Dnes je 13.08. 2020. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

DnesVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Radek Chadim | 01.09.2013 22:32
Zářijové dnes.

Autor: Radek Chadim | 01.09.2013 22:46
Pro Jiřího Víška k dotazu z minulého měsíce: Tak já naháňkou tak nějak nazývám veškeré honění černé zvěře. No a normálně se obestaví požraná a vylehaná kukuřice, u normální není třeba :-), a z jedné strany se prochází honci a nahání se zvěř na střelce. Letos je turkyň na takovém poměrně pravidelném obdelníkovém poli přibližně o výměře 19 ha, lovecké pásy kolem dokola u lesa nejsou, tak střelci stojí až v lese v údolí u potoků co jsou v podstatě do takového účka kolem kukuřice, my ženeme ještě i kousek toho lesa. Lidí to chce poměrně dost, v kukuřici jdeme tak 15-20 m od sebe a ten lán je tak 300x700 metrů, takže na těch 300 m to chce 15-20 honců se psi. Letos to děláme prvně, před týdnem tam byla jedna menší tlupa, teďka v sobotu nic, přesto přes týden stojící kukuřice ubylo :-), tak tam ty potvůrky údajně přemnožený asi chodí jen v noci se napapat.

Autor: Jan Slavětínský | 02.09.2013 07:27
V sobotu dopoledne jsem byl u kolegy v sousedním MS na naháňce (v kukuřici). Vzhledem ke škodám museli "vyvijet činnost"...Prohnali se tři pole s výsledkem 8 ks černé, 1 liška. Všechno uloveno na štontech. V lánu nepadla jediná rána. Když jsem viděl ty plachty, nevěřil jsem, že z toho něco vyženou. Honců bylo dost, ale hlavní a pěknou práci předvedli psi. Ti tu zvěř našli, hlásili a vyváděli z leče. Vyhnali to.

Autor: Radek Chadim | 02.09.2013 15:32
Tak u nás s každým honcem jde i pes, takže na těch 15 honců je i minimálně 15 psů. Bohužel, nebo spíše bohudík :-), těch divočáků v té kukuřici bylo při těch naháňkách jen málo, předminulý víkend jedna tlupa o 6-7 kusech, kterou jsme sice vyhnali, ale nic se neulovilo, tento víkend tam nic nebylo, takže jak je to s vyháněním těžko posoudit. Myslel jsem, že to bude trošku o život, a kdyby tam bylo 80 divočáků jako bylo loni v 30 ha lánu, tak bych řekl, že by divočáci spíše honili nás, než my je :-), ale při tom letošním počtu divočáků v kukuřici to není nic nebezpečného. V té kukuřici se moc dobře střílet nedá, protože když jdou ti divočáci ve vedlejších řádcích, tak nejsou vidět, takže se s nimi nedá moc táhnout, navíc člověk nevidí, jestli za nimi třeba není pes, tak lov přímo v kukuřici je spíše omezen na vylehaná místa nebo na nutnou sebeobranu, tudíš co se nevyžene, se neuloví.

Autor: ValíkVlastimil | 02.09.2013 20:42
Ono letos budeme muset vyvíjet činnost tak trochu všichni kdo máme černou ve svých honitbách. Kukuřice ,vzhledem k suchu, moc nenarostla hmoty bude málo a i tlak od zemědělců bude větší. Hlavně tam, kde mají ty bioplynové "kravičky". Již nyní se v určitých oblastech šplhá cena za kukuřičnou hmotu dost vysoko.Myslím ,že tlak na nás opravdu poroste...

Autor: Radek Chadim | 02.09.2013 21:07
Dnes jsem byl na čekané na pojízdné s anglicky mluvícím nelovícím hostem, a abych vám řekl pravdu, až tak moc dobře mně ta konverzace nešla :-). Kromě asi twenty roe deers jsem nic moc neviděli, ani females of fallow deer nepřišly, občas kolem skákal nějakej ten hare, do tmy wild boar or some fox taky neviděno. Takže ode dneška končím s marným vysedáváním po večerech na posedech a kazatelnách, mnou přeložených jako hunting tower, a budu se raději věnovat výuce anglického jazyka, abych tam příště nemlel hovadiny co nemají ani head, ani heel :-), i když nutno přiznat, že systém fungování české myslivosti není snadné vysvětlit a z druhé strany pochopit i Čechům česky, natož cizinci anglicky :-).

Autor: Vít Pátek | 03.09.2013 00:33
Kdyby nějaký anglicky mluvící host zase měl dorazit, tak nabízím tohle:
http://yeswehunt.eu/en/hunting-in-europe/hunting-wizard/countries?country=704452
(hlavně záložka "Hunting System"; asi bude pro umožnění přístupu třeba se na tom webu yeswehunt.eu zaregistrovat a přihlásit).
Před pár lety, když ten web začínal, jsem na oltář propagace české myslivosti položil sepsání a poskytnutí toho textíku (poprosil jsem správce webu o "přejetí" rodilým mluvčím; ten mi sem tam nějaký výraz opravil, ale taky - asi v rychlosti - to "vylepšil" o pár překlepů; nakonec tam správce webu ještě přidal další dva roztomilé v adrese ČMMJ... a už jsem neměl sílu je honit, aby to opravili).

Autor: Jindra | 04.09.2013 11:07
Také jeden příspěvek k naháňkám v kukuřici. V sobotu 31.8. jsem se jedné zúčastnil. 89 střelců, pár honců, psů nevím. Honil se 1x lán 27 ha, 1x lán 50 ha. Lán byl vždy obstaven a i uvnitř se šlo nahusto, rozestupy do 7 m. Střelilo se 9 ks černé, z toho 7 ks uvnitř a bylo konstatováno, že nebýt psů, tak by se pravděpodobně nastřílelo ještě víc. Vyhnat z takovéhoto lánu rudl černé v podstatě není možné a i takto hustou řadu projdou často bez rány. Musím podotknout, že ukázněnost střelců uvnitř byla vysoká a každý si byl vědom, co by mohl způsobit. Za takový měsíc (jde o kukuřici na zrno) by mohl být úspěch ještě větší, protože z té kukuřice moc nezbyde - prasat mraky ...

Autor: prroud | 04.09.2013 11:29
Zajimavy je Radku,ze v americe,ani v rakousku,nemecku,australii,turecku,mexiku se kvuli nam nikdo cesky mluvit nepokousel,ani ti polaci ne:-))))))).My jsme museli lamat anglinu......
A pokladam to tak za spravny.Ve ktery zemi jsem,jeji reci se snazim domluvit a jeji zakony respektuju.Zeptej se tech kdo jezdej do Norska!Norove jsou na to napriklad obzvlast haklivy.Takze bud se ucim,nebo si beru tlumocnika.PAN anglican ovsem necejtil potrebu,kazdej prece miluje a uci se anglictinu.....

Autor: Stanislav Haas | 04.09.2013 12:27
Já znám jen naháňky v kukuřici, kde byly pravidelně prosekané linky. Střelci stáli zády k lánu a směli střílet pouze na vytaženou zvěř ven, tlak směl střílet i v lánu, ale na malou vzdálenost. Ale i tak to je o život, vždy se najde nějaký hladový střelec. Bojím, bojím.

Autor: strejda zajíc | 05.09.2013 17:30
Včera jsem měl "dobrý den".Jeden z našich členů střelil ročka,vidlák 15 cm,18 kg vyvržený,do pr..dele bych se kous!Vztekle chci slézt z kazatelny,odkládám zádovou opěrku a to už sviští osma po žebříku.Trrr-jak když Janičko leze za Maryškou na seník a na posledním šprucli mu ujede noha.Pažbou napřed,dojede dolů a ukládá se do trávy!Škoda,že nejsem zastánce erimetody,mohla být sranda!Někdy to budu muset s odjištěnou zkusit,zda výjde rána...:-))
Tak jdu dnes dát ranky na zkoušku a světe,zboř se,píše na flek!Holt stará dobrá práce,cajska Zielvier s nitkou.Ještě že jsem tam neměl velký puškohled Meoptu 7x50,ta by dopadla asi hůř.Tu ostatně beru jen na noc,nějak se mi s tím starým střílí ve dne líp.Co chcete od dědka...:-)

Autor: prroud | 05.09.2013 17:50
Hernajs.........strejdo:-)

Autor: Fesoj | 05.09.2013 18:50
A to můžeš být ještě rád, že svištěla jen ta osma a ne Ty ! Jen mě tak napadá - kolikrát jsem už slyšel, že někde, zejména na honu, "letěl zajíc". Jé se v takovém případě zpravidla ptám, zda měl nad sebou orla nebo výra. A vida, Strejdo, málem jsi dokázal, že Zajíc může letět vzduchem i sám o sobě - zaplať sv. Hubert, že se Ti to nepovedlo. Pochroumaný kříž puškohledu jde uvést do normálního stavu podstatně jednoduššeji, než pochroumaný kříž vlastní !

Autor: Radek Chadim | 06.09.2013 22:07
Včera u nás začali sklizet turkyň na siláž. V prvním lánu nic, druhý asi 50 ha obsekli a usekli čtvrtinu. Večer jsem tam po odjezdu mašin čekal do 3/4 na devět, tedy do tmy a nic. Když nechodí večer, třeba přijdou ráno. Ráno v pět vyražíme ke kukuřici na její spodní stranu s kolegou. V 5:50 na druhém horním konci vychází dva lončáci odhadem 70-80 kg a hupky šupky do lesa bez šance je ulovit. Po snídani a provedení nejnutnějších činností doma, aby se neřeklo :-), jsem vyrazil očumovat, jak ta sklizeň družstevníkům jde. Jelikož seče nový Honza Jelen s lištou na 10 řádků, pole rychle ubývá a mám zprávu, že v sečeném záhonu je jeden větší divočák. Po dosečení po obědě z pásu nakonec vybíhá jeden větší samotný kus a na les dvě bachyně a dvě poměrně malá selata. Z dalšího rozesečeného pak údajně dalších 12 kusů do další kukuřice přes celou již posečenou část pole - já je ale neviděl, pač jsem stál za horizontem. Pak začala zlobit technika v silážní jámě, tak se seklo přerušovaně, tak jsem jel na rychlou večeři a že si sednu k té kukuřici na těch 12, ale krom jednoho kusu co šel k lesu na druhé straně než jsem čekal, nic nevyšlo. Venku jsem byl od 5 ráno do půl desáté večer, krom hodiny a půl na snídani, oběd a večeři - teď mě bolí celý člověk, nic moc jsem neviděl a nakonec prd ulovil :-).

Autor: Fesoj | 07.09.2013 14:37
Dnes dopoledne na mne byl spáchán atentát. Byl jsem prasátkům vysypat jablka a cestou zpět jsem ve starém bukovém lese stahoval větve na topení. Najednou fííí bum - a kolem hlavy mi cosi prosvištělo, po dopadu na zem se to rozdělilo ve dví, jedna část - ztrouchnivělý pahýl bukové větve o průměru 10 a délce asi 40 cm - zůstala ležet vedle mne a druhá část začala utíkat strání vzhůru. Černá veverka ! Že po mě již párkrát veverka hodila šišku, žalud či bukvici, to považuji za běžné - ale tohle byl vyloženě pokus o vraždu, vždyť ty buky jsou opravdu hodně vysoké. Nechápu, jak se té potvůrce povedlo ten pahýl ulomit. Pokud to byla náhoda, jako že nejspíš ano, pak taková, jaká se stane možná jednou za život. A nejlepší na tom je, že pokud bych byl zasažen a zůstal tuhý, nikdo by se nedověděl a ani by to nikoho nenapadlo, že jsem byl vlastně uloven veverkou.

Autor: Tomio | 07.09.2013 17:55
U nás je kukuřice tak měsíc zpožděná. Ještě ani nažloutlý klas není. Bych řekl, že silážovat se bude až za měsíc.

Autor: prroud | 07.09.2013 20:34
Zni to komicky,ale mels kliku Josefe jako hrom.....

