Dnes je 17.1. 2021. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

StrakáčiVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: červenka emil | 02.03.2013 19:16
Jaký je váš názor na výskyt strakatých divočáků?Poslední sele které jsem ulovil mělo světlé spárky,středem ryje bílý pruh,celkově světlejší.

Autor: Radek Chadim | 02.03.2013 22:26
U nás pokud je mi známo se vyloženě bílý divočák s tmavými fleky, jak je občas vidět jinde na fotografiích, už pár let neulovil. Já osobně jsem takového divočáka za pět let co dělám myslivost ani jednou neviděl a to divočáků za dobrých světelných podmínek nebo na záběrech z fotopasti vidím ročně stovky, což je celkem slušný statistický vzorek. Divočáci šedí se světlými spárky nebo ryjem jsou častější. Jelikož si toho všímám, tak v letošním mysliveckém roce je černých divočáků mnohem více než v loňském mysliveckém roce :-) - to byla polovina úlovků světlá, letos z mých úlovků až na 2 ulovené kusy byly ostatní kusy černý jak to má být, a pokud si vzpomínám tak z ostatních ulovených kusů co jsem u nás viděl byl jenom jeden lončák světlejší.
Když na tím občas přemýšlím, myslím, že hlavní příčinou, proč jeden rok jsou světlejší kusy vidět a druhý méně je ten, že při chrutí měl navrch nějaký silný světlý kňour a pak následující sezónu je světlých kusů více než rok předchozí. Kdyby nositelky "světlého genu" byly bachyně, počet světlých kusů by tak meziročně nekolísal. Bohužel velcí kňouři bývají nezřídkakdy právě světlí (alespoň ryj a spárky mají světlé), už jsem párkrát většího takto zbarveného kňoura viděl. Tyto kusy by se měly lovit přednostně a celoročně, aby černá zůstala černou. Tady je velká výhoda použivání fotopasti, protože tam světlost kusu je dobře vidět a k obeznání se toho dá využít, i když pak samotný lov samozřejmě je trošku složitější záležitost :-).

Autor: Jan Slavětínský | 03.03.2013 12:32
U nás se také čas od času uloví strakáč.Ale vyloženě černobílý nebo žlutočerný.Jak "fotbalový míč". Lovíme je přednostně a bez ohledu na velikost. Na tyto kusy se dává i důraz při naháňkách. Nekompromisně ulovit a posuzovat jako kus nežádoucí pro chov.

Autor: Fesoj | 03.03.2013 12:49
U nás je naprosto stejná situace jako v lovišti Radka. Vyložení strakáči se prakticky nevyskytují, ovšem kusy proti ostatním znatelně světlejší ano. A žádnou vzácností není ani světlý /růžový/ terč ryje, světlé spárky a krátké bílé ponožky - asi ještě dědictví po Henleinovi, jsme přece v Sudetech !

Autor: SAKO | 03.03.2013 14:19
Slavetínský - Jasne, prednostne, bez ohledu, durazne, nekompromisne........Ach jo. Uz te asi kousnul, ze ???. Uz jsem jich videl, za ty roky... Ale nejak moc jsem pri tom nezahořel, mimoradnej chtic ho chudaka zastrelit jsem nejak nemel. Nic ve zlem, jen mi to prislo smesne, jak jsi to napsal. Jako kdyby to byl pochodujici mor. Lovu zdar.

Autor: Fesoj | 03.03.2013 14:43
Podle mne je strakatost u divočáků zapříčiněna přimísením genů domácího prasete, tak dávno, že nelze zjistit kdy a kde, což se občas atavisticky projeví. Já osobně bych při lovu dal také strakáčovi přednost. Buď chováme černou nebo křížence. A už v základních kurzech se adepti učí, že průběrný odstřel se řídí zásadami negativního výběru, to znamená důsledně odstraňovat vše, co do chovu nepatří. SAKO, řekni nám, prosím Tě, jaký je podle Tebe důvod strakáče šetřit ?

