Dnes je 17.1. 2021. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

Lov černé před a po 1.4.Vkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Martin Novák | 06.04.2013 13:36
Přátelé,nevíte ve kterém právním předpisu najdu u černé zvěře,že po 1.4.se ze selete stává lončák a z lončáka zvěř dospělá?

Autor: Milan Jirmann | 06.04.2013 17:20
Nikde to není napsané, je to jenom přežitek z dřívější doby. Věk se posuzuje pouze podle chrupu. I v červenci nebo v září se může jednat o sele. LOVU ZDAR!!!

Autor: Děda z lesa | 06.04.2013 19:39
Jak uvádí kolega, datum 1.4. je pouze symbolický pro plánování a výkaznictví, celkem byl odůvodnitelný v dobách, kdy se bachyně se selaty chovaly časově normálně, dnes při celoročním chrutí je to někdy horor...

Jinak dle právního výkladu je například lončák (ne od 1.4), ale :
Lončák je jedinec prasete divokého, který nedosáhl věku 24 měsíců, pro který je jako rozpoznávací znak posuzován plný vývin poslední (třetí) stoličky. Ostatní okolnosti, opité struky, přítomnost či nepřítomnost selat, váha ap. jsou pro posuzování uloveného kusu jako lončáka bez významu.
Stejné platí u selete - jedinec, který nedosáhl věku 12 měsíců (dle chrupu, řezáků).
Ze záříového selete se nemůže ze dne na den 1.4. stát lončák.

Autor: Radek Chadim | 09.04.2013 12:11
Moje reakce na téma Dnes: já hospodářovi nahlásím divočáka o živé váze 30 (přesně 28) kg a jak on to ohodnotí a vykáže je jeho starost, nemusí se dívat ani na zuby, aby věděl, že kus bude mladší 12 měsíců a přitom bude narozeno v předchozím roce :-). Já osobně to považuji za lončáka, protože se divočák narodil v předchozím kalendářním roce. Selata s největší pravděpodobností narozená v letošním kalendářním roce považuji do 1.4. roku následujícího za sele. Proto jsem poslední mnou ulovený kus nazval lončákem.
Normální myslivec rozlišuje divočáka na mladého a staršího :-), ti údajně zdatnější ještě občas poznají pohlaví. Kus ulovený po 1.4. starý rok a půl a tedy podle některých výkladů předlončák :-) bude mít v tu dobu nikoliv 30 nebo 50 kg, ale minimálně sedmdesát kilo a více, na podzim loňského kalendářního roku 2012 mivali takoví jedinci klidně i 100 kilo a v tlupě si jej jen těžko popletete s 30 kg seletem/lončákem :-), i když i to se může stát. Ale mířit na ně v tlupě takhle na jaře s ohledem na současné doby lovu, o kterých si nemyslím nic moc pěkného :-), není nejlepší nápad.

Autor: Děda z lesa | 09.04.2013 13:34
Radku, neřešte datum nebo kila...
Sele je prasátko do 12 měsíců věku a lončák je kus, který nedosáhl věku 24 měsíců - to je jediný a správný výklad.
Podle Vás jsou loňská pozdní, třeba listopadová selátka od 1.4. lončáky ?

Autor: Radek Chadim | 09.04.2013 14:24
Já nic neřeším, nejsem MH, a té ulovené zvěři je to taky jedno, jak ji nazvu. Lončák je od slova loňský myšleno narozený v loni, tedy v předchozím roce, proto jsem onen kus v onom příběhu nazval lončákem. Rozhodně se s vámi (tentokrát) nepřu o výklad zákona/vyhlášky nebo mysliveckých tradic či zvyků v pojmenovávání zvěře :-).

Autor: Jaroslav Tatalák | 09.04.2013 14:41
Dědo,souhlas,protože v dnešní době teoretizování jsme schopni si teoreticky zdůvodnit všechno. Na doplnění - když mám střelený mladý kus,tak se podívám na chrup.Když má 2 stoličky,je to sele,když je skoro prořezaná třetí - beru ho jako lončáka. Jestli se narodilo před nebo po 1.4. neřeším. S pozdravem J.T.

Autor: Michal Brabec | 09.04.2013 18:55
No, přátelé, myslivecký rok začíná 1.4.. Všechna selata narozená před tímto datem přecházejí - bez ohledu na váhu a biologický věk - do kategorie lončáka. V dnešní době je to sice blbost, jak je jasné z předchozích příspěvků, ale je to tak.
Mělo by se správně uvádět: Lončák, stáří asi 7 měsíců. Pak by bylo všem jasno. Do stáří téměř dvou let se dá věk kusu určit dosti spolehlivě, proč toho nevyužít. Když v září střelím sele, musel bych přece nutně uvést, jestli letošní nebo loňské...A jsme tam...