Autor: strejda zajíc | 08.09.2013 09:08
Josef,ty nás blbneš,na tu tvou palici by musel padnout celej stoletej buk a možná i to by bylo málo!A to by nezmákly veverky z celých Krkonoš.Kdo ví,jaká to byla veveřice,žes přišel domů vyděšen...:-)

Autor: Radek Chadim | 08.09.2013 12:13
Dnes dosekli kukuřici, v druhém lánu ani jeden divočák, ale vyleháno u lesa bylo. Je to vystřílený, já to říkám pořád :-).

Autor: prroud | 08.09.2013 12:15
Radku,vystrileny? Spis rozprchly pred masinama:-)

Autor: Radek Chadim | 08.09.2013 12:33
Prostě nevidno, příští týden to půjde k úplňku, tak uvidím, co bude chodit na strniště.

Autor: Fesoj | 08.09.2013 15:17
Tak jsem zase jednou viděl prasátka - letos už potřetí, u nás se jimi letos opravdu nehemží. Pěkný vláček, máma se 7 selaty si to drandila přes pastvinu hned časně po ránu. Bohužel strašně daleko a ještě k tomu u sousedů. Chtěl bych se zeptat : V současné době mimořádného sucha a mizerné pastvy je dobytek rozptýlený po všech pastvinách, těžko založit vnadišrě. Ale co myslíte, kdybych naházel jablka do hustého ostružinového keře ? Tam by snad krávy ani telata lézt nemusely - a pro prasata by trní nemuselo být překážkou.

Autor: Leon Zumr | 08.09.2013 15:19
jo Josefe na černý si v lese musíš dávat bacha :-)))mě málem ve čtvrtek prohnala bachyně černá jak uhel když když jsem si z rudlu ulovil 40kg parťačku.Hold to je jinej lov než sedět ve výšce na posedu,druhej adrenalin byl když jsem musel po čtyřech lézt do šípku abych našel tu lončačku :-)asi budu muset pointrum koupit vesty na dosled na novýho bulla teď nemám čas :-/

Autor: strejda zajíc | 10.09.2013 14:04
Nějak to tu usíná,i sám velký webmajstr pytlačí na M-L(kde jsou na něj ošliví a sprostí).Tak vám sem šoupnu nějakou veselou historku z natáčení,neb jak známo, neštěstí druhého, člověka vždy potěší.Včera ráno nám srazili na silnici daňka(odstřelový vařečkář) a já ho odpoledne stahoval a boural.Spláchl jsem po sobě bordel a jak jsem nabíral do konve vodu z 200 l sudu s dešťovkou,spadl mi tam mobil a utopil se,na to jsem ale přišel až po hodině hledání.Hajzl,ležel si na dně jako sumec,tedy uhynulej:-)Vlastně to ani nebylo neštěstí,jen škoda,neštěstí by bylo,kdybych se v tom sudu utopil já.Ale to by zase nebyla škoda!

Autor: Václav Sládek | 10.09.2013 15:23
Strejdo TY Ty Ty! Vebmajstr nepytlačí když pracuje technika tak jen natáčí.Ať je víc škody já před nějakým rokem přejížděl s malým vibračním válcem mělký brod.Zdálo se mi že něco skočilo do vody na druhým břehu jsem zjistil že to byl můj mobil.Byl asi dvacet cenťáku povodou nebyl problém ho vylovit ale stejně mu nebylo pomoci.

Autor: Stanislav Haas | 10.09.2013 15:27
Já bych si to nedovolil, ale když už strejda zajíc o mobilech začal:-).
Dnes v poledne jsem šel nakrmit ryby a jak jsem dával rohlík Žebravému kaprovi Pepovi, mobil udělal z kapsy žbluňk. To bych nevěřil, co z něj šlo bublinek :-). Pepa mi jej podat nechtěl, tak pro podběrák a vylovit jej, teď se suší v horkovzdušné troubě na 35, jako kynutí těsta. Snad půjde ještě rozchodit, neb rezervní dotykáč ze mne včera vytáhla vnučka.

Autor: ValíkVlastimil | 10.09.2013 17:32
Právě DNES-http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-myslivost/patri-myslivci-do-lesa-idnes-cz-bloq

Autor: jeden hajnej | 10.09.2013 17:50
Poněkud jednostraně napsaný článek, bohužel většina je pravda. Pokud budou naši myslivost prezentovat lidé jako pan Kostečka, pochybuji že se něco změní k lepšímu.

Autor: Radek Chadim | 10.09.2013 21:12
Strejdo, nemám moc času, a co víc, ani nemám co psát - revír je plný lidí, takže večer někam jít je spíše o nervy než příjemný relax, a prázdný od divočáků, ale teď silně zapršelo, tak hubky šupky ráno na ně :-).
Od čtvrtka u nás sekli turkyň, ve dvouch lánech vedle sebe o 65 ha jen 18 divočáků celkem, jeden samotný kus, pak vyběhly 4, pak údajně kolem 12ti a pak když se družstevníkům pokazil buldozér v jamě v podvečer a já jel se rychle navečeřet, tak v místě kde jsem předtím stál prý prošla stodola :-). V dalším lánu nebyl žádný divočák, i když tam bylo vyleháno dost.
A když jsme u těch veselých příhod z natáčení. V sobotu jsem byl u rozesečené kukuřice, v ten nejlepší večerní čas najednou slyším traktor, pak hulákání nějakých lidí, tak se jdu podívat za roh kukuřice, a z druhé strany pásu někdo čóruje turkyň, tak jsem se sebral a jel domů a na poli zapomněl sedací hůl, kterou mně druhý den přivezli až družstevníci, jež ji tam po jejím přejetí našli, když dosékali zbytky kukuřice - naštěstí přežila bez úhony, ale co by chtěla, když na ní sedává takový vemeno :-).

Autor: Jaroslav Tatalák | 10.09.2013 21:15
Jeden hajnej- v prvním máš pravdu- jednostranně a tendečně napsaný článek, ale ve druhém závěru trochu přeháníš s tou pravdou ve většině těch keců.A to jsme celí my, místo abychom vyvraceli tyto kecy vycucané z prstu v redakci, nebo v hospodě u piva, tak tady pindáme o vlastní vině! S pozdravem J.T.

Autor: Radek Chadim | 10.09.2013 21:38
Nechápu, proč vás zmiňovaný článek tak znepokojuje. Pisatel, jak už to tak bývá, je nezasvěcený jedinec, co kafrá do něčeho, čemu ani trochu nerozumí, ale jako nejeden občan ČR do toho karfá, což je náš národní zvyk :-). A navíc ještě vytrhává z kontextu věty zastupitele naší jednotky, o jehož rozumu též nezřídkakdy pochybuji, lépe řečeno nepochybuji o opaku předchozí věty :-).

Autor: Fesoj | 10.09.2013 22:05
Tak Radek ztratil /a našel/ hůl, Strejda utopil /a vylovil/ mobila - a aby byla naplněna známá "serie tří", přidám na ten dort třešničku. Večer jsem si šel sednout na svůj oblíbený posed - jablíčka zmizela, kdopak na ně asi chodí ? Za chvíli se ukázala mohutná laň, ale jen přešla cípem louky a zmizela v lese. Pak se rozpršelo, ale říkám si " vydržať ", tohle počasí mají čuníci rádi. Jenže se neukázalo už nic a když už byla viditelnost na prd, mažu domů. Mezitím manželka odjela na noční. Vlezu do verandy, chci odemknout - a klíče nikde. Nevěda, zda jsem je nezapomněl doma, zkouším volat manželce, ta nebere mobil a tak s čelovkou v tom lijáku zpátky k posedu, cestou hledám, kde se mohla z poutka uvolnit karabinka. Promočený jak myš se vracím domů, samozřejmě bez klíčů. Chvíli si hraji na lupiče, až se mi povede vniknout skrz chlív do stavení. Hledám klíče na místech možných i nemožných - marně. Vlastně nevím ani to, zda jsem je nepotratil už při ranní čekané - když jsem se vrátil domů, manželka měla odemčeno. A nejhorší bude poslouchat zítra ráno ty tituly, kterými mne oblaží.

Autor: strejda zajíc | 10.09.2013 23:17
Pepo.to máš dobrý,za blba budeš jen od vlastních!Kdybys dělal např.MH,budeš za vola i od cizích!:-))

Autor: Fesoj | 10.09.2013 23:54
Všechno je jinak ! Za blba budu jen tady na fóru. Já ty klíče totiž ani nezaložil, ani neztratil. Jen jsem je pověsil na jiné poutko než obvykle a když jsem je hledal v tom lijáku, celou dobu jsem je měl u sebe !

Autor: Pavel Toman | 11.09.2013 05:40
Fesoji, až budeš běhat po baráku s lehkým plátěným baťůžkem na zádech a usilovně ho všude hledat, tak teprv budeš za vola :-) mě už se to povedlo.................

Autor: Ellhenicky | 11.09.2013 07:26
Až na tom budete jako kdysi moje babička, která hledala brejle a měla je na čele,tak to teprve bude zajímavé:-)

Autor: Matěj Fous | 11.09.2013 12:58
Josefe (Fesoji),jseš na tom ještě poměrně dobře,trpíš teprve 1.fází stařeckého sklerotika. - 1.fáze - stále hledá klíče,brýle a pod.
2.fáze - zapomíná si zapnout příklopec
3.fáze - zapomíná si rozepnout příklopec...

Autor: Stanislav Haas | 11.09.2013 21:41
Když chodím s jezevčíkem na procházku po lese, nosím na krku píšťalku ze srnčího parůžku a jelikož jsem už starší, tak na reflexivní šňůrce. V zimě jsme šli už skoro za tmy domů, bezděčně si sahnu na hruď a píšťalka nikde. Tak zase nazpět celou cestu, říkám si, že tak řvavou šňůrku musím vidět i za tmy. Dvě hodiny jsem jí hledal a nic. Doma, když jsem svlékal blůzu od čerňáků, tak jsem se najednou do šňůrky zapletl. Já jsem tu mrchu měl hozenou na zádech a tudíž šňůrka ze předu nevisela. Ale ten den jsme se pěkně prošli.
Dnes jsem si objednal mobil splňující normu IP67 a standardy armády USA:-), prý plave na vodě, nárazuvzdorný, prachotěsný, má přežít i přejetí autem. Akorát není červený. To jsem zvědav, co to bude za šmejd.
Když se někam vypravuji, tak běžně hledám mobila a přitom jej držím v ruce:-(, a bude to prý ještě horší.

Autor: Pavel Toman | 11.09.2013 21:50
existují tři fáze sklerózy:
HO-SI-P- hovno si pamatuju
LA-HO-SI-P-lautr hovno si pamatuju
HO-MI-MO- hovno místo mozku
:-) však jsme jen lidi :-)

Autor: Fesoj | 12.09.2013 09:52
Pavle, HO-MI-MO je až 4. fáze - chybí Ti tam 3. fáze HO-NA-MO /hovno na mozku/. Jen tak pro upřesnění.
A že jsme jen lidi - spousta z nás se dá jen těžko zařadit do druhu Homo sapiens - člověk moudrý. Často pochybuji i sám o sobě...

Autor: Radek Chadim | 12.09.2013 12:13
Bohužel skléroza, ta bestie, je nakažlivá napříč generacemi :-) (jako korupce napříč politickým spektrem, jak v televizi často říkají :-)), já klíče hledám pořád, je to takový rituál předtím, než někam vyrazím nebo když se odněkud vracím, bez toho by to ani nešlo.

Autor: Jiří Janda | 12.09.2013 13:17
Dovolil bych si na třetí místo fází sklerózy včlenit:
LA - HO - SIP - IKSIPI : lautr h...o si pamatuji i když si píši

Autor: Vrba Frantisek | 12.09.2013 13:32
Pánové,kdo je blbej nebo pořád zapomíná,má mýt zápisník.Já mám dva!