Autor: Radek Chadim | 03.03.2013 15:04
Strakáči se mají šetřit, aby to u nás za chvíli vypadalo jako v USA, les plný prasat divného vzhledu a různých barev, ať je na co koukat :-D. Že se mají lovit přednostně "napotkání" je snad jasné, stejně jako na potkání lovit siku tam, kde se vyskystuje jelen lesní evropský, což je doufám taky všem jasné :-).
Bylo by zajímavé, kdyby byl nějaký výzkum, co tu světlost v dnenšní době u divočáků způsobuje - zda-li křížení s domácím prasetem, albinismus nebo jiná genetická vada.

Autor: Rudolf Husák | 03.03.2013 15:43
Autor: SAKO | dnes 14:19Slavetínský - Jasne, prednostne, bez ohledu, durazne, nekompromisne........Ach jo. Uz te asi kousnul, ze ???. Uz jsem jich videl, za ty roky... Ale nejak moc jsem pri tom nezahořel, mimoradnej chtic ho chudaka zastrelit jsem nejak nemel. Nic ve zlem, jen mi to prislo smesne, jak jsi to napsal. Jako kdyby to byl pochodujici mor. Lovu zdar.
=====================================================
Mohu se prosím ve vší slušnosti zeptat a vysvětlit,co směšného je na velice kvalitním příspěvku Jendy Slavětínského. (( dnes 12:32

Autor: SAKO | 03.03.2013 15:45
Fesoj - Nemam zadny duvod, proste ja je nestrilim, jako nevemu bileho sumce,...to je vse, ale jo, par jsem jich ulovil, to jo....Vzdyd pisu, jenom mi prislo smesne, jak to napsal, takovym důrazem. Videl jsem ho jak ma zdvihlou pest u toho...Ale jinak s Tebou souhlasim, do chovu to nepatří. Snad jsem nikoho neurazil, to bych nerad.

Autor: SAKO | 03.03.2013 15:49
Mohu se prosím ve vší slušnosti zeptat a vysvětlit,co směšného je na velice kvalitním příspěvku Jendy Slavětínského. (( dnes 12:32

Opakuji, nechci se nikoho dotknout, ale ted se musim smat taky.

Autor: prroud | 03.03.2013 15:59
U cerny by to asi chtelo zjistit hlavne nejdriv proc jsou svetlejsi kusy. Jako je vzacnej prirodni albin u sumce,nebo bila srna,bylo by i bily prase:-).Ovsem za predpokladu prirodniho.Jestlize by to vzniklo krizenim s domacim chovem,neni snad vlastne ani co resit,je treba to vycistit.Tak nejak bych to videl. Jinak zacnem casem uctivat bejka s parozim,misto rohu:-).......proud

Autor: strejda zajíc | 03.03.2013 16:53
Nekompromisně.....:-)Chlapci moji,skvrnitost je podmíněna recesivním genem,takže pouze recesivní homozygot je strakáč.Tzn.že jeho oba rodiče nesou "strakatý"gen,ač jsou oba černí a i někteří jeho sourozencí jsou černí(heterozygoti na strakatost).Jejich "vyhubení"bude tudíž složité.Ale poměrně často jsou vidět selata-zrzavá s černými fleky atd.Ona ta dědičnost barev je poměrně složitá u mnoha zvířat,někdy i u lidí....:-)
Dobré by bylo vnést do genofondu divočáků např.fluorescenci,daleko lépe by se lovili v noci.:-))P.S.Údajně existují zobrazení strakáčů už někdy ze 16.století.

Autor: prroud | 03.03.2013 17:13
strejdo:-))))))))))),nemuzu si pomoct,ale vzdycky te rad ctu,co slovo,to perla,jasne ze v dobrym,zadna ironie ani rejpani:-)......proud

Autor: Fesoj | 03.03.2013 17:20
Strejdo, naprosto souhlasím. Ovšem tím spíš je potřeba ty strakáče, ať černobílé nebo černorezavé, odstraňovat. Je to běh na dlouhou trať a výsledek rozhodně není předem zaručen. Budou se objevovat pořád, respektive hodně dlouho - ale kdybychom je nelovili, bude jich přibývat čím dál tím víc a to asi nikdo nechceme.
To už by se mně víc líbili ti Proudovi parohatí bejci. A ať mi nikdo neříká, že to je nemožné - vždyť vůl, nosící parohy, je celkem běžným jevem, ač on sám o tom často ani neví.

