na druhé straně cesty asi 300 m druhá tlupa, ale obě stáli při hranicích při kraji lesa a já už byl tak vyfoukanej, že jsem je chvíli pozoroval a jak zašli k lesu, utíkal jsem domů do tepla.
Myslel jsem, že při takovém vlhkém a poměrně teplém počasí budou divočáci rozchození po poli, ale nějak se jim nechce - hold prosinec, to bývá vždycky slabota.

Autor: Milan Soukup | 08.12.2011 12:55
Mě by zas přišlo divný jít do lesa a sedět jen 2 hoďky, to jsem tam skoro nemusel chodit:-). Ale je fakt, že když se nic neděje, tak je to někdy trošku únavné, když je tzv. "mrtvej les". Ale dřív jsem běžně sedával třeba až do rána (člověk pak někdy vidí hrozný věci :-)), dneska už to taky není tak horký :-), asi to jde s věkem :-). MS

Autor: Ivo Ondráček | 08.12.2011 12:48
Já jen žasnu, jak dlouho někteří vydržíte na čekané. Já se většinou po dvou mrtvých hodinách už začínám vrtět a když je venku jooo živo, sedím i závratné tři hodiny!:) sedět od šesti až někdy do jedné do rána...brrr!

Autor: Josef Hanzlík | 08.12.2011 09:41
Rudo,vše nej,hodně zdraví a silné zážitky s novým automatem.Neudělals chybu!

Autor: Zdeněk Ondruch | 08.12.2011 09:16
Rudo, vše nejlepší k tvým narozeninám, za celou naši familii. Z

Autor: Erika Doležalová | 08.12.2011 08:06
Jinak ke včerejší čekané na čuníky asi tolik, poslechla jsem doporučení jít si sednout k velké louce, že tam bude líp vidět. Ano, vidět bylo nádherně, ale zas nebylo na co koukat :-) Prasátka se jaksi zapomněla dostavit, takže mi od 20ti hodin do půlnoci dělalo společnost 12 kusů dančí zvěře (převážně daňků, od nejstarších dvou lopatáčů po černého knoflíka, holé minimálně), kteří bloncali od lesa na vnadiště, vždycky hodinu vydrželi, zase pryč, za hodinu se zase přitrousili a tak pořád dokola. O půlnoci to balíme, zklamaně říkám partnerovi - tam co jsem si chtěla jít sednout (menší vnadiště u lesní cesty, okolo vysoký les, takže žádný frajplac jako tam u rybníka..) určitě budou!!! Nápad okamžitě realizujeme, jestli přijet domů o půl hodiny později už je teď stejně jedno, tak se tam podíváme. Cesta je zasněžená, pomrzlý sníh dost křupe, jsme od vnadiště asi 100 metrů - dalekohledy k očím... Jsou tam!!! Co teď? Pomalu jdeme ke kazatelně, kupodivu je nezradíme (máme moc dobrý vítr), vylezeme nahoru, sednout, otevřít okénko, nachystat flinty a teď už jen vylosovat ty správné kusy a hlavně omylem nezmáznout bachnu... Vše se relativně daří, ale vybíráme asi moc dlouho, tudíž vedoucí bachyně nazná, že asi lovit nechceme a zavelí k odchodu. K jejímu rozhodnutí přispělo i praskání zleva od vnadiště - vítr byl takový, že navětřit se jí rušitele nepodařilo, tak radši ústup. Jen zmizí poslední sele, už se hrnou mufloni a dančí. Kdybysme ještě půl hodiny, hodinu poseděli, možná by se vrátili, ale vidina budíčku v 5:30 mě spíš táhne domů. Tak zase někdy příště.
Romane Lovu zdar!

Autor: Erika Doležalová | 08.12.2011 08:00
Rudolfe, já také přeji všechno nejlepší, hodně pohody, pevné zdravíčko a dobrou mušku! Ať se Ti ve všem daří a jak praví klasik - měj se dobře, ale zas ne moc, to bys mě nas*al... :-)))

Autor: Harald Altmann | 08.12.2011 01:51
Rudolfe, i já se připojím s přáním všeho nejlepšího a ať Ti vyjde vše co si přeješ. Lesu & lovu !

Autor: Vrba Frantisek | 08.12.2011 01:49
Přidávám se ke gratulantům,a panákem lidské tváře-Staré myslivecké kterou jsem si nalil než jsem zapnul počitač, připijim na zdraví Rudolfovy a Romanovi s přáním Lovu zdar.F.V

Autor: Jiří Gabriel | 08.12.2011 01:14
Rudo i od mé maličkosti přijmi přání všeho nejlepšího. Nebudu se moc rozepisovat ... však víš jak to mám.