Autor: Fesoj | 12.09.2013 14:31
Já mám jen jeden, ale nevím, kam jsem ho dal. Ale že by se někomu umýváním zápisníku zlepšila paměť, to je pro mě novinka.

Autor: Radek Chadim | 12.09.2013 15:09
Chodím teď na nějakého lepšího srnce a srnčí holou, ale z večera je po honitbě hroznej ruch a ráno srnčí chodí vždy dost daleko. Navíc už týden pozoruji srnce se zažívacími potížemi, ale zdá se mi poměrně mladý, tak nevím, jestli ho mám ulovit, nebo ještě nechat - video s ním je ve videích, tak se na něj mrknětě a napiště mi, na kolik let ho tak na první pohled tipujete.

Autor: Ivan Nedvídek | 12.09.2013 15:29
Fesoji, s Tebou je vždy radost souhlasit. Také mám rád gramatiku a zakládám si na svých starých, dobrých kantorech , kteří mě před více než padesáti lety naučili, jak doufám, správně česky (o čemž se většině ze současné mladé generace může jen zdát). Co občas slyšíme od profesionálních hlasatelů a moderátorů je hrůza. A nejen to. Taková ostuda, když ani rektor vysoké školy neví kdy se aplikuje číslo dvojné ( viz dvěmi!) atd. Proto občas trocha shovívavosti bude asi na místě. Sám jsem se nedávno přistihl jak jsem zde, na fóru udělal hrubku. Jinak pár poznámek k současnému lovu černé v době kukuřice. Prasátka jsou zřejmě stále inteligentnější a minimálně opouštějí kryt. Mám relativně dost času a chápavou manželku takže jsem prakticky každý den (tedy v noci) venku. Slyším lámat, zkouším různé, dříve osvědčené triky, ale štěstí chybí. Celkový výsledek reprezentuje jen jeden lončák a dvě lišky, poslední z nich před dvěma (nikoliv dvěmi) dny. Trochu málo na tolik úsilí. Podobné zkušenosti však mají i v přilehlých honitbách. Kukuřice je slabá, je jí méně a tak zřejmě i škody budou posuzovány přísněji. Nižší zisky "bioplynek" bude třeba nějak kompenzovat. Řešení však opravdu není jen v intenzitě lovu. Zamyslet se musí především zemědělci a pokud oni ne, pak Mze. IN

Autor: Fesoj | 12.09.2013 20:26
Tak já nosím do lesa jablíčka,na holou vysokou jen koukám, kvůli domnělé ztrátě klíčů promoknu až na kůži - a nakonec mi musí zavolat kamarád, že už druhý den se kolem 5. hod. ráno ozývá v našem revíru, asi km od mého baráku, jelen... Doufám, že se ráno vzbudím a půjdu si ho aspoň poslechnout na vlastní uši - ve víc si doufat netroufám.

Autor: Pavel Černý | 13.09.2013 06:51
Radku, jestli dobře vidím svým slábnoucím zrakem, že ten srnec má zažívací potíže ve formě chronického průjmu, pak neřeš věk a střel ho. Jestli máte rozumného hospodáře, pochválí tě. Jinak ho budeš ještě pár týdnů, možná i měsíců pozorovat a pak zmizí, protože uhyne. Pravděpodobnost je tak 90% (jednou jsem zažil, že se z toho srnec dostal, ale to bylo po řepce, a pomohli jsme mu z problémů ovsem a plevami - ulovil jsem ho následující rok a na trofeji se ty předešlé problémy silně podepsaly). Navíc takovýto kus den za dnem ztrácí na hmotnosti.

Autor: Fesoj | 13.09.2013 08:44
Souhlasím s Pavlem. Radku, nepřemýšlej více, neuvažuj o zlepšení - přesná rána z kulovnice, jiné řešení zde není !

Autor: Jindra | 13.09.2013 14:54
Zajímavost :o)

http://www.lidovky.cz/prase-mirek-z-sumavy-se-vydalo-do-sveta-jeho-cestu-mapovali-vedci-phr-/veda.aspx?c=A130913_102854_ln_veda_mct

Autor: prroud | 13.09.2013 15:21
Frantisku Vrbo,jestli se nepletu mas dva jak rikas,do jednoho si delas zapisky a ve druhym mas poznamenano kde ten prvni je.... ?Kamarad rikal,ze si to posychroval jeste tretim:-))

Autor: Fesoj | 13.09.2013 18:30
Kanec turistický. Zřejmě se šel kamarádům do Rakouska a Německa pochlubit, jak ho u nás vybavili.

Autor: strejda zajíc | 13.09.2013 18:44
Nebo si myslel,že je tam líp....:-)

Autor: Ron Gordon | 13.09.2013 22:56
Kde by se "černá" mohla mít líp než u nás ???

Autor: Radek Chadim | 15.09.2013 21:36
Posledních pár dní naháním nějakého pěkného staršího srnečka, ale je to o nervy - litají letadla do noci, jezdí motorky, všude chodí i do noci lidé a co jsem za srnce potkal, tak buď přišel dost pozdě za šera nebo byl daleko, nebo to byl úplně stoprocentně tuctový srnec. Včera navečer jsem šel zase jednou ke mně na kazatelnu, pač to vypadalo, že bude svítit měsíc. Jak jsem vylezl z auta, tak jsem od něj viděl v protějším svahu starého srnce, tak jsem šel průsekem pod elektrovodem k němu. Když jsem byl tak 120 m, tak jsem hodil flintu na trojnožku, protože jsem usoudil, že srnec je lovnej, ale já, celej rozvášněnej, jsem dostal loveckou horečku a než jsem se sklidnil, srnec udělal hoplala a byl pryč. No nic, tak jsem se vydal na svou kazatelnu, ale už tam někdo seděl, tak jsem skončil na kazatelně na křižovatce. Do půl deváté jen srnčí a jeden kus dančího, když najednou se všechno roprchlo a z lesa vyběhla tlupa divočáka, já jsem jich viděl 6 velkých a přibližně deset dvojích selat, jedna malá a druhá ještě menší. Po deváté po nedaleké cestě jel autobus, patrně lidí, co byli na oslavě 400. vyročí vzniku Bible kralické (včera tam bylo pěkně narváno, že se tam ani projet pomale nedalo), a pač ta cesta je úzká a autobus široký, občas zavadil o nějakou tu větev podél cesty stojících stromů, což divočáky zradilo a schovali se do lesa. Pak se nic nedělo, až mě z pospávání zbudil ohňostroj v sousedních Kralicích - oni kvůli té bibli nadělají, to by člověk nevěřil :-). Za půl hodiny proběhla podél lesa bachyně s dvěma opět poměrně malými selaty. Chvíli po té z lesa vyšly nějaké další kusy, vypadalo to na tu předchozí tlupu, 4 kusy větší, dva asi lončáci a opět kolem 10 selat, vyšla nalevo od cesty, tak jsem je sledoval a přemýšlel, jak na ně, a pač měsíčního svitu ubývalo, slezl jsem a šel jsem jim naproti. Když už jsem je došoulal tak na 80 metrů a pomale vybírám kus a čekám na poslední kroky, od dědiny po cestě jdou nějací dva turisti, což divočáky definitivně uklízí do lesa - někdy je prostě lepší se na to VYSRAT a raději sedět doma :-).
Vyrazil jsem na srnečka tedy ráno, šel jsem na něj z kopce a byl tam, kde jsem ho večer viděl naposledy, ale než jsem k němu došel, zašel do koryta potoka a byl zase pryč.
Dnes jsem byl u sousedů na naháňce, brala se jedna lesní leč a pak kukuřice, v lese se střílelo po jedné lišce. Kukuřice byla mnohem zajímavější, kolem poměrně dost pochozeno od divočáků - na to, že je to netypicky poměrně neprasečí honitba. V prvním pásu byly tři lišky, dvě šly ven, jedna šla do vedlejšího pášu kukuřice, ze které se vyhnala když jsme jej v druhém kole proháněli. Nakonec padlo kolem 15 ran a ulovila se jen jedna liška, ale byla to pěkná nedělní procházka.
Z večera jsem opět vyrazil na srnečka - od auta jako včera, když přijdu pod elektrovod, vidím srnce přímo v potoce asi 50 m daleko, ale taky 20 možná víc metrů hluboko, šteluju si trojnožku, ale v tom začíná poprchat, srnec vybíhá z potoka na protější břeh, který je nově obrostlý hlavně akáty a dalším šáší. Loni v zimě to tam zplundrovali elektrikáři a ani né za rok je to tam samej akát o výši 2 metry a více - nic nedělat, udělali by lépe. Když se srnec zastaví mezi dvěma stromy, už ho mám v kříži, ale asi mě zahlédl a vzepjal se jakoby odskočil, v tom už ale mačkám spoušť. Cítím, že rána úplně neseděla, tak rychle přebíjím, srnec upadne, pak se zvedá a rychle se točí, tak neváhám a střílím druhou ranu, po ní už srnec zůstává v ohni. Sotva dozní výstřel, začíná hustě pršet. Srnec je šesterák, na jedné straně přední výsada je velice krátká a je trošku výše nasazená, než na straně druhé, můj odhad věku podle postavy byl 6 let, podle opotřebení chrupu posoudíme, až udělám hlavu :-).

Autor: Jan Slavětínský | 16.09.2013 07:49
Radku Lovu zdar! Já jsem včera také střelil srnce. Prostě do plánu chybí 7 srnců a jak to tak bývá, dohání to pár lidí...Srnčí mi včera vytáhlo až před půl osmou a na nějakých 250 metrů od žebříku a zůstalo se to pást na jednom místě okolo záhumenky s pruhem brambor a strništěm. Srnce jsem ze žebříku obeznal, průběrná lovná II VT.,tak jsem slezl a zkusil ho nad mezemi našoulat. Dostal jsem se až na nějakých 80 kroků a to mi stačilo. Opět jsem ho prohlédl a ujistil se,abych neuděl nějakou blbost, sedl na zem, opřel se lokty o kolena a se tmou houkla rána. Srnec značil nadskočením a zmizel pod mezí. No nic, značil a bude tam, po 243W to přeci nebudu hledat, říkám si. Vyrážím k nástřelu. Přibývá tma a prd vidím. Pod mezí maliní a habří,prostě lety ladem ležicí pruh pole. Je blbě vidět a tak očima projíždím kdejaký místo a přemýšlím o psovi. Prolítal jsem dvě meze dalších políček a nic. Vzpamatuj se, hledáš blbě a daleko. Ten nemohl odběhnout až sem,říklám si. Znovu se vracím na nástřel a doslova v maliní zakopnu o parohy. Srnec ležel pět kroků od nástřelu, v podstatě uděl pouze skok do těch malin,které se za ním zavřely. Tak že radost,poděkování sv.Hubertu,úlomek a poslední hryz a dále rutina.. Lovu zdar (Hornady SST,243W)

Autor: Fesoj | 16.09.2013 20:43
Radku i Honzo, oběma upřímné Lovu zdar ! Ale nedá mi to, Honzo, abych se nezeptal : Kolik srnců jste měli plánovaných - a jak je vůbec možné, že 14 dnů před koncem lovu jich ještě 6 běhá ?

Autor: Pavel Toman | 16.09.2013 21:07
Protože asi u nich platní zkostnatělé pravidlo o lovu srnců, co chlap, to srnec, akorát se mezi nimi točí věkové třídy, místo toho, aby se zvěř chovala a šlechtila, tak se čeká, aby měl každý "právo" ulovit. Ti co chodí ven pravidelně, tak čučí na odstřelové srnce pořád a ten , kdo ne, tomu je to jedno, jen brečí, že nemá štěstí a nebo ho to ani nebaví. Honzo trefil jsem se?