Autor: Erika Doležalová | 09.04.2013 20:20
No, už vidím ty debaty, když by někdo někde v dubnu řekl o únorových selatech (a že to není nemožné, aby byla..) "Viděl jsem lončáky.." :-)
Já na myslivecký rok "nehraju", proč si zbytečně komplikovat život :-) Počítám, co jsem viděla/ulovila/našla za kalendářní rok a je to :-)

Autor: Michal Brabec | 09.04.2013 20:32
No jo, ale statistiky si na něj "hrají". A výkazy. Taky nezapomínejme na tradici. Nejlepší by bylo tedy zrušit tohle dělení a uvádět jen - prase? A třeba váhu?

Autor: Děda z lesa | 09.04.2013 22:01
M.Brabec - proč tedy na okresech, kde se snaží černou opravdu chovat (např. Uherské Hradiště), požaduje OStSM předkládat všechny čelisti ulovené černé zvěře a hodnocení při zařazování do kategorie sele, lončák a dospělá zvěř, tedy podle skutečného biologického věku a ne "kalendářního" ?
Pochopitelně chtějí vědět, co se skutečně loví a ne to, co vykáží zmatení hospodáři a myslivci datumem 1.4., jedná se pak o zkreslování mysliveckých údajů.

Autor: Erika Doležalová | 09.04.2013 22:18
Radku, nějak jsem nepochopila to tvoje "já hospodářovi nahlásím divočáka o živé váze 30 (přesně 28) kg a jak on to ohodnotí a vykáže je jeho starost" - copak vy nedostáváte plomby a lístky? Ty nevyplňuješ, resp. nezaškrtáváš kolonku mládě - samec - samice? To u vás dělá hospodář? ? ? ? ? ?

Autor: Michal Brabec | 09.04.2013 22:25
Dědo, ale já to píšu, že tak by to mělo být.

Autor: Děda z lesa | 09.04.2013 22:52
Příspěvek v 18,55 na to ale vůbec nevypadá...

Autor: Fesoj | 10.04.2013 03:41
Eriko, konkrétně u divočáka já píšu sele i lončáka shodně do kategorie "mládě". A Michale - s tou statistikou nemáš tak docela pravdu. Selata, metaná mezi 1.lednem a 31.březnem by se ve Výkazu vůbec neměla objevit, respektive až v přírůstcích za nový myslivecký rok. Celková hodnota myslivecké statistiky vůbec a u černé zvěře obzvlášť je všeobecně známá - jediné, co má trochu vypovídající hodnotu, jsou údaje o odstřelu, vše ostatní jsou hausnumera. Ostatně Němci mají velice pěkné přísloví, které říká, že statistika je kurva, která se nechá ojebat úplně od každého.

Autor: Tomio | 10.04.2013 07:22
Plně souhlasím s dědou z lesa.
Sele do 12měsíců
Lončák do 24měsíců
A nějaký přechod se traduje je úplně jedno, u MH nikdo nestojí a neříká mu, 2.4 napsal sele, 6měsíců, 21kg vždyt to byl lončák. Podle tohoto, už by vlastně 50kg mohlo být nelovitelné. Komplikace! Když to je vždy posuzováno na základě zubů a kus starší 24měsíců=alespoň část prořezené 3stoličky M3, jinak bychom do toho započítávali i měsíce a teoretizovali, zda se bylo nar 20.3 či 2.4.

Autor: Oldřich Vopršal | 10.04.2013 09:03
Nostalgicky vzpomínám na svoje začátky, na dobu, kdy jsem adjuktoval, jak to bylo chlapi dříve jednoduché do doby, než černá byla zákonem zahrnuta do ostatní spárkaté včetně rozpitvání těch oblastí, kde jdou a jsou stanoveny její normované a minimální stavy a do těch druhých, kde nejsou, protože nejdou. Sele, lončák, kňour byl tehdy s lovem celoročním a bachyně jako jediná se stanovenou dobou hájení. Vše bylo ze zákona, jednoduché, jasné, žádné papírování, žádné vyjadřování SSM nebo tehdejších ONV, žádné plánování, žádná papírová tyranie MH a předsedů MS, žádné ostudy na honech a naháňkách... Vše šlo tak, jak mělo, nikdo z těch strejků dříve nic takového neřešil, protože nemusel. Chudáci, kdyby někteří z nich četli, co nyní čtu o černé na všech těch mysliveckých a loveckých webech nebo časopisech, co se díky současné legislativě stále řeší, nekonečně řeší a musí často řešit, protože současné zákony jsou psány tak složitě a nejasně..., a to černá byla tehdá co do počtu se současným stavem skoro "v červené knize ohrožených druhů" a jak jsem výše již uvedl - fungovalo to!

