Dnes je 28.09. 2021. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

KolimátorVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: kocourvbotach | 03.09.2014 11:40
Určitě bych žádný laciný nebral.měl jsem jakýsi rds doporučený puškařem Hanakem jako dostatečný na kulove kozlici,ale když svítilo ostřejší slunce,tak tečka nebyla vidět.Skončil jsem nakonec u nahankoveho fomee a jsem spokojený.Za mě tedy puskohled,nebo kolimator s tubusem.

Autor: Krejčí Karel | 03.09.2014 09:50
Odeon bych nebral.Za 7500 bych raději bral Meosight 30,Nikon 1x30.Docter 3,5x Sight III,který je na Aukro Optika za 7700,Zeiss...

Autor: martes | 02.09.2014 15:18
Tak už nastala doba pořídit si buď kolimátor nebo naháňkový puškohled na kulobrok UB 7x57R.Poraďte. Dneska jsem viděl naháňkový puškohled Odeon 1 - 4 x 26. Co na něj říkáte? Chtěl bych se vejít asi do 6 - 7000,-- Kč. Zdenek

Autor: Maral | 10.01.2014 08:37
Jo, tak to bylo myšleno, na brokárnu pro běžné slugy. Pokud se nejedná o speciální slugy se stabilizací, tak 95% střelba je opravdu do 30m - vyzkoušeno na terči - nad 30m jsem nebyl spokojený s rozptylem.
Já jsem pro univerzálnost dal na stejné ZH naháňkový puškohled - na zvětšení 1 je to v podstatě kolimátor, míření i koukání oběma očima a člověk téměř nevnímá tenký kroužek okolo křížku. Precizní křížek i červený bod.
Výhoda je podle mě právě v přiblížení - na přehledných místech mám většinou 3, což je si myslím lepší pro přesnější a hlavně jistější střelbu na 50-100m.
Jinak použití na šoulačky i čekané - max. přiblížení 6x je dostačující. Taktéž noční čekané na sněhu. Já jsem do něj šel právě kvůli širokému zornému poli při zvětšení 1, tak i pro univerzálnost. A ZH vede v počtu úlovků.
Lovu zdar !

Autor: Jan Slavětínský | 10.01.2014 07:10
Za cca 5 let používání kolimátoru OKO na kulobroku ZH 7/57R/12 ho můžu zhodnotit kladně. Používám flintu výhradně na naháňky. Nastřeleno cca na 60 metrů, použitelnost a úspěšnost na černou při tomto nastřelení na rány kulí až do 100 metrů. Na štontě rozsvítím bod a po leči vypínám. Baterie stále původní. Kolimátor drží nástřel, nehnuly s ním ani brokové magnumové rány. Před sezonou si pro svůj klid ověřuji nástřel.
Jinak k diskusi - na brokovnici považuji kolimátor za zbytečný. Naopak brokovnicí má umět člověk střílet rychlé hozené rány a bez nutnosti vnímání nějaké mušky nebo šíny.A na rány do 30 ti metrů ?... Je to o tréningu,ale v tomto případě si myslím,že kolimátor jen zdržuje a překáží tam.
Jedině že brokovnice bude střílet děsně jednotnou střelou, tak snad.
Za mě osobně je kolimátor pro střelbu v lese lepší než naháňkový puškohled. Míříš s oběma otevřenýma očima a lépe vnímáš okolí, stromy atd. Puškohled je trubka s omezeným prostorem vnímání. Ale každému sedí něco jiného a vo,vo tom to je. Lovu

Autor: Václav Sládek | 03.01.2014 21:20
Na tom videu dobrý.Někde jsem viděl nabídku u nás mám za to že stál 18 litrů.Nejsem si jistej.Mám nějaký Hako na kulobroku 8X57JRS 12 76 pár let.Stál do tří tisíc.Montáž weawer lišta měnín s puškohledem.Zatím drží.