Autor: Ivo Ondráček | 16.09.2013 22:46
Na lov srnců existuje jednoduché, leč geniální řešení. Kdo nemá ulovenou odstřelovou 1VT, nemá nárok na lov starších srnců. A hotovo. Což zaručí, že případný lovec musí chtě nechtě vytáhnout patu z domu a než toho paličkáče někde vyběhá, obezná druhotně xy jiných srnců. Čímž se "třehotně" neodstřílí jen ty líbivé trofeje, ale i ten potřebný průběrný odlov. Co tak ale vím, tohle nepopulární opatření skoro nikde nefunguje. Proč asi...:)

Autor: Harald Altmann | 16.09.2013 23:14
A co takhle toto pravidlo: srnci, kteří nejsou uloveni do poloviny srpna budou prodáni přespolním a členové se stávající povolenkou se budou jenom koukat. U nás to tak funguje.

Autor: Pavel Toman | 16.09.2013 23:21
Ivo, ono záleží na podmínkách v honitbě a zájmu lovců, nebudu říkat chlapů neb jsou mezi námi i holky,pokud jsi v revíru imrvére, tak máš přehled a víš. Lovit se má stále "zušlechťovat" zvěř. V uvozovkách, proto, že tím, jak se leckde nastavila pravidla se ta zvěř spíš kurví, pardon za to slovo, ale to géblsovsko mengeleovské šlechtění árijského srnce poslalo srnčí zvěř akorát do sraček.U nás se plánuje v polní honitbě 6-10 srnců plus holá ročně,povolenky se vystaví a pánovén a dámo snažte se.Jestli to uloví jeden, nebo 10 lidí je mi jako MH jedno, kdo závidí, dostane do ruky povolenku :-)když někdo udělá červený bodík, že se spletl, tak mi to ani nevadí, pokud to není pravidlo,ale ochraňuj je ruka páně dovézt 22 kg srnu, která má tři roky.Lov není o zásluhách, morálních právech apd. Myslivost a lov je cílené šlechtění zvěře, bez ohledu na to, kdo tu selekci dělá.Vím o revíru, kde MH červenec a srpen loví dva měsíce jinde,pak se vrátí domů a pak si vymiňuje lov srnce v domácím revíru, s odůvodněním, že si taky chce doma vystřelit............celý průser je v nás , myslivcích, my můžeme za to, že nejen srnčí je v hajzlu...........howk

Autor: Jan Slavětínský | 17.09.2013 06:21
Asi takhle. Plán máme 18 srnců a v podstatě každý chlap má povolenku na srnce. Jedničku všichni a loví se na potkání, II a IIIVT. se točí. Jako asi všude, kdo chodí má odstřílíno a pár strýců prostě nemá. My to neřešíme a řešit nebudeme, jsme parta v pohodě a těch pár chlapů co jsou v lese denně a o zvěři mají přehled, to v pohodě odloví. Nemá cenu někoho tlačit,že musí. Co není do konce srpna odstřílené, v září může lovit každý. Tak že ,kdo chce a chodí ,může sbírat zážitky,žije myslivostí a nemá nač si stěžovat...Máme to takhle od nepaměti a nejhorší na tom bude to, že se jednou člověk také sám dostane do pozice strýce co neuloví, ale bude rád,že to ti mladí kolegové berou a tu povolenku na schůzi v květnu také dostane...Myslím si, že jsou v životě mnohem horší věci než pořešit ulovení nějakého srnce, co? A ještě mi někdo ukažte myslivečka,který si postěžuje, že si za rok střelí 3-5 srnců a že by raději čekal, až na něho po losování nebo po splněných brigád.hodinách také nějaký vyjde...I tak to někde mají. "Zlatá myslivost se strýcema".... Tak Lovu

Autor: Ron Gordon | 17.09.2013 11:58
Jo pánové, bývaly časy, kdy se člověk těšil i na tu jedničku, která se mu nedostala každý rok a přesto že ji v revíru potkával, tak se na ní mohl pouze podívat a poradit šťastlivci, který povolenku měl, kde má zajít. Doby se však mění, v současnosti ani není o lov první věkovky mezi mladými zájem, když s tím je jenom práce a ani to nemá pořádnou trofej. Když jsem se jednoho mladého člena dotázal, proč neuloví jedničkového srnce, který mu chodí poblíž vnadiště na divočáky tak mi opáčil, že jednoho již střelil, tak ať si střelí někdo jiný. Když jsem se ho poté dotázal, proč chodí na divočáky, když už ma střeleny tři, pohlédl na mně jak by mu ukradl hračku a myšlenky byly určitě o starém závistivci. Takže i tak se provozuje myslivost.

Autor: Radek Chadim | 17.09.2013 12:31
Ten, kdo chodí lovit intenzivně po celý rok, by těch jen čistě průběrných srnců mohl nalovit na dva plány lovu a další rok by bylo zase co lovit, ale když má povolenku na jednoho srnce, tak uloví paličkáře a tím to hasne. Pak se většinou čeká, co uloví hosté a ostatní sváteční lovci ve sdružení, aby se neřeklo, že ten aktivní všechno vystřílel. Ti sváteční se po 16. květnu párkrát vydají ven, ale znechuceni tím, že ani na třetí vycházce žádného paličkáře ani echt lovného srnce nenašli :-) je to nadšení brzo opustí, a pak přijde půlka září a chybí do plánu ještě ulovit 5 srnců druhé a třetí věkové třídy, a i ty pak loví většinou ti aktivní, co chodí ven skoro každý den. A takhle se to opakuje každý rok stejně jako jaro, léto, podzim a zima :-).

Autor: Fesoj | 17.09.2013 14:09
Honzo, tenhle systém beru, už se nedivím. Ivo, u nás je to tak, že každý může lovit 2 srnce až do splnění plánu, přičemž jeden z nich musí být I.VT. Kdo I.VT neuloví, musí v následujícím roce bezpodmínečně jedničkou začínat. Přitom lov paličkářů je volný. Mně většinou nedělá problémy nějakého najít a ulovit, výjimkou byl loňský rok, protože na obeznaného "žebráčka" jsem nasměroval hosta, který u nás začínal a směl lovit jen I.VT. Letos mám dva paličkáře, silnějšího nic, ale to mi celkem nevadí. Jeden srnec zatím ještě zbývá. Střelím-li ho já či kdokoliv jiný, je mi celkem fuk, jen bych byl rád, aby se plán splnil a zbytečnými resty nám neutíkaly peníze.

Autor: Ivo Ondráček | 17.09.2013 15:42
Abych se podržel více tématu-minulý týden jsem měl dojem, že jsem na samou tmu zahlédl paličkáče. Byl jsem tam na něj během týdne třikrát. Jednou mi srnčí rozehnal uřvaný páreček ženských, co s autem dojely doprostřed polí a jaly se venčit dva vlčáky. Když jsem vypěnil a ostrým krokem se je vydal vykázat, šestý smysl je varoval a odjely. Podruhé projel prostředkem pole traktor a všechno srnčí odehnal v dál. Potřetí se nekonala sice žádná katastrofa, ovšem nekonalo se ani srnčí, které se rozhodlo, že zrovna dneska vytahovat prostě nebude. Což je taková naše vzorová situace-urvete po práci, od ženské a od povinností čas na 4-5 čekaných...a minimálně tři z nich vám zruinují couralové z města. Po téhle zkušenosti jsem opět natolik znechucen, že se mi snad ani nechce jít ven. "Hurá-můžu na čekanou-kolik tak asi uvidím lidí a psů?" Že jsou některé čekané pusté a málem nevidíte ani zajíčka, to je normální. Ale na ten teror ze strany protivných couralů začínám být čím dál tím víc alergický!

Autor: Pavel Toman | 18.09.2013 15:11
Dnes jsem byl na veterině, musel jsem udělat tu poslední dobrou službu svému foxlíkovi. Jediná útěcha je, že jsem mu ulevil od bolestí.Zůstalo tu doma hrozně prázdno, po dvaadvaceti letech není u baráku pes...............
P.T.

Autor: strejda zajíc | 18.09.2013 15:58
Udělal jsi pro něj to poslední dobrý,cos mu ještě jako jeho vůdce smečky mohl poskytnou.Možná mu budem jednou závidět...
Jak člověk stárne,je každý odchod člena smečky těžší a těžší.

Autor: Vrba Frantisek | 18.09.2013 18:51
Pavle.já jsem přišel o dvě braky během deseti měsíců a to prázdno jak jsi napsal trvalo skoro tak dlouho.Před 14 dny jsem dovezl novou beačku-je to zatím taková kousavá barakůda nezbedná,která rozkouše na co přijde,ale kočky prohání jako starý davič.A pokud na ně nedosáhne,tak jim lespon pořádně vynadá.Pokus se ztrátu psa co nejrychleji nahradit.

Autor: Pavel Toman | 18.09.2013 20:07
My máme ještě k tomu potíž s honitbou, naše HS, co nám pronajalo honitbu, se soudí s jedním individuem o pronájem honitby,složité na vysvětlování.
Bez psa nechci být, rozum mi radí vzít si křepeldu, ale srdíčko bije za drsného foxla, prostě je to ozaj na chuja :-(

Autor: Fesoj | 18.09.2013 21:12
Včera konečně bylo počasí, jaké si může člověk pro jelení říji přát. Nebe bez mráčku, nádherný večer i studená "prasečí" noc, Měsíc nádherně svítil - a já musel sedět doma, protože odpoledne jsem sebou na mokré trávě praštil jak široký tak dlouhý, narazil si operovanou kyčel a ještě dnes chodím jak zkurvená žebračka. Jeleny jsem si jen poslechl před barákem, ozývali se nejméně dva, ale ze sousední honitby. Dnes jsem se dozvěděl, že na druhé straně našeho revíru byl uloven první jelen. Dle hospodáře šlo o korunového desateráka, věk asi 4 roky. Bez dalšího komentáře...

Autor: prroud | 18.09.2013 21:50
Jak rikas Josefe,vcerejsek byl na prasata:-),Kara mi ukazala zrejme knourka(jelikoz byl sam),uz v seru,ale na 30 metrech,silueta na nadhernou strelu:-),takze jsme sedeli a koukali na nej,nemel o nas tuseni,odhaduju tak snad 60+ kilo.Poradnej sraz mu v hledani dobrot nedelal nejmensi problem,rejdil jak ryba ve vode.Odesli jsme prvni,jemu se pryc nechtelo:-)

Autor: prroud | 18.09.2013 22:02
K tomu "uspavani"...., http://energieupramene.blogspot.cz/2013/09/rozum-duse.html , i kdyz bych sam hodne premejslel,kdyby muj "kamarad" opravdu trpel,trpel bych s nim.....:-(

Autor: Pavel Toman | 18.09.2013 22:29
proude, ten odkaz jsem nečet,bo odkyzy od Tebe delší dobu nečtu, já si ho na rukách domů dovezl a aj na rukách odvezl. ať
je v tom Tvém zase blábolu co chce, ten můj mazel mi zhasl v rukách a s políbením na čele.

Autor: Pavel Černý | 19.09.2013 06:38
Pavle, kdo měl psa, a zvlášť pro myslivost a něco s ním prožil, ví o čem je řeč. Drž se a přeji šťastnou ruku při výběru nového kamaráda!

Autor: Ondřej Holeček | 19.09.2013 08:41
Tak jsem včera prolomil tříletou smůlu, a podařilo se mi ulovit selátko cca 15kg, navíc novou flintou, takže radost o to větší, nejlepší ráže 308W na 70m, zůstalo na místě,vyšlo mě na cca 100 čekaných, hodiny nepočítám :-)

Autor: prroud | 19.09.2013 11:30
Nebudu se hadat o odkazech Pavle,nikomu je necpu a nikdo neni povinnej je prohlizet,jsou to veci pro ty koho oslovej.Rozumim tomu ze po ztrate kamarada na ne neni nalada i kdyby to cloveka i zajimalo,taky bych ji nemel.Nedavam je rozhodne ve zlym umyslu,prave naopak.Poridis novyho kamarada a zase bude dobre,to hodne pomuze.