Autor: Radek Chadim | 10.04.2013 09:32
Eriko, lístek o původu zvěře samozřejmě vypisuje u nás lovec hned po ulovení před transportem, jak to má být. U takovéhoto seletolončáka :-) píšu mládě, protože se domnívám, že do dvou let věku je divočák považován za mládě - ono označení mládě na tom lístku není úplně štastné: "hej kámo, co se ti stalo - áááále byl jsem na lovu a potkal jsem jedno stokilové mládě" :-). Navíc ten lístek je jen kus papíru, ten snese všechno, když je tam chyba a hospodář s tím má problém, tak to škrtne a opraví.

Autor: Radek Chadim | 10.04.2013 09:42
Na posouzení věku se stačí podívat na řezáky - když jsou mléčné, je to sele, když se vnítřní vyměňují nebo jsou vyměněné, je to lončák. Jestli vám někomu dělá starost, jestli se sele napíše jako lončák, tak se podívejte na výřady z některých naháněk, kde jsou to všechno lončáci :-) bez většího bádání, pač podle zákona to jinak nejde - to dělá do statistik větší díru než že po 1.4. se napíše 7 měsíční sele jako lončák :-). Nerad bych přeměňoval diskuzi v diskuzi o dobách lovu nebo zakázaných způsobech lovu, ale u černé zvěře, která se stává nejlovenější zvěří, by se doba lovu dospělé zvěře měla rozšířit a povolit její lov i na společných lovech, protože je u ní hůře rozlišitelný věk a k omylům dochází velice často, a případné prohřešky spíše než zákonem by se měly řešit v rámci MS/HS.

Autor: Martin Skřivánek | 10.04.2013 11:51
na okrese UH se hlásí úlovky a OSSM se může přijít podívat.

Autor: Erika Doležalová | 10.04.2013 12:07
Ono asi ne nadarmo se i v myslivecké mluvě praví - letošák = mládě do jednoho roku věku, lončák = prase ve druhém roce.. A určitě tím "ve druhém roce" není myšleno jakože mysliveckém, ale věku :-)

Autor: Leon Zumr | 10.04.2013 13:00
tak to je asi na okrese UH dobrej kšeft s čelistmi :DD

Autor: Martin Skřivánek | 10.04.2013 13:14
OSSM se může přijet podívat na celý kus.

Autor: Fesoj | 10.04.2013 13:30
Před několika roky jsem se v Myslivosti dočetl o odstrašujícím případu, jak by se to nemělo dělat : Také se odevzdávaly čelisti a tehdy se ještě plánovalo, kolik ulovených prasat by mělo být selat a kolik lončáků. A "chytrý" úředník najednou začal dělat problémy, protože každé prase narozené v loňském roce bylo podle něj od 1.4. lončákem, i kdyby mu bylo 5 měsíců. Celý tenhle spor mě dost překvapuje, metodický postup je jasně stanoven ministerstvem - bezvýhradně platí to, co říká Děda z lesa, Tomio a většina z nás. Určující je stav vývoje chrupu, ne datum v kalendáři !

Autor: vk74 | 10.04.2013 14:55
Pro určení sele a lončák je rozhodující datum 1.4.
Jiná věc je u naháňky, kde je povoleno lovit prase do 24 měsíců věku, když nemá MS výjimku i pro lov dospělých kusů.
S pozdravem Vít Koutenský

Autor: Erika Doležalová | 10.04.2013 15:11
vk74 - takže když druhého dubna potkáte v lese týden stará selata, tak jsou to lončáci? :-)

Autor: Jaroslav Tatalák | 10.04.2013 15:52
To je nekonečná debata.Znova se to stáčí na počátek diskuse.Jsou názory s oporou v zákoně,ale kde zůstal zdravý selský rozum? S pozdravem J.T.

Autor: prroud | 10.04.2013 16:02
Presny a jasny Jardo......proud

Autor: Martin Skřivánek | 10.04.2013 16:29
a nebo loncmoň nad 60kg až nekonečno :-).

Autor: Děda z lesa | 10.04.2013 16:48
Není divu, pak se stává i toto :
Na webu ČMMJ - Radíme si (občas tam i někdo ještě napíše), si stěžuje nešťastný myslivec, že ulovil v březnu lončáka (22 měsíců), ale hospodář jej označil za kňoura, sebral mu povolenku k lovu a trvá na jeho vyloučení z MS...
Jak vidno, znalosti o černé zvěři (a to i některých zde) jsou na vysoké úrovni.