Autor: Roman Voříšek | 08.12.2011 00:48
Rudo, já se také připojuji s gratulací a přeji Ti kamaráde hodně zdraví, pohody a mnoho mysliveckých zážitků, které umíš bravurvě vyprávět:-)
Před malou chvilkou jsem se vrátil, nedalo mi to, trochu poprchávalo, občas vylezl z mraků měsíc. Doma splníno, malá vykoupaná, tak jsem prchnul.
Stojím na mezi, mé oblíbené pozorovací místo a v tom samém rohu, co jsem lovil v pondělí, buchtují tři kusy černé. Nití, kterou mám trvale na dalekohledu, zjištuji vítr a potom rovnou za divočákama. Jsem od nich na 100m, ale zrovna se to zatáhlo a vidět mizerně, snažím se ještě o kousek se přiblížit a najednou baška zavelila a byli pryč.
Říkám si, ty budou za kopcem, přeskočím potok, pomalu na horizont a nikde nic...
Chvilku stojím a poslouchám, zdá se mi, že jsem zaslechl sele. Ano, už je vidím, jsou v kališti na louce. Vyčkávám. Najednou se seřadila a jdou mi přímo pod flintu. Táhlu se selátkem a mačkám. Nic. Všechny tři kusy stojí a koukají. Jo kamaráde, pěkně jsi to posr.l, říkám si a potichu přebiju. Čunící se dali do pohybu a poslední sele chytám v puškohledu. Rána, sele naříká a během pár vteřin ticho. Potichu jdu ověřit první nástřel, pro jistotu, dobu hledám, ale nic jsem nenašel, takže opravdu chybené a vracím se na druhý nástřel, selátko se po ráně jen svezlo z meze dolů a tam zhaslo. Rána dozadu, viděl jsem v momentě výstřelu, jak se pohnulo... Odhaduji jej na 25 kg vyvržené, 8x57JS, Geco Teilmantel 12g. Diano a Huberte, Lovu Zdar!

Autor: martes | 08.12.2011 00:22
Rudolfe, všechno nejlepší hodně zdraví,hodně loveckých úspěchů a hlavně radost s pejsků Ti přeje Zdenek.

Autor: Pavel Toman | 08.12.2011 00:00
Dnes má narozeniny skvělý člověk,myslivec tělem i duší a bezva chlap Ruda Husák. Rudo vše nej,ať Ti smrt,závist,nenávist,nemoci,blbá nálada,neúspěch a životní chmury laskavě ráčí políbiti pr..l,prostě ať se daří,Měj se Tvůj P.T

Autor: Erika Doležalová | 07.12.2011 12:29
U nás je to s újedí jak kdy a jak kde. Samozřejmě nejde jen tak někde uprostřed póle mrsknout kus masa a čekat, že druhý den u toho bude ležet liška :-) Ale i na místech vyloženě liščích si občas újedě ani nevšimnou, jinde naopak. Na naší louce to vypadá, že se tam vážně pohybuje jen ta liška a to snad denně, protože když jsem zjistila, že srnčí vnitřnosti jsou v čudu, hned jsem jí nabídla trochu "zasmrádlého" sádla. Dnes kontrola - a ani kousek. Takže šance by tam být měla, blízko je oplocenka zarostlá bordelem (před dvěma lety jsem tam vyšlápla v poledne slušnou lišku, no ale co s ní, když jsem na rameni táhla kulovnici...), meliorační kanál.. Jednoho lišáka jsem tam už letos v lednu střelila, další lišku o týden později úspěšně chybila, tož lišky tam jsou :-)
Jinak po té blbé ráně na srnu jsem chca nechca musela vyrazit ověřit nastřelení, jelikož dnes máme jet na prasata a já bych mohla tak leda se sekerkou, když flintě nemůžu věřit. Naládovala jsem Vlašim poloplášť 11,7 g a po prvních dvou ranách se smutně profackovala, že to není flintou, ale rukama.. Zvětšení 6x, vzdálenost 70 metrů, obě rány "tutovka komorovka" :-) Ale pak mi to nedalo - přeci nejsem tak blbej střelec :-) a vypálila jednu 12ti gramovou Lapua Mega, se kterou v současné době lovím. A problém byl vyřešen - dobrých 15 čísel nahoru.. Nechápu, nerozumím. Ještě loni v zimě jsem na vzdálenost dobrých 140 metrů ulovila dva kusy holé a kam jsem to posadila, tam jsem to na nich pak našla, pak lončačka, kolouch, letos jezevec... Všechno tam kde to mělo být. A najednou tohle. Stejná krabička. Takže než přestřelovat kvůli posledním 6ti patronám, pokorně se prozatím vracím k SelBel, protože těch mám ještě dost. Ach jo.
Romane a Radku, Lovu zdar.