Autor: Fesoj | 20.09.2013 01:29
Včerejšek jsem plánoval jako nelovecký den, protože mne čekaly dědečkovské povinnosti - hlídat kluky, když snacha jela ne noční. Na to konto si vzala babička na odpolední moji čelovku, že ji beztak nebudu potřebovat. Jenže syn se vrátil mimořádně z práce o den dřív, tudíž hlídání odpadlo. Bylo sice zataženo, ale vypadalo to, že se vyjasní a tak jsem vyrazil na novou kazatelnu, kde jsem vysypal do ostružiní ruksak jablek. V l9.45 vylezla na pastvinu srna, Měsíc byl schovaný za mraky a ač jsem ji v dalekohledu viděl dobře, v puškohledu se jevila jen jako nepatrně tmavší flek - střílet by se rozhodně na těch cca 70 m nedalo. A jako na potvoru, za slabou čtvrthodinku se objevila prasátka. Byla dvě, zdála se mi nějaká malá, ale když přišla o něco blíž, vidím, že se kolem nich pohybují nějaké větší myši. Kolik těch selat bylo, to ani nevím, asi 8 až l0. Rudl postupuje stále blíž, zkouším některé sele dostat do křížku, ale jsou stále v pohybu a špatně vidět. Už jsou na 3O kroků, konšně se jedno zastavuje /nebo se mi to aspoň zdá/ a střílím. Následuje příšerné ječení, sele sebou zmítá, zbytek tlupy mizí v kakamrdí, ječení ztichlo a žádný pohyb nevidím. Po vykouření cigarety jdu pro úlovek - jenže sele nikde a nemůžu najít ani nástřel, babiččina baterka svítí jak za dušičky. Po chvíli marného hledání volám kamarádovi, který má dobrého brakýře. "Volaný účastník je nedostupný..." Vracím se ke kazatelně a čekám, protože každou chvíli by měl Měsíc vylézt z mraků. Už je vidět líp, tak znova procházím pastvinu a asi 5o m od předpokládaného nástřelu slyším jakési zafučení, Jdu po hlase a málem šlápnu na sele, které se tam, těžce postřelené, motá v trávě. Urychleně ho dostřeluji a koukám, kam šla první rána. To se mně zas jednou něco povidlo, horší to být nemehlo ! Pro krátkou vzdálenost jsem se prohřešil proti svým zásadám nestřílet, když nevidím zcela jasně cíl. Rozstřelená kýta, ještě že to utrpení netrvalo dlouho. Hmotnost vyvrženého selete s běhy a hlavou, respektive s tím, co z ní po dostřelné ráně zbylo, necelých 8 kg. Takový dobře vyvinutý hraboš.

Autor: Jan Slavětínský | 20.09.2013 08:42
Josef, Lovu zdar. Toto se určitě stalo nebo teprve jednou stane každému... Někdy se to nedá při sebevětší dobré vůli ovlivnit. Hlavně ,že neodešlo ....
Dám příhodu z naháňy. Kolega na vedlejším štontě střelil sele a já též.Přebijim flintu ,když na mě volá:"Dostřel ho,běží k tobě." Sele jsem střelil kulí ,ranou na předek. Jemu po ráně padlo,mlátilo se a těžce se zvedlo a šlo. Jenže nevrávoralo,ale normálně se rozbíhalo. Já ho v podstatě střelil v klasickém klusu. Na nástřelu na sněhu bylo barvy,že by si člověk řekl, to musí ležet za prvním pařezem. Barva z obou stran stopní dráhy, čili jasný průstřel (střílel 7x57R PTS). Když jsme sele prohlíželi a hledali jeho ránu, víš kam ho chytil? Střelil ho těsně na hranu slabin břicha - řízl ho po břiše s oboustranným průstřelem svaloviny kýt (před pánevními kostmi). Sele barvilo,že by nikdo nevěřil v takovou to ránu. Nedostřelit ho, tak uteklo, zůstalo by živé a věřím, že by se zhojilo. V podstatě nešlo o smrtelnou ránu, byl to pouze průstřel svaloviny.
Pořád vzpomínám slova jednoho kolegy, který říká:" když se mele, musí se hned střílet". Něco na tom je a u černé to platí dvojnásob. Dokud nemáš vývrh vedle kusu, tak ničemu nevěř. Praxe to několikrát potvrdila. Tak Lovu a zdravím do Krkonoš.

Autor: strejda zajíc | 20.09.2013 12:18
Pepo,to máš z toho,že k lovu černé používáš malorážku!:-)))
Kdo tvrdí,že v životě nestřelil "červený" kus,něco nezk..vil a vše dělá dobře,buď nestřílel,lže a nebo to byl pan B.(už loví s Hubertem).Tohle používám léta,nechci se vymlouvat,občas se něco nepovede,ale je třeba si to přiznat,protože lhát sám sobě je vůbec to nejhorší lhaní.A poučit se pro příště.Říká se,že jen blbec se učí na vlastních chybách,ale zkušenost je nezdělná,protože často nevěříme ani sami sobě,natož druhým.Hergot,už filozofuju jako jeden nejmenovaný na tomto fóru...:-)
Přeji ti Lovu zdar a přidám ještě"genitální"radu:takového obra zkus příště raději zajmout a doma dokrmit!:-)

Autor: ValíkVlastimil | 20.09.2013 12:54
Tak dnes v noci jsem poprvé u nás v honitbě slyšel jelena jak troubí a posléze i viděl. Nevím co měl na hlavě, byl na cca 150 metrů, ale krásný zážitek. Zhruba před měsícem jsem nedaleko od tohoto místa ráno našoulal korunového čtrnácteráka.Čerstvé velké stopy byly i na zasetém ječmeni.Při včerejší odpolední procházce revírem dalších 5 kusů , všechno jeleni. Krásná impozantní zvěř.

Autor: strejda zajíc | 20.09.2013 13:34
Vlasto,to jsou ti vrážský.Aspoň vidíš,jak dobře se tam o ně staraj!

Autor: prroud | 20.09.2013 14:06
Taky jsem slysel pana lesa,rano na houbach,"povidal" si nejspis s motorovkou co brucela v dalce,na smazu jsem sice nasel,ale slabota,zima a dest.

Autor: ValíkVlastimil | 20.09.2013 18:30
Míro vidím, vlastně jsou jejich jako všechna černá ...

Autor: Fesoj | 20.09.2013 18:39
Strejdo Zajíci, za to flinta nemohla ! Nepřesnost zásahu nedoženeš kalibrem a kdyby ta kýtička byla zasažena střelou z velkorážního Godunova, asi by byl výsledek stejný - jen by z ní nejspíš míň zbylo.

Autor: Radek Chadim | 20.09.2013 20:49
Včera byl troubící večer, pač i u nás byl údajně slyšen jelen, ale ten troubil v nedaleké kralické oboře. Já jsem celý týden chodil na neposlušný divočáky, ale lovecká forma je pryč :-). Začalo to minulý týden, kdy jsem nemohl dohnat žádný srnčí, pak v neděli toho srnce jsem udolal až na dvě rány, pak mě jednou divočáky zradilo auto. Ve středu, kdy jsem tam měl hosta, jsme neviděli ani štětinu a to jsem tam čekal do půl druhé, načež jsem se včera vydal na druhou stranu revíru a na mé místo z předchozích večerů poslal kolegu, který tam ulovil lončáka už v deset hodin a to mu na 2x málem vlezli až na kazatelnu, a já neviděl na druhé straně opět kromě srnčího a lišky v dáli ani ň - prostě když není lovecká forma, tak ani ta zvěř pod posed nechodí, ale na druhou stranu si alespoň člověk může ten úplněk pořádně v klidu do noci vychutnat :-).

Autor: prroud | 20.09.2013 23:04
nevymlouvej se na formu ;-),o nem nevedeli,o tobe vedeli,hledej kde delaji soudruzi z ndr chybu :-))))

Autor: Radek Chadim | 21.09.2013 01:03
Pravda nebudu se vymlouvat na formu. Dnes lépe řečeno již včera v pátek v půl desáté jsem vyrazil na stejné místo jak seděl včera úspěšný kolega, ve vzduchu bylo cítit, že to bude chodit - ale to bylo i ve středu s hostem a prd jsme viděli :-) - kromě srnčího nikde nic, ani dančí, ani divočáci. Tak jsem tak hodinku zlehka podřimoval a když uzrál čas jít spát do postele, mrknu na strniště a přibližně 80 m od cesty podél ní jdou v dáli dvě bachyně a kolem 8 selat. Myslel jsem, že to vezmou přes cestu na louku, tak jsem slezl a že jím nadběhnu krajem louky a když zahnout do alelujá, tak už půjdu domů. Byl jsem jen ale 20 m od kazatelny, když bylo jasné, že na louku nesměřují a že jdou pořád podél cesty směrem ke kazatelně - no oni nešli, oni klusali. Honem rychle na kazatelnu a jak jsem sedl, divočáci se zrovna zastavili přímo před kazatelnou asi 80 m daleko, beru flintu, chvíli hledám nějaké větší sele z těch malých a když je na něm bod, mačkám spoušť. Sele kvikne, divočáci odbíhají směrem k lesu. Na strništi není nic moc vidět, je dost poryté a občas je tmavej flek, ale mám pocit, že to párkrát zašustí. Po chvilce jdu směrem, kam jsem střílel a přibližně těch 80 m od kazatelny nacházím sele, kňourek, 17 kg živé váhy :-). Tak forma je asi zpátky :-), bude se hodit, od zítřka budu chodit na srnčí a dančí holou, ať se provoz nezdržuje.

Autor: Radek Chadim | 21.09.2013 01:10
Ještě bych dodal, že jsem lovil asi z této tlupy o dvou bachyní a kolem 8 selat, co jsem natočil začátkem května na kraji lesa: http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=video&id=636 a http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=video&id=637 - selata narozená na přelomu dubna a května.

Autor: prroud | 21.09.2013 09:21
....a pak ze to nejde :-),lovu zdar Rdku:-).....a mozna by pred cestou na kazatelnu neskodilo poradne nasprejovat boty(i zespoda podrazky) a kalhoty silnym roztokem jedly sody s vodou a doma si jeste orachnout pred lovem rozkrok,podpazdi a ohyb naproti kolenum,zkratka hlavni"pachovy mista"?Oni potvory navetrej uz buhvikde a zatracene zpozornej,nebo zmenej trasu,vratej se,pak muzes cekat.... ;-)....a cekat....a cekat ;-))))
Ono se to hodne podcenuje!Zrovna tak,jako nekryty casti tela,oblicej,ruce,na dalku vyslovene "svitej",primo tahaj za oci :-)

Autor: Fesoj | 21.09.2013 14:46
Když jsem ve čtvrtek střílel na to sele, kolegyně seděla na kazatelně vzdušnou čarou víc než kilometr ode mne a jak mi říkala, to příšerné kvičení po ráně bylo slyšet až tam.

Autor: Fesoj | 21.09.2013 15:00
Proude, k tomu sprejování bot - účinnější by bylo vyválet se před lovem v prasečím chlívku a kdyby tam byla svině, která se zrovna bouká, možná, že přijde i - ne zrovna kouzelník, ale statný kňour. Na NG Wild jsem nedávno viděl, jak pachový problém řeší afričtí lvi. Jdou na to z opačného konce - kudy chodí, tudy močí, rozšlapou to a svůj pronikavý pach roznášejí na tlapách po celém teritoriu, takže je vlastně všudypřítomný a zvěř na něj tím pádem vůbec nereaguje. Ovšem tuto metodu bych českým myslivcům moc nedoporučoval.

Autor: Leon Zumr | 21.09.2013 15:24
při věkovém průměru myslivců to bude za chvilku pohoda vytahnout katetr a pomalu upouštět po cestě :-))))))

Autor: prroud | 21.09.2013 16:05
Takze Radku..........curej a curej,a ber to celym revirem :-)))),na podrazky nalep filc,at poradne nasaje...:-)

Autor: Radek Chadim | 21.09.2013 18:08
Okamžiky, kdy jsem si stopní dráhou zradil divočáky, bych spočítal na prstech jedné ruky. Divočáci v drtivé většině reagují jen na "čerstvý maso", na stopu třeba jen 10 minut starou buď nereagují vůbec nebo jen krátkým popoběhnutím. Když jsou po větru, tak většinou když jsou dále než 150 m, tak mě stejně necítí. U lišky je to něco jiného, ta cití po větru člověka i na 200 metrů, když narazí na stopu, tak taky neváha, a ještě jsem u nás neviděl, že by jen tak popoběhla - u ní to vždy končí rychlým uprkem bez zastavení do nejbližšího krytu.