Autor: Rudolf Husák | 10.04.2013 21:22
Autor: Oldřich Vopršal | dnes 09:03
Nostalgicky vzpomínám na svoje začátky, na dobu, kdy jsem adjuktoval, jak to bylo chlapi dříve jednoduché do doby, než černá byla zákonem zahrnuta do ostatní spárkaté včetně rozpitvání těch oblastí, kde jdou a jsou stanoveny její normované a minimální stavy a do těch druhých, kde nejsou, protože nejdou. Sele, lončák, kňour byl tehdy s lovem celoročním a bachyně jako jediná se stanovenou dobou hájení. Vše bylo ze zákona, jednoduché, jasné, žádné papírování, žádné vyjadřování SSM nebo tehdejších ONV, žádné plánování, žádná papírová tyranie MH a předsedů MS, žádné ostudy na honech a naháňkách... Vše šlo tak, jak mělo, nikdo z těch strejků dříve nic takového neřešil, protože nemusel. Chudáci, kdyby někteří z nich četli, co nyní čtu o černé na všech těch mysliveckých a loveckých webech nebo časopisech, co se díky současné legislativě stále řeší, nekonečně řeší a musí často řešit, protože současné zákony jsou psány tak složitě a nejasně..., a to černá byla tehdá co do počtu se současným stavem skoro "v červené knize ohrožených druhů" a jak jsem výše již uvedl - fungovalo to!
----------------------------------------------
Zdravím tě Oldřichu,já s myslivostí začínal v roce 1968 a souhlasím s Tvýn názorem,máš naprostou ale naprostou pravdu, ve svém příspěvku.Ale bohužel,bude ještě hůř,uvidíte až naši mocní a všehoschopní v květnu?,šlápnou do zákona o myslivosti.

Autor: Fesoj | 10.04.2013 21:48
Dědo z lesa - a nejen o černé zvěři, ale i o zákonech a dalším... 1/Odebrat povolenku k lovu, to přece není v kompetenci MH - je to jedno z disciplinárních opatření, které může uložit výbor a jako odvolací orgán funguje čl. schůze. 2/MH trvá na vyloučení - to znamená co ? O vyloučení přeci rozhoduje čl. schůze, jako odvolací orgán v tomto případě funguje soud - a pokud by MS někoho vyloučilo za to, že by v době lovu ulovil zvěř, kterou má zapsánu v povolence, neumím si představit soud, který by takovou blbost neprohlásil za neplatnou. MH si může trvat na čem chce, směrodatný je důkaz a tím je spodní čelist uloveného kusu. 3/ Jediný případ, kdy by bylo potrestání střelce za ulovení lončáka na místě, by bylo to, že by se jednalo o odstřel vodící bachyňky, přičemž by střelec o tom, že je vodící, věděl. To je jednoznačné porušení myslivecké etiky - ale v tomto konkrétním případě se o nic podobného nejedná.

Autor: Leon Zumr | 10.04.2013 23:55
Martine a podle jakého paragrafu to je ?

Autor: Martin Skřivánek | 11.04.2013 00:50
Leone co máš na mysli?

Autor: Leon Zumr | 11.04.2013 10:56
podle jakého paragrafu má právo vyžadovat ty čelisti nebo kontrolu ulovené zvěře já to nevím tak by mě to zajímalo protože jsem se s tím nikdy nesetkal

Autor: Martin Skřivánek | 11.04.2013 12:12
tak to nevím taky podle čeho.

Autor: Karel poslík | 11.04.2013 12:28
Já to dělám a vidím asi takto. Kus se skutečným - biologickým stářím do jednoho roku nazývám seletem a na lístku zaškrtnu mládě, přičemž vycházím z jakési názvoslovné logiky- mládě prasete divokého = sele. Kus starší jednoho roku nazývám do dvou let věku lončákem a opět bez ohledu na datum, zaškrtávám na lístku kolonku podle pohlaví tj. samec – samice. Třetí kategorie, kterou znám a respektuji je kus „starší dvou let“. Ačkoliv mám každým rokem povolenku i na tuto kategorii, zpravidla ji nevyužívám´. Velmi bych si přál, aby problém názvosloví černé zvěře ve vztahu k aprílovému datu, byl jednou provždy největším problémem české myslivosti. Spíše se obávám, že bude hůř. Až se hlavy pomazané a zákonodárné sejdou a pod moderním praporem „mannagement černé zvěře“ začnou vymýšlet pravidla, kategorie, tabulky a výkazy, tak se z toho po….. Jediná strana, které to nejspíš prospěje, budou divočáci. Oni tak jako nyní, zase nebudou vědět vůbec nic o našich člověčích tabulkách a zákonech a vesele se budou množit, využívaje při tom systém (ne)lidského hospodaření v přírodě. Zdar Karel