Autor: Fesoj | 07.12.2011 12:10
Mě padající sníh také vylákal na noční lov. Seděl jsem do půl druhé, viděl jsem na dálku cosi, co jsem nedokázal přečíst - liška to nebyla, nejspíš psík - spárkaté ani kousek a vymrzl jsem v tom větru jak sobolí trus. Protože chceme v sobotu udělat takovou "společnou vycházku", včera po ránu jsem obešel pořádný kus revíru, abych na obnově zjistil, kde co chodí. Od vysoké a černé nikde ani stopa. A také jsem se dověděl, že na okresním sněmu seznámil předseda OMSu přítomné se skutečností, že za 10 měsíců letošního roku poklesl odstřel černé na trutnovském okrese v porovnání se stejným obdobím loňského roku o cca 200 kusů. A už zase fest chumelí, odpoledne půjdu do krmelce založit seno, případně ovísek, jestli včerejší příděl vyžrali.

Autor: Jan Slavětínský | 07.12.2011 06:39
Radku a Romane , Lovu zdar! Já seděl včera, zataženo ale viditelnost slušná.Podle činnosti na podmítnutém kukuřičném poli a na vnadišti jsem věřil, že něco přijde nebo něco alespoň uvidím. Kromě dvou kusů srnčího mrtvo a klid.
Uvidíme dnes..

Autor: Fesoj | 06.12.2011 21:27
Hodně záleží na počasí. Čím je hnusněji, čím víc prší a čím víc dnů tahle slota trvá, tím větší je předpoklad, že paní kmotru zastihnete doma. Radku, Lovu zdar !

Autor: Radek Chadim | 06.12.2011 19:26
Dnes jsme byli náhodně norovat v našich umělých norách - ono v nich stejně nikdy nic není, ale občas je obejdem, co kdyby náhodou - a to co kdyby náhodou bylo právě dnes :-). Přišli jsme k jednovsukové umělé noře, pustili tam psa, najednou ňaf ňaf, chrr, ňaf ňaf, chrr chrr, chvíli to tak trvalo, a ze vsuku čučí liška. Tak jsme ji zahrazdili, připravili se a po vyjití ulovili. Yorik sice vylezl dokousanej, ale celej rozjařenej.
Za tři roky je to teprve druhá liška v umělých norách, u nás se jim do nor moc nechce. U přírodních to není o moc lepší, tam spíše leží jezevec. Lišky u nás raději leží v lese v trávách a houštinách.

Autor: Roman Voříšek | 06.12.2011 18:28
Kamarádi, v nejlepším mne přerušila mamina, vyhnala mně připravit kočárek a tu procházku tam dopsala ona:) Trochu jsem se děsil, co sem napísala...
Takže, obeznal jsem rudl o počtu 15 ks, dvoje selata, dva vodící kusy. Pomalu se rozorem kradu jako rys, černá se rozdělila na dvě party. Mám v plánu se dostat k těm menším selatům, jenže není mi přáno. Na lov z volné ruky daleko, zkouším se opřít o hůl, ale jak jsem nízko nad zemí, vidím pouze hřbety. Snažím se dostat ještě blíž, kleknu, opět opřu kulovnici o hůl a zase se mi to nelíbí, není to ta moje akorátová vzdálenost. Do třetice všeho nejlepšího, popošel jsem asi dalších 20m, opět do kleku, točím na variáblu na zvětšení 8x. Krátký nádech a večerem houkla rána. Děsím se, ta kule letěla věčnost a pak jak když selátko praštíte prknem.
Rychle přebiju, ale další příležitost nebyla. Tu vzdálenost jsem těžce neodhadl, skálopevně jsem byl přesvědčen, že je to do sta metrů, ale bylo to o dalších 40 dále. Dojdu na nástřel, vidím porejpanou oranici, ale zaboha nemohu nic najít. Hledám na kraji pole ve žluté travině, prostě nic. Takže pro psa, objíždím to z druhé strany. Jezevec měl sele do třech minut, pozorně ohledávám, kudy zatáhlo do stařiny a nikde ani kapička. Od nástřelu cca 50m. Vstřel levá strana na poslední žebro, výstřel na plecku o velikosti dvoukoruny. 8x57JS a Nosler Partition...
Diano a Huberte, lovu zdar!