Autor: Leon Zumr | 03.01.2014 15:21
na jakou IŽ jestli to má být brokovnice na jednotnou tak ano jestli na lov broky tak na to je tohle ale mám to vyzkoušený pouze na IWA na video střelnici co tam měli http://vimeo.com/19291117

Autor: Maral | 03.01.2014 14:20
Je to o zvyku. S kolimátorem jsem toho nastřílel dost. Hodně záleží i na zbrani, ne na každou se kolimátor hodí.
Mně daleko více sedí naháňkový puškohled a oproti kolimátoru se mi přes něj kouká mnohem lépe, mám krásný přehled o okolí, rychleji zamířím, přesnější střelba oproti pouhé brokovnici i na delší vzdálenost.
Kolimátor na brokárně jo, ale pro přesnou a jistou střelbu do 25-30m.

Autor: Vrba Frantisek | 03.01.2014 13:44
Uvažuji o koupi kolimátoru-Oko,Fomej a pod.na IŽ. Zajímá mně jak je to z montáži,a jak-pokud vůbec se u Vás,kdo kolimátor použiváte zlepšila úspěšnost zásahů při střelbě.

Autor: Jan Rys | 04.09.2012 17:11
Paní Eriko, soudě podle toho co píšete, by Vám mohl vyhovovat, podle mého skromného úsudku, kolimátor Docter III (třetí generace). Tam si ručně nastavujete jednu ze tří úrovní intezity bodu a automatika Vám pouze dokoriguje náhlé změny intenzity okolního světla: přechod světlo-stín, les-louka a podobně, ke kterým běžně dochází.

Autor: Pavel Toman | 31.08.2012 14:22
Honzo Bůh nejsem a vím :-) Láďa ji poslal do světa
Jinak ta sestava obojetnice s tím kolimátorem Docter vypadá k světu.
Jinak brácha si pořídil na KK kolimátor HAWKE,je to obšlahnutej docter,náš puškař je montuje běžně a prý s tím nejsou dlouhodobě potíže,stálo to i s mezikusem na flintu tuším 4500,- ale nevím to už přesně. P.T.

Autor: Jan Slavětínský | 31.08.2012 12:12
Tak Docter nepatří mezi ty levnější o kterých Josef uvažuješ...ale je to dobrá volba. Mladý Láďa měl na té obojetnici taky toho Doctera. Bůh ví jestli tu flintu ještě má...

Autor: Josef Hanzlík | 31.08.2012 10:48
Nazdar Haralde,v ráži mám jasno,jako v ničem jiném.A člověče div se,není to třistaosma,ale co to je neřeknu,páč bych byl za ještě většího vola!:-)Volil jsem samozřejmě přiměřeně k podmínkám,v jakých hu nás praktikujeme lov.
S dědkem jsem ve spojení,ale znáš ho.Už ho slyším"Ty ču...u,co zas vymejšlíš?"Ne,pokecám s nima o tom.Ten kultivátor mě ale láká.Kámošovo táta je docela ulítlej na flinty a pistole,má doma výbavu jak bejk a dost často taky obměňuje a ten mi nabízí staršího Doctera.Je to chlap,co věcem rozumí a dává si na ně bacha,tak to možná okouknu a třeba se domluvíme.
Jinak za měsíc si jdu pro malou,zrzavou křepelačku.Kurňa,to jsou starosti!
Brakám a třistaosmám Zdar!!!

Autor: Harald Altmann | 30.08.2012 23:43
Pepíku, co Ti říkal Petr Z. na srazu? Nejdříve vyřeš ráži a potom řeš kolimátor! :-)))))))))))
Ale vážně. Pěkný kolimátor jsem viděl na obojetnici Ládi Konvaliny. Tuším, že to byl Docter, ale nevím přesně. Po odkrytí se zapnul a po zakrytí se vypínal. Lehký, malý, prostě dobrý, ale asi za vyšší cenu. Možná se Láďa ozve. Jestli ne, zavolej dědkovi Konvalinovi a on Tě s mladým spojí.