Autor: Jan Slavětínský | 11.04.2013 12:36
Podle čeho...Práva mysliveckého hospodáře - zákon 449, §35/3c - kontrolovat ulovenou zvěř.....MH zodpovídá za provoz myslivosti v honitbě OSSM,která ho ustanovila do funkce. Je v podstatě prodloužená ruka OSSM. Čili on na sebe všechno bere, i "přikrytí" nějakých ústřelů...

Autor: Jaroslav Tatalák | 11.04.2013 12:39
Taky nevím,čím je to nařízeno,ale na Olomoucku se čelisti ze selat odevzdávají s ostatními trofejemi z honitby.

Autor: Leon Zumr | 11.04.2013 13:03
že to kontroluje hospodář chápu ale že by měl odevzdávat čelisti na OSSM a ti by jezdily kontrolovat ulovené kusy nechápu.Když ani trofeje se dnes nemusí dávat na přehlídku

Autor: Jan Slavětínský | 11.04.2013 13:44
Na našem okrese se také předkládaly čelisti z holé srnčí a z černé zvěře. Bylo to na přání a žádost hodnotitelské komise, která se s tímto obrátila na Okresní radu OMSu a OMS přes pokyny a Věstník oslovil sdružení. Z jakési žádosti se časem stala "jebací" záležitost, která tím ,že fungovala jen na našem okrese,pozbývala smysl. Potřebné čelisti se daly sehnat od kolegů z vedlejších okresů, tak aby kusy seděly s hlášením....Problémy s kusy ,které se dávaly celé do tombol a jejich čelisti už nikdo neviděl atd... No, trvalo to možná deset let, než to padlo. V podstatě za provedený odlov nese "na trh kůži" MH a střelec ,pokud si někdo někde postěžuje....

Autor: Leon Zumr | 11.04.2013 14:01
přesně jebací záležitost která se stejně ojebe :-)) a když vidím ty výřady za poslední sezónu tak to stejně dopadne tak že černá bude mít celoroční dobu lovu bez takových kravin jako že sele je po 1.4 lončák a lončák kňour

Autor: Fesoj | 11.04.2013 14:14
U nás se sice až tuším do předloňska také odevzdávaly čelisti černé zvěře, ale to mělo smysl - kraj vyplácel po jejich předložení za každé sele a lončáka 200 Kč zástřelného. Jenže šetřit se musí, ať to stojí co to stojí, takže toto bohulibé opatření bylo zrušeno.

Autor: Lukáš Turecký | 11.04.2013 15:18
Na OMS Žďár nad Sázavou se odevzdávají spodní čelisti jak od holé tak i od veškeré zvěře černé. Hodnotitelská komise vytvořila kritéria průběrnosti podle kterých hodnotí chovnost daného kusu holé srnčí zvěře.
U černé se potom dělá tabulka posouzení doby metání ulovených prasat divokých v závislosti na vývoji chrupu.

Autor: Leon Zumr | 11.04.2013 16:47
ještě abych musel vařit hlavy to bych se na to ..... ale přál bych to těm co to chtěj dělat v paneláku s manželkou za prdelí :-))

Autor: rici czech | 11.04.2013 17:21
Nevím,asi jsem v tomhle mimo,ale prosím sdělte mi který zákon či vyhláška či její formulace udává vysloveně povinnost předkládat trofeje na chovatelskou přehlídku? Já mám za to a to už nějaký čas že je čistě na uživateli honitby zda vůbec odevzdá trofeje k ohodnocení ,tzv. pouze na dobrovolnosti.

Autor: Lukáš Turecký | 11.04.2013 19:46
Je to tak. Nikde to v žádném zákoně nenajdete. Prostě až na pár vyjímek to předkládají všechny sdružení v tomto okrese.

Autor: strejda zajíc | 11.04.2013 20:38
Pánové,co takhle § 6,odst.1 zákona o myslivosti č.449/2001?Příšlušný OSSM vydá rozhodnutí o konání chovatelské přehlídky a ustanoví hodnotitelskou komisi a na doručenku rozešle jednotlivým uživatelům honiteb.