Autor: Vrba Frantisek | 06.12.2011 16:40
Romane nenapínej nás...Je moc obře,že si mamky a té malé kočulky tak hledíš.F.V

Autor: Roman Voříšek | 06.12.2011 16:03
Včera jsem po kojení opustil rodinu a šup za ves na čuníky. Vidět je slušně, docházím na strategické místo, odkud je vidět po celém poli. Triedren zkoumám terén, uprostřed pole jeden pantáta, odhaduji jej podle figury na metrák. Koukám pozorně na druhé pole, které je již zorané a v jednom takovém zapadlém rohu jsem obeznal buchtující rudl černé. Pomalu s dobrým větrem...zbytek po procházce s rodinkou :)

Autor: Ivo Ondráček | 06.12.2011 12:59
Újedě jsou naprosto nevyzpytatelná věc. Zatímco na přelomu !září a října! újedě mizely málem přes noc, teď je už týdny pusto po pěšíně. Ono je to jedno, dokavad nebude sníh, nemá cenu nikde vysedávat.
I hluboko v zimě, kdy je půl metra sněhu a měl by mezi škodnou panovat hlad, najednou přestane být újeď navštěvovaná. Co jsem pak koukal na jaře, zpravidla o půl kilometru dál ležela srnčí padlina a škodná si zvykla večeřet tam. Není nad to najít napůl ohlodanou padlinu, ke které jsou vyběhané dálnice ze všech stran! Tam je úspěch téměř 100% zaručený během dvou tří čekaných.

Autor: Erika Doležalová | 06.12.2011 09:24
Je nějaká divná doba či co. Na naši louku úplně přestala chodit zvěř a když píšu úplně, myslím fakt úplně - ani chlup, ani zajíc, liška, natož něco většího. Ještě před měsícem pole plné zajíců, loni srnčí jedno za druhým a teď prostě jakoby to bylo zakleté nebo uhranuté :-( Něco se tam děje a nevíme co, jestli sousedi či nějaká zrada od kolegů... Smutné, ale není to prostě normální, vždy tam zvěř byla a nestalo se, aby za tři čekané ráno či večer nepřišel ani zajíc.
Újeď v podobě kuřat sežraná, srnčí "pajšl" za dva dny taktéž, ale liška žádná. Si to někdo nosí domů pro psa či co???
Počasí konečně jakž takž, jasno a bez mlhy, tak dnes zkusím jiné místo, protože tam je to ztráta času a škoda projeté nafty :-(
Kájo Lovu zdar.

Autor: Karel poslík | 05.12.2011 07:23
Liška rychlovka. V pátek odpoledne jsem měl málo času ,ale přece jen jsem se zastavil pro kolegu a šli jsme se podívat na lišku. Hned za městem kousek od sportovní haly je taková zarostlá rokle ve tvaru podkovy, olemovaná ze tří stran vysokými stržemi. Postavil jsem se na hranu strže a Jarda postupoval pomalu od protějšího konce. Za chvilku jsem uslyšel běžet zvěř a v zápětí jsem i uviděl lišku , jak si to míří přímo na mě. Měl jsem kulobrok bez optiky. Srovnal jsem si lišku do mířidel, ale nestřílel jsem. Nebyl důvod spěchat když se blížila. Zastavila u takové hromádky větví tak, že jsem ji viděl jenom oháňku a částečně obrys těla. Čekal jsem až opustí kryt a vyrazí . Ohlížela se směrem kde slyšela mého kolegu. Potom se dala po vrstevnici doprava. Vzdálenost asi 20 metrů pode mnou, a klusala pěkně na široko. To jsou pozice, které prostě nejdou zkazit. Počkal jsem ještě než urazila asi další 3 -4 metry a ocitla se v místě, kde nebyla vůbec žádná překážka. Hledí, muška a liška, všechno v jedné linii. Broková dvacítka pod příkrovem mlhy jen tak štěkla a liška sražená k zemi už jen dvakrát švihla oháňkou do listí. Celé to netrvalo ani čtvrthodinku. Zdar Karel