Autor: Fesoj | 21.09.2013 18:14
Pánové, děláme si z toho prču - ale četli jste knihu Za zvěří rovin a hor od A. Mikuly ? Autor v ní píše o starém lesákovi, kterého nazývá "přítel Antonín". Ten se denně v kteroukoli hodinu pohyboval svěřeným úsekem, přičemž neustále bafal z krátké dýmky. Zejména v bezvětrném ránu se za ním kouř viditelně táhl jako mlha. Jelení zvěř na to byla již tak zvyklá, že jí to nijak nevadilo.

Autor: Fesoj | 21.09.2013 18:28
Radku, ani u té lišky to neplatí na l00 %, zejména co se lidské stopy týče - to by zejména městské populace lišek musely strávit většinu života v úprku a například v prostorách vlakového nádraží Trutnov - Poříčí nebylo výjimkou, že se liška procházela po nástupišti pár minut po odjezdu vlaku, do kterého nastupovali cestující. A stalo se mi i to, že jsem krátce po příchodu na kazatelnu střelil lišku, která dala přednost mnou vyšlapané cestičce před chůzí v hlubokém sněhu a šla v mé čerstvé stopě jako pes, který utekl a hledá svého pána.

Autor: Radek Chadim | 21.09.2013 19:20
Tak je liška a liška. U nás normální volně žijící liška prchá vždy, jen ta jak jsem ji honil letos v březnu po řepce zalehávala :-), ale patrně byla mladá a nepříliš zdravá.

Autor: prroud | 21.09.2013 21:09
Nebo byla zamilovana a tys ji proste nepochopil,potkala mladyho myslivecka,zalehavala,oci delala,a on..............ji sejmul :-)

Autor: Radek Chadim | 22.09.2013 08:17
A začátkem května žalem, že její lásku neopětuju, uhynula na kraji lesa :-), zazvonil zvonec a pohádky je konec, dobré ráno, milé děti :-).

Autor: prroud | 22.09.2013 09:31
Taky dobry,taky :-)

Autor: Jan Slavětínský | 23.09.2013 07:28
Včera dopoledne jsme s kolegou stěhovali posed a v mezi za dvěmi břízami slyšíme pískat srnče. Podíváme se na sebe a pomalu a ze zvědavosti jdeme blíž. Za šípkem tam leželo maličké srnče,staré den dva. Takové to "červnové". Těžko odhadnout jeho další osud, ale asi bude současnou potravou pro lišky...

Autor: Maral | 23.09.2013 07:54
Nebo pro divočáky, pokud je tam jsou.

Autor: Karel poslík | 23.09.2013 08:18
Rok utekl jako voda a v sobotu odpoledne jsem měl to štěstí potkat zase známou partu dobrých lidí na kachním honu v Mezihoří. Bylo pod mrakem a chvíli to vypadalo, jako by měla spadnout nějaká voda. Nakonec se vyčasilo a v závěru na nás i sluníčko vykouklo. Hon byl vydařený, jako ostatně každý rok. Ulovilo se 44 kačen a následné posezení se nám všem také líbilo. Všichni si vystřelili, pejskové si zaplavali a díky podemletému břehu rybníka si zaplaval i jeden z účastníků. Měl jsem plnou kapsu růžových nábojů se železem a posledních osm kousků niklových Winchesterů. Stačily mi čtyři. Povedl se mi parádní kousek, dva čisté tuply a čtyři kachny. To se mi ještě nikdy nepodařilo. Potom sice létaly další, ale buď byly moc vysoko, nebo zase těsně nad vodou a nedalo se střílet. Na tuhle akci se vžycky těším celý rok , je to takový můj začátek sezony společných lovů. Za čtrnáct dnů jdeme na kachny u nás, snad se to také povede. Zdar Karel

Autor: Jan Slavětínský | 23.09.2013 08:29
Ahoj Karle, já si na minulém tahu střelil kačenu těma Rotweilama 36g od Tebe z Roudné. Sice na tupl, ale ze Supra na pěknou dálku. Šly na ní čtyři rány na druhé straně a tak se po ní dívám jak pokračuje směrem na mě a mírně šikmo k přítoku rybníka ,nad starou vrbu. Dal jsem jí "voj od vozu" a na druhou ránu spadla. Ty zelené náboje jsou proti růžovým lepší. Ahoj.

Autor: Karel poslík | 23.09.2013 09:25
Honzo, o tom není pochyb. V sobotu ráno jsem byl v Klatovech pro kulové střelivo RWS KS a hned jsem si tam musel koupit dvoje Rottweil 3.75 mm a ještě jsem si přibral SB papíráky 3.5 mm. Příští týden jedu do Prahy a viděl jsem na netu, že Brymová na Smíchově má v nabídce pořád ty Winchestery s niklovými 3.5 mm. Ještě si pár krabiček koupím. Jsem s nimi moc spokojen, s železnými broky se to nedá srovnat, ovšem olovo je olovo. Zdar Karel

Autor: Fesoj | 23.09.2013 10:46
Protože už i zákonodárce uznal, že olovo je olovo a od příští sezóny budou neolověné broky povinné skutečně jen na mokřadech, zajímalo by mne, zda by se letos našel nějaký iniciativní blbec - teď použiji krásnou definici Pavla Vilšera z konkurenčního fóra "vzácná píča s vysokou pravomocí" - která by byla schopna kontrolovat, čím se na kachny střílí a vyžadovat pro střelce s olověnými broky nějakou sankci. Pokud by se tak stalo, doporučuji všemožně protahovat přestupkové řízení až do příštího roku, neb platí : "Trestnost činu se posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán, podle pozdějšího zákona jen tehdy, je-li to pro pachatele příznivější".

Autor: Karel poslík | 23.09.2013 13:05
Pravdu díš Josefe, kde není žalobce, není ani soudce,avšak nějaká ta "vysoká" by se mohla najít, přinejmenším tehdy, když by na honu došlo k nějaké mimořádné události. Potom by se bezpochyby lustrovalo kdo, čím a na co střílel.Když by měl někdo olověný brok v kožichu, určitě by padl i argument, že železný by neměl takovou ranivost. Jestli je to opravdu letos naposledy, tak já tu absurditu ještě přežiju s niklovými broky a jednou budeme s úsměvem vzpomínat, jak jsme tady pár let všichni blbnuli pod taktovkou paragrafů posvěcených nekompetentními psychopaty, kteří chtěli být papežštějští než Papež. Zdar Karel

Autor: Fesoj | 23.09.2013 17:45
Pan Papež má právě velkou zásluhu na návratu k olovu - budiž mu za to čest a sláva !

Autor: prroud | 23.09.2013 18:33
Tak se delaj ostruhy ;-),nejdriv necham projit pitomost a pak ji zmenim :-)?

Autor: Ron Gordon | 24.09.2013 13:26
Dnes jako již několik posledních dní, pochmurné ráno, mrholení déšť, ale co se dá dělat, konec odstřelu srnců se blíží. Protože mám tři týdenní výpadek z návštěv lesa z důvodu ošetřování svého loveckého společníka po úraze, rozhoduji se zajet do úseku, kdy jsem několikrát pozoroval vhodného srnce třetí věkové třídy. Mé rozhodnutí umocňuje blízkost zahrady se švestkami, které srnčí rádo navštěvuje.
Když přijíždím k louce, vidím, že srnčí jíž od zahrady přetahuje přes louku k lesu. Zajíždím proto do vjezdu k rekreačnímu domku, kde nechávám auto, urychleně beru pušku a dalekohled a pomalu postupuji podél živého plotu, do míst, kde směřuje srnčí. Na konci živého plotu zastavuji a očekávám, kdy se kusy objeví. Přichází srnka a vzápětí ji následuje srnec. Beru dalekohled a zjišťuji, že to je skutečně ten mnou obeznaný, asi šestiletý šesterák s pěknými výsadami. Nemám kde spěchat, kusy se pomalu přibližuji. Připravím se k lovu, pušku opírám o javorový výmladek. Když srnec dojde do prostoru ve kterém je při pohybu k lesu ke mně nejblíže, na nějakých 50-60 metrů, čekám jen až se přistaví, aby si uštípnul poslední kousek paše. Když zastaví a skloní hlavu, houkne rána a srnec se hroutí v ohni. Srnka jdoucí před ním jen odskočí a nechápavě sleduje ležícího kolegu. Ten leží bez jediného odkázání na místě. Srnka po chvíli pokračuje do lesa. Chvíli čekám a poté jdu k nejbližšímu smrčku pro poslední hryz a úlomek. Po příchodu k ulovenému kusu vidím dobrou komorovou ránu, ale nechápu, kde se vzala barva pod krkem, Když pak vytáčím hlavu, aby mu podal poslední hryz, vidím, že ve středu krku zespodu je výstřel. Teď již chápu padnutí kusu v ohni bez jediného odkázání. Nevyzptytátelné jsou střely. Srnec v době výstřelu sice stál velice slabě natočený, ale cesta výstřelu je nepochopitelná. Povolenku na třetí věkovku jsem dostal k jubileu, což není každý den a již jsem myslel, že srnce ani neodlovím. Ne že by nebyli, byli i jiní dobří s lepší srnci, ale jak to má člověk zažité, počkat až po říji a pak je to někdy kruté. Bude to dobrá vzpomínka, desetiminutový srnec. Lovu zdar.

Autor: Děda z lesa | 24.09.2013 13:44
Rone, lovu... - ale úlomek !

Autor: Petr Havlín | 24.09.2013 14:00
Rone Lovu zdar!

Autor: Pavel Černý | 24.09.2013 14:15
Rone, Lovu zdar! Jestli máš fotku, tak ho předveď.

Autor: Jan Slavětínský | 24.09.2013 14:23
Rone, Lovu! Čím jsi střílel? Já jednou střelil srnce (prvního a posledního) ranou na krk -7x57R SPCE 11,2g také na nějakých 50-60 kroků a kule se mu svezla po obratlích a vyletěla temenem mezi slechy. Od té doby na krk u trofejové zvěře vůbec nestřílím a u holé ve vyjmečných případech.

Autor: Fesoj | 24.09.2013 14:45
Rone, Lovu zdar ! Kdysi dávno se stalo jednomu mému známému, že měl obeznaného srnce, který se ale nějak ztratil. Dlouho pak v té lokalitě sedával i šoulal, až jednou čistě náhodou na toho srnce narazil - a to téměř doslova. Milý srneček byl zalehlý těsně před vysokými kopřivami a spokojeně přežvykoval. Kamarád ho zpozoroval na vzdálenost cca 7 m a měl ho naostro zezadu. Rozhodl se k ráně na vztyčený krk, po níž srnec samozřejmě zůstal v ohni. Výstřelový otvor nikde. Kamarád se pustil do vyvrhování a při otevírání zámku se řízl o plášť střely, která po vniknutí do páteře pokračovala míšním kanálem a skončila mezi kýtami.Téměř neuvěřitelné, leč pravdivé. Střílel kulobrokem ZH 7x57 R, typ střely nevím.

Autor: prroud | 24.09.2013 15:46
Lovu zdar,Rone.