Autor: vk74 | 11.04.2013 20:39
pro Eriku:
když 2.4. potkáte týden stará selata, tak jsou to selata
1.4. se stávají lončáci z loňských selat, proto se nazývají lončáci, do 31.3. je lze považovat za selata
nakonec je úplně jedno jak kdo střelený kus nazve
VK

Autor: Erika Doležalová | 11.04.2013 20:46
vk74 - dobrá a co situace se seletem narozeným posledního prosince? Tříměsíční kus bude lončák.. No, ať si to každý nazývá jak chce :-)

Strejdo zajíci, ano, vydá rozhodnutí o konání, tj. kdy a kde, ale že by tam byla ta povinnost...to není.

Autor: vk74 | 11.04.2013 21:03
pro Eriku: až se budu rozhodovat, zda-li se prase narodilo posledního prosince, nebo 1.1., tak vám zavolám, aby jste mi poradila, pro vás to určitě nebude problém poznat :-)

Autor: strejda zajíc | 11.04.2013 21:10
"...Městský úřad....rozhoduje:podle §6 odst.1 zákona o myslivosti o uložení opatření-předložení trofejí zvěře ulovené popř.nalezené ....k hodnocení."Nejsem právník,ale patrně na to má právo,podle zákona o obcích?

Autor: Lukáš Turecký | 11.04.2013 21:38
449/2001§ 6
Chovatelské přehlídky

(1) Pro hodnocení kvality chované zvěře a kontroly lovené zvěře jsou orgány státní správy myslivosti ve svých územních obvodech, popřípadě pro oblast chovu zvěře oprávněny každoročně rozhodnout o konání chovatelské přehlídky trofejí a za tím účelem ustavit hodnotitelskou komisi. Pořádání chovatelské přehlídky mohou svěřit myslivecké organizaci.6) O pořádání chovatelské přehlídky a její organizaci jsou uživatelé honiteb uvědoměni způsobem v místě obvyklým. Trofejí se rozumí rohy, parohy a parůžky rohaté a parohaté zvěře včetně lebky oddělené před prvním krčním obratlem, zbraně u prasete divokého, lebky a kůže některých šelem.
Možná tady bude ta povinnost předložit trofeje ke kontrole plnění plánu chovu a lovu.

Autor: Radek Chadim | 11.04.2013 21:48
Lukáši, jsou ty tabulky posouzení doby metání ulovených prasat divokých v závislosti na vývoji chrupu někde na netu ke stažení?

Autor: Děda z lesa | 11.04.2013 21:53
vk74 - zajímalo by mne, odkud čerpáte ty blamáže o skokových přeměnách věku černé. On to těm chudinkám někdo uzákonil ?

Autor: Děda z lesa | 11.04.2013 21:57
Radku, byl o tom článek i s dokumentací (přehled metání v jednotlivých měsících v %) v některé loňské Myslivosti, někdo to snad najde, bylo to zajímavé. Poučné i pro ty, co dělají z půlročních selat na apríla lončáky...

Autor: Lukáš Turecký | 11.04.2013 22:12
Radku není problém. OMS Žďár nad Sázavou vydává každoročně Zprávu o hodnocení zvěře, lovené v honitbách okresu Žďár nad Sázavou. Tady ta tabulka je. Jak budu moct tak ji sem dám.

Autor: Fesoj | 12.04.2013 02:46
Lukáši, k tomu § 6 - orgány SSM jsou oprávněny /nikoliv povinny/ rozhodnout o konání přehlídky a rovněž v tomto § chybí povinnost uživatelů honiteb trofeje předkládat. Jediný, kdo může nařídit povinnost předložení trofejí na tuto přehlídku, je MS pro své členy, respektive uživatel honitby pro držitele všech trofejí, v jeho honitbě ulovených a rovněž pouze uživatel honitby má právo, pokud tuto povinnost uložil, její nesplnění sankcionovat.

Autor: strejda zajíc | 12.04.2013 03:58
Můj"PC" mi tvrdí,že na to OSSM nárok má podle Správního řádu(nebo jak se ten "neřád"jmenuje).A je fakt,že od jisté doby to na Písecku funguje bez problémů,i ti nejzatvrzelejší předkládají trofeje bez řečí.Předkládání čelistí holé,resp.černé,je trochu jiná káva,protože o nich §6 nehovoří.
Patrně by nám to lépe vysvětlil některý kolega s právnickým vzděláním.
P.S.Jinak jsme v Čechách,takže "každej Tonda"umí vysvětlit zákon lépe než Ústavní soud!:-)

Autor: vk74 | 12.04.2013 07:07
Dědo, já nepíši o skokových přeměnách věku černé zvěře, věk je danej narozením a mění se v závislosti na čase. Píši o užívání názvosloví sele-lončák, které vychází z plánování-mysliveckého roku, tj. 1.4. - 31.3 VK

Autor: Michal Brabec | 12.04.2013 09:17
vk74 - to jsem rád, že má někdo stejnej názor jako já. Pak by totiž kategorizace sele - lončák pozbývala jakýkoliv smysl. A datum 1.4. je zde zcela zásadní. Toto datum, byť jaksi dohodnuté pro myslivecký rok, je dělítkem pro názvosloví. A znovu opakuji, že skutečný věk není pro toto označení rozhodující.