Autor: Erika Doležalová | 30.08.2012 15:50
Jan Rys - napsala jsem, co vyhovuje mě, né že je to nějaká svatá pravda :-) Měla jsem tu dvojku na honě na zajíce, na kachny i na naháňce a ještě se mi teda nestalo, že by se mi bod "ztratil". Navíc, většinou rána padá poměrně rychle poté, co se objeví zvěř a že by na těch pár metrech byly takové rozdílnosti v tmavém-světlém, to jsem tedy také nezaznamenala :-) Naopak, vyzkoušela jsem si flintu, na které byl kolimátor "automatika" a prostě mi to nesedělo, jednou bych na intenzitě svitu bodu přidala, jindy zas ubrala, prostě každý máme jiné oko. Ale to je každého věc, pro co se rozhodne. Mě prostě víc vyhovuje moct si to nastavit.

Autor: Jiří Janda | 30.08.2012 12:12
Mám na svém kulobroku kolimátor Fomei asi 5.let. Na naháňkách se mi opravdu osvědčil. Jen na ZH nebyly montáže, tak jsem musel nechat udělat u nástrojaře. Odvedl porfektní práci. Nemusím po sejmutí prakticky nastřelovat. Jen zkušební ránu pro jistotu.Jsem také "stařec"- na blízko 3dioptrie a na dálku 3/4. Střílím v brýlích a bez problémů. Za sebe kolimátor doporučuji.

Autor: Jan Rys | 30.08.2012 09:59
Paní Eriko, automatická regulace jasu bodu má nesporné výhody. Při míření na běžící nebo letící cíl není šance ručně měnit jas bodu a zvěř často přebíhá z tmavých na světlá místa či naopak. Může se pak stát, že na světlém pozadí se bod ztratí, když byl předím jas nastaven na šero lesa. Mám vyzkoušené oba typy kolimátorů. Volil bych automatiku.
Ještě pro Josefa Hanzlíka. Mám též jiné dioptrie na blízko a jiné do dálky.
S brýlemi do dálky se není čeho obávat. Bod je vždy ostrý.

Autor: Milan Stýblo | 30.08.2012 08:45
Mám na kulovnici Deltu a za tím bez problému. Ani jí nevadí že, byla 30-06.

Autor: Jan Slavětínský | 30.08.2012 05:46
Také mám OKO na kulobroku a pohoda. Nastřelil jsem si to na 60 metrů, drží, funguje. Používám to specielně na naháňky. Kolega má menší kolimátor Deltu a také drží.V podstatě mířím s oběma otevřenýma očima. I pro člověka s oční vadou, který má problém srovnat mušku v hledí a vidět cíl, tak pro něho je zamíření přes kolimátor v pohodě. Je téměř stejné jako s puškohledem a s bodem,akorát to nepřibližuje.

Autor: Erika Doležalová | 29.08.2012 16:15
Máme OKO na brokové dvojce, je větší než Docter, patří spíš asi do těch "levnějších modelů", ale za ty víc jak tři roky co ho máme jsme neměli jedinou závadu. Bod svítí, regulace bez problémů - osobně mám radši možnost "točit" si sama, protože se tak můžu sama rozhodnout, jestli to svítí dost nebo málo, zatímco když si to kolimátor rozhodne sám, mě to nemusí stačit (nebo se mi to bude zdát moc) ale nic s tím neudělám.

http://www.oktarget.cz/lov.html

Autor: Jan Rys | 29.08.2012 14:29
S Vaší jednou dioptrií na dálku uvidíte perfektně bod i zvěř. Červený bod je promítaný do nekonečna. Doporučuji však kvalitní model. Meosight II nebo Docter, oba zcela srovnatelná kvalita. Docter si reguluje jasnost bodu automaticky, u Meopty si regulujete sám. U levnějších modelů vždycky něco nefunguje, nejčastěji nastavení nastřelení, nebo je bod šišatý, nebo hvězdicový. Chodím s tím i na šoulačku do lesa, výhoda téměř nulové hmotnosti.

Autor: Josef Hanzlík | 29.08.2012 10:46
Kolegyně a kolegové,hodlám obohatit svůj zbrojní park a s tím souvisí záměna a rozšíření zaměřovačů.Hodlám pořídit kolimátor a nemám s ním žádné zkušenosti.Uvažuji o otevřeném,lacnější třídy a co je nejdůležitější,nevím,jak skrze takový zaměřovač vidí stařec se dvěma dioptriema na blízko a jednou na dálku.Máte zkušenost?
Dík,JH.