Autor: Radek Chadim | 04.12.2011 17:52
Včera jsme měli hoňonáháňku, nějací bažanti se na poli ulovili, tři zajíce do tombole jsme taky uhnali, já jsem kromě jednoho bažanta nemohl nic trefit, prostě klasika. O pauze policejní šťára.
Zato odpoledne v lesní leči bylo vše netradiční, protože v tlaku jsem viděl tolik zvěře, co jsem tam ještě neviděl. Prvně na 20 metrů přede mě přišel v travě lončák, ale stál za stromem, a až se pohnul, tak zase nebyl v trávě vidět, tak jsem ho s klidem pustil na souseda a divočák mezitím zmizel :-), za dalších pár metrů nejprve jedna liška a za minutu druhá úplně po stejném spádu. Když jsme leč dotahovali, tak zezadu 5 m kolem mě v hustém malinčí profičela bachyně se dvěma selaty, ale střílet už jsem nemohl. Ulovili se 4 divočáci z asi třech tlup od 4-10 kusů, takže na náš les divočáků mnoho - jedno sele mělo jen 10 kg a byli tam ještě další 3 takové. Poslední leč se protáhla až do půlnoci.

Autor: Petr Toman | 04.12.2011 13:05
Včera hlavní hon u bratra v Hněvotíně. Jako hospodář sice neobjednal nejlepší počasí, loni touhle dobou měl 20cm sněhu a -12°C, ale i tak příjemná procházka, či-li budiž mu odpuštěno :). Uloveno přes 70 zajíců. Začátek honu byl vyplněn "tradiční" návštěvou PČR, tentokrát i s asistencí zpravodajského štábu ČT.

Jak se dokázali "vypořádat" s otázkou alkoholu na honě myslivci na Hané si můžete prohlédnout například zde:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1178166846-zpravy/211411013001203/

reportáž začíná cca v jedenácté minutě zpráv

Poslední leč proběhla "tradičně", bratra jsem naložil a "přesunul" domů ještě před půlnocí :-)

Autor: Fesoj | 04.12.2011 12:54
Dnes je s lovem zase ámen. Už od včerejšího večera počasí podle Kemra. Chčije a chčije...

Autor: Hans | 04.12.2011 12:03
Je to jagdterier 9.12. mu bude 8 měsíců. Viz foto ve fotogalerii.

Autor: Fesoj | 04.12.2011 01:20
To já po dnešku dvakrát moc nadšenej nejsem. Ráno jsem po příchodu ke kazatelně zjistil, že žebřík je tak omrzlý, že se na něj nedá vylézt. Tak jsem si sedl opodál v lese na sedátko, které tam mám na zemi. Neviděl jsem ani chlup. Odpoledne na jiném místě to bylo totéž v bleděmodrém, krom jednoho srnce, kterého jsem potkal cestou, zase nic. Těšil jsem se, že večer při měsíčku si půjdu počkat na prasátka, odpolední počasí vypadalo nadějně - jenže pak se obloha zatáhla, přišel slejvák a vítr, takže jsem zase musel zůstat doma.
Hansi, lovu zdar - a zejména upřímně gratuluji k nadějnému pejskovi. Co je to za plemeno ?

Autor: Hans | 03.12.2011 21:26
Dnes jsem nadšenej, Max ve skoro osmi měsících zaštěkával postřelený sele na měko na místě a čekal až mu přijdu pomoc. Po mém příchodu jsem mu dal povel a Max držel 20kilové sele na hrdle. Pak už klasika.

Žádný bezhlavý útok, ale pěkně si ho zaštěkával a čekal na mě. Takže moc spokojen.

Autor: Ivo Ondráček | 01.12.2011 23:30
Ještě přihodím z minulého měsíce...Protože na poslední kačeny se nedostavila ni jediná samojediná kačka, udělali jsme změnu plánu a vyrazili do starého sadu. Podle kamarádovy odpolední obeznávky tam mělo být cca 30 strak. A taky že jo. Dva střelci shora, jeden zespod, na první čtyři rany spadly dvě. Pak se schovat pod husté stromy a čekat až do tmy. Celkem se nám podařilo pět strak, z toho tři staré, dvě mladé. Co deset minut se některá dolétla do sadu podívat, někdy i v párech.
Jistojistě jeden z nejnapínavějších lovů letošního roku! Bohužel, jak to tak bývá, hlavní obeznavač a organizátor si nakonec ani nezmáčkl. I takhle Diana odměňuje...:)

Autor: Ondřej Smetana | 01.12.2011 17:58
Dnes jsem opět zjišťoval jaký je to skok, když si člověk zvykne na odlov holé na řepce a pak mu najednou jeden rok všechny pole zorají a nechají přes zimu zorané. Budu muset zalovit v paměti jak se to dělávalo, než zavedli všude ozimy.

Autor: Radek Chadim | 01.12.2011 13:21
Prosincové dnes.