Autor: Děda z lesa | 12.04.2013 10:13
Pořád zde mícháte hrušky s jablky, resp. biologický věk zvěře s kalendářním.
Pro všechny myslivce při ulovení černé platí biologicky věk, snadno zjistitelný dle chrupu a tak je také kus vykazován - sele, lončák, bachyně, kňour.
Jen myslivečtí hospodáři mají tu "povinnost" dle vyhlášky č.553/2004 Sb. převést papírově nasčítanou spárkatou zvěř k 31.3.

Ten převod je z počtu nasčítané zvěře z únorových termínů - pochybuji, že někdo nasčítá několika denní či týdenní selátka, jsou pochopitelně nasčítána selata ve věku cca 6 - 11 měsíců a dnem 1.4. jsou z nich "papíroví lončáci".
Ale že se někdo snaží udělat z dosud nenarozených a "neevidovaných" selat lončáky je opravdu rarita.
Snad ze zapojí svými znalostmi i zdejší MH, je jich tady dost.

Autor: Vladimír Soukup | 12.04.2013 10:27
Michale co je potom prase, které se kupříkladu narodí na podzim, v půl roce se stane lončákem, v roce a půl bude čím? Dospělý kus? Bez kompletního chrupu? Co napíšeš do úlovkového lístku v takovém případě, střelíš 18měs. starýho kňourka 2.4., lončák nebo dospělý kus? Podle tvojí teorie bys tam měl mít dospělý kus a měl by ses jít udat na OSSM. Přijde mi to ujetý, pravdu má Děda, tohle platilo v dávných dobách metání selat jednou ročně, většinou v 2.-4.tým měsíci roku.

Autor: vk74 | 12.04.2013 10:33
normálně napíšu lončák, protože prase nemáme normované :-)
VK

Autor: palkopal | 12.04.2013 11:45
To strejda : bobužel (bohudík!) OSSM může rozhodnout o konání chovatelské přehlídky, může rozhodnout o sestavení hodnotitelské komise a může (ale nemisí) pořádáním pověřit některou mysliveckou organizaci (nemusí být zrovna ČMMJ), ale nemůže nikomu přikázet, že se výstavy musí se svými trofejemi zůčastnit. Správní řád na tom nic nemění - ten pouze předepisuje postup rozhodování, pokud k nějakému OSSM má pravomoc ze zákona. Když se nesejde ani jedna trofej, má holt smůlu.

Autor: Fido z Řáholce | 12.04.2013 12:00
Podle § 59 zákona o myslivosti, kde je upravena působnost krajů, jsou v odstavci 1 uvedeny všechny případy, kdy krajský úřad rozhoduje ve správním řízení. V odstavci 2 jsou pak uvedeny všechny působnosti ostatní, a to se slovesnými formulacemi vyhýbajícími se slovesu „rozhodovat“, tedy např. vede agendu, určuje termíny, podílí se, spolupracuje. Pod písm. b) je pak uvedeno „organizuje chovatelské přehlídky v oblastech pro chov zvěře“ s odkazem na § 6 odst. 1 zákona o myslivosti. V něm je uvedeno ustanovení o chovatelských přehlídkách obecně, tedy i mimo oblasti chovu zvěře, kde je organizují s odkazem na § 60 obecní úřady obcí s přenesenou působností jako nejnižší orgány státní správy myslivosti. Pokud je v oznámení orgánu o konání přehlídky nesprávně uvedena odvozenina slova rozhodnutí, nečiní to z úkonu správní akt.
Povinnost vlastníka trofeje předkládat trofej na přehlídku není stanovena. Vlastnické právo k ulovené zvěři včetně její trofeje přísluší uživateli honitby. Na základě dodržované myslivecké zvyklosti je trofej přenechávána střelci; platné předpisy neobsahují ustanovení, které by dávalo střelci právo přímo si trofej přivlastnit. Střelec získává vlastnictví k trofeji až na základě zvláštního úkonu uživatele honitby. Půjde zpravidla o darování ve smyslu občanského zákoníku. Právní účinky darování mohou být posunuty i na dobu pozdější na příklad po chovatelské přehlídce trofejí. Obvykle bývá o tomto posunu zmínka uvedena jako podmínka na vydávané povolence k lovu. Tím si uživatel honitby zajišťuje předložení trofeje na chovatelskou přehlídku. Jestliže však k darování trofeje nedošlo, zůstává jejím vlastníkem uživatel honitby.