Autor: Ron Gordon | 24.09.2013 19:11
Panové, Lovu zdar. Co se týče střeliva 7x65 11,2 Sb. Začínám mít pochybnosti o současné kvalitě, loni jsem dostřílel staré zásoby, tak jsem zakoupil krabičku nových, při kontrole nástřelu létaly o 5 cm výš. To by nebylo nic hrozného , ale první kus (jednička z videa) vstřel za lopatku, výstřel na protilehlé straně v pořádku, ale na vstřelu se o žebro nějak svlék plášť a šel přes trávnik a zůstal ve slabině. Dnes jsem to ještě nerozebíral, ale vypadá to, že něco větší ulétlo po průdušnici od plic a vylétlo to na spodní straně krku, kus není prostřelený, takže to byla asi celá střela. Při tom opravdu bylo stříleno téměř na plocho, maximálně 10st. z úhlu. Střílel jsem v době kdy měl srnec hlavu sehnutou k zemi.Pokusím se to dát do foto. Jinak dědo přesně tak, úlomek, omlouvám se, nějak mi to ulítlo, již jsem to opravil. Diky.

Autor: Fesoj | 25.09.2013 11:07
U těchto střel není "svléknutí" pláště nic tak moc výjimečného. Stejnou střelou, laborovanou v 7x64, jsem střelil v zimě z vysoké kazatelny lišku, sedící naostro proti mně. Kule vnikla do prsou, podélně rozpárala celou břišní dutinu /přitom ale jinak liška vcelku nerozbitá, vhodná k vyčinění/ a plášť bez olova jsem našel v zadní kýtě. Toto se mi stalo asi před 15 lety, takže za to nějaké současná produkce nemohla.

Autor: prroud | 25.09.2013 13:36
Joooo panoveee:-),takovy zkusenosti jsem se sipama neudelal,natoz nejaka skoda na zverine ;-)

Autor: radekbartik | 25.09.2013 14:25
polemiku na toto téma vedeme v našem kroužku pořád, po vlastní zkušenosti kdy jsem na pár metrů z posedu 5ti střelami SPCE 11,2g za sebou netrefil srnce a vážně to nebylo rukama, a další zkušenost vloni při dohledávce lončáka zůstala olověná střela brenneke také místní produkce po výstřelu někde uprostřed laufu (bylo to otištěné i v myslivosti, vč. fotografií) jsem úplně místní značku střeliva opustil...

Autor: Fesoj | 25.09.2013 18:20
Pánové, předevčírem večer to byl horor ! Vyrazil jsem si sednout k zarostlé loučce nad vodojemem, necelého půl km od baráku. Viděl jsem srnu se silným srnčetem a vzdáleným cípem louky mi přeběhly dva kusy vysoké, ale k nepřečtení, asi laň s kolouchem. Po setmění jsem se vrátil domů. Ale to podstatné je v tom, že na to čekání se společně se mnou vydal náš malý kocourek. Nenechal se odehnat a když jsem se usadil na štokrle, stále se kolem mne motal, otravoval, chtěl se mazlit - no jako každé kotě. Jenže když jsem odcházel, kocoura nebylo, na zavolání nereagoval, tak si říkám : Parchante jeden, tak si tu zůstaň, však ty nakonec trefíš domů - a když ne, taky žádná škoda. Ale neumíte si představit, co následovalo po mém návratu ! Žena mi vynadala, až jsem smrděl, musel jsem jít zpátky do revíru hledat kočičáka /on je malinkej, něco ho sežere/ a mezitím se rozpršelo. Ten hajzlík se motal tam, kde jsem seděl a přesto, že neustále pršelo, vůbec se mu nechtělo jít domů, musel jsem ho strčit pod bundu a přinést. Jo, pánové, kočka holt není pes. Dokud jsem měl křepelačku, tak se něco podobného nemohlo stát, ta dokázala barák od kočičí havěti dokonale vyčistit.

Autor: prroud | 25.09.2013 18:33
Njn,kam cert nemuze.......... :-))))))

Autor: Radek Chadim | 25.09.2013 20:28
Dneska jsem vyrazil na srnčí holou. A zatímco divočáky lovit srnčata jsem ještě neviděl, tak jsem dnes viděl jiný zajímavý úkaz. Po vystoupení z auta jsem přešel přes potok průsekem pod elektrickým vedením v místech, kde jsem předminulou neděli ulovil srnce. Když už jsem byl na protějším břehu potoka, tak asi 40 m nad potokem vede stromy a keři zarostlá mez a pod ní k potoku je podélné políčko 150x40 metrů. Na druhém konci meze na cestě svažující se k tomuto políčku jsem viděl sedět většího dravce. Chvíli jsem čekal, jestli něco z meze nebo potoka vyjde na pole, ale nic se nedělo, tak pozoruji dravce, najednou vidím pohyb a po cestě směrem k dravci přichází zajíc, když je asi 2 m od ptáka, skáče po něm, dravec se otáčí s rozevřenými křídli na záda, nemůže se rychle přetočit, čehož využívá opět zajíc k druhému útoku, to už se dravec zatíná do zajíce, dvakrát se spolu přetočí dokola a když je dravec podruhé otočený zase normálně, tak se mu podaří vzlétnout. Zajíc se mezitím dostává na zadní a smutně :-) se dívá na odlétajícího dravce, holt dnes bude zajíček bez večeře :-). Když jsem došel na místo incidentu, tak jsem tam nic podezřelého (například úhyn nebo nějaký úlovek dravce) nenašel.

Autor: strejda zajíc | 25.09.2013 20:52
A takhle to dělám i s liškama a čuníkama!:-))

Autor: prroud | 25.09.2013 20:55
Radku,to jsi nam,nebo alespon me nerekl,ze jste se strejdou zajicem sousedi a ze ho obcas vidavas i v akci :-)

Autor: Fesoj | 25.09.2013 23:21
Útok zajíce na pokojně sedící káně lesní jsem už viděl taky. Ale tam k žádnému kontaktu nedošlo a protože to bylo zjara, předpokládal jsem, že šlo o zaječčku bránící potomstvo.

Autor: martes | 25.09.2013 23:48
Prde,kam čert nemůže,tam šoupne Tebe.Už se zase sereš všude.Zdenek

Autor: prroud | 26.09.2013 08:57
Nj,to byla moje prababa,certice,Zdendo:-),ale uznej ze se aspon snazim "k veci".Jak uz psal strejda zajic,pradedek Maugli,prababa certice,tak cemu se divis?:-))

Autor: Fesoj | 26.09.2013 09:26
K věci ? Když Romeo vyznával lásku Julii, taky poklekl, aby mluvil "k věci" - a Ty mi ho Péťo, silně připomínáš. Z Tebe i z něj sálá láska /zda k přírodě či k Julii, to je jedno/, oba to myslíte dobře, ale přitom oba vedete hovory na píču. Ale nic ve zlém, snaha se musí cenit. Jenže, jak je známo, Romeo a Julie špatně skončili a já jen musím věřit a doufat, že naše příroda a my všichni, kdo ji máme rádi, včetně Tebe, nedopadneme nakonec stejně.

Autor: Ron Gordon | 26.09.2013 22:11
Dnes po téměř bezzvěřové(jedna sluka, jedna srnka, hafo sojek) ranní šoulačce s rekonsvalescetem se rozhoduji navečer k opakování. Jdu sám, a jízdou do revíru zvažuji kde se vydat. Odstřel srnců končí, chybí dostřílet ještě dvě trojky, kolegům se nedaří, ale mně láká podívat se za vysokou, je přeci říje. Nechávám auto u posledního domku pod lesem a vydávám se do stráně, k mému oblíbenému místu, houštině u padolu potoka. Vysoká to místo ráda vyhledává, protože do takové houštiny se houbařům nechce. Stoupám po ovčí pastvině, kdy ovčák již konečně přehnal ovce někde jinde, na které je spousta bedel. Ne že by mi nechutnaly, ale počítám s tím, že nějakou seberu při zpáteční cestě. Když přicházím na křižovatku lesních cest nad zmolou, kde houština přechází ve vysoký les, vidím že z houštiny již něco vytahuje, ale vzhledem k době předpokládám, že je to srnčí. Když se okraj houští rozhrne, vykoukne z něj mohutná hlava laně. Nezbývá, než rychle přikročit k nejbližšímu stromu a ani se nehýbat. Vítr je nárazový točící, pokud bude zvěř pokračovat korytem potoka, tak mně zcela určitě navětří. Statná laň vychází do porostu vysokého lesa a za ní vyskočí kolouch. Pochvíli další laň s kolouchem a za nimi laňka. Netrvá dlouho a vyhází třetí laň s kolouchem. V duchu si říkám, kde je pán domácí, je přeci říje. Kusy se paství a asi 60 metrů pode mnou, není šance žádných velkých pohybu. Pomalu vytahuji foťák s kapsy a stále sleduji okraj houštiny. Zpozoruji nějaký pohyb za letitým smrkem a beru dalekohled a je to tak, je to on, pán domácí pozoruje svůj harém. Není jej celého vidět, jen část hlavy s pravým parohem korunového desateráka. Beru foťák a pokouším se udělat snímek laní, které jsou lépe viditelné. Nejbližší laň okamžitě reaguje na infra zaostřování, proto přepínám na video a snažím se něco natočit. Je to bída, nejde se kde opřít. Snad z toho něco málo vyjde, ale zákon schválnosti, nějaký mrak přistínil. Docela jsem se zabral do pozorování a zapomněl jsem že místo foťáku mám ještě nějaké jiné sklo. Přemítám, ulovit koloucha, poté co jej matka pusinkovala se mi moc nechce( nějak již senilním), hledám laňku, ale ta jako by to věděla, postává pořád naostro zadkem. Mezi tím se za svým harémem rozešel ji pán domácí, rozeznávám, že na levo má jen vidlu. Do dvou let jak psáno v povolence to není, tak se jen kochám. Tlupa pak odchází korytem potoka. Protože mám přehled o jejích spádech, vydávám se po svažnicí po větru s tím, že by se mi je mělo podařit nadejít kolem kopce. Když scházím k předpokládanému místu, vidím poblíže křižovatky svažnic na jedné zarostlou trávou se pást kus . Beru dalekohled a vidím, že se jedná o špičáka s půlmetrovými špicemi, opět nic k lovu. Sedám na okraj svažnice k pařezu a po chvíli k špičákovi přichází další kus - laň. Touto dobou se již značně zešeřilo, takže myšlenka na lov mým starým Zeisem je bezpředmětná. Kochám se pohledem přes dalekohled, ale kusy po chvíli odcházejí do houští nad svažnici. Tak a teď mně čeká pěkná štreka k autu. Nelituji toho, cestou přemýšlím, zda by již nebylo lepší vyměnit flinu za nějaký lepší foťák či kameru. Je to vše hezké, ale při představě, kolik nám zas budou lesy účtovat za škody, nezbývá než mačkat spoušť na jiném nástroji. Vždyť poslední dobou potkávám více vysoké než srnčí. Vysoká se u nás zdržuje mnoho let, její stavy i přes odstřel stoupají. V minulosti vysoká odcházela na říji do blízkých hor na tradiční říjiště. Poslední roky se říje odbývá již u nás, ale troubení je slyšet jen ojediněle. Pěkný zážitek z večerní šoulačky i přesto že bylo "psí" počasí. Nejen lovem je živ myslivec, ale nevím zda to není rouhání nevyužít příležitost. No srnce jsem také pořad pouštěl, že ještě je čas, po říji a pak do toho spadne nějaká nepředvídaná záležitost. Nakonec do dobře dopadlo, snad mi budou patroni přízniví i do budoucna. Tak jsem se tu rozkecal jak Erika, ale není to tak často. Lovu zdar.

Autor: strejda zajíc | 27.09.2013 07:43
Svatý Huberte,patrone náš,ty to vidíš!Skoťák jeden lakomá,on by střílel holou z říjné tlupy!Rone,to si děláš kozy,né?Nojo,voni ty vostrovní vohaři byly vždycky takový divný...:-)))

Autor: Petr Havlín | 27.09.2013 14:27
Dnes nádherná šoulačka ráno.Bylo slunečno s mlhou.Našoulal jsem celkem čtyři srny,čtyři srnčata a tři srnce.Srny i srnčata v dobré kondici a dobré ve zvěřině.
Jeden srnec vůbec nevím co byl, neb hned zatáhl do porostu. Druhý satrý odstřelový s šesterákem vlevo a vpravo vybělená špice se zadní výsadou- bohužel než jsem se rozhodl k lovu(to moje dlouhé obeznávání),tak jsem ho i se srnou pohybem zradil. Třetí srnec byl již skoro přebarvený a měl špice Tak 20cm se zadními výsadami tak 2cm, ale nedal se lovit pro špatné postavení. Večer vyrazím na toho starého.Lovu zdar!