Autor: Leon Zumr | 03.03.2013 17:26
křížení s domácím by mohla být pravda u nás když vypadli rusáci pobíhalo docela dost domácích prasat po lesích asi je nestihli sežrat

Autor: prroud | 03.03.2013 17:26
Jsem toho zivouci dukaz,navic i v(j)edouci,ja o ty ozdobe i vim:-)))))).....proud


Ovsem beru to sportovne a spis jako potvrzeni,ze jsem si vybiral pekny zensky co staly za to,holt o ne byl zajem :-).Nakonec to znate ne? Pritel muj kdo pomaha orat pole me a setri tim pluh muj pro pole jina :-).Ovsem jako mladej a blbej jsem byl majetnickej trouba.

Autor: Radek Chadim | 03.03.2013 19:22
Videa dvou světlejších bachyní, co chodily na vnadiště u řepky v roce 2010. Ta první měla bílé spárky a světlý pruh přes ryj: http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=video&id=590

Ta druhá chodila v mé řepkové tlupě toho roku: http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=video&id=106 - vodila nějaká selata, měla světlé spárky. V řijnu téhož roku jsem ji "omylem" ulovil (bohužel nemám reprezentativní fotku úlovku), v zimním byla béžové barvy se světlými spárky a málo patrnými černými skrvrnami na bězích, takže do černé to bylo dost daleko.

Autor: Leon Zumr | 03.03.2013 20:05
já mám jednoho ten byl světle stříbrný s černýma flekama na fotce ten odstín moc vidět není http://img.fotoalba.centrum.cz/img15/8066/23338066_4_hn8xcvt2n.jpg

http://img.fotoalba.centrum.cz/img16/8049/23338049_4_k7gy9i.jpg

http://img.fotoalba.centrum.cz/img10/8046/23338046_4_w7kjar0l37.jpg

Autor: Jan Slavětínský | 04.03.2013 06:08
No vidíš SAKO a já měl trochu obavu ,aby mě nějaký chytrolín nechytil za slovo "bez ohledu na velikost" a při naháňkách. Proto jsem tam napsal, že tyto kusy normální myslivec loví přednostně a jako kusy nežádoucí pro chov. Máme u nás v okolí takovou dohodu mezi MS a děláme to. CHceme mít černou zvěř černou. Je to prosté a jednoduché. A Ty si mě představuješ se zdviženou pěstí..., to se musím zasmát zase já...

Autor: Děda z lesa | 04.03.2013 11:12
Za zdejší éry Státních statků, kdy vepříny na konci vsí a u lesů měly výběhy a skutečně jim občas nějaké kusy "vyběhly", tak opravdoví strakáči byli běžní. A trvalo celé desetiletí, než se tu skvrnitost podařilo zlikvidovat, snad až na světlé spárky.
Před časem se na Myslivost-lovectví objevila fotografie uloveného klasického strakáče, asi 4letého kňoura a všichni jsme se divili, jak mohl tak dlouho unikat pozornosti myslivců...

Autor: Leon Zumr | 04.03.2013 13:14
někde dokonce běhaj kříženci čínských prasat s divočáky a to jsou ošklivý monstra :D s vietnamskými to je dnes docela běžnýje to asi tři roky jsem byl na naháňce a na výřadu byli čistý vietnamský i kříženci

Autor: Rudolf Husák | 04.03.2013 14:02
Autor: SAKO | včera 15:49
Mohu se prosím ve vší slušnosti zeptat a vysvětlit,co směšného je na velice kvalitním příspěvku Jendy Slavětínského. (( dnes 12:32

Opakuji, nechci se nikoho dotknout, ale ted se musim smat taky.
=================================================================
Já tedy moc děkuji anonymnímu myslivečkovi za kvalitní názor a obsáhlé vysvětlení hájení, strakatých divočáků.

My jsme se dříve učili,že zvěř srnčí,vysoká,černá aj., se pěstuje flintou.Na čekání z posedu i na naháňkách,loví myslivci v honitbě téměř celý rok, zvěř slabou,nemocnou,nežádoucí do chovu a v honitbě by nám měla zůstat zvěř zdravá,nadějná,jen to nejlepší do chovu,kvalitní jedinci u kterých je předpoklad zdravé a silné populace pro další léta,jinou možnost myslivci nemají.Jak už Honza Slavětínský psal,, černá zvěř je a vždy byla černá,,proto ji také říkáme černá a né strakatá a tito nežádoucí strakatý jedinci se alespoň u nás loví a vždy lovili přednostně.
Tato ušlechtilá rytířská černá zvěř,která dnes drží mnoho mysliveckých sdružení, tak říkajíc nad vodou,poněvadž jiná zvěř v mnohých MS již dávno není, si určitě zaslouží aby jsme s ní dobře hospodařili.