Autor: Děda z lesa | 12.04.2013 12:33
Pravděpodobně časem dojde ke zrušení vyhlášek 291/2002 a 553/2004 - to asi bude těch pár vyznavačů papírových lončáků smutných...

Na Myslivost-lovectví jsou ve Foto-úlovky ČR,SR dvě fota s názvem Lončák. Na jedné je i postarší lovec s "lončákem", foto zhlédlo již cca 2.000 lidí, převážně myslivců a pouze několik si dovolilo upozornit, že se jedná o sele, mezi nimi i naše Erika.
Pak se nedivme problémům s černou, když řada myslivců si plete i selata s lončáky.

Autor: strejda zajíc | 12.04.2013 13:27
Pro Palkopal:nejde ani tak o účast(vystavení)trofejí na Chovatelské přehlídce(té se zúčastnit nemusím), jako spíš o předložení k posouzení správnosti odstřelu atd hodnotitelské komisi.Zde je podle mne "uložené opatření-předložení trofejí zvěře ulovené v r.XY k jejímu hodnocení"podle § odst.1 zákona o myslivosti pro uživatele honiteb závazné.

Autor: palkopal | 12.04.2013 13:37
Ten § odst. 1 (máte na mysli § 1?) je dlouhý - můžete konkretizovat či písmeno?

Autor: strejda zajíc | 12.04.2013 13:54
Omlouvám se,vypadlo "6":§6,ost.1

Autor: Jaroslav Tatalák | 12.04.2013 14:09
Předně souhlas s předcházejícím názorem Dědy zlesa,že rozdělení černého dorostu po 1.4. je na MH. Ostatní by se měli užívat opravdu zdravý selský rozum a ne lpět na doslovné citaci zákona.Jinak k pozdějším příspěvkům jen to ,jestli by to nestálo za založení samostatného vlákna,protože tématika odbočuje od původního zadání. S pozdravem J.T.

Autor: Michal Brabec | 12.04.2013 14:11
Diskuse je o diskutování. Osobně si myslím, že takových, kteří by nesvedli určit biologický věk mladých prasátek tu moc není. Jde opravdu jen o to názvosloví.
A Dědo, co myslíte, určitě víc myslivců nepozná mladého zajíce či mladého bažanta. Neměli se to snad ani kde naučit. Přesto bych je nepodezíral, že mohou za problémy s úbytkem drobné. Trochu mě Vaše reakce překvapuje.
Možná by bylo načase tuhle debatu víceméně o h...ě se ctí ukončit.

Autor: Děda z lesa | 12.04.2013 15:28
Ano, je to o diskutování a diskuze o názvosloví...
Tedy naposled - právní výklad slova sele :
"Sele je jedinec prasete divokého, jenž nedosáhlo věku 12 měsíců a jako rozpoznávací znak je posuzován vývin chrupu".
Čili žádná vyhláška nemůže "vyrobit" přes noc z fyzických selat lončáky, podle některých teoretiků mohou existovat dokonce i pruhovaní lončáči.
Dám na Vás a z mé strany raději dost.

Autor: Jaroslav Tatalák | 12.04.2013 16:18
Michale ve svém příspěvku jsi nakousl další téma. Ale k tomu. Když se při podzimních honech rozvine diskuse o stáří zajíců nebo bažantů,polovina kouká o co se jedná.O nějakých kůstkách nebo ostruhách se jim asi jen zdá.S pozdravem J.T.

Autor: Martin Skřivánek | 12.04.2013 16:56
drobné se dnes moc víc jak dva roky nedožije.

Autor: palkopal | 12.04.2013 20:30
To strejda, § 6 odst. 1 : ani omylem. Pokud byto OSSM udělal, překročil by zákon.

Autor: strejda zajíc | 12.04.2013 21:49
...OSSM je o p r á v n ě n r o z h o d n o u t o konání atd..(§6,odst.1)
Takže rozhodne a nepřekročí zákon!Z mé strany končím!

Autor: rici czech | 12.04.2013 22:08
No tak strécu :-), rozhodnout může ,ale nakázat asi ne.Z mé strany asi vše,a všem se omlouvám že jsem tento dotaz dříve vznesl.Šlo mi jen o to jestli existuje § který to jasně a vyloženě uživatelům honiteb přikazuje.Zdá se že asi ne.