Autor: Radek Chadim | 27.09.2013 17:31
Dnes ráno jsem byl na čekané. Pač jsem idiot, a polovinu lovecké výstroje jsem zapomněl doma, trojnožku, hůlku i podprdelník, tak jsem po ránu obešel náš les. Na kopcu námraza, všude se těží dřevo a na cestě v lese plno žaludů, že by se tam mohlo jezdit sněhovým pluhem, takže jsem v podstatě ani nic neviděl, ani živáčka, ani stopu, ale ráno jak vyšité.
Do fotogalerie jsem dal foto vyvařené hlavy srnce včetně detailů a spodní čelisti, co jsem ulovil před 14 dny, tak můžete určovat věk :-).

Autor: Tomio | 27.09.2013 17:43
Rone, parádní příspěvěk, začetl jsem se a dávám palec nahoru.

Autor: prroud | 27.09.2013 19:46
Ja pred chvili z lesa dorazil,nadhernej den a vecer,jeleni rije je slyset po celym lese,nadhera,a tentokrat plna taska hribu a lisek :-)

Autor: Petr Havlín | 27.09.2013 19:58
Večerní čekaná jak vyšitá.Nejdříve mi projelo kolem posedu po louce auto.Potom přijel včelař k úlu který má 30m od posedu a potom dvojice s maďarským ohařem puštěným na volno.Když jsem paní klidně poprosil a vysvětloval,že to není pro zvěř dobré, protože ohař může štvát zvěř atd.,tak mi odvětila,že je lepší, když štve zvěř pes než myslivci.No prostě žůžo.

Autor: prroud | 27.09.2013 21:01
:-),odpovedel bych ji taky klidne,ze jestli psa zvlada tak,ze kdyz je rozbehlej za zveri,dokaze ho na fleku zastavit a vratit az k sobe,tak beze vseho,v opacnym pripade riskuje,ze kdyz se pes octne daleko bez pana v lese,muze ji ho myslivecka straz zastrelit pri stvani zvere.....a plnym pravem,kdyz si to paninka lajzne,beze vseho.....

Autor: jirka marek | 28.09.2013 05:43
To si trošku mimo prroude.

Autor: Jan Jankovič | 28.09.2013 06:55
Na základě Prroudova opětovného totálního nesmyslu ze včerejška 21:01 navrhuji udělat sbírku příznivců tohoto fóra a zakoupit a předat mu Penzum znalostí myslivosti, kde je mimo jiných ZÁKLADNÍCH věcí týkající se myslivosti i úplně znění zákona o myslivosti s prováděcími vyhláškami.

Penzum stojí cca 900 Kč, když mi hodíte na mejl číslo účtu, kam mám peníze poslat, rád 50 Kč věnuji.

Třeba by ho to na chvíli zabavilo a přestal zaplevelovat fórum kravinami.

Autor: Radek Chadim | 28.09.2013 10:39
Tento týden jsem byl na čekané 4x, 3x večer do tmy všude lozil nějakej člověk s volně puštěným psem, včera večer zase probíhalo relí les a po sedmé hodině přijelo 500 m od kazatelny zemědělské monstrum (video dodám) a hrčelo tam půl hodiny. Jedině ráno je trošku klid, když klid je každé půlhodiny dva vlaky, jedno auto za druhém po autostrádě, hladové bučení krav a dřevorubec hrčící v lese už od rozednění - idylka jak vyšitá pro lov holé zvěře :-).

Autor: Karel poslík | 28.09.2013 11:52
Václave Sládku a všichni ostatní Václavové, kteří toto čtete. "Všechno nejlepší k Vašemu svátku !" Karel

Autor: Leon Zumr | 28.09.2013 12:46
všude stejný každý večer nějaký šoustací turisti autem nedávno si to rozdávali přímo pod posedem ani halogen do auta jim nevadil až na zaječí vřeštidlo zareagovala ženská jestli to není další pták na vykouření,lidi co jdou na procházku s čelovkou bezdík co má kutloch o rozloze zhruba fotbalovýho hřiště.Hold ideální podmínky pro lov :-)))

Autor: prroud | 28.09.2013 16:21
Chlapi sakra! Chodte na cekany do lesu,ne do parku,nebo na krajicek kam pohodlne pekne az k zebriku dojedete autem.........a tech lidi tam bude podstatne min a zvere vic:-)))))))))))))))) ;-)

Autor: Petr Havlín | 28.09.2013 20:18
Všem Václavům všechno nejlepší!Teď večer lov kachen na tahu-ani jedna se neukázala.

Autor: Pavel Toman | 28.09.2013 20:37
Tak dnes jsem si zadal štěně křepeláka-hnědák- pejsek, po odchodu foxlíka, který pořád bolí, ale léčba novým štěnětem je prý nejlepší, tak teď už jen vydržet neb ten mrňous má teprve týden.
P.T.

Autor: Leon Zumr | 28.09.2013 22:36
tak ať to rychle uteče Pavle já bych chtěl taky dalšího ale není čas tak jsem to zavrhl protože plemeno který chci potřebuje hodně pozornosti aby to k něčemu bylo a nebyl to magor.
prroude já jsem v příměstským revíru tak že autem se dá všude a čím dál do lesa tím to je pro ně lepší

Autor: Pavel Toman | 28.09.2013 23:05
Leone, první pes byl kokr,nukleární hovado na bažanty, z okruhu 600m to mě a hlavně tátovi nahnal pod nohy, pak přišla láska ke králi psího tvorstva, foxlíkovi hrubému(rejpalům doporučuju si přečíst Dášeňku, tam to pan Karel Čapek popsal naprosto přesně :-) )a protože terrierovi nemůžu dát patřičné vyžití, tak proto po dlouhých letech slídič :-)
Lidi, já se na něj těším, jak děcko na pišingr :-)

Autor: martes | 28.09.2013 23:24
Václavu Sládkovi a všem ostatním Václavum k dnešnímu svátku všechno nejlepší přeje Zdeněk.

Autor: Fesoj | 29.09.2013 02:44
Chlapi, já bych se Prrouda ohledně toho, co by řekl té ženské s výmarákem, zastal. Já bych jí řekl totéž. V daném případě nehraje vůbec roli, že myslivecká stráž nesmí na loveckého psa vystřelit ! Ta baba to totiž evidentně neví - a pokud na základě těchto slov psa uváže na vodítko, účel byl splněn, i když tato výhrůžka neodpovídá pravdě a byla vyslovena jen tak pro postrach. Kdybych jí řekl, že volně pobíhajícího psa jí může sežrat medvěd, asi by tomu nevěřila - ale na ten špek se zastřelením skočit může, psa dá na vodítko - a v tomto případě platí, že účel světí prostředky.

Autor: prroud | 29.09.2013 10:46
Josefe ;-)

Autor: Václav Sládek | 29.09.2013 11:48
Za sebe a všechny jmenovce díky.

Autor: strejda zajíc | 29.09.2013 12:13
Pepo,pokud bude pes(loveckého plemene)honit zvěř,má myslivecká stráž právo ho zabavit a odevzdat na PČR.To je lepší než vyhrožovat zastřelením a potom být příp.popotahován či v televizi vláčen....:-)A mne maj psi rádi,počítám,že se mnou půjde každý druhý.A až se na mne majitel bude sápat,je to útok na úřední osobu atd.atd.Takže majitele zastřelím a psa si nechám.(dle písnlčky...starou zastřelí,mladou nechá):-)))

Autor: Fesoj | 29.09.2013 12:17
Jé vycházím z předpokladu, že nejsa mysliveckou stráží, nemohu psa zabavit, natož zastřelit - ale na svoji hubu si můžu povídat co chci a čím té babě nakrmím uši, je čistě moje věc

Autor: Fesoj | 29.09.2013 12:34
Dnes jsem se sám na sobě přesvědčil, že subjektivní pocity a objektivní skutečnóst mohou být nebe a dudy. Po několika dnech, když mne trápila rýma, kašel, bolely všechny klouby a mně samotnému taky nebylo nějak dobře, jsem se po ránu, ještě za tmy, vypravil do revíru. Louky stříbrné jinovatkou, nádherný východ slunce - no paráda. A v 8.15 se ukázala srna s dvěma srnčaty. Nic mimořádného, tudíž jsem se rozhodl jedno z těch srnčat nasměrovat na stůl pracujících. Vzdálenost cca 60 - 80 m, vsedě na kazatelně, s oporou obou loktů - a já nemohl vystřelit, neb mi červený bod tančil čtverylku po celém kusu a při nejlepší vůli jsem nedokázal pořádně zamířit s jistotou, že zasáhnu tam, kam chci a kus nezmrzačím ani nerozbiji. Samozřejmě jsem si raději ránu odpustil. Předpokládám, že objektivní příčinou mé lovecké impotence byla ta dohasínající chřipajzna. Stalo se vám někdy něco podobného ?

Autor: strejda zajíc | 29.09.2013 12:41
... ruka se mu třese,nádobi již všechno rozbito....
Houby cřipajzna,normální jelenice!Případně strach,že tě postřelené srnče napadne a zmrzačí.:-))Koho jelenice občas nepopadne,tak at už ani neloví,to už není lov,jen zabíjení.(Obvyklé zaječí propagační kecy.:-))

Autor: Fesoj | 29.09.2013 16:24
Strejdo, když to srnčí odešlo, zkoušel jsem zamíření na různé neživé terče a výsledek byl stejný, takže v tomto případě za to jelenice, kterou samozřejmě důvěrně znám, evidentně nemohla. Proto dnes večer raději zůstávám doma při čajíčku a budu se ještě kurýrovat, abych opravdu nedopadl jak ten Nerudův dědek.

Autor: Jaroslav Tatalák | 29.09.2013 18:50
Jinak Fesoji a co tak stařecký třes?! Ber to v nadsázce. A pro Pavla T.- nehanob kokra,měl jsem dva a s obouma spokojenost až na to ošetřování po honech a naháňkách. S pozdravem J.T.

Autor: Fesoj | 29.09.2013 20:51
No to je právě to, čeho se nejvíc bojím ! Ale doufám, že tak blbě na tom zatím ještě nejsem. A pro Pavla T. - můj první lovecký pes, či vlastně fena, byla také rodovou příslušnicí španělka, i když ne kokr, ale IWS, podzimky jsme složili v 9,5 měsících a s její prací jsem byl velice spokojen, ale ty její kudrlinky - no řekl bych, že když proběhla svízelí nebo dvojzubcem, tak s kokrem by bylo míň práce.

Autor: Matěj Fous | 29.09.2013 21:03
Josefe (fesoj) - i to klepání rukou má někdy dobré uplatnění,dokonce si s tím můžeš i vydělávat!Například můžeš v pekárně dobře kmínovat rohlíky... :-)

Autor: prroud | 29.09.2013 21:14
Klepani rukou muze bejt i prakticky,nejen na kminovani rohliku :-)))))))))))

Autor: Pavel Toman | 29.09.2013 21:42
Pane Tataláku, oslovením NUKLEÁRNÍ HOVADO, myslím tím naprosto fenomenální, neúnavnou a špičkovou práci na veškeré pernaté zvěři.
Už se chápeme? Pracovním kokříkům a slídičům Zdar!
P.T.

Autor: Ellhenicky | 30.09.2013 04:53
Klepání rukou může být i na obtíž,nejen při střelbě,člověk se při každém čůrání udělá,že jo Prroude:-)

Autor: prroud | 30.09.2013 08:42
Ja to nechtel az tak na plnou hubu,Ellhenicky:-))))))))))))))))