Autor: SAKO | 04.03.2013 14:40
Pane Husák, jmeno si tady muzu dat jakekoliv, myslim, ze to je kazdeho vec, nejsem sam, kdo ma nejaky Nick. Opakuji, strakacu jsem taky nekolik strelil, myslim, ze 12, co jsi pamatuji, ted je ale nechavam byt, videl jsem tak 2 za poslednich mozna 6-7 let. Streli je kolegove. Ale, ze to tu berete, jako kdyby to byl mor, to jsem netusil. Uz jsem napsal, souhlasim a je to snad kazdemu jasne, ze to do chovu nepatri. Nemam vubec nic proti p.Slavetínskému, naopak, ale napsal to, jak napsal. Prislo mi to usmevne, to je vse. A ze Vy dostavate pri spatreni strakateho divocaka pravdepodobne sok, za to ja nemohu. Pri spatreni strakateho rudlu by to asi byl Vas konec, pane Husak. Honza Slavetinsky to napsal, jak to ma byt a opakuji,obsahove s nim plne souhlasim, to jsem nikdy nepoprel!!! Ale co je na tomto prispevku tak velice kvalitniho, jsem doted nezjistil. Hezky den preji vsem.

Autor: Fesoj | 04.03.2013 15:15
No tak, lidi, nebuďte ve při, strakatí či nestrakatí ! Už jsme zase tam, kde jsme nechtěli být, z výměny názorů se přechází k osočování, jeden druhému podsouvá, co vlastně ani neřekl - trochu prrr by to chtělo ! Jestli mám v revíru strakatá prasata nebo ne, to přeci v žádném případě nemůže být důvodem k tomu, abychom se rozhádali. Je to podobné jako s albinotickým srnčím či jinou zvěří, jen s tím rozdílem, že prasečí strakatost má na svědomí člověk. A to, že má někdo trochu jiný názor na eliminaci strakáčů než já, by nemělo být důvodem k tomu, abych do něj ryl jak do hnoje.

Autor: jeden hajnej | 04.03.2013 18:40
My se zase učili že pěstovat může paní hajná muškáty, zvěř se chová:-)
A lovíme abysme chovali nikoliv naopak. Tím rozhodně nechci slovíčkařit, jen odlehčit napětí.

Autor: Petr Toman | 05.03.2013 00:30
Jazyk český se neustále vyvíjí a pro některé výrazy se časem ustalují určité významy. Taktéž jsem byl ve školních lavicích upozornován, že dnes se skot chová a macešky pěstují. Přitom v knihovně, mezi jinými mysliveckými knihami z předválečné doby co jsem jako dítě vídal, jsem četl název knihy o pěstování srnčí zvěře. Připomněly mi to i články vycházející ted v časopise Myslivost, kde jsou o pěstování a chovu srnčí zvěře zmínky minimálně v posledních dvou číslech....ale to jen tak naokraj....

Autor: Václav Sládek | 05.03.2013 14:03
Se strakáčem jsem se setkal snad jen dvakrát.Poprvé v tlaku na naháňce u Rožmitálu pod Třemšínem sele které vyhnal můj bordík na střelce.Bylo na výřadu a vypadalo spíš jako bílé s černýma tečkama.Letos při naháňce u sousedů na mě šel hodně podobný lončák ale nejdří jsem ho měl proti horizontu a pak bylo zákrytu za dvěma velkými kusy.Pak už jen naostro zezadu.

Autor: Miroslav Šafr | 05.03.2013 18:48
U nás nejsou strakáči také žádnou vyjímkou. Lovím je také přednostně, oni tak nějak sami osobně přitahují mušku (bodík) a jsou lépe vyditelní i za šera tudíž se do nich lépe trefuje -:). http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=fotografie&id=10755 a http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=fotografie&id=12286